Szybciej założysz firmę od 1 grudnia 2014 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zasada jednego okienka a przedsiębiorcy zarejestrowani w KRS
Obecnie przedsiębiorca, składając do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (dalej: KRS) wniosek o dokonanie wpisu lub jego zmianę, jest zobowiązany jednocześnie z tym wnioskiem złożyć formularze wniosków (zgłoszeń identyfikacyjnych lub aktualizacyjnych) skierowane do:
REKLAMA
- Głównego Urzędu Statystycznego,
- naczelnika urzędu skarbowego i
- Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Sąd rejestrowy przekazuje te formularze właściwym organom w celu ich rozpoznania.
Niestety dla przedsiębiorców zarejestrowanych w KRS, ułatwienie w postaci określenia jednego miejsca składania dokumentacji nie skróciło procedury działalności gospodarczej. Konieczność składania wniosków do KRS i następnie dopiero rozsyłanie ich przez KRS doprowadziło do wydłużenia czasu oczekiwania na nadanie NIP i REGON. Jak napisano w uzasadnieniu do ustawy:
Przedsiębiorcy nie odnieśli więc z faktu wprowadzenia w życie zasady jednego okienka żadnych korzyści – nadal są zmuszeni wypełniać szereg formularzy i powielać przeważającą liczbę danych. Sądy rejestrowe zostały obciążone dodatkową pracą i zwiększonymi kosztami wynikającymi z wykonywania nałożonych na nie obowiązków. Ich rola została sprowadzona do roli pośrednika w przekazywaniu korespondencji.
Według szacunków ekspertów z Ministerstwa Sprawiedliwości obecnie na rozpoczęcie działalności trzeba czekać ok. 25 dni. Zmiany wprowadzone od 1 grudnia br. mają na celu skrócenie tego okresu do 7 dni.
Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia
Nowe wzory deklaracji i informacji PIT 2014 / 2015
Umowy zlecenia 2014 / 2015 – składki ZUS
Szybsze uzyskiwanie NIP i REGON
REKLAMA
Od 1 grudnia 2014 r. NIP i REGON będą nadawane automatycznie po dokonaniu wpisu podmiotu do KRS (art. 20 ust. 1a ustawy o KRS). Tym samym moment wpisu do KRS stanie się dniem, od którego będzie można rozpocząć działalność, w tym działalność gospodarczą.
Osoby planujące rozpoczęcie działalności wpisanej do KRS mają obowiązek złożenia wniosku o wpis podmiotu do tego rejestru. Resztę mają załatwić między sobą odpowiednie rejestry (KRS, Centralny Rejestr Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników i rejestr GUS).
Sławomir Biliński
Więcej w artykule: Ułatwienia w zakładaniu firm rejestrowanych w KRS
Artykuł omawia zmiany, jakie wejdą w życie z dniem 1 grudnia 2014 r. w zakresie podejmowania działalności gospodarczej. Wskazuje szereg ułatwień, jakie czekają przedsiębiorców podlegających wpisowi do KRS i porównuje obecny stan prawny ze stanem po nowelizacji.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat