| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Czy opłaca się wnieść know-how do innego biznesu niż Twój własny? Porada dla start-upu

Czy opłaca się wnieść know-how do innego biznesu niż Twój własny? Porada dla start-upu

Masz pomysł na start-up, który odniesie sukces i pojawiła się oferta od prężnie działającej firmy X, która pozwoli Ci zarobić na Twoim pomyśle u nich? Zastanów się najpierw, czy opłaca Ci się powierzyć komuś know-how.

Po pierwsze: czym jest know-how? Mowa o „nieopatentowanych informacjach praktycznych, wynikających z doświadczenia i badań, które są: niejawne, czyli nie są powszechnie znane lub łatwo dostępne, istotne, czyli ważne i użyteczne z punktu widzenia wytwarzania produktów objętych umową, zidentyfikowane, czyli opisane w wystarczająco zrozumiały sposób, aby można było sprawdzić, czy spełniają kryteria niejawności i istotności (Prawo UE: Rozporządzenie nr 772/2004 w sprawie stosowania art. 81 ust. 3 Traktatu do kategorii porozumień o transferze technologii).

Najprościej byłoby wnieść aportem przedsiębiorstwo, dzięki czemu unikniesz podatków i będziesz mógł przekazać know-how. Nie każdy jednak ma chęć zakładania działalności gospodarczej. Ktoś, kto ma pomysł na biznes często jest osobą fizyczną, która jeszcze nie zakładała firmy. Pozostaje wniesienie know-how aportem, od czego należy zapłacić podatek dochodowy. Kosztem podatkowym jest tutaj wartość udziałów, których stałeś się posiadaczem w zamian za wniesienie swojej unikalnej wiedzy.

Małżonek w firmie - podatki i składki ZUS

Kiedy i jak zapłacić podatek? Wypełnij PIT-38 do końca kwietnia następnego roku, gdzie zawrzesz przychód, koszty uzyskania przychodu i dochód z aportu know-how.

Oprócz konieczności zapłacenia podatku od Twojego pomysłu, co może odstraszyć, istnieje jeszcze ryzyko, że firma, której zaufałeś i powierzyłeś swoje know-how, zdradzi je innej firmie. W świetle prawa jest to naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji możesz np. żądać naprawienia szkody oraz wydania osiągniętych dzięki naszemu know-how korzyści.

Polecamy: Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów 2015 (książka + CD)

Wnioski są takie, że warto zaryzykować samemu i założyć firmę, np. jako start-up. Mamy wtedy w kieszeni kilka złotych i pewność, że nikt nas nie oszuka. Jeżeli jednak nie posiadamy środków, może lepiej zaufać i zarobić, ufając, że chroni nas polskie i europejskie prawo.

Przygotowała Edyta Grubek
www.eguk.com.pl

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Janiak

Prawnik, ekspert w zakresie prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK