Faktoring odwrotny
REKLAMA
REKLAMA
Dla kogo faktoring odwrotny?
Faktoring odwrotny doskonale sprawdza się w przypadku firm współpracujących ze stałymi dostawcami, którzy wymagają płatności gotówkowych za dostarczane towary/usługi lub oferują bardzo krótkie terminy płatności. Usługa niesie szczególne korzyści firmom współpracującym z dostawcami, którzy oferują skonto, czyli rabat za przedterminowe płatności.
REKLAMA
„Faktoring odwrotny jest skierowany do tych firm, które kupują produkty z krótkim terminem płatności, a chciałyby skorzystać z długoterminowego kredytu kupieckiego” – mówi Katarzyna Sokoła, Członek Zarządu INDOS SA.
Na czym to polega?
Faktoring odwrotny ma wiele cech wspólnych z pożyczką zaciągniętą na spłatę zobowiązań, a jego mechanizm działania jest prosty. Polega on na tym, że instytucja finansowa (faktor) płaci za towary lub usługi dostawcom swojego klienta. Natomiast klient w ustalonym w umowie terminie spłaca faktorowi zaciągnięte zobowiązanie powiększone o prowizję. Czyli instytucja finansowa płaci dostawcy w wymaganym terminie np. siedmiu dni, a odbiorcy może wydłużyć okres płatności np. do 30 dni.
„Dla niektórych firm korzystanie z faktoringu odwrotnego jest bezkosztowe. Dzieje się tak, w przypadku, gdy dostawca otrzymuje od faktora zapłatę jeszcze przed terminem, a odbiorca w zamian za natychmiastową płatność wynegocjuje lepsze warunki zakupu towarów. Wynegocjowany upust może całkowicie pokryć koszty usługi, a nawet przynieść zysk” – mówi Katarzyna Sokoła, Członek Zarządu INDOS SA.
Odsetki 2016 – rewolucyjne zmiany
Korzyści
REKLAMA
Podstawową korzyścią dla przedsiębiorców korzystających z faktoringu odwrotnego jest to, że ich zobowiązania są zawsze terminowo uregulowane, a jednocześnie mogą oni wykorzystać wolne środki finansowe na dowolny cel. W efekcie nie muszą zaciągać kredytów, by poprawić płynność finansową. Jest to alternatywne źródło finansowania działalności bieżącej. Środki finansowe mogą zostać wykorzystane choćby na inwestycje, dzięki którym przedsiębiorstwa będą mogły szybciej się rozwijać.
Kolejną korzyścią jest budowanie wizerunku rzetelnego płatnika i wiarygodnego partnera biznesowego, wychodzącego naprzeciw oczekiwaniom swoich kontrahentów. Może też być traktowane jako element podnoszenia atrakcyjności transakcji, ponieważ pozwala na skrócenie czasu oczekiwania na płatność przez dostawcę. Korzystanie z faktoringu odwrotnego sprawia także, że potencjalni partnerzy biznesowi nie muszą poświęcać czasu na ocenę wypłacalności odbiorcy swoich produktów i/lub usług. W tym przypadku całe ryzyko finansowe ponoszone jest wyłącznie przez odbiorcę oraz faktora. Korzystanie z faktoringu odwrotnego może więc stanowić argument negocjacyjny podczas nawiązywania nowych kontaktów biznesowych lub renegocjowania umów już istniejących.
Monitor Księgowego – prenumerata
Ile to kosztuje?
Koszty faktoringu odwrotnego są porównywalne do kosztów tradycyjnego faktoringu i obejmują odsetki od wysokości wypłaconych środków, pobierane od chwili ich wypłaty przez faktora dostawcom do chwili spłaty przez odbiorcę. Jest to prowizja określona procentowo w stosunku do wartości wierzytelności brutto. Inne opłaty wnoszone z tytułu faktoringu odwrotnego to: pobierana jednorazowo prowizja przygotowawcza, której wysokość zależy od przyznanego limitu (im wyższy limit, tym niższy procent prowizji). Dodatkowo, instytucje faktoringowe pobierają czasami także inne opłaty i prowizje, np. z tytułu zmiany warunków umowy, czy też niewykorzystania przyznanego limitu.
Faktoring odwrotny - case study
Do INDOS SA zgłosił się z wnioskiem o udzielenie pożyczki na bieżącą działalność producent mebli do wyposażenia sklepów. Jego klientami są duże sieci handlowe m.in. sklepy sprzedające odzież dziecięcą oraz księgarnie. Faktor przeanalizował potrzeby finansowe klienta. Pożyczka nie była dla niego najkorzystniejszym rozwiązaniem, ponieważ potrzebował on środków cyklicznie, a nie jednorazowo. Ze względu na udzielany odbiorcom sześćdziesięciodniowy kredyt kupiecki, korzystne dla tego przedsiębiorstwa byłoby skorzystanie z faktoringu klasycznego. Ponieważ w umowach klienta zawarte były zakazy cesji nie zdecydował się on na ten rodzaj usługi. Dalsza analiza przepływów finansowych wykazała, że klient nie potrzebuje środków na wypłaty dla pracowników czy zapłatę podatków, ale na spłatę swoich zobowiązań wobec dostawców. Jego kontrahenci, od których kupował m.in. płyty wiórowe i elementy montażowe do mebli, wymagali wpłaty zaliczek lub wystawiali faktury z krótkimi terminami płatności. Dlatego INDOS SA zaproponował skorzystanie z faktoringu odwrotnego. Klientowi przyznany został limit finansowania w wysokości 150 000 zł. Faktor zaakceptował listę dostawców, na której znalazło się 12 podmiotów. Zabezpieczeniem transakcji jest wpis na hipotekę na nieruchomości (siedziba klienta) oraz ustanowienie konta kontrolowanego, na które wpłat dokonuje jeden z odbiorców klienta. INDOS SA dokonuje płatności za przedstawione przez klienta faktury w dniu ich przesłania. Natomiast klient reguluje zobowiązania w terminie 70 dni, a dodatkowo może skorzystać z okresu karencji, który wynosi 14 dni. Obieg dokumentów dokonywany jest droga elektroniczną. Prowizja wynosi 2% miesięcznie, a prowizja przygotowawcza płatna raz w roku to 2 % od wysokości ustalonego limitu finansowania. Cały proces weryfikacji i negocjowania warunków umowy trwał 14 dni, a następnego dnia zostały wypłacone klientowi środki finansowe.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat