REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na transformację cyfrową przedsiębiorstw mają wpływ pracownicy w każdym wieku

Bartłomiej Ślawski
Country Manager VMware w Polsce
Na transformację cyfrową przedsiębiorstw mają wpływ pracownicy w każdym wieku /fot. Fotolia
Na transformację cyfrową przedsiębiorstw mają wpływ pracownicy w każdym wieku /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przeprowadzone badania wykazały, że transformację cyfrową napędzają pracownicy w każdym wieku, nie tylko ci najmłodsi. 71% przebadanych pracowników regionu EMEA jest zdania, że powszechne korzystanie z umiejętności cyfrowych podnosi konkurencyjność. Czy firmy rzeczywiście w pełni wykorzystują ten potencjał?

Autopromocja

VMware, globalny lider w dziedzinie infrastruktury środowiska chmury i rozwiązań mobilnych dla biznesu, opublikował wyniki badań, które obalają mit millenialsów. Dowodzą one, że pracownicy - bez względu na swój wiek - mają istotny wpływ na tempo transformacji cyfrowej przedsiębiorstw oraz że zdają sobie sprawę z ważnej roli umiejętności cyfrowych* w zapewnieniu rozwoju i konkurencyjności firmy.

W badaniu  wzięło udział 5700 pracowników z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (region EMEA). Wykazało ono, że kompetencje cyfrowe są priorytetem dla wszystkich grup demograficznych – nie tylko millenialsów i osób z pokolenia Z, jak do tej pory zwykło się uważać. Ma to istotny wpływ na sposób pracy oraz działalność całych przedsiębiorstw. Prawie trzy czwarte ankietowanych (71%) uważa, że powszechne wykorzystanie umiejętności cyfrowych podnosi konkurencyjność firmy, 67% jest zdania, że umożliwiają one lepszą współpracę między pracownikami, a według dwóch trzecich (66%) badanych rozpowszechnienie wykorzystywania umiejętności cyfrowych w pracy może prowadzić do wzrostu rentowności firmy w ciągu najbliższych pięciu lat.

Co piąta mała firma nie ma własnej strony internetowej

Fakt, że prawie dwie trzecie (64%) badanych wyraziło chęć uczenia się nowych sposobów pracy i rozwoju umiejętności cyfrowych podnoszących produktywność jasno pokazuje, że pracownicy zdają sobie sprawę z potencjału, jaki drzemie w znajomości nowych technologii oraz że chcą oni ten potencjał wykorzystać. Co więcej, starsze pokolenia pracowników dążą do rozwinięcia tego typu kompetencji także pod kątem technicznym. 39% badanych z grupy wiekowej 45-54 czynnie poszukuje możliwości zasięgnięcia porad lub odbywania szkoleń w dziedzinie projektowania i tworzenia aplikacji mobilnych, a prawie jedna trzecia (31%) osób z grupy 55+ podejmuje te same działania również w zakresie programowania i tworzenia treści online.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomimo wysokiej świadomości pracowników mniej niż połowa (48%) badanych wierzy, że jest w stanie w pełni wykorzystać swoje umiejętności cyfrowe w swojej organizacji. Przeszkody stojące na drodze do pełnego rozwoju potencjału zatrudnionych są wielorakie i dotyczą między innymi: braku uwzględnienia zadań cyfrowych na liście obowiązków pracowników (51%), braku środków finansowych (43%), braku odpowiedniego wsparcia ze strony zespołu IT (40%) oraz zbyt restrykcyjnych polityk przedsiębiorstw (39%).

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

„Zasadnicza zmiana zestawu umiejętności pracowników w obecnej epoce cyfrowej prowadzi do transformacji sposobu prowadzenia działalności w firmach oraz wpływa na proces tworzenia strategii, wyznaczania kierunków i podejmowania decyzji” - mówi Matt Crosby, Head of expertise na region Wielkiej Brytanii i Irlandii w globalnej firmie konsultingowej Hay Group. „W tej sytuacji zarówno szanse jak i wyzwania wiążą się z koordynacją pracy starszej kadry posiadającej wieloletnie doświadczenia nabyte w epoce przedcyfrowej z młodszymi pracownikami wnoszącymi do organizacji nową specjalistyczną wiedzę i umiejętności, a także posiadającymi nowe oczekiwania i reagującymi na inne źródła motywacji. Każda firma musi dołożyć starań, aby odnaleźć taki system pracy, w którym takie wielopokoleniowe zespoły będą mogły współpracować, realizując również niektóre ze „starych” zadań, takich jak rozliczanie z obowiązków czy ewaluacja wydajności i efektów, upewniając się jednocześnie, że nowe pomysły i sposoby realizacji obowiązków zawodowych mogą się swobodnie rozwijać”.


Koordynacja działań zespołu IT i starszej kadry kierowniczej powinna odgrywać znaczącą rolę w budowaniu organizacji skupionej w większym stopniu na technologiach cyfrowych. To właśnie działy IT zajęły pierwsze miejsce na liście podmiotów odpowiedzialnych za taką zmianę (w opinii 34% respondentów), lokując się ponad dyrektorami zarządzającymi i generalnymi (19%), zarządem (16%) oraz dyrektorami poszczególnych działów (13%). Jednocześnie, zdaniem wielu badanych, zmiana sposobu działalności firmy wymaga także bardziej aktywnych działań ze strony starszej kadry menadżerskiej. Jedynie połowa (50%) ankietowanych uznała, że ich przełożeni zachęcają pracowników do wdrażania nowych sposobów pracy w organizacji.

Ponadto ankietowani wskazali obszary priorytetowe dla zmiany modelu pracy: zwiększenie nakładów na szkolenia w zakresie umiejętności cyfrowych (54%), ulepszenie systemu nagród zachęcających do korzystania z umiejętności cyfrowych (47%) oraz rozwój kultury pracy, która w większym stopniu promuje korzystanie z takich umiejętności (44%).

Czy przedsiębiorstwa są gotowe na klienta mobilnego?

„W dzisiejszym świecie biznesu skuteczna transformacja cyfrowa opiera się na kulturze pracy, ludziach i umiejętnościach. Duże inwestycje przedsiębiorstw w pozyskiwanie cyfrowych talentów są słusznym posunięciem, zmierzającym do wykorzystania kluczowych umiejętności, które wspomagają proces ewolucji i przyspieszają wdrażanie innowacji w organizacjach oraz umożliwiają lepszy kontakt z klientami. Wszystkie te elementy przekładają się na wyniki finansowe firm. VMware pomaga organizacjom w lepszym zrozumieniu idei nowych możliwości tkwiących w rzeczywistej transformacji modelu pracy zgodnie z wymogami epoki cyfrowej bez ryzyka związanego z obniżeniem poziomu bezpieczeństwa lub wydajności operacji. To konieczne, aby firmy mogły w pełni wykorzystać umiejętności i potencjał pracowników bez względu na ich wiek” – komentuje Bartłomiej Ślawski, Country Manager for Poland, VMware.

Uwagi redakcyjne

*Na potrzeby badania termin „umiejętności cyfrowe” został zdefiniowany jako umiejętności pozwalające na korzystanie z wybranej technologii do wyszukiwania, pozyskiwania, analizowania oraz udostępniania informacji i danych w celu zmiany i poprawy sposobu pracy.

Informacje o badaniu

Specjalistyczna agencja badań rynkowych Vanson Bourne zbadała grupę 5700 pracowników biurowych, którzy regularnie korzystają z danych lub informacji dostępnych w sieci w firmach zatrudniających powyżej stu pracowników z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Holandii, Włoch, krajów skandynawskich (Szwecji, Norwegii, Finlandii i Danii), Rosji i Bliskiego Wschodu (Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich), korzystając z hybrydowej metody łączącej wywiady telefoniczne i online. Badanie odbyło się w sierpniu 2015 r.

Źródło: VMware

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA