REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja – jaka perspektywa w Polsce po rekordowym wyniku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Inflacja ceny hiperinflacja
Inflacja ceny hiperinflacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Inflacja jest zjawiskiem ekonomicznym występującym naturalnie w każdej gospodarce wolnorynkowej. Pierwsze dwie dekady obecnego stulecia przyzwyczaiły nas do pewnego komfortu – inflacja była tak niska, że w jakimś sensie można jej było nie dostrzegać. Niestety, ostatnie dwa lata spowodowały zaburzenie równowagi światowej gospodarki z powodu globalnych katastrof trudnych do wyobrażenia przez największych pesymistów. Do jakiego poziomu może dojść inflacja w Polsce? Czy jest sposób, aby uchronić przed nią oszczędności?
rozwiń >

Czym jest inflacja?

Inflacja to wzrost cen, który powoduje obniżenie realnej wartości waluty. Ten proces nie jest jednak zjawiskiem negatywnym z samej swojej natury. W państwach rozwiniętych pewnym standardem jest inflacja pełzająca, nieprzekraczająca 5%.  Poziom 5%-10% to już inflacja krocząca.

REKLAMA

Autopromocja

Jeśli wskaźnik osiągnie przedział 10% - 100%, pojawia się pojęcie inflacji galopującej. W tym przypadku nie można wykluczyć ryzyka zaburzeń w gospodarce oraz napięć społecznych.  Inflacja w Polsce osiągnęła już dolne rejony tego przedziału.

Ile wynosi inflacja?

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny inflacja w maju 2022 r. osiągnęła poziom 13,9%. Oznacza to, że ceny wzrosły średnio o niemal 14% w porównaniu z majem ubiegłego roku.

Czym spowodowana jest inflacja?

Bezpośrednie przyczyny obecnego poziomu inflacji są oczywiste – inwazja Rosji na Ukrainę oraz pandemia Covid-19. Nie są to jednak przyczyny „same w sobie”.

Inflację powodują m.in. zwiększające się koszty produkcji. Jeśli wzrosną ceny np. paliwa lub transportu, to taki czynnik znajduje odzwierciedlenie w cenie gotowego produktu oferowanego konsumentom . W ciągu dwóch lat pandemii wzrost cen ropy był liczony w setkach procent. Wyższe ceny detaliczne to wyższa inflacja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pandemia zaburzyła łańcuchy dostaw niektórych produktów, ich niedobór musiał spowodować wzrost cen. Niedobór konkretnego produktu, będącego elementem większej całości, to potencjalna przyczyna efektu domina.

Inflacja może również wynikać ze zjawisk ekonomicznych odbieranych powszechnie jako pozytywne. Przykładowo, wyższy popyt to potencjalna zachęta dla sprzedawców do podwyższania cen, gdyż chętnych na zakup i tak nie zabraknie.  Ten przykład pokazuje, że gospodarka nie może się rozwijać na zasadzie linii prostej skierowanej w górę. Przejściowe okresy słabszej koniunktury są czymś normalnym, niezależnie od polityki gospodarczej konkretnego rządu lub innego ośrodka decyzyjnego.

W warunkach inflacji może pojawić się zjawisko spirali cenowo - płacowej. Wyższe ceny produktów konsumpcyjnych powodują presję w kierunku podwyższania wynagrodzeń. Powstaje błędne koło – na rynku jest więcej gotówki w sensie nominalnym jednak jej siła nabywcza spada. Inflacja wzrasta.

Co to jest hiperinflacja. Historia

Przyjmuje się, że hiperinflacja to inflacja powyżej 100%. Przykładów można by wymienić wiele, zwłaszcza z czasów następujących po wielkich konfliktach zbrojnych. Najbardziej doniosłym w dziejach świata jest przykład z Niemiec w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W kulminacyjnym momencie lat ’20 cena jednego dolara  była liczona w bilionach marek. Gospodarka Republiki Weimarskiej zmieniła się wtedy w ruinę, co znacząco ułatwiło Hitlerowi dojście do władzy.

Skutki inflacji

Podstawowym sposobem na wyhamowanie inflacji jest podwyższanie stóp procentowych przez NBP. To z kolei odbija się niekorzystnie na położeniu kredytobiorców. Jednocześnie inflacja zniechęca do gromadzenia oszczędności w bankach. Skutkiem jest mniej gotówki na rachunkach oszczędnościowych. Z tego powodu banki mają mniejsze pole manewru, ograniczają ofertę kredytową. Dochodzi do tego ogólna niepewność w obszarze obrotu gospodarczego. Wysoka inflacja stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla każdej gospodarki.

Co z naszymi oszczędnościami?

Wzrost inflacji powoduje podwyższenie oprocentowania depozytów, jednak w praktyce może to wyglądać tak, że banki oferują kilkuprocentowe lokaty przy kilkunastoprocentowej inflacji.

Jak chronić oszczędności przed inflacją?

Alternatywę dla lokat bankowych stanowią obligacje skarbowe. Niektóre z nich (np. czteroletnie i dziesięcioletnie) są indeksowane inflacją wzbogaconą o marżę rzędu 1%. Niestety, w pierwszym rocznym okresie odsetkowym oprocentowanie jest stałe (ponad 5% w odniesieniu do wspomnianych obligacji czteroletnich i dziesięcioletnich).

Metodą prostą jak budowa cepa jest zamiana części oszczędności na tzw. twardą walutę zagraniczną jednak taka opcja jest jedynie dywersyfikacją ryzyka, a nie jakąkolwiek gwarancją.

Inną kwestią do rozważenia jest złoto inwestycyjne tzn. w postaci fizycznych sztabek najróżniejszych rozmiarów.  Taka forma oszczędności może stać się bezcenna w najgorszym scenariuszu z możliwych jakim jest hiperinflacja. Należy jednak wziąć pod uwagę, że złoto jest aktywem o zmiennej wartości (podobnie jak akcje). Powinno być rozpatrywane w kategoriach dywersyfikacji ryzyka. Nie jest to niezawodna tarcza chroniąca przed inflacją.

Kiedy inflacja spadnie?

Spadek inflacji jest niestety związany  ze „schłodzeniem gospodarki” i mniejszą konsumpcją. Zahamowanie inflacji wymaga jakiejś formy wyrzeczeń.

Niektórzy ekonomiści prognozują, że apogeum inflacji nastąpi około jesieni 2022 r. Później inflacja miałaby się stopniowo obniżać. Z pewnym opóźnieniem mogłyby się obniżyć również stopy procentowe. Jednak to tylko prognozy. Wciąż niepoznany pozostaje jeden z kluczowych czynników wpływających na inflację tzn. ceny żywności. Nie wiadomo jak zachowają się światowe rynki w perspektywie kilku lub kilkunastu miesięcy. Zarówno Ukraina jak i agresor tej wojny są światowymi liderami produkcji żywności.

Kolejnym czynnikiem dodającym niepewności jest perspektywa zwiększania świadczeń socjalnych dla złagodzenia skutków inflacji. Może wystąpić w tym przypadku podobny efekt jak przy spirali płacowo-cenowej.

Inflacja w Polsce jest obecnie niemal dwukrotnie wyższa niż w strefie euro, gdzie odnotowano wynik 8%. Najgorszy poziom w UE osiągnęła Estonia (20%).  Na dzień dzisiejszy nie można wykluczyć całkowicie żadnego scenariusza, łącznie z niekontrolowanym wzrostem inflacji, który zaburzy płynność gospodarki. Wiadomo jedynie, że wraz z wojną nadeszły ciężkie czasy.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

REKLAMA

Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Prof. Modzelewski wyjaśnia jak to możliwe

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

Pracujesz na zleceniu - a może to faktyczna umowa o pracę? Jak ustalić i wykazać istnienie stosunku pracy

Osoby wykonujące umowy zlecenia, czy inne umowy cywilnoprawne, mają czasem wątpliwości, czy nie jest to de facto umowa o pracę. Każdy przedsiębiorca słyszał o możliwych kontrolach, podważeniu zatrudnienia, konieczności uzasadniania dlaczego taki a nie inny typ umowy został konkretnej osobie zaproponowany. A co ze swobodą zawierania umów? Czy forma umowy na którą zgadzamy się wspólnie z nowozatrudnioną osobą nie powinna być wystarczająca dla inspekcji pracy skoro zgodnie obie strony złożyły na niej swój podpis? Na te i wiele innych pytań odpowie Czytelnikom ten artykuł.

REKLAMA

Zmiany w podatkach od 2026 r. - wyższy limit zwolnienia z VAT, korekty deklaracji, 6 m-cy vacatio legis

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 6 maja 2025r. Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw dot. podatków w ramach procesu deregulacji. Nowe przepisy mają na celu m.in. ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów ustaw podatkowych oraz doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorców w zakresie deklaracji składanej w trakcie lub po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Projekty dotyczą również podwyższenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT oraz likwidacji obowiązku przygotowywania i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.

Czego najczęściej dotyczą kontrole z urzędu skarbowego i ZUS-u?

Przedsiębiorcy mają szereg obowiązków wobec państwa - jako podatnicy muszą przestrzegać przepisów podatkowych, a jako płatnicy stosować normy z zakresu ubezpieczeń społecznych. W obu tych sferach często dochodzi do uchybień. Dlatego upoważnione organy sprawdzają, czy firmy przestrzegają obowiązujących przepisów. W naszym artykule przedstawiamy najczęstsze obszary, które podlegają kontroli organów podatkowych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA