Rok 2016 pod znakiem rewolucji w CEiDG
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
CEiDG zastąpiła w 2011 roku lokalne rejestry przedsiębiorców
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej jest rejestrem jednoosobowych działalności gospodarczych, prowadzonych w Polsce przez osoby fizyczne. W lipcu 2011 roku zastąpiła ona dotychczasowe lokalne rejestry przedsiębiorców, prowadzone przez gminy. Z dniem przeniesienia wpisu do CEiDG prezydenci, burmistrzowie i wojewodowie przestawali być organami ewidencyjnymi. Rejestracja jest całkowicie bezpłatna – mimo to można się czasami spotkać z próbami wyłudzenia pieniędzy przez podszywające się pod CEiDG nielegalnie działające instytucje.
Zmiany na rok 2016 zostały przygotowane przez resort gospodarki
Zmiany ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zostały przygotowane przez resort gospodarki. W życie wejdą w połowie 2016 roku, a ich celem jest m.in. uproszczenie zasad dokonywania poprawek wpisów w CEiDG, ich wykreślania, zlikwidowanie firm-widmo zarejestrowanych na cudze bądź nieistniejące adresy, poszerzenie katalogu danych i zmiany w sposobie zgłaszania do ubezpieczeń społecznych.
Polecamy: Samochód w firmie – rok po zmianach (PDF)
Czeka nas uproszczenie procedury prostowania i wykreślania wpisów w CEiDG
Jednym z podstawowych postulatów jest maksymalne uproszczenie procedury wykreślania wpisów w przypadku:
- zaprzestania prowadzenia działalności z powodu śmierci przedsiębiorcy,
- firmy zarejestrowanej na cudzy adres, bez tytułu prawnego do lokalu,
- upływu 24-miesięcznego okresu zawieszenia działalności gospodarczej,
- zaprzestania prowadzenia działalności na podstawie prawomocnego zakazu.
Łatwiejsza rejestracja znaków towarowych od 2016 roku
Obecnie do dokonania tego typu zmian we wpisie niezbędne jest postanowienie ministra gospodarki.
Ponieważ część wniosków trafia do CEiDG w formie papierowej, należy dokonać ich przeniesienia do wersji elektronicznej, a to rodzi błędy. Po zmianach w ustawie proces poprawiania omyłkowych informacji ulegnie znacznemu ułatwieniu, a co za tym idzie - przyspieszeniu.
Wprowadzona zostanie możliwość rezygnacji z wpisu w przypadku nierozpoczęcia działalności
Zdarza się, że przyszły przedsiębiorca składa wniosek z wyprzedzeniem, wpisując na nim przyszłą datę, a następnie rozpoczęcie prowadzenia firmy nie dochodzi do skutku. Niedoszły przedsiębiorca potrzebuje dodatkowego postępowania, żeby wykreślić wpis z rejestru, ale mimo to na zawsze pozostanie widoczny jako osoba, która prowadziła firmę. Zmiany umożliwią dokonanie rezygnacji z wpisu w miejsce przechodzenia przez proces wykreślenia.
Przedsiębiorca musi posiadać tytuł prawny do lokalu
Osoba prowadząca firmę zostanie zobligowana do posiadania tytułu prawnego do adresów, które umieszcza w CEiDG. Mogą nim być:
- tytuł własności,
- umowa najmu,
- dzierżawa,
- użyczenie,
- inna forma zgody właściciela na wykorzystywanie lokalu na potrzeby działalności gospodarczej.
Sporządzanie polityki rachunkowości w firmie – przykład praktyczny
Podtrzymany zostanie brak konieczności okazywania tytułu prawnego na etapie rejestracji, ale w przypadku wezwania ze strony ministerstwa gospodarki przedsiębiorca takim dokumentem będzie zobligowany się wylegitymować. Jest to element walki z nieuczciwymi firmami, podającymi w CEiDG dane niezgodne z prawdą.
Katalog danych firmy zostanie poszerzony
Nowelizacja ustawy zakłada także rozszerzenie katalogu danych podawanych na potrzeby CEiDG o PESEL i REGON – dane będą pobierane automatycznie, więc odpowiedzialność za ich poprawność nie będzie spoczywała bezpośrednio na przedsiębiorcy.
Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat