Korzyści podatkowe z leasingu dla przedsiębiorców
REKLAMA
REKLAMA
Bezpieczniejszy i łatwiejszy do uzyskania niż kredyt inwestycyjny
Leasing jest chętnie wybierany przez firmy przede wszystkim z uwagi na dwie zalety.
REKLAMA
Po pierwsze, uzyskać go można o wiele łatwiej i szybciej niż tradycyjny kredyt inwestycyjny w banku. Uproszczone i sprowadzone do minimum procedury i brak konieczności prezentowania dodatkowego zabezpieczenia sprzyjają przede wszystkim małym oraz średnim firmom. Leasingodawcy zapewniają możliwość pozyskania środków nawet w ciągu 1 – 2 dni od złożenia wniosku – także na finansowanie start-upów, czy rozwoju firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność biznesową. Model ten bowiem niesie ze sobą dobre zabezpieczenie – leasingodawca, do czasu spłacenia przez leasingobiorcę ostatniej raty zobowiązania finansowego pozostaje właścicielem pojazdów, czy urządzeń, które zostały nabyte tym sposobem.
Dodatkowo, niedawna zmiana prawa przynosi zabezpieczenie w postaci możliwości przeniesienia zobowiązań leasingowych na innego przedsiębiorcę (wraz z prawem do odpisów podatkowych) w przypadku, gdy leasingobiorca utraci płynność finansową. Jak zatem widać, ryzyko związane z tą formą wsparcia przy finansowaniu środków trwałych firmy jest niewielkie.
Duże korzyści podatkowe
Argumentem, który przekonuje przedsiębiorców do skorzystania z leasingu przy zakupie środków trwałych w największym stopniu są niewątpliwie korzyści podatkowe wynikające z tego rozwiązania. Leasing, w uproszczeniu, daje szerokie pole do popisu redukowaniu obciążeń podatkowych. Wydatki ponoszone z tytułu spłacania leasingu bowiem można wliczyć w koszty i odliczyć od podatku dochodowego. Zasady odliczeń są odmienne w przypadku leasingu finansowego i leasingu operacyjnego.
Większość klientów zainteresowanych leasingiem – w szczególności zaś mali i średni przedsiębiorcy decydują się na leasing operacyjny. Jest on korzystniejszą formą finansowania dla szukających niższych kosztów początkowych. W tym przypadku przedmiot leasingu wlicza się w majątek leasingodawcy. Dlatego też leasingobiorca może wpisać w koszty uzyskania przychodu całą ratę – zarówno część kapitałową, jak i odsetkową, jak również opłatę wstępną poniesioną z tytułu tej formy finansowania. Dodatkową korzyścią jest możliwość rozłożenia podatku VAT od sumy płatności leasingowych na raty i spłacać je zgodnie z harmonogramem opłat wynikających z wzięcia urządzeń czy pojazdów w leasing. Podkreślić jednak warto, że w przypadku tej formy leasingu, koszty amortyzacji pozostają po stronie leasingodawcy i to on wpisuje je w swoje koszty. Po zakończeniu spłaty rat, klient ma prawo wybrać, czy decyduje się na wykup sprzętu po określonej uprzednio stawce, czy też rezygnuje z niego.
Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne
Inaczej sytuacja wygląda, jeśli zdecydujemy się na leasing finansowy – wybierany przede wszystkim przez przedsiębiorców o stabilnej i ugruntowanej sytuacji finansowej, nie obawiających się konieczności poniesienia kosztów na początku umowy. Wybierając tę formę finansowania, leasingobiorca jest zobowiązany do opłacenia podatku VAT z tego tytułu w całości wraz z pierwszą ratą zobowiązania. Stawka VAT jednak jest w tym przypadku naliczana adekwatnie do przedmiotu leasingu, a to korzystne m.in. dla firm oferujących towary i usługi zwolnione z VAT lub inwestujące w produkty objęte niższą niż 23% stawką tego podatku.
Podkreślić warto, że leasingobiorca nie może zrezygnować z leasingowanego sprzętu po zakończeniu spłaty tej formy finansowania. Jednocześnie jednak, nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z wykupem. Ta forma leasingu – podobnie jak leasing operacyjny - pozwala włączyć wydatki związane z obsługą leasingu w koszty uzyskania przychodu, jednakże sposób rozliczania jest inny. W tym przypadku, odliczyć możemy jedynie koszt odsetkowej części raty, a także – jako, że przedmiot leasingu zalicza się do majątku leasingobiorcy – także koszty amortyzacji z nim związane.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Dodatkowe korzyści z leasingu
Leasing niesie ze sobą również szereg dodatkowych korzyści finansowych dla przedsiębiorców. Wspomnieć warto choćby o korzyściach bilansowych przy leasingu operacyjnym – nie jest on wliczany ani do aktywów firmy ani uwidaczniany jako zobowiązanie, co pomaga podtrzymać silny wizerunek firmy. Z uwagi zaś za możliwość wliczenia leasingu w koszty uzyskania przychodów, sprawozdania finansowe przedsiębiorstwa zawsze prezentują się korzystniej.
Rafał Jankowski, Partner zarządzający Cafe Finance,
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat