REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specjalne Strefy Ekonomiczne a zwolnienie z podatku

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
Specjalne Strefy Ekonomiczne podatki
Specjalne Strefy Ekonomiczne podatki
Materiały prasowe Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z istotnych zwolnień dotyczących przychodów z działalności gospodarczej jest zwolnienie dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej, która prowadzona jest na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Czym jest specjalna strefa ekonomiczna (SSE)

Strefa ta pod względem prawnym stanowi administracyjnie wyodrębnioną część terytorium państwa. W jej obrębie, z uwagi na jej szczególne przeznaczenie, obowiązuje specjalny system norm prawnych. Strefa może być ustanowiona w celu przyspieszenia rozwoju gospodarczego części terytorium kraju, m.in. przez rozwój nowych rozwiązań technicznych i technologicznych oraz ich wykorzystanie w  gospodarce narodowej, rozwój eksportu czy tworzenie nowych miejsc pracy.

Autopromocja

Każda ze stref jest zarządzana i administrowana przez określony podmiot, zwany zarządcą strefy. Podmiotem tym mogą być wyłącznie spółki akcyjne oraz z ograniczoną odpowiedzialnością, w których jedynym udziałowcem jest Skarb Państwa.

SSE: warunki zwolnienia z podatku dochodowego

Podstawą skorzystania ze zwolnienia jest posiadanie przez przedsiębiorcę zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie danej strefy uprawniającego do korzystania z pomocy publicznej. Organem właściwym do jego wydania jest Minister Rozwoju i Technologii. Wymogi, które powinno spełniać zezwolenie, określa art. 16 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Wśród nich wskazuje się w nim m.in. na obowiązek:

 • zatrudnienia przez przedsiębiorcę przy prowadzeniu działalności gospodarczej na terenie strefy przez określony czas określonej liczby pracowników;
 • dokonania przez przedsiębiorcę na terenie strefy inwestycji o wartości przewyższającej określoną kwotę;
 • wskazania terminu zakończenia inwestycji.

Zwolnienie przysługuje m.in. w zakresie podatku dochodowego, zarówno wobec osób fizycznych, osób prawnych oraz innych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność gospodarczą. W przypadku tych ostatnich – odpowiednio na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych lub w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych. Co więcej, zwolnienie może przysługiwać także w podatku od nieruchomości, obejmuje wówczas grunty, budynki i budowle, które są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych.

Podatnik z działalnością w SSE i poza nią

Co warte podkreślenia, jeżeli podatnik prowadzi także działalność gospodarczą poza specjalną strefą ekonomiczną, działalność prowadzona na terenie strefy wydziela się organizacyjnie. W takim przypadku wielkość zwolnienia określa się w oparciu o przychody i koszty uzyskania przychodów podmiotu prowadzącego działalność określoną w zezwoleniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieje możliwość cofnięcia przedmiotowego zezwolenia. Wówczas przedsiębiorca traci do niego prawo i jest obowiązany do zapłaty podatku należnego od dochodu wynikającego z cofniętego zezwolenia.

SSE odchodzą do przeszłości, ostatni moment na korzyści podatkowe

Co ważne prowadzenie działalność gospodarczej w omawianej strefie wyklucza ze skorzystania z tzw. estońskiego CIT-u.

Zezwolenia strefowe są ważne tak długo, jak długo będą działać specjalne strefy ekonomiczne. Obecnie ich funkcjonowanie zostało przedłużone do 31 grudnia 2026 r. Należy zatem rozważyć wdrożenie wskazanego zwolnienia niezwłocznie.

Adrian Walczak. Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA