REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzyści podatkowe z leasingu dla przedsiębiorców

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rafał Jankowski
Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance
 Cafe Finance
Ogólnopolskie biuro rachunkowe
Korzyści podatkowe z leasingu dla przedsiębiorców
Korzyści podatkowe z leasingu dla przedsiębiorców
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Leasing jest coraz chętniej wybieraną przez przedsiębiorców formą finansowania zakupu urządzeń, czy pojazdów firmowych. Jak wynika z raportu Konfederacji Lewiatan, już ponad 14% środków pozyskiwanych przez polskie firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw na finansowanie inwestycji pochodzi właśnie w leasingu, co zbliża nas do środkowoeuropejskiej normy w tym zakresie. Nie ma się czemu dziwić – ta forma finansowania niesie ze sobą bardzo duże korzyści dla przedsiębiorców – szczególnie tych związanych z odliczeniami podatkowymi.

Bezpieczniejszy i łatwiejszy do uzyskania niż kredyt inwestycyjny

Leasing jest chętnie wybierany przez firmy przede wszystkim z uwagi na dwie zalety.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Po pierwsze, uzyskać go można o wiele łatwiej i szybciej niż tradycyjny kredyt inwestycyjny w banku. Uproszczone i sprowadzone do minimum procedury i brak konieczności prezentowania dodatkowego zabezpieczenia sprzyjają przede wszystkim małym oraz średnim firmom. Leasingodawcy zapewniają możliwość pozyskania środków nawet w ciągu 1 – 2 dni od złożenia wniosku – także na finansowanie start-upów, czy rozwoju firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność biznesową. Model ten bowiem niesie ze sobą dobre zabezpieczenie – leasingodawca, do czasu spłacenia przez leasingobiorcę ostatniej raty zobowiązania finansowego pozostaje właścicielem pojazdów, czy urządzeń, które zostały nabyte tym sposobem.

 Dodatkowo, niedawna zmiana prawa przynosi zabezpieczenie w postaci możliwości przeniesienia zobowiązań leasingowych na innego przedsiębiorcę (wraz z prawem do odpisów podatkowych) w przypadku, gdy leasingobiorca utraci płynność finansową. Jak zatem widać, ryzyko związane z tą formą wsparcia przy finansowaniu środków trwałych firmy jest niewielkie.

Duże korzyści podatkowe

Argumentem, który przekonuje przedsiębiorców do skorzystania z leasingu przy zakupie środków trwałych w największym stopniu są niewątpliwie korzyści podatkowe wynikające z tego rozwiązania. Leasing, w uproszczeniu, daje szerokie pole do popisu redukowaniu obciążeń podatkowych. Wydatki ponoszone z tytułu spłacania leasingu bowiem można wliczyć w koszty i odliczyć od podatku dochodowego. Zasady odliczeń są odmienne w przypadku leasingu finansowego i leasingu operacyjnego.

Większość klientów zainteresowanych leasingiem – w szczególności zaś mali i średni przedsiębiorcy decydują się na leasing operacyjny. Jest on korzystniejszą formą finansowania dla szukających niższych kosztów początkowych. W tym przypadku przedmiot leasingu wlicza się w majątek leasingodawcy. Dlatego też leasingobiorca może wpisać w koszty uzyskania przychodu całą ratę – zarówno część kapitałową, jak i odsetkową, jak również opłatę wstępną poniesioną z tytułu tej formy finansowania. Dodatkową korzyścią jest możliwość rozłożenia podatku VAT od sumy płatności leasingowych na raty i spłacać je zgodnie z harmonogramem opłat wynikających z wzięcia urządzeń czy pojazdów w leasing. Podkreślić jednak warto, że w przypadku tej formy leasingu, koszty amortyzacji pozostają po stronie leasingodawcy i to on wpisuje je w swoje koszty. Po zakończeniu spłaty rat, klient ma prawo wybrać, czy decyduje się na wykup sprzętu po określonej uprzednio stawce, czy też rezygnuje z niego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

REKLAMA

Inaczej sytuacja wygląda, jeśli zdecydujemy się na leasing finansowy – wybierany przede wszystkim przez przedsiębiorców o stabilnej i ugruntowanej sytuacji finansowej, nie obawiających się konieczności poniesienia kosztów na początku umowy. Wybierając tę formę finansowania, leasingobiorca jest zobowiązany do opłacenia podatku VAT z tego tytułu w całości wraz z pierwszą ratą zobowiązania. Stawka VAT jednak jest w tym przypadku naliczana adekwatnie do przedmiotu leasingu, a to korzystne m.in. dla firm oferujących towary i usługi zwolnione z VAT lub inwestujące w produkty objęte niższą niż 23% stawką tego podatku.

Podkreślić warto, że leasingobiorca nie może zrezygnować z leasingowanego sprzętu po zakończeniu spłaty tej formy finansowania. Jednocześnie jednak, nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z wykupem. Ta forma leasingu – podobnie jak leasing operacyjny - pozwala włączyć wydatki związane z obsługą leasingu w koszty uzyskania przychodu, jednakże sposób rozliczania jest inny. W tym przypadku, odliczyć możemy jedynie koszt odsetkowej części raty, a także – jako, że przedmiot leasingu zalicza się do majątku leasingobiorcy – także koszty amortyzacji z nim związane.

Komplet Podatki 2015

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


Dodatkowe korzyści z leasingu

Leasing niesie ze sobą również szereg dodatkowych korzyści finansowych dla przedsiębiorców. Wspomnieć warto choćby o korzyściach bilansowych przy leasingu operacyjnym – nie jest on wliczany ani do aktywów firmy ani uwidaczniany jako zobowiązanie, co pomaga podtrzymać silny wizerunek firmy. Z uwagi zaś za możliwość wliczenia leasingu w koszty uzyskania przychodów, sprawozdania finansowe przedsiębiorstwa zawsze prezentują się korzystniej.

Rafał Jankowski, Partner zarządzający Cafe Finance,

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

REKLAMA

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

REKLAMA

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA