REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Polsce trochę mniej formalności ale wyższe podatki - raport Doing Business 2016

W Polsce mniej formalności ale wyższe podatki - raport Doing Business 2016
W Polsce mniej formalności ale wyższe podatki - raport Doing Business 2016

REKLAMA

REKLAMA

Polskim firmom opłacanie podatków zajmuje przeciętnie 271 godzin rocznie – wynika z raportu „Doing Business 2016”. Z tą informacją wiążą się dwie wiadomości – jedna dobra i druga zła. Dobra jest taka, że w stosunku do roku poprzedniego przedsiębiorcy zaoszczędzili 15 godzin, a więc dwa dni. Zaś zła jest taka, że nadal opłacają podatki przez 1,5 miesiąca.

W tegorocznym rankingu „Doing Business 2016” opublikowanym przez Bank Światowy Polska znalazła się na 25 miejscu. W stosunku do wyników z roku poprzedniego mamy do czynienia z awansem o 7 pozycji, bo przed rokiem nasz kraj uplasował się na 32 miejscu.

Autopromocja

Polska liderem w jednej z subkategorii

Ranking złożony jest z kilku części, poświęconych różnym elementom związanym z prowadzeniem biznesu. Obok płacenia podatków czy uzyskiwaniu pozwoleń na budowę są i inne dziedziny. W jednej nawet Polska jest prymusem. W subrankingu odnoszącym się do warunków wymiany międzynarodowej, nasz kraj znalazł się na I miejscu na świecie.

Słabo wyglądamy zaś pod względem regulacji dotyczących czasu i procedur związanych z uruchomieniem biznesu (w tym przypadku autorzy rankingu wzięli pod uwagę czynności konieczne do uruchomienia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Zajmuje to aż 30 dni, choć liczba procedur związanych z uruchomieniem spółki z o.o. nie wydaje się przesadnie duża, bo jest ich tylko 4. Ale ze względu na czas i na koszty w tej dziedzinie nasz kraj uplasował się na 85 pozycji na 189 przebadanych.

Przesunięcie się do przodu nie sprawiło, że udało się nam dogonić regionalnych liderów. Nadal bowiem w „Doing Business” wyższe pozycje od Polski zajmują Estonia (16), Litwa (20) i Łotwa (22). Na pierwszym miejscu rankingu, jak przed rokiem, uplasował się Singapur.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Awansowaliśmy – i to dość znacznie - również pod względem procedur związanych z płatnością podatków i innych danych publicznych. Przed rokiem Polska pod tym względem znajdowała się na 87 miejscu, tymczasem w tym roku w tej podkategorii wylądowaliśmy na 58 pozycji.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

I do przodu, i – niestety –w górę

Zmniejszyła się – wg autorów raportu – do 7 z 18 liczba płatności podatkowych i okołopodatkowych. Wszystko to sprawiło, że trochę mniej czasu trzeba na te płatności poświęcić. Mianowicie obecnie na wszystkie płatności trzeba poświęcić 271 godzin rocznie. Rok wcześniej było to 286 godzin rocznie.

Ten spadek jest niewielki, ale jeśli przeliczyć tę zmianę na dni pracy, okazuje się, że polscy przedsiębiorcy dostali dwa dni wolnego.

Jednakże nadal muszą siedzieć nad podatkami tygodniami. Mianowicie te 271 godzin to przy uwzględnieniu 8-godzinnego dnia pracy daje prawie 34 dni, a więc to około 1,5 roboczego miesiąca. Tyle więc trzeba osiedzieć, aby zrealizować wszystkie płatności publiczno-prawne w Polsce.

Poza tym – jest także ciemna strona tych zmian. W ubiegłym roku średni poziom opodatkowania zysków spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynosił 38,7%. Tymczasem w tym roku, jak wyliczyli eksperci Banku Światowego, ten poziom opodatkowania wynosi 40,3%. Jak widać, w ciągu roku fiskus zwiększył poziom opodatkowania polskich spółek o 1,4 pkt. proc.


Łatwiej o pozwolenie na budowę

Duże wrażenie robi zmiana pozycji Polski w subrankingu pod względem procedur związanych z uzyskiwaniem pozwoleń na budowę. Jeszcze w zestawieniu „Doing Business 2015” pod tym względem nasz kraj lokował się na 137 pozycji, tymczasem obecnie znalazł się na 52 miejscu. Ale nieźle wygląda także zmiana w klasyfikacji pod względem wspomnianych już warunków wymiany międzynarodowej. Rok temu zajmowaliśmy w tej dziedzinie 41 miejsce, teraz jesteśmy liderem.

Marek Siudaj, Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA