REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prowadzenie działalności w Specjalnych Strefach Ekonomicznych a Polski Ład

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Prowadzenie działalności w Specjalnych Strefach Ekonomicznych a Polski Ład
Prowadzenie działalności w Specjalnych Strefach Ekonomicznych a Polski Ład
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polski Ład to jeden z najobszerniejszych pakietów zmian w prawie podatkowym na przestrzeni lat. Dotyczy nie tylko osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, ale także spółek prowadzących działalność gospodarczą. Choć do tej pory pojawiło się kilka nowelizacji, to regulacja nadal zawiera wiele niejasności. Jakie zmiany wprowadzi Polski Ład dla przedsiębiorców działających na terenie specjalnych stref ekonomicznych?

Specjalna strefa ekonomiczna. Czym jest i jakie korzyści daje?

SSE, czyli Specjalna Strefa Ekonomiczna, jest wyodrębnionym administracyjnie obszarem, na którym prowadzenie określonej działalności gospodarczej odbywa się na preferencyjnych warunkach. Owe preferencje dotyczą zazwyczaj kwestii podatkowych. Jednak prowadzenie działalności na SSE może wiązać się też z wieloma innymi korzyściami dla przedsiębiorców, m.in. w wyniku bliskiego sąsiedztwa potencjalnych partnerów biznesowych.

REKLAMA

Autopromocja

Cele SSE to przede wszystkim:

  • w przypadku przedsiębiorców – wspieranie rozwoju przedsiębiorczości i innowacji w sektorze przedsiębiorstw, dzięki ulgom w podatku dochodowym od osób prawnych – CIT, oraz od osób fizycznych – PIT.
  • w odniesieniu do lokalnych społeczności – wsparcie powstawania nowych miejsc pracy, gdyż rozwój przedsiębiorstw=rozwój nowych miejsc zatrudnienia.

Aktualnie w naszym kraju działa 14 specjalnych stref ekonomicznych. Zapewniają one różne preferencje podatkowe dla przedsiębiorców.

Przywileje firm prowadzących działalność na terenie SSE

W celu realizacji powyższych założeń ustawodawca przewiduje ulgi podatkowe dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie SSE. Trzeba zaznaczyć, że ulgi te wynikają zarówno z ustawy o CIT, jak i z ustawy o PIT.

REKLAMA

Sama wysokość ulgi podatkowej zależy zazwyczaj od decyzji o wsparciu lub zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie strefy. Wysokość ulgi wiąże się również ze spełnieniem warunków wskazanych w tej decyzji – trzeba spełnić przede wszystkim kryterium poniesienia kosztów kwalifikowanych oraz utworzenia i utrzymania przez wskazany okres nowych miejsc pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz tego w zależności od konkretnej strefy (a właściwie gminy, w której strefa jest zlokalizowana) można uzyskać ulgę od podatków, w których organem jest samorząd, np. burmistrz, wójt, czy prezydent miasta. Przykładem takiego podatku jest podatek od nieruchomości – w tym przypadku ulga jest możliwa na mocy szczególnych aktów prawa miejscowego (zależnych od strefy).

Wszystko to jedynie zarys zakresu ulgi. Finalna wysokość preferencji podatkowej, którą może uzyskać przedsiębiorca, jest określana na podstawie konkretnego stanu faktycznego, a przede wszystkim w oparciu o przepisy konkretnej SSE.

Zmiany w działalności w SSE według Polskiego Ładu

REKLAMA

Ogólny trend ustawodawczy, który można zaobserwować w kwestii ulg podatkowych dla przedsiębiorców prowadzących działalność w strefie, to zawężanie i ograniczanie ulg podatkowych. Stanowi to efekt rozbieżności w stosowaniu przepisów i wykładni przepisów niekorzystnej dla podatników, co kilkukrotnie potwierdzały sądy. Ustawodawca doprecyzował omawiane przepisy już na poziomie ustawowym.

Pierwsza z niekorzystnych zmian to doprecyzowanie, że zwolnienia podatkowe przysługują tylko dla realizacji nowych inwestycji. W aktualnym stanie prawnym nie było oczywiste, czy przedsiębiorca prowadzący działalność na terenie SSE może objąć zwolnieniem całość swojej działalności, czy tylko nowe inwestycje w ramach prowadzonej działalności. Teraz ulga przysługuje jedynie w przypadku realizacji nowej inwestycji (przy jednoczesnym uwzględnieniu jej parametrów finansowych).

Poza tym niekorzystne modyfikacje dotyczą kwalifikacji kosztów kwalifikowanych. Z ich listy wyłączono nakłady na zakup środków transportu (samolot, samochód osobowy). Trend ten nie został potwierdzony w dotychczasowej praktyce organów podatkowych. Biorąc pod uwagę te zmiany, istnieje możliwość, że na gruncie praktycznym po zmianach organy podatkowe posuną się dalej i jeszcze bardziej zawężą katalog kwalifikowanych nakładów inwestycyjnych.

Zmiany wynikające z Polskiego Ładu mają też związek z udzieleniem samej decyzji o wsparciu. Doprecyzowano przesłanki, które umożliwiają wygaszenie decyzji o wsparciu. Ponadto w przypadku, gdy inwestycja polega na rozbudowie mocy produkcyjnych istniejącego zakładu, przedsiębiorca nie będzie mógł wnioskować o uwzględnienie w decyzji o wsparciu kodów PKD związanych z działalnością prowadzoną przed realizacją inwestycji tak długo, jak tylko działalność ta również nie stanie się przedmiotem inwestycji. Dodatkowo, gdy przedsiębiorca wykorzysta zwolnienie niezgodnie z obowiązującymi przepisami, np. zawyży wysokość kosztów kwalifikowanych za pomocą umów cywilnoprawnych, to decyzja o wsparciu może zostać cofnięta.

Jedyną korzystną zmianą w Polskim Ładzie jest doprecyzowanie wykorzystania ulgi IP Box przez przedsiębiorstwa działające na terenie SSE. Otóż skutkiem wprowadzenia Polskiego Ładu w strefach jest potwierdzenie możliwości korzystania z ulgi IP Box.

Czy warto prowadzić działalność w SSE po zmianach?

Choć w wyniku Polskiego Ładu pojawiły się liczne zmiany i niejasności podatkowe, to prowadzenie działalności na specjalnej strefie ekonomicznej nadal może nieść wiele korzyści. Przedsiębiorcy wciąż mogą korzystać z ulg podatkowych, do których kwalifikuje się m.in. zwolnienie z podatku CIT, PIT, ulga IP Box, czy w innych aktach prawa miejscowego, jak np. zwolnienie z podatku od nieruchomości, które jest udzielane przez właściwy urząd gminy, na terenie której znajduje się firma.

Trzeba jednak zauważyć, że zmiany w Polskim Ładzie następują bardzo dynamicznie. Można więc spodziewać się, że będą obejmować one różne obszary prawa podatkowego. Z tego względu przedsiębiorcy planujący rozpocząć i prowadzący działalność na terenie SSE powinni być na bieżąco z tymi nowościami i interpretować je na poszczególnych etapach wraz ze swoimi pełnomocnikami.

Co więcej, w celu uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania natury podatkowej, można wystąpić z wnioskiem o udzielenie podatkowej interpretacji indywidualnej, która jest skuteczną formą zabezpieczenia na tym polu. Oczywiście sam wniosek musi spełniać konkretne wymogi formalne. Ich niedochowanie może skutkować pozostawieniem wniosku bez rozpoznania, dlatego przy jego sporządzaniu warto skorzystać ze wsparcia doświadczonego pełnomocnika.

Kamila Wasilewska, Kancelaria Prawna RPMS Staniszewski & Wspólnicy

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Usługi dietetyczne są zwolnione z VAT. Ale nie te świadczone na rzecz osób zdrowych. Dlaczego?

Usługi dietetyczne, które nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego (związanego z celem medycznym), w szeregu przypadków nie mogą również korzystać ze zwolnienia podmiotowego (limit obrotów do 200 000 zł rocznie). Oznacza to, że dietetycy świadczący usługi doradztwa w zakresie dietetyki (konsultacji indywidualnych) opodatkowane VAT muszą zarejestrować się jako czynni podatnicy VAT, niezależnie od wysokości swoich obrotów i doliczać do ceny swoich usług netto podatek VAT w stawce 23%. Problem w tym, że wiele usług dietetyków ma charakter złożony (szkolenia z zakresu diet, podawanie w internecie pakietów diet dla osób zaliczanych do określonych kategorii wiekowych itp). Dlaczego usługi dietetyków świadczone na rzecz osób zdrowych nie korzystają ze zwolnienia z VAT wyjaśnił WSA w Gliwicach w wyroku z 29 stycznia 2025 r.

Niższe grzywny za niektóre przestępstwa skarbowe od 2026 roku. Nowelizacja Kks i Ordynacji podatkowej przyjęta przez rząd

W dniu 27 maja 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny skarbowy (kks) oraz ustawy - Ordynacja podatkowa, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu uproszczenie administracyjnych obowiązków podatkowych oraz złagodzenie kar za przestępstwa skarbowe, które nie powodują bezpośrednich strat w podatkach.

JPK_KR_PD już nadchodzi – nowy obowiązek dla podatników CIT. Czy Twoja firma jest gotowa?

Nowy plik JPK_KR_PD to nie tylko kolejne wymaganie fiskusa, ale prawdziwa rewolucja w raportowaniu księgowym. Od 2025 roku obowiązek ten obejmie duże firmy, od 2026 – podmioty zobowiązane do przesyłania ewidencji JPK VAT, a od kolejnego roku – pozostałych podatników CIT. Zmiany w planie kont, nowe struktury danych, testy, audyty – przygotowań jest sporo, a czasu coraz mniej. Zobacz, co musisz zrobić, by nie obudzić się z ręką w księgowym chaosie.

Kiedy członek rodziny współpracujący przy rodzinnym biznesie musi być zgłoszony do ZUS?

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nakłada obowiązek zgłoszenia do ZUS i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność i z szeroko rozumianymi zleceniobiorcami. Podobnie czyni ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego. Analizy wymaga zatem, kto spełnia definicję takiej osoby współpracującej i czy jej sytuacja uzależniona jest od formy tej współpracy - umownej bądź bezumownej. Spory z ZUS w przedmiocie obowiązku objęcia osób współpracujących ubezpieczeniami społecznymi trafiają aż do Sądu Najwyższego, warto więc wziąć pod uwagę również aktualne orzecznictwo w tej materii.

REKLAMA

Francuska Administracja Celna wprowadza nowy system Obligatoryjnej Koperty Logistycznej (ELO). Co muszą wiedzieć przewoźnicy? Uproszczenie procedur dla kierowców

ELO to cyfrowe rozwiązanie, które usprawni proces odprawy celnej na granicy między Francją a Wielką Brytanią. Jest to francuski odpowiednik GMR - system będzie wymagać utworzenia jednej elektronicznej „koperty logistycznej” dla każdego pojazdu, zawierającej wszystkie niezbędne dane celne oraz deklaracje bezpieczeństwa.

Stracił rodzinę w wypadku i miał zapłacić zaległy podatek. WSA kontra skarbówka

Mimo że jako dziecko stracił całą rodzinę w tragicznym wypadku, a wypłacone mu po latach odszkodowanie miało choć częściowo złagodzić tę krzywdę, organy skarbowe domagały się od Huberta zapłaty blisko 150 tys. zł podatku od odsetek. Sprawa trafiła aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał stanowisko fiskusa za niesprawiedliwe. Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przyznał rację Rzecznikowi Praw Obywatelskich i uchylił decyzje skarbówki — choć wyrok wciąż nie jest prawomocny.

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa - zmiany od 2025 roku

Krajowa Informacja Skarbowa przypomniała w komunikacie, że od 1 stycznia 2025 r. zmianie uległy przepisy regulujące zasady wnoszenia opłaty skarbowej od pełnomocnictw składanych w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

REKLAMA

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

REKLAMA