REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie działalności gospodarczej - jak to zrobić

Marcin Bącal
radca prawny
Zawieszenie działalności gospodarczej - jak to zrobić
Zawieszenie działalności gospodarczej - jak to zrobić
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prawo umożliwia czasowe zawieszenie działalności gospodarczej bez konieczności wyrejestrowywania firmy i definitywnego zakończenia jej funkcjonowania. Jakie warunki należy spełnić w celu skutecznego zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej?

Zawieszenie działalności gospodarczej - jak to zrobić

Prowadzenie działalności gospodarczej co do zasady jest procesem ciągłym, zorientowanym na osiąganie przez przedsiębiorcę przychodów i generowanie zysku. Proces ten rozpoczyna wybór formy prawnej, w której przedsiębiorca będzie prowadził działalność (np. indywidualna działalność gospodarcza, spółka osobowa itp.) oraz rejestracja firmy, a kończy go wyrejestrowanie firmy z właściwej ewidencji, gdy przedsiębiorca nie jest już zainteresowany dalszym prowadzeniem działalności.

REKLAMA

Autopromocja

Powyższy ciągły charakter działalności gospodarczej doznaje jednak jednego wyłomu. W art. 14a ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 roku poz. 672 ze zm.) ustawodawca przewidział bowiem możliwość czasowego zawieszenia działalności bez konieczności wyrejestrowywania firmy i definitywnego zakończenia jej funkcjonowania.


Warunki zawieszenia działalności gospodarczej


Na zawieszenie działalności gospodarczej może zdecydować się każdy przedsiębiorca, bez względu na rodzaj prowadzonej działalności i jej zakres. Jedyny warunek wprowadzony przez ustawodawcę związany jest ze statusem przedsiębiorcy jako pracodawcy. Mianowicie, działalność gospodarczą może zawiesić tylko przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, tj. nie nawiązał stosunku pracy z pracownikami w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. Podmiotowi zatrudniającemu pracowników takie uprawnienie zatem nie przysługuje.

Zawieszenie działalności może nastąpić na określony okres czasu, który nie może być krótszy niż 30 dni (z wyjątkiem sytuacji, gdy zawieszenie obejmuje miesiąc luty, kiedy okres zawieszenia może odpowiadać liczbie dni w tym miesiącu, a więc być krótszy niż 30 dni kalendarzowych) ani przekraczać 24 miesięcy. Przedsiębiorca jest uprawniony do wskazania okresu zawieszenia działalności w dniach, miesiącach albo miesiącach i dniach według własnego uznania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy i w jaki sposób ustanowić pełnomocnika firmy?

Samochód osobowy w firmie - od zakupu do sprzedaży

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, dla zawieszenia tej działalności konieczne jest, aby to wszyscy wspólnicy zdecydowali się na taki krok.


Procedura zawieszenia i wznowienia działalności gospodarczej


Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, a także wznowienie tej działalności, następuje na wniosek przedsiębiorcy. To zatem sam przedsiębiorca, wedle własnego uznania, uprawniony jest do podjęcia decyzji o zawieszeniu. Takie rozwiązanie nie może zostać mu nakazane przez podmiot trzeci. Zawieszając działalność gospodarczą przedsiębiorca nie musi także wskazywać powodów swojej decyzji.

W celu zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia odpowiedniego wniosku, przy czym w przypadku przedsiębiorców prowadzących indywidualną działalność gospodarczą oraz wspólników spółki cywilnej wniosek taki należy kierować do właściwego urzędu gminy (wniosek CEIDG-1), a w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność w formie prawnej, która podlega wpisowi do KRS, stosowny wniosek powinien być skierowany do sądu rejestrowego.

Wznowienie zawieszonej działalności gospodarczej również następuje w drodze złożenia wniosku w tym przedmiocie. Należy pamiętać, aby wniosek taki złożyć przed upływem 24 miesięcy od dnia, w którym rozpoczął się okres zawieszenia działalności, gdyż w przeciwnym razie istnieje ryzyko wykreślenia przedsiębiorcy z ewidencji.

Zapraszamy na forum Księgowość

Okres zawieszenia działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku, i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej lub do dnia wskazanego w tym wniosku, który nie może być wcześniejszy niż dzień złożenia wniosku.


Skutki zawieszenia działalności gospodarczej

REKLAMA


W okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać tej działalności ani też osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Powyższe nie wyklucza jednak obowiązku wykonywania przez przedsiębiorcę określonych czynności w związku z działaniami podejmowanymi jeszcze przed zawieszeniem działalności.

W okresie zawieszenia przedsiębiorca ma w szczególności prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła jego przychodów, przyjmować należności i regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, zbywać własne środki trwałe i wyposażenie, uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem, osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem. W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca jest też zobowiązany do wykonywania wszelkich obowiązków nakazanych przepisami prawa a także może być poddany kontroli.

Jak amortyzować samochód nabyty przez współmałżonka przedsiębiorcy

Co szczególnie istotne, w okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca zwolniony jest z określonych obowiązków o charakterze publicznoprawnym. Przykładowo wskazać tu można na brak obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej oraz opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, czy też brak obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.


Podsumowanie


Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej jest szczególnie przydatna w okresie słabszej koniunktury gospodarczej, kiedy działalność ta nie przynosi oczekiwanych zysków, lub też w przypadkach, gdy ze względów osobistych przedsiębiorca przez pewien czas nie jest zainteresowany kontynuowaniem działalności, nie chcąc jednakże ostatecznie rezygnować z tej formy aktywności zawodowej.

Niewątpliwą zaletą tej instytucji jest ograniczenie spoczywających na przedsiębiorcy obowiązków publicznoprawnych, co umożliwia czasowe zmniejszenie obciążeń finansowych dając szansę na przeczekanie słabszego okresu i wznowienie działalności wówczas, gdy dawać będzie to szansę na osiąganie zamierzonego zysku.

Marcin Bącal,

radca prawny w kancelarii prawnej Chajec, Don-Siemion & Żyto w Warszawie

  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria prawna Chajec, Don-Siemion & Żyto

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Webinar: Kasowy PIT 2025

Praktyczny webinar „Kasowy PIT 2025” poprowadzi Monika Brzostowska, doradca podatkowy, ekspert INFORAKADEMII. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi. Podczas webinaru omówione zostaną zasady rozliczania kasowego PIT wchodzące od 2025 r.

Czy większość nabywców towarów i usług, na których wystawiane będą obowiązkowo faktury ustrukturyzowane, zrezygnuje z posiadania tych dokumentów?

Dla większości adresatów czynności wykonanych przez podatników VAT czynnych faktura ustrukturyzowana jako dokument będzie czymś nieznanym – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora faktura ustrukturyzowana nie jest obiektywnie jakimkolwiek dokumentem księgowym, bo brak jest jej „doręczenia” dłużnikowi. W drodze wyjątku faktury te można uznać za „doręczone” innym podatnikom VAT czynnym, ale owo podatkowe „doręczenie” nie wywołuje ex lege skutków cywilnoprawnych. 

Nie wszyscy wnioskujący otrzymali dotację A2.1.1. Jakie dalsze kroki może podjąć przedsiębiorca, którego wniosek nie został objęty wsparciem?

W końcu po trzykrotnym przedłużaniu terminu oceny wniosków 26 września 2024 r. Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało listę rankingową projektów zgłoszonych w ramach inwestycji A2.1.1 Inwestycje wspierające robotyzację i cyfryzację w przedsiębiorstwach z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. 

Zwolnienie z podatku przychodów po umorzeniu kredytu frankowego. Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia z podatku przychodów, uzyskanych wskutek umorzenia kredytów hipotecznych we frankach - podał resort w uwagach do projektu rozporządzenia, wydłużającego zwolnienie do końca 2026 r.

REKLAMA

Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Do jakiej kwoty darowizna bez podatku w 2025 roku?

Jak nie zapłacić podatku od darowizn w 2025 roku? Kiedy darowizna będzie zwolniona z podatku? Jakie grypy podatkowe zostały określone przez ustawodawcę? Jakie kwoty wolne w przyszłym roku, a także, jakie stawki podatku od darowizn?

Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

REKLAMA

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

REKLAMA