Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uprawnienia w KSeF - Komu nadać dostęp, by nie stracić kontroli?

  • Artykuł sponsorowany
ksef, biuro rachunkowe
Uprawnienia w KSeF - Komu nadać dostęp, by nie stracić kontroli?
fot. materiały prasowe

Krajowy System e-Faktur może nieco namieszać nie tylko w sposobie fakturowania, ale również w organizacji pracy przedsiębiorstw oraz biur rachunkowych. Wraz z całkowitą cyfryzacją obiegu dokumentów sprzedażowych pojawia się realne ryzyko utraty kontroli nad dostępem do danych finansowych firmy.

KSeF nie jest kolejnym zwykłym programem do wystawiania faktur – to centralny system administracji publicznej, w którym każda czynność użytkownika pozostawia ślad i ma swoje określone skutki prawne. Uprawnienia w KSeF powinny być nadawane ostrożnie – błędy popełnione w tym aspekcie mogą się zemścić wyciekiem danych oraz odpowiedzialnością administracyjną. Prawidłowe zarządzanie uprawnieniami w KSeF to aktualnie jedna z bardziej „palących” kwestii, w końcu obowiązek korzystania z systemu czeka już za rogiem. Poniżej wyjaśnię, jakie role występują w KSeF, komu i w jakim zakresie warto nadać dostęp, a także jak zbudować bezpieczny model zarządzania uprawnieniami, który pozwoli zachować pełną kontrolę nad fakturowaniem w firmie.

Co zrobić, aby móc nadawać uprawnienia w KSeF?

Zanim przedsiębiorca uzyska możliwość nadawania uprawnień do swojego konta w KSeF musi uzyskać dostęp do systemu.

Pierwszym krokiem, jaki musi zrobić jest wybór sposobu korzystania z KSeF. Możliwe jest korzystanie z darmowych narzędzi stworzonych przez Ministerstwo Finansów. Aplikacja Podatnika KSeF oraz e-mikrofirma umożliwiają zarządzanie uprawnieniami, uwierzytelnianie, wystawianie, odbieranie i przeglądanie e-Faktur na podstawowym poziomie.

Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z programów komercyjnych zintegrowanych z KSeF. Jednym z nich jest 360 Księgowość, które oprócz opcji fakturowania, również wyliczy składki ZUS oraz zaliczki na PIT. Integracja z KSeF jest bezpłatna, można także korzystać z darmowego wsparcia technicznego do programu.

Jeżeli program do księgowości został już wybrany, kolejnym krokiem jest uzyskanie dostępu do KSeF. W przypadku JDG jest to proste – dostęp jest możliwy od razu przez profil zaufany lub podpis kwalifikowany. Nieco więcej pracy będzie przy spółkach prawa handlowego, ale tylko, gdy przedsiębiorca nie posiada pieczęci kwalifikowanej – wymagane jest wówczas złożenie formularza ZAW-FA w urzędzie skarbowym.

Następnie pozostaje uwierzytelnienie się i wygenerowanie Certyfikatu, który stanowi klucz dostępu do systemu. Ten można wygenerować w aplikacji MF poprzez użycie profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub pieczęci elektronicznej.

Ostatnim, docelowym krokiem jest nadanie dostępów do KSeF swoim pracownikom, współpracownikom, biuru rachunkowemu lub poszczególnym księgowym.

Dlaczego uprawnienia w KSeF są tak istotne?

Zrozumienie tego jak istotne jest nadawanie uprawnień w KSeF pozwoli przedsiębiorcy odpowiedzialnie zarządzać organizacją pracy w księgowości, uniknąć wielu błędów, a także zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością skarbową.

Uprawnienia w KSeF określają, kto i w jakim zakresie może:

  • wystawiać i odbierać faktury;
  • przeglądać dokumenty;
  • zarządzać innymi użytkownikami, a także
  • nadawać i odbierać dostęp do systemu.

W praktyce oznacza to dostęp do wrażliwych danych finansowych firmy, w tym informacji o kontrahentach, cenach, marżach oraz strukturze sprzedaży. Niewłaściwie rozdane upoważnienia mogą prowadzić do:

  • nieautoryzowanego wystawiania faktur;
  • utraty poufnych informacji;
  • problemów dowodowych w sporze z organami podatkowymi;
  • odpowiedzialności karnej skarbowej lub cywilnej.

Dlatego też zarządzanie dostępem do KSeF nie powinno być traktowane jako formalność, lecz jako kluczowy element strategii bezpieczeństwa firmy.

Kto może nadawać uprawnienia w KSeF?

Zasady nadawania uprawnień w KSeF nie są jednakowe dla wszystkich podatników. Różnią się w zależności od formy prowadzenia działalności gospodarczej. W zasadzie możemy rozdzielić tę kwestię na dwie grupy:

  • osoby fizyczne prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze;
  • osoby prawne oraz podmioty nieposiadające osobowości prawnej, takie jak spółki prawa handlowego czy też fundacje i stowarzyszenia.
  • uzyskuje pełny dostęp do KSeF;
  • może wystawiać i odbierać faktury;
  • może samodzielnie nadawać, zmieniać oraz odbierać uprawnienia innym osobom.
  • zalogowanie się do systemu Ministerstwa Finansów za pomocą pieczęci cyfrowej i wybór osoby, która uzyska uprawnienia właścicielskie, lub
  • złożenie do właściwego urzędu skarbowego zawiadomienia ZAW-FA, w którym wskazuje się osobę fizyczną pełniącą rolę właściciela w KSeF.
  • nadawania, zmiany lub odbierania uprawnień do korzystania z KSeF;
  • wystawiania lub dostępu do faktur ustrukturyzowanych;
  • wystawiania faktur w ramach samofakturowania.

Osoby fizyczne prowadzące JDG

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wystarczy, ze przedsiębiorca zaloguje się do systemu Ministerstwa Finansów. Z chwilą zalogowania uzyskuje on automatycznie uprawnienia właścicielskie, czyli:

  • uzyskuje pełny dostęp do KSeF;
  • może wystawiać i odbierać faktury;
  • może samodzielnie nadawać, zmieniać oraz odbierać uprawnienia innym osobom.

Osoby prawne i podmioty nieposiadające osobowości prawnej

W spółkach proces uzyskania uprawnień właścicielskich jest nieco bardziej kłopotliwy, co nie oznacza, że trudny. Wynika to z faktu, że sam podmiot nie jest osobą fizyczną i musi zostać powiązany z konkretnym człowiekiem działającym w jego imieniu.

Aby możliwe było zarządzanie uprawnieniami w KSeF, konieczne jest:

  • zalogowanie się do systemu Ministerstwa Finansów za pomocą pieczęci cyfrowej i wybór osoby, która uzyska uprawnienia właścicielskie, lub
  • złożenie do właściwego urzędu skarbowego zawiadomienia ZAW-FA, w którym wskazuje się osobę fizyczną pełniącą rolę właściciela w KSeF.

Dopiero po spełnieniu jednego z powyższych warunków możliwe stanie się nadawanie uprawnień członkom zarządu, pracownikom, księgowym oraz podmiotom zewnętrznym.

Rodzaje uprawnień w KSeF

Przepisy regulujące uprawnienia w KSeF przewiduje ich trzy kategorie. Są to uprawnienia do:

  • nadawania, zmiany lub odbierania uprawnień do korzystania z KSeF;
  • wystawiania lub dostępu do faktur ustrukturyzowanych;
  • wystawiania faktur w ramach samofakturowania.

Uprawnienia do zarządzania dostępami w KSeF

Są to najszersze uprawnienia w systemie. Obejmują możliwość nadawania, zmiany i odbierania uprawnień innym użytkownikom, przyznawania dostępu do faktur, aktywowania samofakturowania oraz przekazywania kolejnych uprawnień administracyjnych.

Osoba posiadająca te uprawnienia faktycznie posiada kontrolę nad obiegiem faktur w firmie. Dla bezpieczeństwa uprawnienia administracyjne powinny pozostać po stronie właściciela  JDG lub zarządu spółki. Należy nadawać je ostrożnie, tj. wyłącznie osobom w pełni zaufanym i tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście uzasadnione organizacyjnie.

Jak nadać uprawnienia w KSeF?

  1. wybierz opcję „Dodaj administratora”,
  2. wskaż jednostkę, której dotyczy uprawnienie,
  3. wprowadź dane osoby fizycznej, która ma pełnić rolę administratora.

Uprawnienia do fakturowania

Najczęściej wykorzystywanym typem uprawnień w praktyce będzie właśnie to dotyczące wystawiania i odbierania faktur. Pozwala ono na wystawianie faktur w systemie, przeglądanie faktur przychodzących i sprzedażowych oraz pobieranie dokumentów do celów księgowych i archiwizacyjnych.

Uprawnienia te są zwykle nadawane pracownikom oraz księgowym. Z punktu widzenia kontroli wewnątrzzakładowej warto rozważyć rozdzielenie uprawnień do wystawiania faktur od uprawnień do ich przeglądania, szczególnie w większych przedsiębiorstwach.

Jak nadać uprawnienia w KSeF?

  1. wybierz opcję „Nadaj uprawnienia”,
  2. określ, czy uprawnienie jest nadawane osobie fizycznej czy podmiotowi,
  3. wskaż zakres: wystawianie faktur, dostęp do faktur lub oba łącznie.

Uprawnienia do samofakturowania

Samofakturowanie znajdzie zastosowanie w tych modelach współpracy, w których nabywca wystawia faktury w imieniu sprzedawcy, na przykład przy stałych usługach B2B lub długoterminowych kontraktach. Ten rodzaj uprawnienia umożliwia podmiotowi trzeciemu wystawianie faktur sprzedażowych w imieniu podatnika.

Ze względu na wysokie ryzyko podatkowe samofakturowanie powinno być poprzedzone odpowiednią umową oraz dokładnym określeniem zakresu odpowiedzialności stron. Zaleca się również stosowanie go jedynie wobec zaufanych podmiotów z odpowiednią historią współpracy.

Jak nadać uprawnienia w KSeF?

  1. wybierz opcję „Nadaj uprawnienia”,
  2. wskaż podmiot upoważniony do wystawiania faktur w trybie samofakturowania,
  3. uzupełnij dane identyfikacyjne podmiotu lub osoby.

Jakie uprawnienia nadać biuru rachunkowemu?

W temacie KSeF ogromne znaczenie ma współpraca z biurem rachunkowym lub księgowym, to w końcu oni będą wykonywali większość działań związanych z fakturowaniem i rachunkowością. Warto jednak zaznaczyć, że współpraca z biurem rachunkowym nie oznacza automatycznie konieczności przekazywania mu pełnej kontroli nad KSeF.

Zamiast uprawnień administratora (właścicielskich), warto rozważyć:

  • uprawnienia do dostępu do faktur w celu ich pobierania i rozliczania;
  • uprawnienia do wystawiania faktur, o ile biuro wykonuje tę czynność w imieniu klienta.

Uprawnienia administracyjne powinny co do zasady pozostać po stronie właściciela firmy lub zarządu spółki. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko sporów, nadużyć oraz problemów dowodowych w przypadku zakończenia współpracy z biurem rachunkowym i ewentualnych sporów sądowych.

Jak zbudować bezpieczny model zarządzania uprawnieniami w KSeF?

W zasadzie system e-Faktur nie jest nad wyraz rozbudowany. Każdy powinien w miarę bezboleśnie się na niego przestawić. To samo tyczy się rozdzielania uprawnień. Aby nie stracić kontroli nad fakturowaniem, należy zastosować się do poniższych 4 zasad i wszystko powinno pójść gładko.

  1. Zasada minimalnych uprawnień - każdy użytkownik powinien otrzymać tylko takie uprawnienia, jakie są niezbędne do wykonywania jego obowiązków. Im mniejszy zakres dostępu, tym mniejsze ryzyko nadużyć. Uprawnienia administracyjne powinny pozostać w rękach osoby zarządzającej, tj. właściciela JDG, wspólnika spółki osobowej lub członka zarządu spółki kapitałowej.
  2. Zasada rozdzielenie ról - osoba wystawiająca faktury nie powinna jednocześnie zarządzać uprawnieniami innych użytkowników. Rozdzielenie ról zwiększa kontrolę i ogranicza ryzyko błędów. Nadanie pełnych uprawnień wszystkim użytkownikom może i jest wygodne, ale za to mało bezpieczne.
  3. Zasada działania według jasno ustalonych reguł – niezbędna jest tutaj procedura wewnętrzna. Warto wprowadzić w życie dokument, w którym określone zostanie dokładnie kto nadaje uprawnienia w KSeF, w jakich przypadkach są one cofane oraz jak często odbywa się przegląd dostępów. Powyższe pozwoli zachować porządek organizacyjny.
  4. Zasada regularnej weryfikacji - regularny audyt uprawnień oraz analiza logów systemowych pozwalają szybko wykryć nieprawidłowości i zareagować, zanim dojdzie do poważnych konsekwencji.
Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja
QR Code
Księgowość
Procedura VAT OSS w e-commerce: kiedy faktycznie upraszcza rozliczenie, a kiedy nie powinna być stosowana. Faktury, kasa fiskalna, KSeF, zwroty i reklamacje

Procedura OSS została stworzona po to, by uprościć rozliczanie VAT od określonych transakcji B2C w Unii Europejskiej. Z oficjalnych wyjaśnień Ministerstwa Finansów wynika, że obejmuje ona przede wszystkim wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość, wybrane usługi świadczone konsumentom oraz niektóre dostawy krajowe realizowane za pośrednictwem interfejsów elektronicznych. Jej sens jest prosty: zamiast rejestrować się do VAT osobno w wielu państwach UE, podatnik może rozliczyć zagraniczny VAT w jednym państwie identyfikacji. Jednocześnie poprawna analiza nie powinna zaczynać się od pytania o samą rejestrację do OSS, lecz od kwalifikacji modelu sprzedaży: skąd wysyłany jest towar, kto jest nabywcą, kto jest importerem, czy mamy do czynienia z WSTO czy ze sprzedażą na odległość towarów importowanych (SOTI) lub sprzedażą krajową i gdzie znajduje się miejsce opodatkowania. Dopiero po przejściu przez te etapy można ocenić, czy OSS upraszcza rozliczenie, czy też byłby użyty nieprawidłowo.

Zwolnienie podmiotowe w VAT w 2026 r. - co wlicza się do limitu? Kiedy podatnik traci prawo do zwolnienia i jak może do niego wrócić?

Zwolnienie podmiotowe w VAT kojarzy się z patrzeniem wyłącznie na kwotę sprzedaży. W praktyce przedsiębiorca powinien odpowiedzieć na trzy pytania: które czynności wliczają się do limitu, które są z niego wyłączone i czy nie wykonuje czynności, które odbierają prawo do zwolnienia niezależnie od wysokości obrotu. Najwięcej ryzyk pojawia się przy najmie, mediach, nieruchomościach i usługach zagranicznych.

Czy „CIT estoński” jest pułapką podatkową? Przepisy nie przewidują trybu naprawczego co do niespełnienia warunków wstępnych

Nawet nieświadomie dokonany wadliwy wybór tej formy opodatkowania, jaką jest CIT estoński jest od początku nieważny i spółka ex lege jest opodatkowana wstecznie na zasadach ogólnych. Przepisy nie przewidują tu trybu naprawczego – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

KSeF a odliczenie VAT – nowe wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Wokół obowiązkowego korzystania z systemu KSeF oraz jego wpływu na moment odliczenia VAT i rozliczenia w JPK_V7 pojawiły się istotne wątpliwości podatników. Szczególnie problematyczne stały się sytuacje, w których te same faktury funkcjonują jednocześnie poza systemem (papierowo lub e-mailem) oraz w KSeF.

Koniec automatycznych PIT-11? MF odpowiada na zarzuty dotyczące projektu UDER105

Ministerstwo Finansów broni swojego projektu deregulacyjnego UDER105, który zakłada zniesienie obowiązku automatycznego przekazywania podatnikom formularzy PIT-11 i innych informacji podatkowych. W odpowiedzi na interpelację posła Janusza Kowalskiego resort przekonuje, że zmiany mają ograniczyć biurokrację i odpowiadają na postępującą cyfryzację rozliczeń podatkowych. Jednocześnie pojawiają się pytania o dostęp do dokumentów dla seniorów, osób wykluczonych cyfrowo oraz możliwość szybkiej weryfikacji danych przekazywanych fiskusowi.

JPK-CIT pod presją krytyki. Eksperci alarmują: nowe obowiązki mogą uderzyć w najmniejsze firmy

Rozszerzanie obowiązków raportowych na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa może oznaczać wyższe koszty działalności, więcej formalności i spadek konkurencyjności sektora MŚP. Takie wnioski płyną ze stanowiska Rady Naukowej przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców dotyczącego wdrażania JPK-CIT. Eksperci podkreślają, że cyfryzacja administracji jest potrzebna, ale nie może odbywać się kosztem najmniejszych firm.

Skarbówka potwierdza: od usług doradczych można odliczyć VAT. Dla firm to nawet tysiące złotych oszczędności

Przedsiębiorcy wydają na doradców dziesiątki, a czasem setki tysięcy złotych podczas poszukiwania inwestora lub finansowania. Powstaje pytanie: czy od takich usług można odliczyć VAT? Najnowsza interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza, że tak — pod warunkiem spełnienia kilku istotnych warunków. Dla wielu firm oznacza to możliwość odzyskania znacznych kwot podatku i poprawę płynności finansowej.

Nadzwyczajny podatek od paliw. Stawka 60%. Obniżka z 75% [projekt ustawy]

Stawka 75% obniżona do 60%. Niższy podatek od nadzwyczajnych zysków (tzw. windfall tax) obciążający przedsiębiorców prowadzących działalność w obszarze rynku ropy naftowej, tj. podmiotów będących producentami lub dokonujących obrotu z zagranicą niektórymi paliwami ciekłymi.

KSeF 2027. MF odpowiada na obawy przedsiębiorców dotyczące wysokich kar

Od 1 stycznia 2027 roku zaczną obowiązywać administracyjne kary pieniężne za naruszenia związane z Krajowym Systemem e-Faktur. W interpelacji poselskiej pojawiły się pytania o możliwość złagodzenia sankcji i większą ochronę podatników. Ministerstwo Finansów przekonuje jednak, że mechanizmy ochronne oraz zasady miarkowania kar zostały już uwzględnione w obowiązujących przepisach.

Od 1 stycznia 2027 r. początek stosowania kar w KSeF. Nie będzie złagodzenia bo przepisy są już łagodne. Wskaźnik 100% i 18,7%

Naczelnik urzędu skarbowego nakłada, w drodze decyzji, na podatnika karę pieniężną w wysokości do 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze wystawionej poza Krajowym Systemem e-Faktur, a w przypadku faktury bez wykazanego podatku – karę pieniężną w wysokości do 18,7% kwoty należności ogółem wykazanej na tej fakturze wystawionej poza Krajowym Systemem e-Faktur. Minister Finansów nie zrealizuje postulatu obniżenia maksymalnych progów sankcji administracyjnych i wprowadzenie realnych mechanizmów miarkowania kar – według informacji rządu są już przewidziane w ustawie wdrażającej KSeF.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak