REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cło – gdzie szukać kodów i stawek

ShipHub
Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego
Cło – gdzie szukać kodów i stawek
Cło – gdzie szukać kodów i stawek

REKLAMA

REKLAMA

Każdy zainteresowany importem produktów w różne strony świata jest świadomy, że wszelkie przepisy i regulacje dotyczące eksportu i importu są niezwykle kluczowe w prowadzeniu działalności. W związku z tym, w poniższym artykule chcielibyśmy przedstawić informacje dotyczące stawek celnych, które mogą być pomocne dla początkujących firm na rynkach międzynarodowych.

W jaki sposób wyszukiwać kody i stawki celne?

Kody celne, stawki oraz wszelkie informacje na temat kategorii produktów przeznaczonych do importu i eksportu znajdują się w systemach taryfowych danego regionu czy kraju. Jednymi z takich systemów są – ISZTAR, TARIC oraz IMPORTTOOLBOX.

Autopromocja

Sposoby wyszukiwania stawek – ISZTAR

Pierwszą platformą, która zawiera informację dotyczące importowanych towarów jest ISZTAR – System Zintegrowanej Taryfy Celnej. Jest to system kwalifikacji celnej prowadzonej przez Służbę Celną Rzeczypospolitej Polskiej. Strona integruje dane dotyczące taryf celnych, informacji o ograniczeniach w imporcie oraz eksporcie, zawieszenia ceł oraz stawek podatku VAT, jak i akcyzy.

Są to dane obowiązujące na terenie Polski i aktualizowane są danymi pochodzącymi z systemu TARIC, który zarządzany jest pod nadzorem Dyrekcji Generalnej Podatków i Unii Celnej w Brukseli. W związku z tym, iż informacje są aktualizowane z dnia na dzień, warto zapoznać się z nimi na bieżąco, aby uniknąć wszelkich nieporozumień już przy wysyłce lub przyjęciu towaru. Sama strona internetowa ISZTAR ma bardzo prosty do nawigacji interfejs, który nie sprawia większych problemów przy wyszukiwaniu danych. Strona dostępna jest w języku polskim, angielskim, francuskim oraz niemieckim.

Sposoby wyszukiwania stawek – TARIC

Drugim systemem, jest wspomniany już powyżej – TARIC, czyli Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich. Jest to aktualizowana baza danych o wszelkich taryfach i ustaleniach prawnych przez kraje członkowskie Unii Europejskiej. Poza gromadzeniem danych i stawek celnych, TARIC udostępnia również dane statystyczne z Europy i poszczególnych państw członkowskich dotyczących importu oraz eksportu. Poza stawkami, na stronie znajdziemy również kody towarów, szczegółowe informacje na temat stawek w kwocie lub w procentach w zestawieniu z danym państwem, z którego importowany jest produkt, czy też okres ważności danej stawki celnej. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż TARIC nie publikuje informacji na temat podatków VAT czy akcyzy tak jak ISZTAR. System dostępny jest nie tylko w języku angielskim, ale i polskim, hiszpańskim, niemieckim, włoskich i wielu innych. Interfejs strony może na pierwszy rzut oka wydawać się dość niejasny, jednak po pewnym czasie, kiedy to użytkownik oswoi się ze wszelkimi opcjami, strona wydaje się bardzo czytelna i łatwa w obsłudze.

Sposoby wyszukiwania stawek – IMPORTTOOLBOX

System IMPORTTOOLBOX pozwala na wyszukanie kodów celnych danych kategorii produktów obowiązujących na terenie Unii Europejskiej. Strona jest bardzo prosta w obsłudze i szybko można znaleźć interesujące nas informacje. Na głównej stronie widoczna jest kategoria, sekcja oraz rozdział danej kategorii towaru. Poza kodami HS strona oferuje zakładkę pod tytułem „INFO”, która zawiera wiele przydatnych informacji dla początkujących importerów oraz eksporterów. Między innymi wyjaśnia, w jaki sposób należy wyszukiwać kody na stronie oraz jakie są często popełniane błędy przy wpisywaniu kodu na fakturach handlowych. Strona dostępna jest zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Kody celne są istotnym elementem przy planowaniu importu lub eksportu danych towarów. Obowiązkiem osoby, która odbiera czy też wysyła towar, jest sprawdzenie czy podany kod HS jest poprawny. Przykładowo, importując towary do Europy z krajów azjatyckich, warto najpierw sprawdzić czy podany przez kontrahenta kod HS jest taki sam w kraju docelowym. Kody w różnych systemach taryfowych mogą się od siebie różnić. Nie jest rzadkością, iż nie zostają one sprawdzane i na produkt nakładane są nieprawidłowe stawki celne, które niosą ze sobą kolejno duże obciążenia finansowe dla importerów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA