REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie więcej niż 10 kodów PKD wpisanych w KRS

 Kancelaria Prawna ARKANA
Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.
Nie więcej niż 10 kodów PKD wpisanych w KRS
Nie więcej niż 10 kodów PKD wpisanych w KRS
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Twoja spółka ma więcej niż 10 kodów PKD wpisanych w rejestrze przedsiębiorców KRS? Musisz to zmienić przy okazji pierwszego zgłoszenia do rejestru.

Do maksymalnie 10 pozycji została zmniejszona ilość kodów PKD, jakie mogą być aktualnie ujawnione w rejestrze przedsiębiorców KRS – zgodnie z nowym brzmieniem art. 40 pkt 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym. Spółki, mające ujawnionych więcej  kodów określających przedmiot ich działalności, mają obowiązek złożyć stosowny wniosek, prowadzący do dostosowania opisu przedmiotu działalności do nowych wymogów. W związku ze zbliżającym się terminem zgłaszania do KRS informacji o składanych sprawozdaniach finansowych , wiele spółek właśnie wraz z tym zgłoszeniem będzie musiało złożyć stosowny wniosek do sądu rejestrowego. Jak zrobić to prawidłowo i nie dać się zaskoczyć zwrotem wniosku?

Autopromocja

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kiedy i jak zgłosić wymaganą prawem zmianę w zakresie zmniejszenia ilości kodów PKD dot. przedmiotu działalności?

Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 2 września 2014 roku o zmianie ustawy o KRS oraz zmianie niektórych innych ustaw, podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS mają obowiązek zgłosić ww. zmianę w zakresie przedmiotu działalności w celu dostosowania wpisu do nowej treści art. 40 pkt 1 przy pierwszym wniosku o zmianę danych w Rejestrze, nie później niż w terminie 5 lat od dnia wejścia w życie tej ustawy. Co istotne, jeżeli przedmiot działalności wynika z umowy spółki, aktu założycielskiego lub statutu, zgłoszenie nie wymaga zmiany tych dokumentów. Wystarczy wśród kodów PKD wybrać nie więcej niż dziesięć pozycji, w tym jeden przedmiot przeważającej działalności na poziomie podklasy (czyli np. 31.01.Z, 41.20.Z).

Zgłoszenie tej zmiany musi nastąpić na urzędowym formularzu KRS-ZM. Jeżeli zdecydujemy się pobrać wzór formularza z Internetu, należy zwrócić uwagę, by była to aktualnie obowiązująca wersja formularza. Wzór formularza KRS-ZM – wraz z kilkunastoma innymi formularzami – uległ bowiem zmianie z dniem 1 grudnia ubiegłego roku. W praktyce można się spotkać z dwoma metodami wypełnienia formularza prowadzącymi do zmniejszenia ilości pozycji PKD do dozwolonych 10. Pierwsza, to wykreślenie całości dotychczas ujawnionego przedmiotu działalności i wpisanie 10 wybranych pozycji, zaś druga, to wykreślenie części istniejących pozycji, w taki sposób, by w rejestrze pozostało ich łącznie 10. Należy przy tym pamiętać, że kod przedmiotu przeważającej działalności musi być kodem szczegółowym, na poziomie podklasy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy taka zmiana prowadzi do ograniczenia zakresu przedmiotu działalności przedsiębiorcy?

Fakt zmniejszenia ilości pozycji kodów PKD ujawnianych w rejestrze przedsiębiorców KRS nie oznacza, że przedmiot działalności spółki zostanie zawężony. Ograniczenie ilości kodów PKD w Krajowym Rejestrze Sądowym ma jedynie cel porządkujący i prowadzi do ujednolicenia ujawnianych w rejestrze danych. Powszechną bowiem praktyką było wpisywanie do KRS co najmniej kilkudziesięciu kodów PKD, niekiedy nawet niemalże wszystkich przedmiotów działalności zawartych w Polskiej Klasyfikacji Działalności, co prowadziło do zbędnego zwiększenia treści rejestru.

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

Agnieszka Hervy, aplikant radcowski, Kancelaria Prawna ARKANA

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA