REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cło – gdzie szukać kodów i stawek

ShipHub
Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego
Cło – gdzie szukać kodów i stawek
Cło – gdzie szukać kodów i stawek

REKLAMA

Każdy zainteresowany importem produktów w różne strony świata jest świadomy, że wszelkie przepisy i regulacje dotyczące eksportu i importu są niezwykle kluczowe w prowadzeniu działalności. W związku z tym, w poniższym artykule chcielibyśmy przedstawić informacje dotyczące stawek celnych, które mogą być pomocne dla początkujących firm na rynkach międzynarodowych.

W jaki sposób wyszukiwać kody i stawki celne?

Kody celne, stawki oraz wszelkie informacje na temat kategorii produktów przeznaczonych do importu i eksportu znajdują się w systemach taryfowych danego regionu czy kraju. Jednymi z takich systemów są – ISZTAR, TARIC oraz IMPORTTOOLBOX.

Autopromocja

Sposoby wyszukiwania stawek – ISZTAR

Pierwszą platformą, która zawiera informację dotyczące importowanych towarów jest ISZTAR – System Zintegrowanej Taryfy Celnej. Jest to system kwalifikacji celnej prowadzonej przez Służbę Celną Rzeczypospolitej Polskiej. Strona integruje dane dotyczące taryf celnych, informacji o ograniczeniach w imporcie oraz eksporcie, zawieszenia ceł oraz stawek podatku VAT, jak i akcyzy.

Są to dane obowiązujące na terenie Polski i aktualizowane są danymi pochodzącymi z systemu TARIC, który zarządzany jest pod nadzorem Dyrekcji Generalnej Podatków i Unii Celnej w Brukseli. W związku z tym, iż informacje są aktualizowane z dnia na dzień, warto zapoznać się z nimi na bieżąco, aby uniknąć wszelkich nieporozumień już przy wysyłce lub przyjęciu towaru. Sama strona internetowa ISZTAR ma bardzo prosty do nawigacji interfejs, który nie sprawia większych problemów przy wyszukiwaniu danych. Strona dostępna jest w języku polskim, angielskim, francuskim oraz niemieckim.

Sposoby wyszukiwania stawek – TARIC

Drugim systemem, jest wspomniany już powyżej – TARIC, czyli Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich. Jest to aktualizowana baza danych o wszelkich taryfach i ustaleniach prawnych przez kraje członkowskie Unii Europejskiej. Poza gromadzeniem danych i stawek celnych, TARIC udostępnia również dane statystyczne z Europy i poszczególnych państw członkowskich dotyczących importu oraz eksportu. Poza stawkami, na stronie znajdziemy również kody towarów, szczegółowe informacje na temat stawek w kwocie lub w procentach w zestawieniu z danym państwem, z którego importowany jest produkt, czy też okres ważności danej stawki celnej. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż TARIC nie publikuje informacji na temat podatków VAT czy akcyzy tak jak ISZTAR. System dostępny jest nie tylko w języku angielskim, ale i polskim, hiszpańskim, niemieckim, włoskich i wielu innych. Interfejs strony może na pierwszy rzut oka wydawać się dość niejasny, jednak po pewnym czasie, kiedy to użytkownik oswoi się ze wszelkimi opcjami, strona wydaje się bardzo czytelna i łatwa w obsłudze.

Sposoby wyszukiwania stawek – IMPORTTOOLBOX

System IMPORTTOOLBOX pozwala na wyszukanie kodów celnych danych kategorii produktów obowiązujących na terenie Unii Europejskiej. Strona jest bardzo prosta w obsłudze i szybko można znaleźć interesujące nas informacje. Na głównej stronie widoczna jest kategoria, sekcja oraz rozdział danej kategorii towaru. Poza kodami HS strona oferuje zakładkę pod tytułem „INFO”, która zawiera wiele przydatnych informacji dla początkujących importerów oraz eksporterów. Między innymi wyjaśnia, w jaki sposób należy wyszukiwać kody na stronie oraz jakie są często popełniane błędy przy wpisywaniu kodu na fakturach handlowych. Strona dostępna jest zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Kody celne są istotnym elementem przy planowaniu importu lub eksportu danych towarów. Obowiązkiem osoby, która odbiera czy też wysyła towar, jest sprawdzenie czy podany kod HS jest poprawny. Przykładowo, importując towary do Europy z krajów azjatyckich, warto najpierw sprawdzić czy podany przez kontrahenta kod HS jest taki sam w kraju docelowym. Kody w różnych systemach taryfowych mogą się od siebie różnić. Nie jest rzadkością, iż nie zostają one sprawdzane i na produkt nakładane są nieprawidłowe stawki celne, które niosą ze sobą kolejno duże obciążenia finansowe dla importerów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Księgowa odchodzi a firma zostaje z problemem. Co zrobić, by zatrzymać księgową?

  Wiele firm zna tę sytuację – ważny specjalista taki jak księgowa zaczyna zdradzać oznaki zmęczenia i niezadowolenia z pracy. Brak czasu, za dużo obowiązków, nadmiar dokumentów – to prosta droga do wypalenia zawodowego i rezygnacji ze stanowiska. Jednak czy przedsiębiorcy są gotowi na konsekwencje, jakie niesie za sobą odejście tak ważnego pracownika? Co zrobić, by zatrzymać księgowego w firmie?

  Tabela kursów średnich NBP nr 230/A/NBP/2023 z 28 listopada 2023 r. Kurs euro 4,3542 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 28 listopada 2023 r. NBP nr 230/A/NBP/2023. Średni kurs euro 4,3542 zł.

  ZUS: Brak korekty ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA do końca 2023 r. bez kar dla przedsiębiorcy

  ZUS informuje, że korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. jest możliwa tylko do końca 2023 roku. Przy czym jeżeli ktoś nie zdąży z korektą w tym terminie, ZUS nie będzie stosował sankcji. Warto też wiedzieć, że błędy w dokumentach rozliczeniowych z ZUS za okres od stycznia 2022 r. - można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. 

  Przedłużenie 0 proc. VAT na żywność w 2024 r. "Marszałek Hołownia nie poddaje projektu pod obrady Sejmu"

  Zamrażarka w gabinecie marszałka Sejmu jest aktywna - mówi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, zarzucając Szymonowi Hołowni, że nie poddaje pod obrady trzech projektów ustaw, dot. przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii. Zaapelował też do Hołowni, by zachowywał więcej powagi kierując obradami Izby.

  Aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat

  "W związku ze zmianami demograficznymi, aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat. Pandemia covid-19 zaostrzyła niedobory umiejętności, z którymi boryka się już wiele sektorów." Jakie wyzwania czekają rynek pracy w UE? Rozmawiali o tym przedsiębiorcy podczas Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw.

  PIT za 2023 rok: chcesz zapłacić niższy podatek, skorzystaj z ulg i odliczeń, jest na to jeszcze miesiąc. Ale czy potrafisz

  Znajomość prawa podatkowego nigdy nie była mocną stroną Polaków, także i dlatego, że ulg i odliczeń było dużo a same przepisy mało zrozumiałe. Dlatego składanie rocznych PIT-ów zawsze wywoływało tak wielkie poruszenie. Teraz większości Polaków spełnienie rocznego obowiązku podatkowego ułatwia sam fiskus, wypełniając PIT-y roczne i oddając je do cyfrowej akceptacji. Jednak tak przygotowane deklaracje podatkowe najczęściej nie uwzględniają wszystkich możliwych odliczeń i ulg podatkowych.

  Dostosowanie zasad wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSEF – projekt rozporządzenia

  Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur. Zaproponowane zmiany mają dostosować  wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSeF. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2024 r., z wyjątkiem tych dotyczących faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną VAT, które będą obowiązywały od 2025 r.

  Nowe zasady korzystania z KSeF od 1 lipca 2024 roku. Jest już projekt rozporządzenia. Co się zmieni?

  Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. To nowe rozporządzenie ma od 1 lipca 2024 r. zastąpić rozporządzenie z 2021 r. o tej samej nazwie. W większości nowe rozporządzenie powieli dotychczasowe rozwiązania, ale wprowadza również nowe regulacje. ZAW-FA będzie można składać elektronicznie. Umożliwione zostanie samofakturowanie przez podmioty zagraniczne bez polskiego NIP. Wprowadzone zostanie większe zabezpieczenie dla wygenerowanych tokenów. Określono również zasady nadawania uprawnień i dostępu do faktur VAT RR przez rolników ryczałtowych oraz oznaczania faktur kodem QR.

  85,3 mld zł do budżetu państwa – rekordowe wpływy z CIT. Pięć firm wpłaca najwięcej

  W 2022 roku wpływy z CIT, czyli podatku dochodowego od osób prawnych, wyniosły 85,3 mld zł. W 2021 roku było to 66,7 mld zł, mieliśmy więc rekordowy wzrost, wynoszący 28 proc. Łączna wartość CIT-u zapłaconego przez pięciu największych płatników wyniosła 9,8 mld zł, co stanowi aż 11,5 proc. całkowitego przychodu z tego podatku.

  KSeF 2024 - nowe przepisy. Rozporządzenie techniczne i zmiana rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur [Komunikat MF]

  W komunikacie z 27 listopada 2023 r. Ministerstwo Finansów poinformowało o rozpoczęciu konsultacji dwóch aktów wykonawczych dotyczących powszechnego stosowania KSeF od 1 lipca 2024 r. To rozporządzenie techniczne oraz nowelizacja rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur. Nowe przepisy zawarte w tych projektach rozwiązania będą stosowane już w pierwszym etapie funkcjonowania obowiązkowego KSeF od 1 lipca 2024 r. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że w grudniu bieżącego roku zostanie najprawdopodobniej powołany nowy rząd, a wraz z nim nowy minister finansów, który nie musi akceptować treści obecnych projektów i może wstrzymać wydanie tych przepisów.

  REKLAMA