REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przełom na polskim rynku ubezpieczeń w 2015 roku

Przełom na polskim rynku ubezpieczeń w 2015 roku
Przełom na polskim rynku ubezpieczeń w 2015 roku
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2015 r. będzie przełomowy na polskim rynku ubezpieczeń. Wszelkie produkty inwestycyjne będą musiały diametralnie się zmienić, tak pod względem informacji dla klienta, jak i sposobu sprzedaży - mówi PAP analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) Marcin Tarczyński.

Aktualnie rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. W założeniu, jej efektem ma być stworzenie nowego systemu wypłacalności dla firm z tej branży przez powiązanie wymogów kapitałowych z ryzykiem. W przyjętych już założeniach projektu określono też zasady tworzenia "rezerw techniczno-ubezpieczeniowych dla celów wypłacalności", a także podstawowe obowiązki zakładów ubezpieczeń przy tworzeniu tych rezerw dla celów rachunkowości (sprawozdawczości finansowej).

Autopromocja

"Są to regulacje związane z Solvency II – nowymi europejskimi wymogami wypłacalności dla ubezpieczycieli. Wymogi te dostosowują bezpieczeństwo finansowe ubezpieczycieli do dzisiejszej rzeczywistości gospodarczej – globalnych grup finansowych, nowych produktów, nowych rodzajów ryzyka" – tłumaczył Tarczyński.

"Solvency II zmienia też podejście do ryzyka, wymagając od firm w dużym stopniu prognozowania możliwych zagrożeń, zamiast oceny tylko na podstawie danych historycznych" - dodał.

Nowa ustawa ma zawierać rozwiązania o charakterze prokonsumenckim, które w trakcie konsultacji zgłosił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wskaźniki i stawki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kalkulatory

Analityk PIU wskazał, że w efekcie wprowadzenia nowych przepisów firmy, będą musiały wypełniać bardziej restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa i sprawozdawczości, a klienci dostaną w zamian większe bezpieczeństwo powierzonych środków.

Według niego rynek ubezpieczeniowy uważa bowiem, że klient powinien mieć pełną wiedzę o parametrach zawieranej umowy ubezpieczenia, w tym o poziomie kosztów związanych z umową ubezpieczenia. Temu celowi służy min. Karta Produktu Polskiej Izby Ubezpieczeń prezentująca w sposób transparentny kategorie i wysokość kosztów związanych z produktem ubezpieczeniowym oraz wystandaryzowaną symulację przebiegu ubezpieczenia, dzięki której można porównać oferty różnych zakładów ubezpieczeń.

"Założenia do ustawy są zdecydowanie prokonsumenckie, a ich powodem jest przede wszystkim tzw. misselling, czyli sprzedaż usługi ubezpieczeniowej niedostosowanej do potrzeb i możliwości klienta" - ocenił Tarczyński.

"Nie wiemy jeszcze, w jaki sposób założenia zostaną przełożone na język ustawy, ale już dziś można powiedzieć, że 2015 r. będzie przełomowy na polskim rynku ubezpieczeń na życie. Wszelkiego rodzaju produkty inwestycyjne będą musiały diametralnie się zmienić, zarówno pod względem informacji dla klienta, jak i sposobu sprzedaży. Warto bowiem pamiętać, że przed nami nie tylko nowa ustawa o działalności ubezpieczeniowej, ale też inne regulacje, np. różnego rodzaju wytyczne i rekomendacje KNF. Rolą ustawodawcy będzie takie ostateczne ukształtowanie prawa, aby równoczesne funkcjonowanie kilku regulacji nie powodowało stanu niepewności prawnej, który może rodzić niebezpieczeństwo wadliwego stosowania prawa przez ubezpieczycieli i w efekcie być niekonsumenckie" - konkludował.

Kary za brak OC w 2015 roku

Propozycje zmian w tym zakresie dotyczą m.in.: wzmocnienia praw osób ubezpieczonych w ubezpieczeniach na cudzy rachunek, w szczególności w ubezpieczeniach grupowych, np. poprzez udostępnienie ubezpieczonemu informacji o warunkach umowy oraz wprowadzenie zakazu pobierania przez ubezpieczającego wynagrodzenia, wprowadzenia obowiązków informacyjnych przed zawarciem umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, zwiększenia zakresu postanowień, które powinna zawierać umowa ubezpieczenia na życie o charakterze inwestycyjnym, a także wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą przy ustalaniu wynagrodzenia pośrednika ubezpieczeniowego zakład ubezpieczeń powinien kierować się zasadą równomiernego rozłożenia w czasie wydatków z tytułu prowizji pośrednika ubezpieczeniowego.

Nowa ustawa ma też dać możliwość pozasądowego rozstrzygania przez Rzecznika Ubezpieczonych sporów między konsumentami a zakładami ubezpieczeń w kwestii umów ubezpieczenia o charakterze inwestycyjnym.

"Regulacja powinna dawać takie same prawo Sądowi Polubownemu przy KNF. Nie można przedsiębiorcy narzucać konkretnego organu, rozstrzygającego spór polubownie" - mówił Tarczyński.

"Po drugie, jeśli Rzecznik Ubezpieczonych miałby rozstrzygać spory, nie powinien mieć uprawnienia do wszczynania ich z urzędu. Występowałby wówczas bowiem w roli sędziego i prokuratora jednocześnie" - uznał.

Analityk PIU ocenił też, że istotne jest takie ukształtowanie modelu sądownictwa polubownego, by nie utracić podstawowej zasady, jaką jest dobrowolność uczestnictwa stron postępowania oraz tak, aby regulacje prawne powstające na potrzeby rozwiązywania doraźnych kwestii nie stały w kolizji z koniecznością ustawowego implementowania do krajowego porządku prawnego Dyrektywy UE o polubownym rozwiązywaniu sporów. (PAP)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA