REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja – jaka perspektywa w Polsce po rekordowym wyniku

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Inflacja ceny hiperinflacja
Inflacja ceny hiperinflacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Inflacja jest zjawiskiem ekonomicznym występującym naturalnie w każdej gospodarce wolnorynkowej. Pierwsze dwie dekady obecnego stulecia przyzwyczaiły nas do pewnego komfortu – inflacja była tak niska, że w jakimś sensie można jej było nie dostrzegać. Niestety, ostatnie dwa lata spowodowały zaburzenie równowagi światowej gospodarki z powodu globalnych katastrof trudnych do wyobrażenia przez największych pesymistów. Do jakiego poziomu może dojść inflacja w Polsce? Czy jest sposób, aby uchronić przed nią oszczędności?
rozwiń >

Czym jest inflacja?

Inflacja to wzrost cen, który powoduje obniżenie realnej wartości waluty. Ten proces nie jest jednak zjawiskiem negatywnym z samej swojej natury. W państwach rozwiniętych pewnym standardem jest inflacja pełzająca, nieprzekraczająca 5%.  Poziom 5%-10% to już inflacja krocząca.

REKLAMA

Autopromocja

Jeśli wskaźnik osiągnie przedział 10% - 100%, pojawia się pojęcie inflacji galopującej. W tym przypadku nie można wykluczyć ryzyka zaburzeń w gospodarce oraz napięć społecznych.  Inflacja w Polsce osiągnęła już dolne rejony tego przedziału.

Ile wynosi inflacja?

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny inflacja w maju 2022 r. osiągnęła poziom 13,9%. Oznacza to, że ceny wzrosły średnio o niemal 14% w porównaniu z majem ubiegłego roku.

Czym spowodowana jest inflacja?

Bezpośrednie przyczyny obecnego poziomu inflacji są oczywiste – inwazja Rosji na Ukrainę oraz pandemia Covid-19. Nie są to jednak przyczyny „same w sobie”.

Inflację powodują m.in. zwiększające się koszty produkcji. Jeśli wzrosną ceny np. paliwa lub transportu, to taki czynnik znajduje odzwierciedlenie w cenie gotowego produktu oferowanego konsumentom . W ciągu dwóch lat pandemii wzrost cen ropy był liczony w setkach procent. Wyższe ceny detaliczne to wyższa inflacja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pandemia zaburzyła łańcuchy dostaw niektórych produktów, ich niedobór musiał spowodować wzrost cen. Niedobór konkretnego produktu, będącego elementem większej całości, to potencjalna przyczyna efektu domina.

Inflacja może również wynikać ze zjawisk ekonomicznych odbieranych powszechnie jako pozytywne. Przykładowo, wyższy popyt to potencjalna zachęta dla sprzedawców do podwyższania cen, gdyż chętnych na zakup i tak nie zabraknie.  Ten przykład pokazuje, że gospodarka nie może się rozwijać na zasadzie linii prostej skierowanej w górę. Przejściowe okresy słabszej koniunktury są czymś normalnym, niezależnie od polityki gospodarczej konkretnego rządu lub innego ośrodka decyzyjnego.

W warunkach inflacji może pojawić się zjawisko spirali cenowo - płacowej. Wyższe ceny produktów konsumpcyjnych powodują presję w kierunku podwyższania wynagrodzeń. Powstaje błędne koło – na rynku jest więcej gotówki w sensie nominalnym jednak jej siła nabywcza spada. Inflacja wzrasta.

Co to jest hiperinflacja. Historia

Przyjmuje się, że hiperinflacja to inflacja powyżej 100%. Przykładów można by wymienić wiele, zwłaszcza z czasów następujących po wielkich konfliktach zbrojnych. Najbardziej doniosłym w dziejach świata jest przykład z Niemiec w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W kulminacyjnym momencie lat ’20 cena jednego dolara  była liczona w bilionach marek. Gospodarka Republiki Weimarskiej zmieniła się wtedy w ruinę, co znacząco ułatwiło Hitlerowi dojście do władzy.

Skutki inflacji

Podstawowym sposobem na wyhamowanie inflacji jest podwyższanie stóp procentowych przez NBP. To z kolei odbija się niekorzystnie na położeniu kredytobiorców. Jednocześnie inflacja zniechęca do gromadzenia oszczędności w bankach. Skutkiem jest mniej gotówki na rachunkach oszczędnościowych. Z tego powodu banki mają mniejsze pole manewru, ograniczają ofertę kredytową. Dochodzi do tego ogólna niepewność w obszarze obrotu gospodarczego. Wysoka inflacja stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla każdej gospodarki.

Co z naszymi oszczędnościami?

Wzrost inflacji powoduje podwyższenie oprocentowania depozytów, jednak w praktyce może to wyglądać tak, że banki oferują kilkuprocentowe lokaty przy kilkunastoprocentowej inflacji.

Jak chronić oszczędności przed inflacją?

REKLAMA

Alternatywę dla lokat bankowych stanowią obligacje skarbowe. Niektóre z nich (np. czteroletnie i dziesięcioletnie) są indeksowane inflacją wzbogaconą o marżę rzędu 1%. Niestety, w pierwszym rocznym okresie odsetkowym oprocentowanie jest stałe (ponad 5% w odniesieniu do wspomnianych obligacji czteroletnich i dziesięcioletnich).

Metodą prostą jak budowa cepa jest zamiana części oszczędności na tzw. twardą walutę zagraniczną jednak taka opcja jest jedynie dywersyfikacją ryzyka, a nie jakąkolwiek gwarancją.

Inną kwestią do rozważenia jest złoto inwestycyjne tzn. w postaci fizycznych sztabek najróżniejszych rozmiarów.  Taka forma oszczędności może stać się bezcenna w najgorszym scenariuszu z możliwych jakim jest hiperinflacja. Należy jednak wziąć pod uwagę, że złoto jest aktywem o zmiennej wartości (podobnie jak akcje). Powinno być rozpatrywane w kategoriach dywersyfikacji ryzyka. Nie jest to niezawodna tarcza chroniąca przed inflacją.

Kiedy inflacja spadnie?

Spadek inflacji jest niestety związany  ze „schłodzeniem gospodarki” i mniejszą konsumpcją. Zahamowanie inflacji wymaga jakiejś formy wyrzeczeń.

Niektórzy ekonomiści prognozują, że apogeum inflacji nastąpi około jesieni 2022 r. Później inflacja miałaby się stopniowo obniżać. Z pewnym opóźnieniem mogłyby się obniżyć również stopy procentowe. Jednak to tylko prognozy. Wciąż niepoznany pozostaje jeden z kluczowych czynników wpływających na inflację tzn. ceny żywności. Nie wiadomo jak zachowają się światowe rynki w perspektywie kilku lub kilkunastu miesięcy. Zarówno Ukraina jak i agresor tej wojny są światowymi liderami produkcji żywności.

Kolejnym czynnikiem dodającym niepewności jest perspektywa zwiększania świadczeń socjalnych dla złagodzenia skutków inflacji. Może wystąpić w tym przypadku podobny efekt jak przy spirali płacowo-cenowej.

Inflacja w Polsce jest obecnie niemal dwukrotnie wyższa niż w strefie euro, gdzie odnotowano wynik 8%. Najgorszy poziom w UE osiągnęła Estonia (20%).  Na dzień dzisiejszy nie można wykluczyć całkowicie żadnego scenariusza, łącznie z niekontrolowanym wzrostem inflacji, który zaburzy płynność gospodarki. Wiadomo jedynie, że wraz z wojną nadeszły ciężkie czasy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

REKLAMA

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA