REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie działalności gospodarczej - jak to zrobić

Marcin Bącal
radca prawny
Zawieszenie działalności gospodarczej - jak to zrobić
Zawieszenie działalności gospodarczej - jak to zrobić
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prawo umożliwia czasowe zawieszenie działalności gospodarczej bez konieczności wyrejestrowywania firmy i definitywnego zakończenia jej funkcjonowania. Jakie warunki należy spełnić w celu skutecznego zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej?

Zawieszenie działalności gospodarczej - jak to zrobić

Prowadzenie działalności gospodarczej co do zasady jest procesem ciągłym, zorientowanym na osiąganie przez przedsiębiorcę przychodów i generowanie zysku. Proces ten rozpoczyna wybór formy prawnej, w której przedsiębiorca będzie prowadził działalność (np. indywidualna działalność gospodarcza, spółka osobowa itp.) oraz rejestracja firmy, a kończy go wyrejestrowanie firmy z właściwej ewidencji, gdy przedsiębiorca nie jest już zainteresowany dalszym prowadzeniem działalności.

REKLAMA

Autopromocja

Powyższy ciągły charakter działalności gospodarczej doznaje jednak jednego wyłomu. W art. 14a ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 roku poz. 672 ze zm.) ustawodawca przewidział bowiem możliwość czasowego zawieszenia działalności bez konieczności wyrejestrowywania firmy i definitywnego zakończenia jej funkcjonowania.


Warunki zawieszenia działalności gospodarczej


Na zawieszenie działalności gospodarczej może zdecydować się każdy przedsiębiorca, bez względu na rodzaj prowadzonej działalności i jej zakres. Jedyny warunek wprowadzony przez ustawodawcę związany jest ze statusem przedsiębiorcy jako pracodawcy. Mianowicie, działalność gospodarczą może zawiesić tylko przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, tj. nie nawiązał stosunku pracy z pracownikami w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. Podmiotowi zatrudniającemu pracowników takie uprawnienie zatem nie przysługuje.

Zawieszenie działalności może nastąpić na określony okres czasu, który nie może być krótszy niż 30 dni (z wyjątkiem sytuacji, gdy zawieszenie obejmuje miesiąc luty, kiedy okres zawieszenia może odpowiadać liczbie dni w tym miesiącu, a więc być krótszy niż 30 dni kalendarzowych) ani przekraczać 24 miesięcy. Przedsiębiorca jest uprawniony do wskazania okresu zawieszenia działalności w dniach, miesiącach albo miesiącach i dniach według własnego uznania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy i w jaki sposób ustanowić pełnomocnika firmy?

Samochód osobowy w firmie - od zakupu do sprzedaży

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, dla zawieszenia tej działalności konieczne jest, aby to wszyscy wspólnicy zdecydowali się na taki krok.


Procedura zawieszenia i wznowienia działalności gospodarczej


Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, a także wznowienie tej działalności, następuje na wniosek przedsiębiorcy. To zatem sam przedsiębiorca, wedle własnego uznania, uprawniony jest do podjęcia decyzji o zawieszeniu. Takie rozwiązanie nie może zostać mu nakazane przez podmiot trzeci. Zawieszając działalność gospodarczą przedsiębiorca nie musi także wskazywać powodów swojej decyzji.

W celu zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia odpowiedniego wniosku, przy czym w przypadku przedsiębiorców prowadzących indywidualną działalność gospodarczą oraz wspólników spółki cywilnej wniosek taki należy kierować do właściwego urzędu gminy (wniosek CEIDG-1), a w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność w formie prawnej, która podlega wpisowi do KRS, stosowny wniosek powinien być skierowany do sądu rejestrowego.

Wznowienie zawieszonej działalności gospodarczej również następuje w drodze złożenia wniosku w tym przedmiocie. Należy pamiętać, aby wniosek taki złożyć przed upływem 24 miesięcy od dnia, w którym rozpoczął się okres zawieszenia działalności, gdyż w przeciwnym razie istnieje ryzyko wykreślenia przedsiębiorcy z ewidencji.

Zapraszamy na forum Księgowość

Okres zawieszenia działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku, i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej lub do dnia wskazanego w tym wniosku, który nie może być wcześniejszy niż dzień złożenia wniosku.


Skutki zawieszenia działalności gospodarczej

REKLAMA


W okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać tej działalności ani też osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Powyższe nie wyklucza jednak obowiązku wykonywania przez przedsiębiorcę określonych czynności w związku z działaniami podejmowanymi jeszcze przed zawieszeniem działalności.

W okresie zawieszenia przedsiębiorca ma w szczególności prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła jego przychodów, przyjmować należności i regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, zbywać własne środki trwałe i wyposażenie, uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem, osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem. W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca jest też zobowiązany do wykonywania wszelkich obowiązków nakazanych przepisami prawa a także może być poddany kontroli.

Jak amortyzować samochód nabyty przez współmałżonka przedsiębiorcy

Co szczególnie istotne, w okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca zwolniony jest z określonych obowiązków o charakterze publicznoprawnym. Przykładowo wskazać tu można na brak obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej oraz opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, czy też brak obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.


Podsumowanie


Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej jest szczególnie przydatna w okresie słabszej koniunktury gospodarczej, kiedy działalność ta nie przynosi oczekiwanych zysków, lub też w przypadkach, gdy ze względów osobistych przedsiębiorca przez pewien czas nie jest zainteresowany kontynuowaniem działalności, nie chcąc jednakże ostatecznie rezygnować z tej formy aktywności zawodowej.

Niewątpliwą zaletą tej instytucji jest ograniczenie spoczywających na przedsiębiorcy obowiązków publicznoprawnych, co umożliwia czasowe zmniejszenie obciążeń finansowych dając szansę na przeczekanie słabszego okresu i wznowienie działalności wówczas, gdy dawać będzie to szansę na osiąganie zamierzonego zysku.

Marcin Bącal,

radca prawny w kancelarii prawnej Chajec, Don-Siemion & Żyto w Warszawie

  

Źródło: Kancelaria prawna Chajec, Don-Siemion & Żyto

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ordynacja podatkowa - liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i kilkadziesiąt innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

REKLAMA

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: będzie 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Składka zdrowotna w 2026 roku – zmiany rewolucyjne, czy ewolucyjne?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

REKLAMA