| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Mikrofirmy zatrudniają coraz więcej pracowników

Mikrofirmy zatrudniają coraz więcej pracowników

Wzrost gospodarczy, z którym mamy obecnie do czynienia, powoduje, że rośnie zatrudnienie w polskiej gospodarce. Na koniec drugiego kwartału tego roku liczba osób pracujących dla osób prowadzących jednoosobową działalność mogła wynieść około 3,25 mln. W stosunku do końca I kwartału liczba zatrudnionych w mikrofirmach mogła urosnąć nawet o 150 tys.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Niedawno GUS informował, że stopa bezrobocia na koniec września tego roku spadła do 9,9%, co oznacza, że bez pracy jest 1,54 mln osób. To najmniej od 7 lat.

Ponad 2 mln płatników składki zdrowotnej

Tego spadku bezrobocia nie udałoby się osiągnąć, gdyby nie najmniejsze firmy. One bowiem również odczuwały poprawę sytuacji gospodarczej i zwiększały zatrudnienie. Można to stwierdzić po liczbie osób fizycznych, opłacających składki ubezpieczenia zdrowotnego za siebie i za innych. Dane te publikuje GUS.

Na koniec września tego roku mieliśmy prawie 2,067 mln płatników składki zdrowotnej. W porównaniu do czerwca br. ta liczba wzrosła o przeszło 6 tys., ale w stosunku do marca przybyło aż 43 tys. płatników.

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą przez internet?

Najwięcej, bo prawie 1,4 mln płatników opłaca ubezpieczenie wyłącznie za siebie. Pozostali opłacają ubezpieczenie za siebie i za innych.

Z danych GUS wyraźnie wynika, że liczba płatników składki zdrowotnej ostatnio rośnie. Ten trend rozpoczął się w 2013 r. W I kwartale tamtego roku łączna liczba płatników składek wyniosła zaledwie 1,907 mln. Od tego czasu przybyło prawie 160 tys. płatników.

Polecamy: Samochód w firmie – rok po zmianach (PDF)

Za wzrostem liczby płatników składek – zwłaszcza tych, które opłacają składki za siebie i za innych, idzie także wzrost zatrudnienia w jednoosobowych firmach. Ale tutaj, niestety, nie ma dokładnych danych, dotyczących liczby zatrudnionych.

Przybyło prawie 150 tys. pracowników

Można jednak próbować oszacować liczbę osób pracujących u osób fizycznych na podstawie danych ZUS. Zakład bowiem publikuje o liczbie ubezpieczonych przez płatnika. Są to dane zagregowane, więc mamy do czynienia z informacjami o liczbie płatników, który płacą za od 1 do 9 ubezpieczonych, następnie od 9 do 20, od 21 do 49, itd.

Biorąc pod uwagę te dane oraz to, jaka jest minimalna liczba osób, za które opłaca się składki w danej grupie (dla płatników, płacących za od 1 do 9 osób, taka minimalna liczba to 2 – 1 pracownik oraz właściciel), można oszacować, że łączna liczba zatrudnionych w działalnościach gospodarczych na koniec czerwca wyniosła 3,255 mln osób.

Jak widać, mamy do czynienia z wyraźnym wzrostem w stosunku do końca I kw. 2015 r. Wówczas bowiem liczbę osób zatrudnionych w jednoosobowych działalnościach gospodarczych można było oszacować na blisko 3,11 mln.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK