REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Procedury compliance, czyli sposób na ograniczenie ryzyk w firmie

Procedury Compliance - przejściowa moda czy realny sposób na ograniczenie ryzyk w firmie? /fot. Shutterstock
Procedury Compliance - przejściowa moda czy realny sposób na ograniczenie ryzyk w firmie? /fot. Shutterstock

REKLAMA

Instytucja compliance (określana też jako procedura, system) staje się coraz bardziej popularna, a przedsiębiorcy mający świadomość ryzyk chcą wprowadzać ją u siebie. Jednak tylko faktyczne postępowanie według modelu dostosowanego indywidualnie do specyfiki przedsiębiorstwa może realnie ograniczyć zagrożenia, z którymi przedsiębiorca musi mierzyć się w obecnych czasach.

Słowo „ryzyko” w ostatnich czasach coraz częściej odmieniane jest przez wszystkie przypadki przez członków zarządu, dyrektorów finansowych czy głównych księgowych. Przedsiębiorcy narzekają, że zamiast prowadzić biznes, muszą chronić siebie i firmę przed potencjalnymi kontrolami, sankcjami, postępowaniami wszczynanymi przez organy publiczne czy inicjowanymi przez kontrahentów.

System compliance ma służyć temu, aby takie ryzyko zostało ograniczone, a przedsiębiorcy mogli zajmować się zarządzaniem firmą. Celem wprowadzenia procedur compliance jest przede wszystkim zapobieganie stratom finansowym i wizerunkowym przedsiębiorstwa, ale także ochrona przed odpowiedzialnością karną czy administracyjną. Compliance jest to taki sposób organizacji przedsiębiorstwa, który redukuje do minimum ryzyko wystąpienia wszelkich nieprawidłowości.

Co prawda samo wypracowanie odpowiednich mechanizmów i procedur na początku funkcjonowania systemu jest pracochłonne i wymaga zaangażowania sporej liczby pracowników. Jednak należy zdać sobie sprawę, że czas poświęcony na opracowanie odpowiedniego, indywidualnego podejścia, które rzeczywiście zadziała w danym przedsiębiorstwie, zaprocentuje w przyszłości bezpieczeństwem firmy. Podmiot funkcjonujący w ramach określonych procedur szybciej zareaguje na pojawiające się niezgodności (czy to z przepisami prawa, wewnętrznymi regulacjami czy przyjętymi standardami postępowania).

Nierzetelny kontrahent, próba wykorzystania podmiotu do prania brudnych pieniędzy, mobbing to momenty, w których prawidłowo zaimplementowane procedury powinny zadziałać i wykryć odpowiednio wcześnie nieprawidłowości. Jednak nie tylko te, wydawałoby się odległe kwestie, mogą pojawić się w przedsiębiorstwie. Prawidłowe stosowanie cen transakcyjnych, raportowanie MDR czy weryfikacja beneficjenta rzeczywistego wypłacanych za granicę należności może okazać się nie tylko trudna w realizacji, ale również nieść ze sobą zagrożenia (sankcje pieniężne, ryzyko odpowiedzialności karnej skarbowej).

Autopromocja

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Kup książkę:

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Proces polega na wdrażaniu compliance prawnego i podatkowego. W ramach tego pierwszego organizacje wprowadzają:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • procedury AML (w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy);
  • ład korporacyjny i ład w zakresie KSH;
  • kodeks dobrych praktyk;
  • RODO;
  • prawo pracy.

Natomiast w celu prawidłowego rozliczenia się i postępowania zgodnie z przepisami podatkowymi, które w obecnych czasach są coraz bardziej skomplikowane i nieprzejrzyste, podatnicy wdrażają:

  • procedury MDR;
  • procedury cen transferowych;
  • weryfikację kontrahentów;
  • politykę należytej staranność w WHT;
  • regulamin korzystania z floty samochodowej.

Same procedury składają się z dokładnego opisania poszczególnych schematów działania, wskazaniu roli poszczególnych osób oraz praktycznej drogi realizacji postępowania. Do procedur załączone są dokumenty mające ułatwić wykonanie procedur (check listy, manuale, ścieżki postępowania dla pracowników merytorycznych, którzy mogą mieć styczność z sytuacjami generującymi pewne obowiązki).

Autopromocja

PIT, CIT, Ryczałt 2023

Kup książkę:

PIT, CIT, Ryczałt 2023

Jednak wdrażanie procedur nie może być ostatnim etapem działań zabezpieczających, dopiero bowiem w tym momencie dochodzimy do najważniejszego etapu – stosowania. Przygotowanie szeregu regulaminów i wytycznych, tylko po to żeby „postawić na półce” na wypadek ewentualnej kontroli mija się z celem systemu compliance.

Odpowiadając więc na pytanie zawarte na początku należy stwierdzić, że rzeczywiście system compliance staje się coraz bardziej popularny, a przedsiębiorcy mający świadomość ryzyk chcą wprowadzać go u siebie. Jednak tylko faktyczne postępowanie według modelu dostosowanego indywidualnie do specyfiki przedsiębiorstwa może realnie ograniczyć zagrożenia, z którymi przedsiębiorca musi mierzyć się w obecnych czasach.

Autopromocja

Akademia podatków 2023/2024

Uczestnicy szkolenia przypomną podstawowe zagadnienia dotyczące opodatkowania, które często uchodzą uwadze, a mają kluczowe znaczenie. Prowadzący wskaże jak rozliczać VAT i o czym pamiętać, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność w zakresie najmu prywatnego.

Szkolenie: VAT w transakcjach krajowych 2023

Accreo

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Podatki i prawo gospodarcze. Pakiet 5 ebooków

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

    GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

    Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

    Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

    Fundacja rodzinna jako family office

    Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

    Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

    Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

    Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

    Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

    Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

    18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

    Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

    Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

    Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

    W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

    "Nie płacę, bo nie pracuję, bo inflacja, bo mam za daleko do banku…" Jak tłumaczymy niepłacenie długów?

    „Nie płacę, bo mam za daleko do banku, a boję się wchodzić na konto przez Internet”, „Nie płacę, bo nie pracuję”, „Nie płacę, bo inflacja…” – to tylko część z obszernego repertuaru wymówek dłużników, z którymi każdego dnia mierzą się negocjatorzy firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso. Działają na zlecenie wierzycieli – banków, firm pożyczkowych, operatorów telekomunikacyjnych, dostawców prądu, gazu i telewizji. Według danych Krajowego Rejestru Długów zaległości finansowe konsumentów wynoszą obecnie 45 mld zł.

    Soboń: Deklaracje podatkowe przedsiębiorców (PIT, VAT, akcyzowa) będą wypełniane przed skarbówkę

    Deklaracje podatkowe przedsiębiorców (PIT i VAT, a potem deklaracja akcyzowa) będą wypełniana przez administrację skarbową - zapowiedział w środę 20 września 2023 r. wiceminister finansów Artur Soboń. 

    REKLAMA