Kategorie

Firma na Cyprze - jakie korzyści podatkowe dla przedsiębiorców?

Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.
Firma na Cyprze
Firma na Cyprze. Jakie korzyści podatkowe dla przedsiębiorców wiążą się z założeniem firmy na Cyprze? Liczymy, jak Polski Ład wyjdzie ze spółką zarejestrowaną na Cyprze.

Firma na Cyprze

Reklama

Nowy Ład niesie ze sobą falę rewolucyjnych zmian. Wzrasta kwota wolna od podatku. Zmieniają się zasady naliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Na każdym kroku słyszy się komentarze, jak zmiany wpłyną na obraz polskiej gospodarki i budżety Polaków. Nie ma wątpliwości, że spora korekta zarobków czeka przedsiębiorców na działalności gospodarczej. Kalkulacje są jednoznaczne. Przedsiębiorcy uzyskujący przychód powyżej pewnego progu dołożą po nowym roku, ale jest alternatywa. Liczymy, jak Polski Ład wyjdzie ze spółką zarejestrowaną na Cyprze.

Wygląda na to, że klimat wokół działalności gospodarczej w Polsce zmienia się na bardziej surowy i wymagający. To, co jest drogie, będzie jeszcze droższe. Zapowiadane zmiany nie pozostawiają wobec tego żadnych wątpliwości. Co więcej, wydaje się, że to nie koniec podwyżek. Można zakładać, że w perspektywie kilku najbliższych lat koszty pracy osób prowadzących działalność gospodarczą we własnym imieniu wzrosną jeszcze bardziej. Jednocześnie żyjemy w globalnej wiosce. Unia Europejska gwarantuje nam spory zakres swobody. Możemy zakładać firmy w państwach wspólnoty, świadczyć usługi i oferować nasze produkty tam, gdzie jest na nie popyt. To sporo legalnych możliwości, które są na wyciągnięcie ręki dla każdego polskiego przedsiębiorcy na działalności gospodarczej. Wszystko wskazuje na to, że na liczbach będzie to wyglądać tak, jak w poniższej tabeli:

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej na podatku liniowym w Polsce (Nowy Ład) oraz prowadzenia firmy na Cyprze.

Przychód brutto (miesięcznie) Cypryjska spółka LTD dochód netto (miesięcznie)* Polska DG (Nowy Ład) dochód netto (miesięcznie) RÓŻNICA na rzecz cypryjskiej LTD (miesięcznie) RÓŻNICA na rzecz cypryjskiej LTD (rocznie)
10000 8 551,71 zł 6 124,33 zł 2 427,38 zł 29 128,54 zł
15000 11 958,80 zł 10 025,58 zł 1 933,22 zł 23 198,69 zł
20000 15 074,58 zł 13 324,33 zł 1 750,25 zł 21 002,95 zł

Przychód 10 000 zł miesięcznie? Zobacz ile zyskasz dzięki spółce na Cyprze

Reklama

Jak wskazują kalkulacje uwzględniające założenia zmian wprowadzanych w ramach Nowego Ładu, przedsiębiorcy uzyskujący przychód na poziomie 10 000 zł miesięcznie wyraźnie odczują wzrost obciążeń fiskalno-ubezpieczeniowych. Działalność gospodarcza z przychodem 10 000 zł w Polskim Ładzie to dla przedsiębiorcy około 6 100 zł netto miesięcznie. 

Wynik, jaki jest, każdy widzi, ale co istotne niewielkim nakładem można go znacznie poprawić. Jak to zrobić? Wystarczy przenieść firmę na Cypr. To w pełni legalne. Właściciel nie musi zmieniać rezydencji podatkowej i będzie nadal rozliczać się w kraju. Korzyści wynikają z różnic pomiędzy polskim a cypryjskim systemem podatkowym. 

Przy określonych założeniach już w pierwszym miesiącu po uruchomieniu cypryjskiej spółki w skali miesiąca firma może zyskać sporo ponad 30%. Tylko dzięki fakturze wystawionej przez cypryjską spółkę wartość przychodu netto przedsiębiorcy wzrasta do poziomu około 8 500 zł netto. To blisko 2 400 zł netto miesięcznie więcej na rozwój i inwestycje. W skali roku korzyść, w porównaniu do działalności gospodarczej na Nowym Ładzie, sięgnie blisko 30 000 zł netto. To imponujące.

Zarabiasz 15 000 zł na miesiąc? Zobacz ile zaoszczędzisz dzięki firmie na Cyprze

Cypryjski system podatkowy w Polskim Ładzie to wymierne korzyści dla każdego polskiego rezydenta podatkowego. Dzięki korzystnym rozwiązaniom fiskalnym transfer działalności gospodarczej do cypryjskiej spółki przynosi odczuwalną korzyść już w pierwszym miesiącu działalności. Nie trzeba zwiększać poziomu sprzedaży. Sam fakt rozliczania się przez Cypr przy przychodach na poziomie 15 000 zł generuje blisko 20% więcej środków na inwestycje co miesiąc.

Na liczbach wygląda to następująco: przy tym poziomie przychodu w skali miesiąca przedsiębiorca na działalności gospodarczej i podatku liniowym w Polskim Ładzie będzie generować około 10 000 zł netto (miesięcznie). Po zarejestrowaniu spółki na Cyprze rozliczenie tego samego przychodu przyniesie już blisko 12 000 zł netto, to w skali miesiąca prawie 2 000 zł netto więcej. Dodatkowe 20% to więcej przestrzeni na rozwój działalności i więcej środków, które z czasem zasila budżet domowy. W skali roku korzyść może wynieść około 23 000 zł netto, co daje przeszło dwa miesięczne wynagrodzenia netto na działalności w Polskim Ładzie. Dwa dodatkowe wynagrodzenia bez zwiększania obrotów. To naprawdę trudno zignorować.

Podsumowując, ogłoszenie Polskiego Ładu, określanego też Nowym Ładem, generuje kolejne zapytania przedsiębiorców na działalności o scenariusze w pełni legalnych oszczędności podatkowych. Transfer działalności na Cypr to po prostu jeden z częściej rozważanych tego typu scenariuszy w ogóle. Nikt przecież nie chce zmieniać miejsca zamieszkania ani symulować zmiany rezydencji podatkowej. To rozwiązanie, w którym właściciel lub udziałowiec cypryjskiej spółki pozostaje polskim rezydentem, nie musi przenosić się do innego państwa i nadal jest zobowiązany do rozliczania się w kraju. Korzyści wynikają z konstrukcji cypryjskiego systemu fiskalnego i umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, która wiąże Polskę i Cypr. Nie ma wątpliwości, że spółka na Cyprze opłaca się od dawna, a w 2022 roku będzie jeszcze korzystniej. Co ciekawe, transfer biznesu na Cypr to jednocześnie więcej środków w budżetach domowych przedsiębiorców i jak to w takiej sytuacji bywa, większy budżet na konsumpcję gospodarstw domowych, które w ten sposób uzyskują przychody, a to przecież konsumpcja w sporej części ma sfinansować nowy Polski Ład.

Przy przychodach 20 000 zł w skali miesiąca? Na Cyprze możesz mieć dodatkową pensję z bonusem

Cypryjska spółka będzie korzystna także dla przedsiębiorców generujących przychód rzędu 20 000 zł miesięcznie. Przy takiej kwocie na działalności gospodarczej Polski Ład pozwoli uzyskać blisko 13 500 zł netto miesięcznie. Te same przychody w cypryjskiej spółce to już około 15 000 zł netto miesięcznie. Wychodzi na to, że bezpiecznie licząc firma na Cyprze, zamiast działalności w Polskim Ładzie, to ponad 10% więcej w skali miesiąc. Dodajmy, że korzyść z prowadzenia spółki na Cyprze jest odczuwalna praktycznie od razu. 

Już w pierwszym miesiącu uzyskuje się więcej środków w budżecie firmowym. Przy 20 000 zł przychodu miesięcznie, w skali pełnego roku fiskalnego korzyść wynikająca z transferu biznesu na Cypr wynosi około 20 000 zł netto. To bonus, który przemawia do każdego, kto płaci podatki. Warto dodać, że jest to blisko 125% jednomiesięcznego dochodu netto na działalności gospodarczej w Polskim Ładzie. Inaczej rzecz ujmując, w skali roku spółka na Cyprze daje dodatkową pensję ze sporym bonusem.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość
  1 sty 2000
  23 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  VAT e-commerce. Procedura szczególna dla przesyłek do 150 euro

  VAT e-commerce. Resort finansów objaśnia uproszczoną procedurę w zakresie deklarowania i odroczenia płatności podatku z tytułu importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro (tzw. „USZ”). Zmiany już od 1 lipca 2021 r.

  Fundusze inwestycyjne - zmiana przepisów

  Fundusze inwestycyjne. 22 czerwca 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Projekt ten dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, dotyczących funduszy inwestycyjnych oraz zarządzania alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Zgodnie z projektem większość zmian ma wejść w życie 2 sierpnia 2021 r.

  Pakiet Slim VAT 2 z poprawkami

  Slim VAT 2. Sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła w dniu 22 czerwca, wraz z poprawkami, nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, której celem jest uproszczenie rozliczania przez podatników podatku od towarów i usług – tzw. pakiet Slim VAT 2.

  Refakturowanie podatku od nieruchomości na dzierżawcę lub najemcę

  Refakturowanie podatku od nieruchomości. Podatek od nieruchomości nie może być przedmiotem sprzedaży lub innej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a w efekcie nie podlega odrębnemu „refakturowaniu”. Jednak jeżeli strony umowy dzierżawy lub najmu postanowią, że wynajmujący „przerzuca” koszt podatku od nieruchomości na dzierżawcę (najemcę), wówczas koszt ten stanowi element ceny usługi dzierżawy (najmu). Innymi słowy wartość podatku od nieruchomości stanowi część zapłaty (czynszu) za usługę dzierżawy lub najmu. Dlatego też w takiej sytuacji wydzierżawiający (lub najemce) powinien wystawić fakturę, w której podstawa opodatkowania, to łączna cena (wartość) usługi dzierżawy obejmująca m.in. wartość podatku od nieruchomości, zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT. Koszty podatku od nieruchomości nie mogą bowiem stanowić samodzielnego świadczenia, lecz są elementem podstawowej czynności, jaką jest dzierżawa nieruchomości, zatem co do zasady nie powinny być wykazywane na fakturze w odrębnej pozycji.

  Transparentność wynagrodzeń w UE - jak się przygotować?

  Transparentność wynagrodzeń w UE. Projekt przygotowany przez Komisję Europejską zakłada rewolucyjne zmiany w zakresie transparentności wynagrodzeń. Jakie rozwiązania zakłada i jakie konsekwencje może za sobą nieść? Jak przygotować organizację do ujawnienia płac?

  Jaki wzrost PKB w 2021 roku?

  PKB w 2021 roku. Wzrost gospodarczy (tj. wzrost Produktu Krajowego Brutto - PKB) Polski w 2021 r. może zbliżyć się do 5 proc., ale resort finansów pozostaje konserwatywny w swoich prognozach - powiedział 22 czerwca PAP Biznes minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Podkreślił, że w budżecie są zabezpieczone środki na wypadek kolejnej fali pandemii. Dodał, że wykonanie budżetu po czerwcu może być zbliżone do tego po maju, kiedy to w odnotowano nadwyżkę w wysokości 9,4 mld zł.

  Elektroniczny TAX FREE od początku 2022 roku

  Ustawa o VAT daje możliwość zwrotu podatku od towarów i usług podróżnym. Procedura TAX FREE pozwala turystom odwiedzającym Polskę na uniknięcie podwójnego opodatkowania. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa szykują zmiany dla przedsiębiorców działających w systemie zwrotu VAT podróżnym od początku 2022 roku, polegającą na odejściu od papierowej wersji procedury i zastąpienie jej elektronicznym systemem ewidencji.

  Przedsiębiorca jako honorowych dawca krwi - co przysługuje?

  Honorowy dawca krwi, który jest pracownikiem, po oddaniu krwi może otrzymać dwa dni wolnego. Co jednak w sytuacji gdy honorowym dawcą krwi jest przedsiębiorca? Czy z tego tytułu przysługują mu jakieś preferencje?

  Zmęczenie cyfrowe w czasie pandemii

  Zmęczenie cyfrowe. 41% ankietowanych niepokoi się wpływem Internetu na dobre samopoczucie bardziej niż przed pandemią – wynika z badania EY. Jak postrzegamy obecnie korzystanie z kanałów cyfrowych?

  E-faktury - zagrożenia i ryzyka

  E-faktury. Już w październiku 2021 r. w Polsce zostaną wprowadzone e-faktury – zapowiada polski rząd. Na razie będą dobrowolną formą rozliczenia, jednak za dwa lata (od 2023 roku) system podatkowy zostanie całkowicie zdigitalizowany. Eksperci wskazują, że oprócz oczywistych korzyści, takich jak uszczelnienie systemu podatkowego czy uproszczenie rozliczeń między kontrahentami, e-faktury wiążą się też z pewnymi ryzykami. To przede wszystkim obawa przed inwigilacją i działaniami hakerów.

  Pakiet VAT e-commerce, czyli podwyżki w e-handlu

  Pakiet VAT e-commerce. Nowelizacja ustawy o VAT wprowadza tzw. unijny pakiet e-commerce. Zmiana ma wejść we wszystkich krajach Unii. Celem jest wyrównanie szans firm z UE w konkurowaniu w obszarze handlu elektronicznego z podmiotami z krajów trzecich.

  Podatkowa Grupa Kapitałowa (PGK) – jakie korzyści?

  Podatkowa Grupa Kapitałowa (PGK) jest narzędziem do zmniejszenia zobowiązania podatkowego w ramach grupy kapitałowej umożliwiającym zwiększenie swobody dokonywania transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi wchodzącymi w skład PGK oraz zmniejszenie obowiązków administracyjnych związanych z rozliczeniem CIT. Jednak funkcjonowanie w ramach takiej grupy wiąże się również z ryzykiem, które wynika z konieczności przestrzegania bardzo rygorystycznych warunków PGK. Jest to więc rozwiązanie korzystne, a zarazem ryzykowne dla podatników.

  Czy podatek może zapłacić za podatnika inny podmiot?

  Zapłata podatku. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł w wyroku z 14 kwietnia 2021 r. (sygn. II FSK 3305/18) , że zobowiązanie podatkowe płatnika wygasa również w przypadku, kiedy kiedy wpłata podatku realizowana jest przez podmiot trzeci. Konieczne jest jednak aby podatek został opłacony ze środków podatnika, by podmiot uiszczający podatek miał do wykonania tej czynności umocowanie oraz aby wiedzę o tym fakcie miał organ podatkowy, na rzecz którego dokonywana jest konkretna wpłata należności.

  Kościński: jesteśmy za sprawiedliwymi podatkami

  Raje podatkowe, podatek minimalny. Działania resortu finansów ukierunkowane są na wprowadzenie sprawiedliwych podatków w UE i poza nią, dlatego istotne jest zwalczanie rajów podatkowych - poinformował minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

  Tarcza PFR 1.0 - ponad 42 mld zł umorzonych subwencji

  Subwencje z Tarczy PFR. Z 61 mld zł udzielonych subwencji z Tarczy PFR 1.0 umorzymy firmom w sumie 42-45 mld zł, czyli o 4-6 mld zł więcej, niż pierwotnie zakładaliśmy - powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

  Opłata reprograficzna - czy przepisy są zgodne z prawem UE?

  Opłata reprograficzna - nowe regulacje. Przepisy dotyczące opłaty reprograficznej mogą być niezgodne z polskim i unijnym prawem. Projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego budzi wątpliwości prawników. Które przepisy budzą wątpliwości?

  VAT e-commerce - projekt objaśnień podatkowych MF

  VAT e-commerce. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt objaśnień podatkowych do pakietu zmian w VAT zwanego potocznie VAT e-commerce. W objaśnieniach tych zawarto 59 praktycznych przykładów jak działa pakiet. Objaśnienia te mają chronić przedsiębiorców z mocą wiążącą dla administracji skarbowej. Ministerstwo Finansów zaprasza podatników do zgłaszania uwag do tego projektu w ramach prekonsultacji do 30 czerwca.

  Akcyza. Wzory deklaracji uproszczonych AKC-UA i AKC-UAKZ

  Wzory deklaracji akcyzowych. Ukazało się rozporządzenie dotyczące wzorów deklaracji uproszczonych w sprawie podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych, chodzi o wzory AKC-UA i AKC-UAKZ. Nowe deklaracje mają zastosowanie począwszy od rozliczenia za trzeci kwartał 2021 r.

  22 czerwca 2021 roku przypada "Dzień Wolności Podatkowej"

  Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku "Dzień Wolności Podatkowej" przypada 22 czerwca w 173. dniu roku. Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków i opłat, które są przymusowe niezależnie od tego, jak się nazywają, pracujemy 172 dni z 365, czyli o 12 dni dłużej niż w 2020 r. - poinformowało w poniedziałek Centrum im. Adama Smitha. W 2020 roku Dzień Wolności Podatkowej przypadał 10 czerwca, w 2019 roku 8 czerwca, a w roku 2018 - 6 czerwca.

  Rejestracja samochodu ciężarowego do 3,5 tony - nowy obowiązek akcyzowy od 1 lipca 2021 r.

  Rejestracja samochodu ciężarowego do 3,5 tony. Od 1 lipca 2021 r., aby zarejestrować samochód ciężarowy i specjalny o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, sprowadzany z innego kraju UE, będziemy musieli przedłożyć w wydziale komunikacji odpowiedni dokument z urzędu skarbowego, który potwierdzi, że nie musimy zapłacić akcyzy od tego samochodu. Jest to nowy obowiązek.

  Stawki VAT w gastronomii - dania na wynos z 5% czy 8% VAT?

  Stawki VAT w gastronomii. Sprzedaż w lokalach gastronomicznych dań na wynos jest dostawą towarów, dlatego mogła być opodatkowana stawką 5% zamiast 8%. Tak wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE z 22 kwietnia 2021 r. w sprawie C-703/19, dotyczącej polskiego podatnika. Wyrok ma praktyczne konsekwencje głównie w stanie prawnym obowiązującym do 30 czerwca 2020 r. Zawiera jednak przydatne wskazówki odnoszące się również do stosowania obecnych przepisów, po wprowadzeniu nowej matrycy stawek VAT.

  Specjalista ds. e-przetargów

  Specjalista ds. e-przetargów. Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych, która weszła w życie 1 stycznia 2021 roku, wprowadziła kilka istotnych zmian, które mają na celu usprawnienie procesów zakupowych wśród wykonawców i zamawiających. Nowe prawo pokazuje, że niezbędne jest także posiadanie dodatkowych kompetencji przez specjalistów z tego sektora. Czy można zatem mówić o tworzeniu się nowego stanowiska pracy, które da się określić mianem specjalisty ds. e-przetargów?

  Niższych podatków, stabilnego prawa - czego życzyć przedsiębiorcom?

  Dzień Przedsiębiorcy jest obchodzony w dniu 21 czerwca. Czego można im życzyć? Stabilnego prawa, mniej uciążliwych formalności oraz niższych podatków i składek ZUS – wynika z badania zleconego przez inFakt agencji ARC Rynek i Opinia. Równie ważne jest, aby pomimo niesprzyjających warunków do prowadzenia biznesu nadal odczuwali satysfakcję ze swojej działalności.

  Należyta staranność w cenach transferowych w świetle objaśnień Ministerstwa Finansów

  Należyta staranność w cenach transferowych. Pojęcie należytej staranności nie jest sprecyzowane w przepisach. Ustawodawca nie wskazuje konkretnych działań, które powinny zostać powzięte, ani informacji, które należy weryfikować. Pewne wskazówki w zakresie domniemania oraz należytej staranności, o których mowa w art. 11o ust. 1b ustawy o CIT wynikają z objaśnień podatkowych MF.

  Zamówienia publiczne w 2021 roku - nowe przepisy, problemy wykonawców i zamawiających

  Zamówienia publiczne. Powszechny dostęp do szczepień i stopniowe luzowanie obostrzeń to w końcu czas na odbudowanie gospodarki. Będzie miało to bezpośredni wpływ na wzrost procesów zakupowych, również w sektorze zamówień publicznych. Trudny okres pandemii, szczególnie w pierwszych jej miesiącach, spowolnił lub całkowicie sparaliżował niektóre branże. Zmiany w Prawie zamówień publicznych (Pzp), które weszły w życie od 1 stycznia 2021 r. miały usprawnić procesy zakupowe. Czy zamawiający i wykonawcy są gotowi na zmierzenie się z nową rzeczywistością wynikającą z nowelizacji ustawy?