REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na transformację cyfrową przedsiębiorstw mają wpływ pracownicy w każdym wieku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bartłomiej Ślawski
Country Manager VMware w Polsce
Na transformację cyfrową przedsiębiorstw mają wpływ pracownicy w każdym wieku /fot. Fotolia
Na transformację cyfrową przedsiębiorstw mają wpływ pracownicy w każdym wieku /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przeprowadzone badania wykazały, że transformację cyfrową napędzają pracownicy w każdym wieku, nie tylko ci najmłodsi. 71% przebadanych pracowników regionu EMEA jest zdania, że powszechne korzystanie z umiejętności cyfrowych podnosi konkurencyjność. Czy firmy rzeczywiście w pełni wykorzystują ten potencjał?

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

VMware, globalny lider w dziedzinie infrastruktury środowiska chmury i rozwiązań mobilnych dla biznesu, opublikował wyniki badań, które obalają mit millenialsów. Dowodzą one, że pracownicy - bez względu na swój wiek - mają istotny wpływ na tempo transformacji cyfrowej przedsiębiorstw oraz że zdają sobie sprawę z ważnej roli umiejętności cyfrowych* w zapewnieniu rozwoju i konkurencyjności firmy.

W badaniu  wzięło udział 5700 pracowników z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (region EMEA). Wykazało ono, że kompetencje cyfrowe są priorytetem dla wszystkich grup demograficznych – nie tylko millenialsów i osób z pokolenia Z, jak do tej pory zwykło się uważać. Ma to istotny wpływ na sposób pracy oraz działalność całych przedsiębiorstw. Prawie trzy czwarte ankietowanych (71%) uważa, że powszechne wykorzystanie umiejętności cyfrowych podnosi konkurencyjność firmy, 67% jest zdania, że umożliwiają one lepszą współpracę między pracownikami, a według dwóch trzecich (66%) badanych rozpowszechnienie wykorzystywania umiejętności cyfrowych w pracy może prowadzić do wzrostu rentowności firmy w ciągu najbliższych pięciu lat.

Co piąta mała firma nie ma własnej strony internetowej

REKLAMA

Fakt, że prawie dwie trzecie (64%) badanych wyraziło chęć uczenia się nowych sposobów pracy i rozwoju umiejętności cyfrowych podnoszących produktywność jasno pokazuje, że pracownicy zdają sobie sprawę z potencjału, jaki drzemie w znajomości nowych technologii oraz że chcą oni ten potencjał wykorzystać. Co więcej, starsze pokolenia pracowników dążą do rozwinięcia tego typu kompetencji także pod kątem technicznym. 39% badanych z grupy wiekowej 45-54 czynnie poszukuje możliwości zasięgnięcia porad lub odbywania szkoleń w dziedzinie projektowania i tworzenia aplikacji mobilnych, a prawie jedna trzecia (31%) osób z grupy 55+ podejmuje te same działania również w zakresie programowania i tworzenia treści online.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomimo wysokiej świadomości pracowników mniej niż połowa (48%) badanych wierzy, że jest w stanie w pełni wykorzystać swoje umiejętności cyfrowe w swojej organizacji. Przeszkody stojące na drodze do pełnego rozwoju potencjału zatrudnionych są wielorakie i dotyczą między innymi: braku uwzględnienia zadań cyfrowych na liście obowiązków pracowników (51%), braku środków finansowych (43%), braku odpowiedniego wsparcia ze strony zespołu IT (40%) oraz zbyt restrykcyjnych polityk przedsiębiorstw (39%).

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

„Zasadnicza zmiana zestawu umiejętności pracowników w obecnej epoce cyfrowej prowadzi do transformacji sposobu prowadzenia działalności w firmach oraz wpływa na proces tworzenia strategii, wyznaczania kierunków i podejmowania decyzji” - mówi Matt Crosby, Head of expertise na region Wielkiej Brytanii i Irlandii w globalnej firmie konsultingowej Hay Group. „W tej sytuacji zarówno szanse jak i wyzwania wiążą się z koordynacją pracy starszej kadry posiadającej wieloletnie doświadczenia nabyte w epoce przedcyfrowej z młodszymi pracownikami wnoszącymi do organizacji nową specjalistyczną wiedzę i umiejętności, a także posiadającymi nowe oczekiwania i reagującymi na inne źródła motywacji. Każda firma musi dołożyć starań, aby odnaleźć taki system pracy, w którym takie wielopokoleniowe zespoły będą mogły współpracować, realizując również niektóre ze „starych” zadań, takich jak rozliczanie z obowiązków czy ewaluacja wydajności i efektów, upewniając się jednocześnie, że nowe pomysły i sposoby realizacji obowiązków zawodowych mogą się swobodnie rozwijać”.


Koordynacja działań zespołu IT i starszej kadry kierowniczej powinna odgrywać znaczącą rolę w budowaniu organizacji skupionej w większym stopniu na technologiach cyfrowych. To właśnie działy IT zajęły pierwsze miejsce na liście podmiotów odpowiedzialnych za taką zmianę (w opinii 34% respondentów), lokując się ponad dyrektorami zarządzającymi i generalnymi (19%), zarządem (16%) oraz dyrektorami poszczególnych działów (13%). Jednocześnie, zdaniem wielu badanych, zmiana sposobu działalności firmy wymaga także bardziej aktywnych działań ze strony starszej kadry menadżerskiej. Jedynie połowa (50%) ankietowanych uznała, że ich przełożeni zachęcają pracowników do wdrażania nowych sposobów pracy w organizacji.

Ponadto ankietowani wskazali obszary priorytetowe dla zmiany modelu pracy: zwiększenie nakładów na szkolenia w zakresie umiejętności cyfrowych (54%), ulepszenie systemu nagród zachęcających do korzystania z umiejętności cyfrowych (47%) oraz rozwój kultury pracy, która w większym stopniu promuje korzystanie z takich umiejętności (44%).

Czy przedsiębiorstwa są gotowe na klienta mobilnego?

„W dzisiejszym świecie biznesu skuteczna transformacja cyfrowa opiera się na kulturze pracy, ludziach i umiejętnościach. Duże inwestycje przedsiębiorstw w pozyskiwanie cyfrowych talentów są słusznym posunięciem, zmierzającym do wykorzystania kluczowych umiejętności, które wspomagają proces ewolucji i przyspieszają wdrażanie innowacji w organizacjach oraz umożliwiają lepszy kontakt z klientami. Wszystkie te elementy przekładają się na wyniki finansowe firm. VMware pomaga organizacjom w lepszym zrozumieniu idei nowych możliwości tkwiących w rzeczywistej transformacji modelu pracy zgodnie z wymogami epoki cyfrowej bez ryzyka związanego z obniżeniem poziomu bezpieczeństwa lub wydajności operacji. To konieczne, aby firmy mogły w pełni wykorzystać umiejętności i potencjał pracowników bez względu na ich wiek” – komentuje Bartłomiej Ślawski, Country Manager for Poland, VMware.

Uwagi redakcyjne

*Na potrzeby badania termin „umiejętności cyfrowe” został zdefiniowany jako umiejętności pozwalające na korzystanie z wybranej technologii do wyszukiwania, pozyskiwania, analizowania oraz udostępniania informacji i danych w celu zmiany i poprawy sposobu pracy.

Informacje o badaniu

Specjalistyczna agencja badań rynkowych Vanson Bourne zbadała grupę 5700 pracowników biurowych, którzy regularnie korzystają z danych lub informacji dostępnych w sieci w firmach zatrudniających powyżej stu pracowników z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Holandii, Włoch, krajów skandynawskich (Szwecji, Norwegii, Finlandii i Danii), Rosji i Bliskiego Wschodu (Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich), korzystając z hybrydowej metody łączącej wywiady telefoniczne i online. Badanie odbyło się w sierpniu 2015 r.

Źródło: VMware

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Księgowość w erze automatyzacji. Eksperci spotkają się w Targach Kielce

Nowe technologie, presja legislacyjna i rosnące oczekiwania klientów nie pozostawiają złudzeń – biura rachunkowe muszą redefiniować swoje modele działania. VI Kongres Biur Rachunkowych, który odbędzie się 30 września i 1 października 2025 roku w Targach Kielce, to odpowiedź branży na dynamiczne zmiany w otoczeniu prawnym, podatkowym i organizacyjnym.

Nowe zasady rozliczania VAT przy imporcie towarów w procedurze uproszczonej – projekt nowelizacji ustawy opublikowany

Zmiany w przepisach celnych Unii Europejskiej wymusiły aktualizację krajowych regulacji dotyczących VAT. W piątek 19 lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców korzystających z procedury uproszczonej przy imporcie towarów.

Darowizna od babci lub dziadka – kiedy nie zapłacisz podatku? Jest kilka warunków, które decydują o zwolnieniu

Otrzymałeś gotówkę od babci lub dziadka? Sprawdź, kiedy darowizna pieniężna nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przepisy przewidują korzystne zwolnienia, ale warto znać limity kwoty wolnej i terminy zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć.

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

REKLAMA

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

REKLAMA

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

REKLAMA