REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specjalne Strefy Ekonomiczne a zwolnienie z podatku

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
Specjalne Strefy Ekonomiczne  podatki
Specjalne Strefy Ekonomiczne podatki
Materiały prasowe Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z istotnych zwolnień dotyczących przychodów z działalności gospodarczej jest zwolnienie dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej, która prowadzona jest na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Czym jest specjalna strefa ekonomiczna (SSE)

Strefa ta pod względem prawnym stanowi administracyjnie wyodrębnioną część terytorium państwa. W jej obrębie, z uwagi na jej szczególne przeznaczenie, obowiązuje specjalny system norm prawnych. Strefa może być ustanowiona w celu przyspieszenia rozwoju gospodarczego części terytorium kraju, m.in. przez rozwój nowych rozwiązań technicznych i technologicznych oraz ich wykorzystanie w  gospodarce narodowej, rozwój eksportu czy tworzenie nowych miejsc pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Każda ze stref jest zarządzana i administrowana przez określony podmiot, zwany zarządcą strefy. Podmiotem tym mogą być wyłącznie spółki akcyjne oraz z ograniczoną odpowiedzialnością, w których jedynym udziałowcem jest Skarb Państwa.

SSE: warunki zwolnienia z podatku dochodowego

Podstawą skorzystania ze zwolnienia jest posiadanie przez przedsiębiorcę zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie danej strefy uprawniającego do korzystania z pomocy publicznej. Organem właściwym do jego wydania jest Minister Rozwoju i Technologii. Wymogi, które powinno spełniać zezwolenie, określa art. 16 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Wśród nich wskazuje się w nim m.in. na obowiązek:

  • zatrudnienia przez przedsiębiorcę przy prowadzeniu działalności gospodarczej na terenie strefy przez określony czas określonej liczby pracowników;
  • dokonania przez przedsiębiorcę na terenie strefy inwestycji o wartości przewyższającej określoną kwotę;
  • wskazania terminu zakończenia inwestycji.

Zwolnienie przysługuje m.in. w zakresie podatku dochodowego, zarówno wobec osób fizycznych, osób prawnych oraz innych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność gospodarczą. W przypadku tych ostatnich – odpowiednio na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych lub w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych. Co więcej, zwolnienie może przysługiwać także w podatku od nieruchomości, obejmuje wówczas grunty, budynki i budowle, które są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych.

Podatnik z działalnością w SSE i poza nią

Co warte podkreślenia, jeżeli podatnik prowadzi także działalność gospodarczą poza specjalną strefą ekonomiczną, działalność prowadzona na terenie strefy wydziela się organizacyjnie. W takim przypadku wielkość zwolnienia określa się w oparciu o przychody i koszty uzyskania przychodów podmiotu prowadzącego działalność określoną w zezwoleniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieje możliwość cofnięcia przedmiotowego zezwolenia. Wówczas przedsiębiorca traci do niego prawo i jest obowiązany do zapłaty podatku należnego od dochodu wynikającego z cofniętego zezwolenia.

SSE odchodzą do przeszłości, ostatni moment na korzyści podatkowe

Co ważne prowadzenie działalność gospodarczej w omawianej strefie wyklucza ze skorzystania z tzw. estońskiego CIT-u.

Zezwolenia strefowe są ważne tak długo, jak długo będą działać specjalne strefy ekonomiczne. Obecnie ich funkcjonowanie zostało przedłużone do 31 grudnia 2026 r. Należy zatem rozważyć wdrożenie wskazanego zwolnienia niezwłocznie.

Adrian Walczak. Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA