REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rok 2016 pod znakiem rewolucji w CEiDG

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Rok 2016 pod znakiem rewolucji w CEiDG /Fotolia
Rok 2016 pod znakiem rewolucji w CEiDG /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przyszły rok przyniesie przedsiębiorcom sporo zmian. Wśród nich znajdzie się uproszczenie zasad poprawiania i wykreślania wpisów w CEiDG. Celem nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest m.in. walka z nieuczciwymi firmami, skrócenie procedur i po prostu ułatwienie prowadzenia działalności przedsiębiorcom.

REKLAMA

Autopromocja

CEiDG zastąpiła w 2011 roku lokalne rejestry przedsiębiorców

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej jest rejestrem jednoosobowych działalności gospodarczych, prowadzonych w Polsce przez osoby fizyczne. W lipcu 2011 roku zastąpiła ona dotychczasowe lokalne rejestry przedsiębiorców, prowadzone przez gminy. Z dniem przeniesienia wpisu do CEiDG prezydenci, burmistrzowie i wojewodowie przestawali być organami ewidencyjnymi. Rejestracja jest całkowicie bezpłatna – mimo to można się czasami spotkać z próbami wyłudzenia pieniędzy przez podszywające się pod CEiDG nielegalnie działające instytucje.

Zmiany na rok 2016 zostały przygotowane przez resort gospodarki

Zmiany ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zostały przygotowane przez resort gospodarki. W życie wejdą w połowie 2016 roku, a ich celem jest m.in. uproszczenie zasad dokonywania poprawek wpisów w CEiDG, ich wykreślania, zlikwidowanie firm-widmo zarejestrowanych na cudze bądź nieistniejące adresy, poszerzenie katalogu danych i zmiany w sposobie zgłaszania do ubezpieczeń społecznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Samochód w firmie – rok po zmianach (PDF)

Czeka nas uproszczenie procedury prostowania i wykreślania wpisów w CEiDG

Jednym z podstawowych postulatów jest maksymalne uproszczenie procedury wykreślania wpisów w przypadku:

 • zaprzestania prowadzenia działalności z powodu śmierci przedsiębiorcy,
 • firmy zarejestrowanej na cudzy adres, bez tytułu prawnego do lokalu,
 • upływu 24-miesięcznego okresu zawieszenia działalności gospodarczej,
 • zaprzestania prowadzenia działalności na podstawie prawomocnego zakazu.

Łatwiejsza rejestracja znaków towarowych od 2016 roku

Obecnie do dokonania tego typu zmian we wpisie niezbędne jest postanowienie ministra gospodarki.

Ponieważ część wniosków trafia do CEiDG w formie papierowej, należy dokonać ich przeniesienia do wersji elektronicznej, a to rodzi błędy. Po zmianach w ustawie proces poprawiania omyłkowych informacji ulegnie znacznemu ułatwieniu, a co za tym idzie - przyspieszeniu.

Wprowadzona zostanie możliwość rezygnacji z wpisu w przypadku nierozpoczęcia działalności

Zdarza się, że przyszły przedsiębiorca składa wniosek z wyprzedzeniem, wpisując na nim przyszłą datę, a następnie rozpoczęcie prowadzenia firmy nie dochodzi do skutku. Niedoszły przedsiębiorca potrzebuje dodatkowego postępowania, żeby wykreślić wpis z rejestru, ale mimo to na zawsze pozostanie widoczny jako osoba, która prowadziła firmę. Zmiany umożliwią dokonanie rezygnacji z wpisu w miejsce przechodzenia przez proces wykreślenia.

Przedsiębiorca musi posiadać tytuł prawny do lokalu

Osoba prowadząca firmę zostanie zobligowana do posiadania tytułu prawnego do adresów, które umieszcza w CEiDG. Mogą nim być:

 • tytuł własności,
 • umowa najmu,
 • dzierżawa,
 • użyczenie,
 • inna forma zgody właściciela na wykorzystywanie lokalu na potrzeby działalności gospodarczej.

Sporządzanie polityki rachunkowości w firmie – przykład praktyczny

Podtrzymany zostanie brak konieczności okazywania tytułu prawnego na etapie rejestracji, ale w przypadku wezwania ze strony ministerstwa gospodarki przedsiębiorca takim dokumentem będzie zobligowany się wylegitymować. Jest to element walki z nieuczciwymi firmami, podającymi w CEiDG dane niezgodne z prawdą.

Katalog danych firmy zostanie poszerzony

Nowelizacja ustawy zakłada także rozszerzenie katalogu danych podawanych na potrzeby CEiDG o PESEL i REGON – dane będą pobierane automatycznie, więc odpowiedzialność za ich poprawność nie będzie spoczywała bezpośrednio na przedsiębiorcy.

Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA