REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

FENG - zmiana harmonogramu naborów na 2023 rok

FENG - zmiana harmonogramu naborów na 2023 rok
FENG - zmiana harmonogramu naborów na 2023 rok
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 30 marca opublikowano zaktualizowany harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na ten rok. Uwzględnia on terminy wszystkich planowanych w 2023 r. konkursów, finansowanych w ramach nowej polityki spójności na lata 2021-2027. Dłuższy termin pierwszych naborów wniosków w „Ścieżce SMART”, nowe terminy naborów dla takich konkursów jak: „Granty na Eurogranty”, „Promocja marki innowacyjnych MŚP” – sprawdź zmiany w harmonogramie dla programu FENG.

Czym jest FENG?

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) to program o łącznym budżecie wynoszącym blisko 8 mld euro. Inicjatywa oferuje przedsiębiorcom wsparcie na każdym etapie rozwoju, m.in. w obszarach działalności badawczo-rozwojowej (B+R), automatyzacji i robotyzacji, umiędzynarodowienia firmy, wspieraniu projektów o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki czy wsparciu projektów bezpośrednio przyczyniających się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu. 
Celami program są: 
- zwiększenie potencjału w zakresie badań i innowacji oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii,
- wzrost konkurencyjności MŚP, 
- rozwinięcie umiejętności na rzecz inteligentnej specjalizacji, transformacji przemysłowej i przedsiębiorczości oraz 
- transformacja gospodarki w kierunku Przemysłu 4.0 i zielonych technologii.

REKLAMA

Autopromocja

Zmiany w harmonogramie

Ścieżka SMART - termin naboru 2023. Dla kogo dofinansowanie?

Zgodnie z nowym harmonogramem pierwszy nabór, prowadzony w ramach „Ścieżki SMART”, przedłużono do 9 maja 2023 r., a start kolejnego naboru dla pojedynczych firm, przesunięto na 10 maja br., bez zmiany terminu jego ogłoszenia. Wnioski w drugim naborze będzie można składać do 30 czerwca br. Ponadto przesunięto nabór dla konsorcjów na jesień (ogłoszenie 2 października 2023 r.) i dodano nowy konkursu dla pojedynczych firm w pierwszym kwartale 2024 r. 

W jego ramach przewidziano kompleksowe wsparcie projektów obejmujących m.in. działalność badawczo-rozwojową, wdrażanie innowacji, cyfryzację, zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizację oraz podwyższanie kompetencji.

Przedsiębiorcy będą mogli prowadzić prace badawczo-rozwojowe, których wynikiem będzie opracowanie innowacji produktowej lub procesowej, a następnie jej wdrożenie. Ponadto mogą sfinansować m. in. koszty wynagrodzenia personelu badawczo-rozwojowego, koszty amortyzacji aparatury naukowo-badawczej oraz amortyzacji budynków, nabycie wartości niematerialnych i prawnych.

W „Ścieżce SMART” dofinansowanie może również obejmować utworzenie lub rozbudowy centrum badawczo-rozwojowego, transformację cyfrową oraz zapewnienie cyberbezpieczeństwa działalności przedsiębiorstwa.

SMART to także dofinansowanie działań ukierunkowanych na zieloną transformację przedsiębiorstwa: usprawnienia gospodarki odpadami, zwiększenia efektywności energetycznej, zmniejszenia zanieczyszczeń, efektywniejszej gospodarki materiałowej, ekoprojektowania czy weryfikacji technologii środowiskowych.

Kompleksowość i modułowość wskazanego konkursu pozwala również sfinansować koszty związane z doskonaleniem kompetencji pracowników i osób zarządzających, zdobywaniem przez nich nowych umiejętności, a także nabywaniem kwalifikacji.

Zainteresowani naborami znajdą też wsparcie na działania związane z promocją zagraniczną produktów wnioskodawcy oraz działania dotyczące uzyskania ochrony praw własności przemysłowej lub ich obrony w przypadku ich naruszenia. Przedsiębiorcy mogą pokryć koszty udziału w targach lub imprezach targowo-konferencyjnych czy podróży służbowych pracowników.

Nabory kierowane są do instytucji wspierających biznes, instytucji nauki i edukacji oraz przedsiębiorstw.

Granty na Eurogranty - termin naboru 2023. Dla kogo dofinansowanie?

Przesunięto termin naboru przeznaczony dla mikro, małych i średnich firm. Ogłoszenie konkursu planowane jest w styczniu 2024 r., a jego start 20 lutego 2024 r.

Jego celem jest wzrost innowacyjności i umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorców z sektora MŚP oraz organizacji badawczych, poprzez zwiększenie udziału tych podmiotów w programach Unii Europejskiej (UE) zarządzanych przez Komisję Europejską.

Działania objęte dofinansowaniem to: kompleksowe wsparcie dla MŚP i grup MŚP w przygotowaniu projektu realizowanego w ramach jednego z Programów UE (poszukiwanie partnerów do projektu, przygotowanie, korekta i prezentacja tego projektu).

Beneficjentami konkursu mogą być MŚP, organizacje badawcze, uczelnie wyższe, jednostki naukowe.

Promocja marki innowacyjnych MŚP - termin naboru 2023. Dla kogo dofinansowanie?

Nowa data ogłoszenia konkursu to 14 września 2023 r., a jego start to – 16 października br. 

Celem konkursu jest rozwój działalności i umiędzynarodowienie MŚP w celu zwiększenia ich dostępu do tradycyjnych oraz perspektywicznych rynków, poprzez wzmocnienie potencjału eksportowego, wspieranie trwałego wzrostu i konkurencyjności MŚP oraz tworzenie miejsc pracy w tym sektorze.

Działania objęte dofinansowaniem to: promowanie polskich marek produktowych z sektora MŚP poprzez Markę Polskiej Gospodarki, wsparcie w realizacji strategii ekspansji zagranicznej oraz dopasowania produktów i usług do konkretnych rynków docelowych, segmentów klientów i kanałów sprzedaży. Ponadto wsparcie projektów przedsiębiorców posiadających znaczący potencjał eksportowy na rynkach międzynarodowych, przewidujących udział w wydarzeniach targowych i konferencyjnych, wyjazdowe misje gospodarcze.

Startup Booster Poland - termin naboru 2023. Dla kogo dofinansowanie?

Przesunięcie ogłoszenia naboru w Startup Booster Poland (ścieżka SmartUP). Nowa data ogłoszenie konkursu to 24 maja br.

W ramach konkursu, dofinansowanie obejmuje takie działania jak programy rozwojowe o charakterze akceleracyjnym i post-akceleracyjnym dla innowacyjnych przedsiębiorstw na wczesnym etapie rozwoju (startupów), realizowane przez wyspecjalizowane podmioty (w szczególności akceleratory i inne ośrodki innowacyjności). 
Programy realizowane będą przy zaangażowaniu operatorów – akceleratorów, w zależności od rodzaju programu akceleracyjnego przewiduje się finansowanie w formie grantu dla startupów z przeznaczeniem na m.in. mentoringi specjalistyczne, match-making z korporacjami, wsparcie w skalowaniu działalności na arenie międzynarodowej, wsparcie soft-landingowe dla startupów spoza Polski oraz budowanie gotowości inwestycyjnej (zaangażowanie podmiotów VC).

Wnioski mogą składać MŚP oraz instytucje otoczenia biznesu. 

Zaktualizowany harmonogram naborów w programie FENG w 2023 roku 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PARP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiza Vander Elst: Pozwala polskim firmom delegować do Niemiec pracowników spoza UE

Wiza Vander Elst to specjalne rozwiązanie umożliwiające polskim firmom delegowanie pracowników z Ukrainy i innych państw spoza Unii Europejskiej, zatrudnionych legalnie w Polsce, do pracy w Niemczech. Dzięki tej wizie możliwe jest wykonywanie pracy w Niemczech bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Aby jednak uzyskać wizę, polska firma musi przedstawić dowody na legalność zatrudnienia pracownika w Polsce oraz posiadanie przez niego ważnego zezwolenia na pracę. Wiza Vander Elst obowiązuje tylko przez czas trwania konkretnego kontraktu, jednak nie dłużej niż przez 90 dni w roku kalendarzowym.

Zakład podatkowy w Niemczech dla podatku dochodowego od pracowników. Kiedy powstaje i jak uniknąć tego podatku?

Od dłuższego czasu niemieckie urzędy skarbowe wzywają polskie firmy, które wykonują prace w Niemczech, do odprowadzania podatku dochodowego od pracowników, nawet jeśli przebywają oni w Niemczech krócej niż 183 dni w danym 12-miesięcznym okresie. Dotyczy to sytuacji, gdy firma prowadzi w jednym miejscu prace budowlane powyżej 6 miesięcy, nie posiada biura ani zatrudnionego w Niemczech przedstawiciela handlowego (tzw. zakład podatkowy dla celów podatku dochodowego od przedsiębiorstwa, Einkommensteuerliche Betriebsstätte).

Zwolnienie ze składek ZUS na 1 miesiąc. Wniosek w listopadzie - ulga w grudniu. Jak i gdzie złożyć wniosek?

W 2024 roku z tzw. wakacji składkowych można skorzystać jedynie w grudniu. Ale aby uzyskać zwolnienie ze składek ZUS za grudzień, wniosek trzeba złożyć w listopadzie. Jeśli przedsiębiorca spóźni się i wniosek złoży w grudniu, zwolnienie dotyczyć będzie stycznia 2025 r.

ZUS: 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe od 1 października 2024 r. Kto może złożyć wniosek? Jak złożyć wniosek o wakacje składowe?

ZUS: 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe od 1 października. Kto może złożyć wniosek? Jak złożyć wniosek o wakacje składowe? 1 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął zbieranie wniosków o wakacje składkowe.

REKLAMA

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Stawka podatku leśnego na 2025 r. Kto zapłaci i ile? Kto będzie zwolniony?

Podatek leśny obejmuje grunty leśne z wyjątkiem lasów wykorzystywanych na działalność inną niż leśna. W 2025 roku stawka podatku wynosi 61,02 zł za hektar, obliczona na podstawie średniej ceny sprzedaży drewna. Dowiedz się, kto jest zobowiązany do płacenia podatku leśnego i jakie przysługują zwolnienia.

E-faktura od 2026 r.: co oznacza KSeF dla dużych i małych przedsiębiorców?

Od 2026 roku Krajowy System e-Faktur (KSeF) stanie się obowiązkowy dla wszystkich firm, z pewnymi udogodnieniami dla najmniejszych przedsiębiorców. Michał Sosnowski, Business Development Director w Exorigo-Upos, wyjaśnia, jakie zmiany czekają przedsiębiorstwa oraz z czym wiąże się możliwość stosowania trybu offline.

Prof. Modzelewski: nie będzie faktur ustrukturyzowanych w 2026 roku. Dlaczego?

Niedawno dowiedzieliśmy się oficjalnie, że odroczony do dnia 1 lutego 2026 r. termin wprowadzenia powszechnego obowiązku wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych nie będzie już odraczany, mimo że nie powstał jeszcze nawet projekt zasadniczej przebudowy tej koncepcji, co zapowiedział oficjalnie minister finansów. 

REKLAMA

Od strażnika faktur do doradcy biznesowego. Tak zmienić się musi rola księgowego w cyfrowym świecie finansów

Branżę usług księgowych czeka wielka rewolucja, a jej pierwsze sygnały już widać. Obecnie księgowy koncentruje się na porządkowaniu faktur, wpisywaniu ich do systemu księgowego, rozliczaniu należności firm, sprawdzaniu i analizowaniu rachunków oraz innych danych księgowych, a następnie wyliczaniu podatków i sporządzaniu raportów. Wcześniej przedstawiciele tego zawodu postrzegani byli jako “strażnicy faktur”, co oznaczało, że kontrolowali tylko formalny aspekt dokumentacji. Obecnie oczekuje się od nich opieki nad całym obszarem związanym z finansami. Czy cyfryzacja wpłynie na konieczność zmiany kompetencji księgowych? Czy zmieni się postrzeganie tego zawodu?

Od piątku rusza nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Gdzie złożyć wniosek? Kto może wystąpić o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za grudzień?

Od piątku rusza nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Gdzie złożyć wniosek? Kto może wystąpić o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za grudzień? Jakie należy spełniać warunki, by uzyskać zwolnienie?

REKLAMA