REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pieniądze dla branży HoReCa z KPO. Dotacje do 540 tys. zł. Wnioski można składać od 6 maja 2024 r.

Pieniądze dla branży HoReCa z KPO. Dotacje do 540 tys. zł. Wnioski można składać od 6 maja 2024 r.
Pieniądze dla branży HoReCa z KPO. Dotacje do 540 tys. zł. Wnioski można składać od 6 maja 2024 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w dniu 3 kwietnia ogłosiła konkurs dla sektora HoReCa, turystyki i kultury w ramach Krajowego Planu Odbudowy, który ma na celu wsparcie branży szczególnie dotkniętej przez pandemię i lockdowny w latach 2020 i 2021. Odpowiadając na potrzeby tych sektorów nabór wniosków rozpocznie się 6 maja, a zakończy 5 czerwca. 

Wsparcie finansowe dla sektora HoReCa, turystyki, kultury

Wsparcie ma na celu zabezpieczenie przedsiębiorstw przed przyszłymi kryzysami poprzez promowanie działań dywersyfikujących lub rozwijających ich działalność. W ramach konkursu możliwe jest uzyskanie dofinansowania na wydatki inwestycyjne, takie jak roboty budowlane, nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialne i prawne. Unikalny aspekt tego programu to jego zakres wsparcia, który obejmować może również działania związane z:

Autopromocja
 • Zieloną transformacją – wydatki obejmujące działania z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego, poprawą efektywności energetycznej i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii,
 • Transformacją cyfrową – np. koszty oprogramowania do zarządzania zamówieniami, rozwój sklepu internetowego, platformy sprzedażowej,
 • Usługami szkoleniowymi związane z nabyciem nowych umiejętności pracowników lub przekwalifikowaniem pracowników, obsługą klienta,
 • Usługami rozwojowymi np. opracowanie nowego modelu biznesowego, opracowanie procedur technicznych. 

Jakie dofinansowanie?

Ważne

Istotną cechą programu jest wysoki poziom dofinansowania, sięgający do 90% kosztów projektu, z maksymalną kwotą dotacji wynoszącą 540 tys. zł. Wsparcie przekazywane jest w formie bezzwrotnej dotacji jako pomoc de minimis. Projekt musi zostać zrealizowany w ciągu 12 miesięcy, co może stanowić wyzwanie w przypadku czasochłonnych inwestycji.

Pięciu regionalnych operatorów

W kontekście organizacyjnym, konkurs będzie zarządzany przez pięć regionalnych operatorów, pokrywających różne województwa Polski:

 1. Polska Fundacja Przedsiębiorczości - województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, zachodniopomorskie,
 2. Towarzystwo Inwestycji Społeczno - Ekonomicznych - województwa mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie,
 3. Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. - województwa lubelskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie,
 4. Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. - województwa łódzkie, opolskie, śląskie,
 5. Fundacja Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości - województwa dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie.

Proces oceny wniosków zaplanowany jest na 14 dni, z wynikami ogłaszanych w kolejnych rundach. Całkowity budżet konkursu wynosi aż 1,26 mld zł – można więc spodziewać się ogromnego zainteresowania. Niestety należy założyć, że budżetu nie wystarczy na wszystkie zgłaszane projekty. 

Tym samym przedsiębiorcy powinni przygotować szczegółowe i przemyślane wnioski, skupiając się na takich aspektach jak zakres i budżet projektu, ograniczenie dostępnej pomocy de minimis oraz analizę powiązań pomiędzy przedsiębiorcami w celu określenia statusu MŚP.

Wsparcie oferowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy jest kluczowe dla sektora HoReCa, turystyki, kultury, który już wcześniej cierpiał z powodu pandemii i lockdownów. Ważne jest, aby proces oceny wniosków przebiegał sprawnie, aby jak najwięcej przedsiębiorstw mogło skorzystać z wsparcia. Należy mieć nadzieję, że konkurs przyniesie pozytywne efekty dla sektora HoReCa i pomoże mu w odbudowie po trudnych czasach.

Dominika Tomasik-Szulc, menedżer w CRIDO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA