REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Faktoring odwrotny
Faktoring odwrotny

REKLAMA

REKLAMA

Ciekawą i mniej znaną formą finansowania podmiotów gospodarczych jest faktoring odwrotny. Jego odwrotność, w stosunku do faktoringu klasycznego, polega na tym, że jest usługą skierowaną do podmiotów dokonujących zakupów, a nie do sprzedawców.

Dla kogo faktoring odwrotny?

Faktoring odwrotny doskonale sprawdza się w przypadku firm współpracujących ze stałymi dostawcami, którzy wymagają płatności gotówkowych za dostarczane towary/usługi lub oferują bardzo krótkie terminy płatności. Usługa niesie szczególne korzyści firmom współpracującym z dostawcami, którzy oferują skonto, czyli rabat za przedterminowe płatności.

Autopromocja

 „Faktoring odwrotny jest skierowany do tych firm, które kupują produkty z krótkim terminem płatności, a chciałyby skorzystać z długoterminowego kredytu kupieckiego” – mówi Katarzyna Sokoła, Członek Zarządu INDOS SA.

 Na czym to polega?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Faktoring odwrotny ma wiele cech wspólnych z pożyczką zaciągniętą na spłatę zobowiązań, a jego  mechanizm działania jest prosty. Polega on na tym, że instytucja finansowa (faktor) płaci za towary lub usługi dostawcom swojego klienta. Natomiast klient w ustalonym w umowie terminie spłaca faktorowi zaciągnięte zobowiązanie powiększone o prowizję. Czyli instytucja finansowa płaci dostawcy w wymaganym terminie np. siedmiu dni, a odbiorcy może wydłużyć okres płatności np. do 30 dni.

„Dla niektórych firm korzystanie z faktoringu odwrotnego jest bezkosztowe. Dzieje się tak, w przypadku, gdy dostawca otrzymuje od faktora zapłatę jeszcze przed terminem, a odbiorca w zamian za natychmiastową płatność wynegocjuje lepsze warunki zakupu towarów. Wynegocjowany upust może całkowicie pokryć koszty usługi, a nawet przynieść zysk” – mówi Katarzyna Sokoła, Członek Zarządu INDOS SA.

Odsetki 2016 – rewolucyjne zmiany

 

Korzyści

Podstawową korzyścią dla przedsiębiorców korzystających z faktoringu odwrotnego jest to, że ich zobowiązania są zawsze terminowo uregulowane, a jednocześnie mogą oni wykorzystać wolne środki finansowe na dowolny cel. W efekcie nie muszą zaciągać kredytów, by poprawić płynność finansową.  Jest to alternatywne źródło finansowania działalności bieżącej. Środki finansowe mogą zostać wykorzystane choćby na inwestycje, dzięki którym przedsiębiorstwa będą mogły szybciej się rozwijać.

Kolejną korzyścią jest budowanie wizerunku rzetelnego płatnika i wiarygodnego partnera biznesowego, wychodzącego naprzeciw oczekiwaniom swoich kontrahentów. Może też być traktowane jako element podnoszenia atrakcyjności transakcji, ponieważ pozwala na skrócenie czasu oczekiwania na płatność przez dostawcę. Korzystanie z faktoringu odwrotnego sprawia także, że potencjalni partnerzy biznesowi nie muszą poświęcać czasu na ocenę wypłacalności odbiorcy swoich produktów i/lub usług. W tym przypadku całe ryzyko finansowe ponoszone jest wyłącznie przez odbiorcę oraz faktora. Korzystanie z faktoringu odwrotnego może więc stanowić argument negocjacyjny podczas nawiązywania nowych kontaktów biznesowych lub renegocjowania umów już istniejących.

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Monitor Księgowego – prenumerata

Ile to kosztuje?

Koszty faktoringu odwrotnego są porównywalne do kosztów tradycyjnego faktoringu i obejmują odsetki od wysokości wypłaconych środków, pobierane od chwili ich wypłaty przez faktora dostawcom do chwili spłaty przez odbiorcę. Jest to prowizja określona procentowo w stosunku do wartości wierzytelności brutto. Inne opłaty wnoszone z tytułu faktoringu odwrotnego to: pobierana jednorazowo prowizja przygotowawcza, której wysokość zależy od przyznanego limitu (im wyższy limit, tym niższy procent prowizji).  Dodatkowo, instytucje faktoringowe pobierają czasami także inne opłaty i prowizje, np. z tytułu zmiany warunków umowy, czy też niewykorzystania przyznanego limitu.


Faktoring odwrotny - case study

Do INDOS SA zgłosił się z wnioskiem o udzielenie pożyczki na bieżącą działalność producent mebli do wyposażenia sklepów. Jego klientami są duże sieci handlowe m.in. sklepy sprzedające odzież dziecięcą oraz księgarnie. Faktor przeanalizował potrzeby finansowe klienta. Pożyczka nie była dla niego najkorzystniejszym rozwiązaniem, ponieważ potrzebował on środków cyklicznie, a nie jednorazowo. Ze względu na udzielany odbiorcom sześćdziesięciodniowy kredyt kupiecki, korzystne dla tego przedsiębiorstwa byłoby skorzystanie z faktoringu klasycznego. Ponieważ w umowach klienta  zawarte były zakazy cesji nie zdecydował się on na ten rodzaj usługi. Dalsza analiza przepływów finansowych wykazała, że klient nie potrzebuje środków na wypłaty dla pracowników czy zapłatę podatków, ale na spłatę swoich zobowiązań wobec dostawców. Jego kontrahenci, od których kupował m.in. płyty wiórowe i elementy montażowe do mebli, wymagali wpłaty zaliczek lub wystawiali faktury z krótkimi terminami płatności. Dlatego INDOS SA zaproponował skorzystanie z faktoringu odwrotnego. Klientowi przyznany został limit finansowania w wysokości 150 000 zł. Faktor zaakceptował listę dostawców, na której znalazło się 12 podmiotów. Zabezpieczeniem transakcji jest wpis na hipotekę na nieruchomości (siedziba klienta) oraz ustanowienie konta kontrolowanego, na które wpłat dokonuje jeden z odbiorców klienta. INDOS SA dokonuje płatności za przedstawione przez klienta faktury w dniu ich przesłania. Natomiast klient reguluje zobowiązania w terminie 70 dni, a dodatkowo może skorzystać z okresu karencji, który wynosi 14 dni. Obieg dokumentów dokonywany jest droga elektroniczną. Prowizja wynosi 2% miesięcznie, a prowizja przygotowawcza płatna raz w roku to 2 % od wysokości ustalonego limitu finansowania. Cały proces weryfikacji i negocjowania warunków umowy trwał 14 dni, a następnego dnia zostały wypłacone klientowi środki finansowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA