REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt ekologiczny dla firm – czyli spłacasz mniej niż pożyczasz!

LPW Grupa
Jedna z wiodących grup doradczo-inżynierskich w Polsce
Kredyt ekologiczny dla firm – czyli spłacasz mniej niż pożyczasz!
Kredyt ekologiczny dla firm – czyli spłacasz mniej niż pożyczasz!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 13 czerwca 2023 r. będzie można składać wnioski o kolejny instrument wsparcia dla przedsiębiorców – tak zwany „Kredyt ekologiczny” współfinansowany w ramach Programu 3.1 - „Finansowanie działań promujących ochronę środowiska i klimat” FENG (Fundusze Unijne dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027). 

Kredyt, który jest dotacją

Mimo, że w nazwie potocznej użyte jest słowo „kredyt” to w rzeczywistości dotacja, której celem jest wsparcie przedsiębiorców chcących wprowadzić rozwiązania zgodne z ideami ochrony środowiska. Ta bezzwrotna dotacja wypłacana jest w formie „premii ekologicznej”, tj. dofinansowania stanowiącego spłatę części kapitałowej kredytu zaciągniętego w banku komercyjnym, przeznaczonego przez beneficjenta na finansowanie wydatków w celu zwiększenia energooszczędności związanej z procesami realizowanymi w przedsiębiorstwie. 

Nabór wniosków w pierwszej rundzie planowany jest w terminie od 13 czerwca do 17 sierpnia 2023 r.  

Autopromocja

Które podmioty mogą skorzystać z dofinansowania?

Kredyt przeznaczony jest dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz dla firm klasyfikowanych jako small mid-caps (podmioty zatrudniające do 499 pracowników) oraz mid-caps (podmioty zatrudniające do 3 000 pracowników).

Na jaką wartość wsparcia można liczyć?

BGK spłaci za beneficjenta część kredytu - tj. od 20% do 70%.
Kwota spłacana przez BGK będzie uzależniona od lokalizacji (zobacz: mapa pomocy regionalnej).

Na jakiego rodzaju projekty można uzyskać wsparcie?

Przedmiotem wsparcia są inwestycje na rzecz szeroko rozumianej transformacji w zakresie efektywności energetycznej, w tym związane z energooszczędnością i/lub zmianą źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne. 
W ramach projektu można dokonać:
- modernizacji posiadanej infrastruktury (np. linii technologicznej, budynków),
- zakupu instalacji OZE lub modernizacji istniejącej instalacji OZE,
- zakupu wartości niematerialnych i prawnych oraz usług doradczych.

Rezultatem inwestycji ma być wzrost energooszczędności procesów.

6 kroków w procesie aplikowania o „Kredyt ekologiczny” 

1) Uzyskanie promesy kredytowej na kredyt ekologiczny w banku komercyjnym 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) Wykonanie audytu energetycznego

    - warunkiem dofinansowania będzie uzyskanie oszczędności energii na   poziomie nie mniejszym niż 30%

3) Złożenie wniosku do Banku Gospodarstwa Krajowego 

4) Ocena wniosku

5) Podpisanie umów: z bankiem komercyjnym na kredyt technologiczny oraz z BGK na dofinansowanie

6) Realizacja projektu 

7) Przyznanie premii ekologicznej

Porada eksperta: jak aplikować skutecznie?

Przede wszystkim realizacja przedsięwzięcia będzie musiała zostać poprzedzona przeprowadzeniem audytu energetycznego, który uzasadni potrzebę i uzyskanie oszczędności energii na poziomie nie mniejszym niż 30%. Warto zatem zadbać, aby do czasu wystartowania naboru niezbędna dokumentacja była sporządzona.

Należy też pamiętać, że w pierwszej kolejności decyzja o finansowaniu projektu wymagać będzie pozytywnej oceny zdolności kredytowej przedsiębiorstwa.  Dlatego odpowiednio wcześniej należy przeprowadzić niezbędne analizy finansowe. 

Warto sięgnąć po środki unijne i być eko! Wnioski będzie można składać już od 13 czerwca 2023 r., a alokacja w tym naborze wynosić będzie 333 mln zł.

Autor: Grzegorz Ocieczek, Dyrektor ds. Dotacji i Analiz LPW Consulting

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Alizo
  2023-08-09 23:59:03
  A nie lepiej skorzystać z faktoringu? NFG ma świetną ofertę finansowania, świetne rozwiązanie dla dużych i małych firm
  0
 • joler109
  2023-07-13 19:14:01
  Ja w takich sytuacjach raczej stawiam na faktoring. Po pierwsze proces jest bardzo szybki a po drugie pieniądze też szybko są na koncie i nie ma zastoju. NFG w takich chwilach nigdy mnie nie zawiodło
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, dział w obszarze oprogramowania.

Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

REKLAMA