REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rok obrotowy a rok podatkowy

Nelli Artienwicz

REKLAMA

Rok obrotowy to okres rozliczenia z właścicielami przedsiębiorstwa i innymi użytkownikami sprawozdań finansowych. Rok podatkowy wyznacza okres rozliczenia się z urzędem skarbowym w zakresie podatku dochodowego. Te dwa okresy w jednostkach pokrywają się ze sobą, ale nie jest to wymogiem.

Rok obrotowy a rok podatkowy

Zasady określania roku obrotowego zawiera ustawa o rachunkowości, która stwierdza, że przez pojęcie roku obrotowego rozumie się rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych.

REKLAMA

Autopromocja

Rokiem podatkowym jest:

• rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej, zgodnie z art. 11 Ordynacji podatkowej, gdzie znajduje się ogólny przepis dotyczący roku podatkowego, lub

• rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych miesięcy w myśl art. 8 updop.

Na podstawie powyższych informacji należy wnioskować, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. W przypadku jednostek, których dotyczą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, rok obrotowy z reguły pokrywa się z rokiem podatkowym.

2. W przypadku przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych (osoby fizyczne samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą, wspólnicy spółek cywilnych, jawnych i partnerskich, zakładanych i prowadzonych przez osoby fizyczne) rok obrotowy i podatkowy stanowi rok kalendarzowy i nie ma możliwości odstępstwa od tej zasady. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje bowiem innego roku podatkowego niż okres trwający od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy rozpoczęcie działalności nastąpiło już w trakcie trwania roku. W takim przypadku okres rozliczenia będzie odpowiednio krótszy, np. od 12 maja do 31 grudnia. Koniec roku obrotowego przypada zawsze na 31 grudnia.

Prawo do wyboru okresu trwania roku obrotowego/podatkowego mają jedynie osoby prawne. Szczegółowe zestawienie regulacji prawa bilansowego oraz prawa podatkowego w tym zakresie zawiera tabela 1.

Tabela 1. Uregulowania w zakresie roku obrotowego i podatkowego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Źródło: opracowanie własne.

Należy zwrócić uwagę na warunki wyboru roku podatkowego i obrotowego innego niż rok kalendarzowy. Warunki te mają zastosowanie w przypadku rozpoczęcia działalności przez podmiot nowo zarejestrowany, jak i zmiany roku przez podmiot już istniejący.

Warunki wyboru odmiennego roku obrotowego i podatkowego:

1. Zawarcie odpowiedniego zapisu (lub wprowadzenie zmiany) w statucie albo w umowie spółki lub w innym dokumencie, na podstawie którego utworzono jednostkę.

2. Zawiadomienie o tym naczelnika właściwego urzędu skarbowego w ściśle określonym terminie. Termin ten wynosi 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności. Ponieważ ustawodawca nie precyzuje, co oznacza dzień rozpoczęcia działalności, należałoby przyjąć datę podaną w zgłoszeniu identyfikacyjnym NIP-2.

Należy powiadomić naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę jednostki. Może jednak wystąpić sytuacja, że NIP-2 będzie wysyłany do innego urzędu skarbowego niż zawiadomienie o wyborze roku podatkowego1.

Termin 30-dniowy jest terminem zawitym, co oznacza, że nie przysługuje jego przywrócenie. Jeśli podatnik nie wywiąże się z obowiązku powiadomienia na czas naczelnika urzędu skarbowego o wybranym roku podatkowym, za rok podatkowy należy przyjąć rok kalendarzowy. Wówczas ze względu na zmienione zapisy umowy spółki/statutu rok obrotowy nie będzie pokrywał się z rokiem kalendarzowym.

Tabela 2. Długość trwania roku podatkowego (obrotowego)

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Źródło: opracowanie własne.

W razie podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność. Takiej możliwości wyboru nie ma przedsiębiorca rozpoczynający działalność w pierwszej połowie roku kalendarzowego.

Ponadto rok podatkowy (obrotowy) może ulec skróceniu w przypadku:

• postawienia jednostki w stan likwidacji lub upadłości,

• zakończenia działalności jednostki, w tym również sprzedaży i zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego,

• zmiany formy prawnej,

• przejęcia jednostek - w jednostce przejmowanej, w szczególności na dzień wpisu do rejestru tego połączenia,

• podziału lub połączenia jednostek, jeżeli w wyniku podziału lub połączenia powstaje nowa jednostka, w szczególności na dzień poprzedzający dzień wpisu do rejestru połączenia lub podziału.

Przykład 1

1. Spółka rozpoczyna działalność 21 czerwca 2007 r. W umowie spółki przyjęto, że rok obrotowy i podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Jej pierwszy rok podatkowy i obrotowy zakończy się 31 grudnia 2007 r.

2. Spółka rozpoczyna działalność 30 lipca 2007 r. W umowie spółki przyjęto, że rok obrotowy i podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Jej pierwszy rok podatkowy i obrotowy zakończy się 31 grudnia 2007 r. bądź 31 grudnia 2008 r., w zależności od decyzji jednostki (rozpoczęcie działalności nastąpiło w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego).

REKLAMA

3. Spółka rozpoczyna działalność 6 maja 2007 r. W umowie spółki przyjęto, że rok obrotowy i podatkowy ze względu na specyfikę działalności jednostki trwa od 1 września do 31 sierpnia. Dlatego pierwszy rok podatkowy i obrotowy będzie trwał od 6 maja 2007 r. do 31 sierpnia 2007 r.

4. Spółka rozpoczyna działalność 16 maja 2007 r. W umowie spółki przyjęto, że rok obrotowy i podatkowy ze względu na specyfikę działalności jednostki trwa od 1 kwietnia do 31 marca. Pierwszy rok podatkowy i obrotowy będzie trwał od 16 maja 2007 r. do 31 marca 2008 r.

5. Spółka rozpoczyna działalność 16 listopada 2007 r. W umowie spółki przyjęto, że rok obrotowy i podatkowy ze względu na specyfikę działalności jednostki trwa od 1 września do 31 sierpnia. Pierwszy rok podatkowy i obrotowy będzie trwał od 16 listopada 2007 r. do 31 sierpnia 2008 r.

Przykład 2

30 lipca 2007 r. została podjęta uchwała o zmianie roku obrotowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym na rok obrotowy obejmujący okres od 1 października do 30 września.

Spółka chciałaby zakończyć bieżący rok obrotowy 30 września 2007 r.

Przepisy nie przewidują możliwości zmiany roku podatkowego w trakcie jego trwania. Zmiana roku nastąpi od początku kolejnego roku obrotowego/podatkowego.

W związku z tym pierwszym po zmianie rokiem obrotowym, a także rokiem podatkowym, w spółce (pod warunkiem złożenia zawiadomienia o jego zmianie w terminie wynikającym z art. 8 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) będzie rok rozpoczynający się 1 stycznia 2008 r. i kończący się 30 września 2009 r. Jeśli jednostka nie powiadomi naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego, rokiem podatkowym będzie dotychczas obowiązujący, tj. rozpoczęty 1 stycznia 2008 r. Rok spółki skończy się wówczas 31 grudnia 2008 r.

Przykład 3

Spółka rozpoczęła działalność 15 czerwca 2007 r. i przyjęła za rok obrotowy oraz podatkowy rok kalendarzowy. We wrześniu zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę o zmianie roku na okres trwający od 1 kwietnia do 31 marca. W związku z tym dokonano odpowiedniej zmiany w umowie spółki, złożono uchwałę walnego zgromadzenia w sądzie rejestrowym oraz powiadomiono w ciągu 30 dni naczelnika urzędu skarbowego o zaistniałej zmianie. Działalność zlikwidowano 14 czerwca 2011 r.

Lata podatkowe i obrotowe tej spółki będą następujące:

• 1 rok: 15 czerwca 2007-31 grudnia 2007,

• 2 rok: 1 stycznia 2008-31 marca 2009,

• 3 rok: 1 kwietnia 2009-31 marca 2010,

• 4 rok: 1 kwietnia 2010-31 marca 2011,

• 5 rok: 1 kwietnia 2011-14 czerwca 2011.

• art. 17 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1378

• art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

UWAGA

Ustawa o VAT i ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych posługują się terminem „rok podatkowy”, jednak nie definiują go. Wskazują jedynie, że zastosowanie będzie miał w tym przypadku art. 11 Ordynacji podatkowej.

UWAGA

Choć rok podatkowy/obrotowy to zwykle 12 kolejnych miesięcy, zdarza się, że okres ten jest krótszy lub dłuższy.

dr Nelli Artienwicz

Katedra Rachunkowości, Uniwersytet Gdański

1 Ma to miejsce wówczas, gdy osoba prawna jest podatnikiem VAT i wykonuje czynności opodatkowane wyłącznie w jednym miejscu na terenie właściwości innego urzędu skarbowego niż jej siedziba.

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

Podatki 2025 - przegląd najważniejszych zmian

Rok 2025 przyniósł ze sobą dość znaczące zmiany w polskim systemie podatkowym. Aktualizacje te mają na celu dostosowanie polityki podatkowej do dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego, zwiększenie przejrzystości procesów oraz zapewnienie większej sprawiedliwości finansowej. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2025r.

Zakupy z Chin mocno podrożeją po likwidacji zasady de minimis. Nadchodzi ofensywa celna UE i USA wymierzona w chiński e-commerce

Granice Unii Europejskiej przekracza dziennie 12,6 mln tanich przesyłek zwolnionych z cła, z czego 91% pochodzi z Chin. W USA to ponad 3,7 mln paczek, w tym prawie 61% to produkty z Państwa Środka. W obu przypadkach to import w reżimie de minimis, który umożliwił chińskim serwisom podbój bogatych rynków e-commerce po obu stronach Atlantyku i stanowił istotny czynnik wzrostu w logistyce, zwłaszcza międzynarodowym w lotnictwie towarowym. Zbliża się jednak koniec zasady de minimis, co przemebluje nie tylko międzynarodowe dostawy, ale także transgraniczny e-handel i prowadzi do znaczącego wzrostu cen.

Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

REKLAMA

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

REKLAMA

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

REKLAMA