Cło – gdzie szukać kodów i stawek
REKLAMA
REKLAMA
W jaki sposób wyszukiwać kody i stawki celne?
Kody celne, stawki oraz wszelkie informacje na temat kategorii produktów przeznaczonych do importu i eksportu znajdują się w systemach taryfowych danego regionu czy kraju. Jednymi z takich systemów są – ISZTAR, TARIC oraz IMPORTTOOLBOX.
REKLAMA
Sposoby wyszukiwania stawek – ISZTAR
Pierwszą platformą, która zawiera informację dotyczące importowanych towarów jest ISZTAR – System Zintegrowanej Taryfy Celnej. Jest to system kwalifikacji celnej prowadzonej przez Służbę Celną Rzeczypospolitej Polskiej. Strona integruje dane dotyczące taryf celnych, informacji o ograniczeniach w imporcie oraz eksporcie, zawieszenia ceł oraz stawek podatku VAT, jak i akcyzy.
Są to dane obowiązujące na terenie Polski i aktualizowane są danymi pochodzącymi z systemu TARIC, który zarządzany jest pod nadzorem Dyrekcji Generalnej Podatków i Unii Celnej w Brukseli. W związku z tym, iż informacje są aktualizowane z dnia na dzień, warto zapoznać się z nimi na bieżąco, aby uniknąć wszelkich nieporozumień już przy wysyłce lub przyjęciu towaru. Sama strona internetowa ISZTAR ma bardzo prosty do nawigacji interfejs, który nie sprawia większych problemów przy wyszukiwaniu danych. Strona dostępna jest w języku polskim, angielskim, francuskim oraz niemieckim.
Sposoby wyszukiwania stawek – TARIC
Drugim systemem, jest wspomniany już powyżej – TARIC, czyli Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich. Jest to aktualizowana baza danych o wszelkich taryfach i ustaleniach prawnych przez kraje członkowskie Unii Europejskiej. Poza gromadzeniem danych i stawek celnych, TARIC udostępnia również dane statystyczne z Europy i poszczególnych państw członkowskich dotyczących importu oraz eksportu. Poza stawkami, na stronie znajdziemy również kody towarów, szczegółowe informacje na temat stawek w kwocie lub w procentach w zestawieniu z danym państwem, z którego importowany jest produkt, czy też okres ważności danej stawki celnej. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż TARIC nie publikuje informacji na temat podatków VAT czy akcyzy tak jak ISZTAR. System dostępny jest nie tylko w języku angielskim, ale i polskim, hiszpańskim, niemieckim, włoskich i wielu innych. Interfejs strony może na pierwszy rzut oka wydawać się dość niejasny, jednak po pewnym czasie, kiedy to użytkownik oswoi się ze wszelkimi opcjami, strona wydaje się bardzo czytelna i łatwa w obsłudze.
Sposoby wyszukiwania stawek – IMPORTTOOLBOX
System IMPORTTOOLBOX pozwala na wyszukanie kodów celnych danych kategorii produktów obowiązujących na terenie Unii Europejskiej. Strona jest bardzo prosta w obsłudze i szybko można znaleźć interesujące nas informacje. Na głównej stronie widoczna jest kategoria, sekcja oraz rozdział danej kategorii towaru. Poza kodami HS strona oferuje zakładkę pod tytułem „INFO”, która zawiera wiele przydatnych informacji dla początkujących importerów oraz eksporterów. Między innymi wyjaśnia, w jaki sposób należy wyszukiwać kody na stronie oraz jakie są często popełniane błędy przy wpisywaniu kodu na fakturach handlowych. Strona dostępna jest zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
Podsumowanie
Kody celne są istotnym elementem przy planowaniu importu lub eksportu danych towarów. Obowiązkiem osoby, która odbiera czy też wysyła towar, jest sprawdzenie czy podany kod HS jest poprawny. Przykładowo, importując towary do Europy z krajów azjatyckich, warto najpierw sprawdzić czy podany przez kontrahenta kod HS jest taki sam w kraju docelowym. Kody w różnych systemach taryfowych mogą się od siebie różnić. Nie jest rzadkością, iż nie zostają one sprawdzane i na produkt nakładane są nieprawidłowe stawki celne, które niosą ze sobą kolejno duże obciążenia finansowe dla importerów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat