Mikrofirmy zatrudniają coraz więcej pracowników
REKLAMA
REKLAMA
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
REKLAMA
Niedawno GUS informował, że stopa bezrobocia na koniec września tego roku spadła do 9,9%, co oznacza, że bez pracy jest 1,54 mln osób. To najmniej od 7 lat.
Ponad 2 mln płatników składki zdrowotnej
Tego spadku bezrobocia nie udałoby się osiągnąć, gdyby nie najmniejsze firmy. One bowiem również odczuwały poprawę sytuacji gospodarczej i zwiększały zatrudnienie. Można to stwierdzić po liczbie osób fizycznych, opłacających składki ubezpieczenia zdrowotnego za siebie i za innych. Dane te publikuje GUS.
Na koniec września tego roku mieliśmy prawie 2,067 mln płatników składki zdrowotnej. W porównaniu do czerwca br. ta liczba wzrosła o przeszło 6 tys., ale w stosunku do marca przybyło aż 43 tys. płatników.
Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą przez internet?
Najwięcej, bo prawie 1,4 mln płatników opłaca ubezpieczenie wyłącznie za siebie. Pozostali opłacają ubezpieczenie za siebie i za innych.
Z danych GUS wyraźnie wynika, że liczba płatników składki zdrowotnej ostatnio rośnie. Ten trend rozpoczął się w 2013 r. W I kwartale tamtego roku łączna liczba płatników składek wyniosła zaledwie 1,907 mln. Od tego czasu przybyło prawie 160 tys. płatników.
Polecamy: Samochód w firmie – rok po zmianach (PDF)
Za wzrostem liczby płatników składek – zwłaszcza tych, które opłacają składki za siebie i za innych, idzie także wzrost zatrudnienia w jednoosobowych firmach. Ale tutaj, niestety, nie ma dokładnych danych, dotyczących liczby zatrudnionych.
Przybyło prawie 150 tys. pracowników
Można jednak próbować oszacować liczbę osób pracujących u osób fizycznych na podstawie danych ZUS. Zakład bowiem publikuje o liczbie ubezpieczonych przez płatnika. Są to dane zagregowane, więc mamy do czynienia z informacjami o liczbie płatników, który płacą za od 1 do 9 ubezpieczonych, następnie od 9 do 20, od 21 do 49, itd.
Biorąc pod uwagę te dane oraz to, jaka jest minimalna liczba osób, za które opłaca się składki w danej grupie (dla płatników, płacących za od 1 do 9 osób, taka minimalna liczba to 2 – 1 pracownik oraz właściciel), można oszacować, że łączna liczba zatrudnionych w działalnościach gospodarczych na koniec czerwca wyniosła 3,255 mln osób.
Jak widać, mamy do czynienia z wyraźnym wzrostem w stosunku do końca I kw. 2015 r. Wówczas bowiem liczbę osób zatrudnionych w jednoosobowych działalnościach gospodarczych można było oszacować na blisko 3,11 mln.
Polecamy: Sporządzanie polityki rachunkowości w firmie – przykład praktyczny
Przypomnijmy – na koniec czerwca 2015 r. w REGON-ie odnotowanych było 2,971 mln firm. Jednak składki zdrowotne opłacała tylko część z nich, dokładnie 70% z nich. Reszta to firmy martwe, lecz niewyrejestrowne z rejestru, albo uśpione.
Jak łatwo wyliczyć, z szacunków Tax Care wynika, że w jednej czynnej, czyli opłacającej składkę zdrowotną mikrofirmie, pracuje prawie 1,58 osoby. Ten wskaźnik – choć powoli – rośnie, jako że np. w I kw. 2015 r. liczba osób pracującej w mikrofirmie wynosiła 1,53, zaś w II kw. 2014 r – 1,52.
Wzrost zatrudnienia w mikrofirmach sposobem na bezrobocie
Gdyby udało się zwiększyć składnik zatrudnienia w mikrofirmach do 2, wówczas liczba miejsc pracy w najmniejszych przedsiębiorstwach wzrosłaby o ponad 860 tysięcy. Czyli liczba osób bez pracy spadłaby o połowę, podobnie jak odsetek osób bez pracy, który byłby poniżej 5%.
Marek Siudaj, Tax Care
Zostań naszym ekspertem!
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat