Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika
REKLAMA
REKLAMA
- Konsumpcja vs. inflacja. Analiza wzrostu
- Zamówienia w przemyśle. Eksport na plusie
- Nadmiar zapasów. Sygnał ograniczenia produkcji
- Spadek wydajności. Utrata konkurencyjności na rynkach
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o tendencjach w gospodarce, we wrześniu br. po raz dziewiąty z rzędu nie zmienił istotnie swojej wartości wobec ubiegłego miesiąca - przekazało BIEC w czwartkowej informacji. "Na razie brak jest zwiastunów przełamywania tej tendencji" - stwierdzili ekonomiści BIEC.
REKLAMA
Konsumpcja vs. inflacja. Analiza wzrostu
Jak wskazali, doświadczenia ostatnich lat pokazują, "jak słabym motorem wzrostu jest wyłącznie konsumpcja". "Jej ciągłe stymulowanie prowadzi jedynie do nadmiernej i uporczywej inflacji, która z kolei hamuje aktywność całej gospodarki, a co gorsza oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji" - ocenili.
Zamówienia w przemyśle. Eksport na plusie
Zwrócili uwagę, że w przedsiębiorstwach przemysłu przetwórczego nieznacznie poprawiło się tempo napływu nowych zamówień. "Dotyczy to przede wszystkim zamówień w wybranych branżach, realizujących zamówienia eksportowe" - zaznaczyli. Dodali, że zamówienia krajowe kurczą się w dalszym ciągu. Nie dotyczy to jedynie przemysłu energetycznego, "gdzie poprawa ma zapewne związek z sezonowością zjawiska oraz ingerencją państwa w proces ustalania cen detalicznych".
Nadmiar zapasów. Sygnał ograniczenia produkcji
Według BIEC utrzymująca się od początku roku dekoniunktura w przedsiębiorstwach przemysłu przetwórczego powoduje odkładanie się nadmiernych zapasów w magazynach przedsiębiorstw. Zauważono, że mimo ograniczania skali produkcji zapasy rosną systematycznie od początku roku. "Dopóki ich poziom nie dostosuje się do zmniejszonego popytu, należy spodziewać się dalszego ograniczania produkcji przemysłowej" - ocenili.
Spadek wydajności. Utrata konkurencyjności na rynkach
Analitycy BIEC przypomnieli, że w przedsiębiorstwach produkcyjnych od marca br. spada wydajność pracy, "co jest bezpośrednią przyczyną utraty konkurencyjności polskiej oferty handlowej na rynkach międzynarodowych". "Tłumaczy to zarówno spadek tempa napływu zamówień eksportowych, jak też wzrost konkurencyjności towarów importowanych na rynku krajowym" - podsumowali.
autorka: Magdalena Jarco
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat