Kiedy trzeba ustalić dochód z remanentu likwidacyjnego
REKLAMA
W razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji prowadzonej dotychczas działalności gospodarczej dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, niebędących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności. Jeśli natomiast w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja.
W przypadku przystąpienia wspólnika do spółki cywilnej należy sporządzić remanent, nie ustala się jednak dochodu z remanentu likwidacyjnego, gdyż nie wygasa źródło przychodu, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona przez wspólników w formie spółki.
Nieco inaczej będzie, gdy odejdzie z trzyosobowej spółki cywilnej jeden ze wspólników i przekaże udziały np. małżonkowi pozostającemu w spółce. Wszyscy wspólnicy spółki powinni sporządzić remanent na dzień odejścia wspólnika, gdyż to oni są podatnikami, a nie spółka cywilna. Dla odchodzącego wspólnika następuje likwidacja działalności gospodarczej, co oznacza, że musi on ustalić i opodatkować dochód z tego tytułu. Brak kontynuacji działalności gospodarczej po wystąpieniu ze spółki powoduje całkowite wygaśnięcie źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. W konsekwencji powstaje obowiązek zapłaty 10-proc. zryczałtowanego podatku od dochodu z remanentu likwidacyjnego.
Takiego podatku nie trzeba jednak płacić i ustalać dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:
- w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
- nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
- osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
- nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.
JAK TO ZROBIĆ...
Ustalamy datę likwidacji działalności
PROBLEM: Moja firma, dotychczas prosperująca znakomicie, przestała przynosić zyski, więc chcę zaprzestać prowadzenia działalności. Jaką datę mam przyjąć za datę likwidacji działalności gospodarczej?
ROZWIĄZANIE: Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu o likwidacji, składanym do naczelnika urzędu skarbowego.
10 proc.
Podatek od dochodu z remanentu
Stawka zryczałtowanego podatku od dochodu z remanentu likwidacyjnego wynosi 10 proc.
BOGDAN ŚWIĄDER
Podstawa prawna
- Art. 24 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
- Par. 27 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat