REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Naliczanie odsetek ustawowych w transakcjach handlowych

 Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”
Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.
Czy od zaległych odsetek można naliczać odsetki? /Fot. Fotolia
Czy od zaległych odsetek można naliczać odsetki? /Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku zobowiązania zawartego pomiędzy przedsiębiorcami odsetki ustawowe w transakcjach handlowych mogą być naliczane jedynie od należności głównej. Natomiast po ich skapitalizowaniu w dniu wniesienia powództwa, naliczane od nich mogą być już tylko odsetki ustawowe za opóźnienie.

Każdy student drugiego, najpóźniej trzeciego roku studiów prawniczych wie, że w polskim prawie cywilnym obowiązuje zakaz anatocyzmu. Nie każdy już zastanawia się kiedy ten zakaz nie obowiązuje, a jeszcze mniej osób posługuje się słowem ,,anatocyzm” bez połączenia ze słowem ,,zakaz”. A właśnie o sposobie naliczana odsetek jakim jest anatocyzm chciałbym dziś napisać.

Autopromocja

Anatocyzm, nazywany czasem procentem składanym, jest niczym innym jak naliczaniem odsetek od odsetek. Zasadniczo, jak wspomniałem wyżej, jest przez polskie prawo cywilne zakazany, ale jak również wspomniałem wyżej, istnieją od tego zakazu wyjątki. Najbardziej znanym i powszechnym odstępstwem od zakazu anatocyzmu, dopuszczanym jednocześnie przez prawo, jest skapitalizowanie zaległych odsetek, doliczenie ich do należności głównej oraz naliczenie odsetek od sumy obu kwot (należności i głównej i odsetek), w momencie wniesienia powództwa. Na takie działanie pozwala art. 482 Kodeksu cywilnego.

W takim momencie pojawia się następujące pytanie: czy odsetki naliczane od skapitalizowanych odsetek liczy się w taki sam sposób, jak od zaległej należności głównej. Pierwsza pojawiająca się myśl po tak postawionym pytaniu brzmi: jak najbardziej. Okazuje się jednak, że odpowiedź powinna być wyrażona, o wiele bardziej typowym dla prawników sformułowaniem: ,,to zależy”. Faktycznie, w relacjach ,,zwyczajnych”, czyli pomiędzy konsumentami (C2C) oraz w relacjach konsumenckich (przedsiębiorca – konsument, czyli B2C), odsetki od odsetek będą naliczane w taki sam sposób jak zwyczajne odsetki od należności głównej. Będą to, zgodnie z określeniami stosowanymi przez ustawodawcę, ustawowe odsetki za opóźnienie.

Inaczej sytuacja wygląda w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami (B2B), w relacjach pomiędzy nimi standardowymi odsetkami, naliczanymi za zaleganie z zapłatą należności głównej, będą na mocy ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, odsetki ustawowe w transakcjach handlowych. Analogicznie, więc do relacji C2C oraz B2C, do odsetek od odsetek w transakcjach pomiędzy profesjonalistami należałoby stosować stopę procentową przewidywaną przez ustawę o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

Sprawa wygląda jednak inaczej, otóż zgodnie z art. 7 i 8 ustawy o terminach w transakcjach handlowych odsetki ustawowe w transakcjach handlowych przysługują jedynie w przypadku niespełnienia przez dłużnika swojego świadczenia pieniężnego w okoliczności w której swoje świadczenie spełnił wcześniej wierzyciel. Nie można więc naliczać ich od odsetek od należności głównej, będącymi ekwiwalentem za niewypełnienie zobowiązania na czas przez dłużnika, a nie ekwiwalentem za wykonane przez wierzyciela zobowiązanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Komplet podatki 2019

W związku z powyższym należy przyjąć, że w przypadku zobowiązania zawartego pomiędzy przedsiębiorcami odsetki ustawowe w transakcjach handlowych mogą być naliczane jedynie od należności głównej. Natomiast po ich skapitalizowaniu w dniu wniesienia powództwa, naliczane od nich mogą być już tylko odsetki ustawowe za opóźnienie. Warto dodać, że podobne stanowisko przyjmują w orzecznictwie sądy powszechne. Tak np. Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z dnia 17 października 2017 r. w sprawie o sygnaturze: V ACa 606/17.

Bartłomiej Szozda, Aplikant Radcowski
Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej? Dlaczego warto ją uzyskać?

Wielu podatników składa wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jak to zrobić prawidłowo? Do czego taka interpretacja może się przydać podatnikowi? Kiedy Dyrektor KIS nie musi ani nawet nie może wydać interpretacji indywidualnej?

KSeF od 1 lutego 2026 r.?

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Jest już ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące wcześniej przepisy zakładały, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Przykłady dla ulgi rehabilitacyjnej i ulgi termomodernizacyjnej

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?

REKLAMA