REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt ekologiczny dla firm – czyli spłacasz mniej niż pożyczasz!

LPW Grupa
Jedna z wiodących grup doradczo-inżynierskich w Polsce
Kredyt ekologiczny dla firm – czyli spłacasz mniej niż pożyczasz!
Kredyt ekologiczny dla firm – czyli spłacasz mniej niż pożyczasz!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 13 czerwca 2023 r. będzie można składać wnioski o kolejny instrument wsparcia dla przedsiębiorców – tak zwany „Kredyt ekologiczny” współfinansowany w ramach Programu 3.1 - „Finansowanie działań promujących ochronę środowiska i klimat” FENG (Fundusze Unijne dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027). 

Kredyt, który jest dotacją

Mimo, że w nazwie potocznej użyte jest słowo „kredyt” to w rzeczywistości dotacja, której celem jest wsparcie przedsiębiorców chcących wprowadzić rozwiązania zgodne z ideami ochrony środowiska. Ta bezzwrotna dotacja wypłacana jest w formie „premii ekologicznej”, tj. dofinansowania stanowiącego spłatę części kapitałowej kredytu zaciągniętego w banku komercyjnym, przeznaczonego przez beneficjenta na finansowanie wydatków w celu zwiększenia energooszczędności związanej z procesami realizowanymi w przedsiębiorstwie. 

Nabór wniosków w pierwszej rundzie planowany jest w terminie od 13 czerwca do 17 sierpnia 2023 r.  

REKLAMA

Autopromocja

Które podmioty mogą skorzystać z dofinansowania?

Kredyt przeznaczony jest dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz dla firm klasyfikowanych jako small mid-caps (podmioty zatrudniające do 499 pracowników) oraz mid-caps (podmioty zatrudniające do 3 000 pracowników).

Na jaką wartość wsparcia można liczyć?

BGK spłaci za beneficjenta część kredytu - tj. od 20% do 70%.
Kwota spłacana przez BGK będzie uzależniona od lokalizacji (zobacz: mapa pomocy regionalnej).

Na jakiego rodzaju projekty można uzyskać wsparcie?

Przedmiotem wsparcia są inwestycje na rzecz szeroko rozumianej transformacji w zakresie efektywności energetycznej, w tym związane z energooszczędnością i/lub zmianą źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne. 
W ramach projektu można dokonać:
- modernizacji posiadanej infrastruktury (np. linii technologicznej, budynków),
- zakupu instalacji OZE lub modernizacji istniejącej instalacji OZE,
- zakupu wartości niematerialnych i prawnych oraz usług doradczych.

Rezultatem inwestycji ma być wzrost energooszczędności procesów.

6 kroków w procesie aplikowania o „Kredyt ekologiczny” 

1) Uzyskanie promesy kredytowej na kredyt ekologiczny w banku komercyjnym 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) Wykonanie audytu energetycznego

    - warunkiem dofinansowania będzie uzyskanie oszczędności energii na   poziomie nie mniejszym niż 30%

3) Złożenie wniosku do Banku Gospodarstwa Krajowego 

4) Ocena wniosku

5) Podpisanie umów: z bankiem komercyjnym na kredyt technologiczny oraz z BGK na dofinansowanie

6) Realizacja projektu 

7) Przyznanie premii ekologicznej

Porada eksperta: jak aplikować skutecznie?

Przede wszystkim realizacja przedsięwzięcia będzie musiała zostać poprzedzona przeprowadzeniem audytu energetycznego, który uzasadni potrzebę i uzyskanie oszczędności energii na poziomie nie mniejszym niż 30%. Warto zatem zadbać, aby do czasu wystartowania naboru niezbędna dokumentacja była sporządzona.

Należy też pamiętać, że w pierwszej kolejności decyzja o finansowaniu projektu wymagać będzie pozytywnej oceny zdolności kredytowej przedsiębiorstwa.  Dlatego odpowiednio wcześniej należy przeprowadzić niezbędne analizy finansowe. 

Warto sięgnąć po środki unijne i być eko! Wnioski będzie można składać już od 13 czerwca 2023 r., a alokacja w tym naborze wynosić będzie 333 mln zł.

Autor: Grzegorz Ocieczek, Dyrektor ds. Dotacji i Analiz LPW Consulting

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA