REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja – jaka perspektywa w Polsce po rekordowym wyniku

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Inflacja ceny hiperinflacja
Inflacja ceny hiperinflacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Inflacja jest zjawiskiem ekonomicznym występującym naturalnie w każdej gospodarce wolnorynkowej. Pierwsze dwie dekady obecnego stulecia przyzwyczaiły nas do pewnego komfortu – inflacja była tak niska, że w jakimś sensie można jej było nie dostrzegać. Niestety, ostatnie dwa lata spowodowały zaburzenie równowagi światowej gospodarki z powodu globalnych katastrof trudnych do wyobrażenia przez największych pesymistów. Do jakiego poziomu może dojść inflacja w Polsce? Czy jest sposób, aby uchronić przed nią oszczędności?
rozwiń >

Czym jest inflacja?

Inflacja to wzrost cen, który powoduje obniżenie realnej wartości waluty. Ten proces nie jest jednak zjawiskiem negatywnym z samej swojej natury. W państwach rozwiniętych pewnym standardem jest inflacja pełzająca, nieprzekraczająca 5%.  Poziom 5%-10% to już inflacja krocząca.

Autopromocja

Jeśli wskaźnik osiągnie przedział 10% - 100%, pojawia się pojęcie inflacji galopującej. W tym przypadku nie można wykluczyć ryzyka zaburzeń w gospodarce oraz napięć społecznych.  Inflacja w Polsce osiągnęła już dolne rejony tego przedziału.

Ile wynosi inflacja?

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny inflacja w maju 2022 r. osiągnęła poziom 13,9%. Oznacza to, że ceny wzrosły średnio o niemal 14% w porównaniu z majem ubiegłego roku.

Czym spowodowana jest inflacja?

Bezpośrednie przyczyny obecnego poziomu inflacji są oczywiste – inwazja Rosji na Ukrainę oraz pandemia Covid-19. Nie są to jednak przyczyny „same w sobie”.

Inflację powodują m.in. zwiększające się koszty produkcji. Jeśli wzrosną ceny np. paliwa lub transportu, to taki czynnik znajduje odzwierciedlenie w cenie gotowego produktu oferowanego konsumentom . W ciągu dwóch lat pandemii wzrost cen ropy był liczony w setkach procent. Wyższe ceny detaliczne to wyższa inflacja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pandemia zaburzyła łańcuchy dostaw niektórych produktów, ich niedobór musiał spowodować wzrost cen. Niedobór konkretnego produktu, będącego elementem większej całości, to potencjalna przyczyna efektu domina.

Inflacja może również wynikać ze zjawisk ekonomicznych odbieranych powszechnie jako pozytywne. Przykładowo, wyższy popyt to potencjalna zachęta dla sprzedawców do podwyższania cen, gdyż chętnych na zakup i tak nie zabraknie.  Ten przykład pokazuje, że gospodarka nie może się rozwijać na zasadzie linii prostej skierowanej w górę. Przejściowe okresy słabszej koniunktury są czymś normalnym, niezależnie od polityki gospodarczej konkretnego rządu lub innego ośrodka decyzyjnego.

W warunkach inflacji może pojawić się zjawisko spirali cenowo - płacowej. Wyższe ceny produktów konsumpcyjnych powodują presję w kierunku podwyższania wynagrodzeń. Powstaje błędne koło – na rynku jest więcej gotówki w sensie nominalnym jednak jej siła nabywcza spada. Inflacja wzrasta.

Co to jest hiperinflacja. Historia

Przyjmuje się, że hiperinflacja to inflacja powyżej 100%. Przykładów można by wymienić wiele, zwłaszcza z czasów następujących po wielkich konfliktach zbrojnych. Najbardziej doniosłym w dziejach świata jest przykład z Niemiec w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W kulminacyjnym momencie lat ’20 cena jednego dolara  była liczona w bilionach marek. Gospodarka Republiki Weimarskiej zmieniła się wtedy w ruinę, co znacząco ułatwiło Hitlerowi dojście do władzy.

Skutki inflacji

Podstawowym sposobem na wyhamowanie inflacji jest podwyższanie stóp procentowych przez NBP. To z kolei odbija się niekorzystnie na położeniu kredytobiorców. Jednocześnie inflacja zniechęca do gromadzenia oszczędności w bankach. Skutkiem jest mniej gotówki na rachunkach oszczędnościowych. Z tego powodu banki mają mniejsze pole manewru, ograniczają ofertę kredytową. Dochodzi do tego ogólna niepewność w obszarze obrotu gospodarczego. Wysoka inflacja stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla każdej gospodarki.

Co z naszymi oszczędnościami?

Wzrost inflacji powoduje podwyższenie oprocentowania depozytów, jednak w praktyce może to wyglądać tak, że banki oferują kilkuprocentowe lokaty przy kilkunastoprocentowej inflacji.

Jak chronić oszczędności przed inflacją?

Alternatywę dla lokat bankowych stanowią obligacje skarbowe. Niektóre z nich (np. czteroletnie i dziesięcioletnie) są indeksowane inflacją wzbogaconą o marżę rzędu 1%. Niestety, w pierwszym rocznym okresie odsetkowym oprocentowanie jest stałe (ponad 5% w odniesieniu do wspomnianych obligacji czteroletnich i dziesięcioletnich).

Metodą prostą jak budowa cepa jest zamiana części oszczędności na tzw. twardą walutę zagraniczną jednak taka opcja jest jedynie dywersyfikacją ryzyka, a nie jakąkolwiek gwarancją.

Inną kwestią do rozważenia jest złoto inwestycyjne tzn. w postaci fizycznych sztabek najróżniejszych rozmiarów.  Taka forma oszczędności może stać się bezcenna w najgorszym scenariuszu z możliwych jakim jest hiperinflacja. Należy jednak wziąć pod uwagę, że złoto jest aktywem o zmiennej wartości (podobnie jak akcje). Powinno być rozpatrywane w kategoriach dywersyfikacji ryzyka. Nie jest to niezawodna tarcza chroniąca przed inflacją.

Kiedy inflacja spadnie?

Spadek inflacji jest niestety związany  ze „schłodzeniem gospodarki” i mniejszą konsumpcją. Zahamowanie inflacji wymaga jakiejś formy wyrzeczeń.

Niektórzy ekonomiści prognozują, że apogeum inflacji nastąpi około jesieni 2022 r. Później inflacja miałaby się stopniowo obniżać. Z pewnym opóźnieniem mogłyby się obniżyć również stopy procentowe. Jednak to tylko prognozy. Wciąż niepoznany pozostaje jeden z kluczowych czynników wpływających na inflację tzn. ceny żywności. Nie wiadomo jak zachowają się światowe rynki w perspektywie kilku lub kilkunastu miesięcy. Zarówno Ukraina jak i agresor tej wojny są światowymi liderami produkcji żywności.

Kolejnym czynnikiem dodającym niepewności jest perspektywa zwiększania świadczeń socjalnych dla złagodzenia skutków inflacji. Może wystąpić w tym przypadku podobny efekt jak przy spirali płacowo-cenowej.

Inflacja w Polsce jest obecnie niemal dwukrotnie wyższa niż w strefie euro, gdzie odnotowano wynik 8%. Najgorszy poziom w UE osiągnęła Estonia (20%).  Na dzień dzisiejszy nie można wykluczyć całkowicie żadnego scenariusza, łącznie z niekontrolowanym wzrostem inflacji, który zaburzy płynność gospodarki. Wiadomo jedynie, że wraz z wojną nadeszły ciężkie czasy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA