REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawowe aspekty prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii

 Simpkins & Co Solicitors
Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii
Podstawowe aspekty prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii
Podstawowe aspekty prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii

REKLAMA

REKLAMA

Przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii istnieje szereg wymogów prawnych, które muszą być przestrzegane. Prezentujemy krótki wstęp do niektórych obszarów prawa, które muszą być brane pod uwagę przy zakładaniu i prowadzeniu firmy w UK.

Status prawny spółki

Przy rozpoczęciu działalności gospodarczej jedną z pierwszych decyzji jaka trzeba będzie podjąć to zdecydować o formie prawnej firmy. Będzie to miało zasadniczy wpływ na  prowadzenie firmy; w jaki sposób płacisz podatek oraz rejestracji twojego konta. Dwa główne „formaty” to Przedsiębiorca Indywidualny, oraz Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednak istnieją dodatkowe opcje, takie jak partnerstwo z ograniczoną odpowiedzialnością (LLP) i Interes Wspólnoty Spółki (CIC).

Autopromocja

Mimo, że jest możliwa zmiana statusu prawnego firmy nawet po długim czasie, to może to być bardzo kłopotliwe i kosztowne. Warto więc dać sobie trochę czasu do namysłu na początku działalności, by właściwie i świadomie wybrać formę prawną swojego biznesu.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Nazwa firmy

W przypadku Spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, nazwa firmy powinna być zarejestrowana w Companies House (www.companieshouse.gov.uk/). Jest to wymóg prawny, by nazwa firmy mogła być prezentowana zarówno w adresie, jak i na dokumentacji firmy. Rejestracja nazwy w Companies House nie oferuje żadnej ochrony przed drugim przedsiębiorstwem, które używa tej samej nazwy handlowej. Aby chronić swoją nazwę handlową, a także logo, trzeba pomyśleć o rejestracji nazwy jako Znaku Towarowego. Więcej informacji na ten temat , na stronie internetowej Urzędu Własności Intelektualnej w www.ipo.gov.uk

Jeśli jesteś Przedsiębiorcą Indywidualnym i zamierzasz używać nazwy handlowej innej niż własnej nazwy osobowej, jest to możliwe ale także jest to wymóg prawny, aby użyć tę nazwę, zarówno dla swojego lokalu użytkowego jak i wszelkiej dokumentacji firmy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatki, ubezpieczenia społeczne i inne wymagania finansowe

Wysokość i rodzaj podatków i składek płaconych przez firmę uzależnione są od statusu prawnego firmy. Przedsiębiorcy indywidualni płacą podatki poprzez system samooceny w HRMC. W spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, każdy dyrektor jest traktowany jako pracownik i płaci swoje składki podatkowe przez „Płacisz Jak/Ile Zarabiasz”(Pay As You Earn -PAYE). Firma jest również odpowiedzialna za odliczeniu podatku i składek na jego pracowników.

Spółki te są prawnie zobowiązane do przedstawienia swoich kont do Companies House do „sprawdzenia”. Twój pierwszy zestaw sprawozdań finansowych musi być złożony w ciągu 21 miesięcy od założenia spółki. Małe firmy o rocznych obrotach poniżej £6,5 mln nie muszą być zbadane i dlatego mogą złożyć skrócone sprawozdanie finansowe. Firmy mogą również zarejestrować się jako podatnik VAT i płacić Podatek Korporacyjny (Corporation Tax)

W celu uzyskania dalszych informacji w sprawach podatkowych zobacz HM Revenues and Customs i na stronie internetowej www.hmrc.gov.uk

Większość firm będzie musiała płacić „umiarkowane stawki” władzom lokalnym za świadczenie usług lokalnych.

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Prawo BHP

Wszystkie firmy, nie ważne jak małe, muszą być świadome tego, jak przepisy BHP wpływają na firmę. Wszystkie przedsiębiorstwa, niezależnie od wielkości, muszą przeprowadzić „ocenę ryzyka”. Jeśli Twoja firma zatrudnia więcej niż pięć osób, jest to wymóg prawny, aby rejestrować zapis oceny ryzyka.

Pracodawcy mają prawny obowiązek zapewnienia, że ich pracownicy pracują w bezpiecznym środowisku, a także na zapewnienie bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia swoich klientów, podczas gdy znajdują się oni na terenie przedsiębiorstwa.

Dodatkowe przepisy BHP mogą mieć zastosowanie do jakiegokolwiek sprzętu wykorzystywanego w ramach działalności, na przykład postępowania z substancjami niebezpiecznymi lub wykorzystanie osobistego wyposażenia bezpieczeństwa.

Ochrona Ubezpieczeniowa

Każda firma zatrudniająca personel jest prawnie zobowiązane do ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej pracodawcy na minimum £5 mln wartości ubezpieczenia. Certyfikat ubezpieczenia musi być umieszczony w widocznym miejscu.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej obejmuje działalność wszelkich „profesjonalnych błędów”, które mogą skutkować roszczeniami wobec spółki.

Przedsiębiorca Indywidualny może rozważyć jakąś formę ubezpieczenia przychodu, w przypadku, gdy jest niezdolny do pracy z powodu choroby lub urazu.

Prawo handlowe i prawa konsumenta

Wszystkie firmy sprzedające towary lub usługi muszą przestrzegać przepisów dotyczących tych obszarów, na przykład, sprzedaży towarów Act 1979.

Niektóre określone rodzaje działalności wymagają koncesji handlowych, zwykle przyznawane przez władze lokalne. Firmy te obejmują opiekunów, kierowców taksówek i artystów tatuażu. Ponadto, wszelkie miejsce dostarczające rozrywki lub gdzie podaje się alkohol musi uzyskać niezbędne licencje.

Prawo Pracy

Jeśli Twoja firma zatrudnia pracowników musisz spełniać wymogi z zakresu prawa pracy, w tym ustawy o płacy minimalnej, ustawy o równości, rozporządzeń Czasu Pracy i ustawy Roboczej Zatrudnienia.

W celu zasięgnięcia porady eksperta na temat prowadzenia działalności oraz prawa pracy, prosimy o kontakt ze specjalistami z kancelarii Simpkins & Co Solicitors pod bezpłatnym numerem 0800 0832755 lub za pośrednictwem strony internetowej www.simpkinsand.co.uk.

Bartosz Maj 07545528858

e: bartoszmaj@simpkinsand.co.uk

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA