reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Finanse i inwestycje > Leasing konsumencki od podszewki

Leasing konsumencki od podszewki

Leasing kojarzy się z formą finansowania zakupu pojazdów lub maszyn na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Zmiany w prawie z 2011 roku na podstawie tzw. I ustawy deregulacyjnej wprowadziły możliwość udzielania leasingu także osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej. Czy jest to oferta równie atrakcyjna jak w przypadku firm? Czy leasing konsumencki może konkurować z kredytem?

Leasing konsumencki to sposób finansowania zakupu pojazdów dedykowany osobom fizycznym nieprowadzącym własnej działalności gospodarczej. Na mocy umowy zawieranej na czas określony, leasingobiorca ma prawo do użytkowania samochodu w zamian za opłacanie co miesięcznych rat.

Leasing konsumencki posiada bardziej elastyczną umowę, jeśli chodzi o czas jej trwania. Można ją skracać i przedłużać, ponieważ nie musi wynosić minimum 40% okresu normatywnej amortyzacji – jak to jest w przypadku leasingu firmowego.  Zgodnie z umową, leasingobiorca ma prawo pierwszeństwa do wykupu użytkowanego pojazdu w cenie ustalonej między obiema stronami. Najczęściej jest to 1% wartości początkowej samochodu.

Alternatywa dla kredytów bankowych?

Leasing konsumencki może okazać się ciekawą alternatywą dla kredytów bankowych.

Firmy leasingowe nie przeprowadzają tak szczegółowej weryfikacji zdolności finansowej potencjalnego leasingobiorcy. Dzięki temu odsetek odrzuconych wniosków jest naprawdę znikomy. Jeżeli więc planujesz zakup samochodu, a bank odmówił ci kredytu, skorzystaj z oferty leasingu konsumenckiego. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że spotkasz się z akceptacją wniosku.

Druga kwestia to koszty, które są niższe w porównaniu z kosztami kredytu bankowego. Wynika to z faktu, że firma leasingowa zarabia nie tylko na oprocentowaniu, ale również – jako formalny właściciel pojazdu – posiada możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Dzięki temu może zaoferować leasing na niezwykle korzystnych warunkach.

Decydując się na leasing konsumencki, firma leasingowa bardzo często przejmuje na siebie kwestię wszelkich formalności, związanych z rejestracją pojazdu, ubezpieczeniem auta, itp.

Jak złożyć PIT po 1 stycznia 2015 r.

Jakie pojazdy można wziąć w leasing?

Leasing konsumencki to forma finansowania, która oferuje szerokie możliwości. Dzięki ofercie firm leasingowych, możesz sfinansować zakup właściwie wszystkich pojazdów – zarówno nowych, jak i używanych.

Leasing konsumencki okazuje się być opcją finansowania zakupu auta, którą warto rozważyć. Dla wielu osób, np. wykonujących wolne zawody lub zatrudnionych na umowę zlecenie czy umowę o dzieło, może być jedynym sposobem na zakup pojazdu. Warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw, porównać konkretne oferty, a następnie podpisać umowę i cieszyć się samochodem.

Wskaźniki i stawki

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama