AEO – uzyskaj status upoważnionego przedsiębiorcy. Nowa usługa na PUESC od 1 grudnia 2023 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Upoważniony przedsiębiorca (AEO) - kto może nim być i jakie ma uprawnienia
- Od 1 grudnia 2023 r. wniosek o uzyskanie statusu AEO tylko na PUESC
Upoważniony przedsiębiorca (AEO) - kto może nim być i jakie ma uprawnienia
Ministerstwo Finansów informuje, że przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której np. importuje towary spoza Unii Europejskiej, może otrzymać status upoważnionego przedsiębiorcy. Status ten zwany jest statusem AEO. Skrót „AEO” pochodzi od angielskiej nazwy "Authorised Economic Operator", która oznacza upoważnionego przedsiębiorcę.Status AEO przyznaje się na wniosek przedsiębiorcy złożony do organu celnego.
REKLAMA
Zasady przyznawania statusu są szczegółowo uregulowane w przepisach prawa celnego, zarówno unijnego jak i krajowego. Przedsiębiorca nie ma prawnego obowiązku uzyskania statusu AEO.
Status AEO, przyznany przez jedno państwo członkowskie Unii, jest uznawany przez organy celne we wszystkich państwach członkowskich.
Aby uzyskać status AEO przedsiębiorca musi spełnić określone wymagania zawarte w przepisach unijnego prawa celnego.
Przedsiębiorca, któremu przyznano status AEO, jest traktowany przez organy celne jako przedsiębiorca wiarygodny. Oznacza to przyznanie przedsiębiorcy wielu przywilejów. Ich katalog zawierają przepisy unijnego prawa celnego.
Posiadacz statusu AEO może być traktowany przez innych przedsiębiorców jako wiarygodny partner handlowy.
Wniosek o wydanie pozwolenia AEO można składać wyłącznie w formie elektronicznej.
Od 1 grudnia 2023 r. wniosek o uzyskanie statusu AEO tylko na PUESC
Od 1 grudnia 2023 roku wniosek o uzyskanie statusu upoważnionego przedsiębiorcy należy składać na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo Celnych (PUESC).
Usługa skierowana jest do przedsiębiorców, którzy planują uzyskać status upoważnionego przedsiębiorcy (ang. Authorised Economic Operator, w skrócie „AEO”) oraz przedsiębiorców, którzy chcą zmienić, cofnąć lub zawiesić swoje pozwolenie AEO.
Od 1 grudnia 2023 roku wnioski złożone na portalu przedsiębiorcy STP e-AEO nie będą przyjmowane przez organy celne.
Postępowania w sprawie pozwolenia AEO wszczęte i niezakończone przed 1 grudnia 2023 roku będą realizowane na dotychczasowych zasadach i komunikacja z przedsiębiorcą będzie odbywać się poprzez unijny portal STP e-AEO.
Usługa AEO obejmuje:
- złożenie wniosku i wydanie pozwolenia AEO oraz obsługę elektroniczną w zakresie wydania i zarządzania pozwoleniem AEO (zmiana, cofnięcie i zarządzanie),
- postępowanie z urzędu w sprawie zawieszenia, cofnięcia i ponownej oceny pozwolenia AEO,
- elektroniczną komunikację z przedsiębiorcą podczas ww. procesów.
Aby skorzystać z usługi trzeba posiadać konto na PUESC i numer EORI.
Opis nowej usługi „AEO – uzyskaj status upoważnionego przedsiębiorcy” będzie dostępny na PUESC od 1 grudnia 2023 roku pod adresem https://puesc.gov.pl/uslugi/aeo-uzyskaj-status-upowaznionego-przedsiebiorcy
Formularz wniosku dostępny będzie na PUESC w sekcji „Formularze” – WDAEO01 Upoważniony Przedsiębiorca AEO [SZPROT].
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat