Ubezpieczenie BI, czyli od utraty zysku
REKLAMA
REKLAMA
Prowadzenie przedsiębiorstwa, zwłaszcza jeśli związane jest z produkcją towarów, narażone jest zawsze na ryzyko obniżenia lub utraty zysków w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń losowych, na skutek których konieczne byłoby wstrzymanie produkcji.
REKLAMA
Co to jest ubezpieczenie BI?
Ubezpieczenie BI (business interruption), czyli od utraty zysku zapewnia ochronę w takich sytuacjach. Zakłady ubezpieczeń zastrzegają, że warunkiem zawarcia umowy tego ubezpieczenia jest uprzednie lub równoczesne zawarcie z tym samym ubezpieczycielem umowy ubezpieczenia mienia przedsiębiorstwa od pożaru i innych zdarzeń losowych lub ubezpieczenia mienia od wszystkich ryzyk.
Ubezpieczenie BI jest jedynie uzupełnieniem ubezpieczenia mienia, stanowiąc dodatkową ochronę ubezpieczeniową majątku przedsiębiorcy. To ważne, ponieważ samo ubezpieczenie mienia od zdarzeń losowych pokrywa wyłącznie koszty związane z odtworzeniem uszkodzeń a nie zapewnia pokrycia straty, która nastąpi w wyniku przestoju przedsiębiorstwa.
Ubezpieczyciel będzie ponosił odpowiedzialność w ramach ubezpieczenia BI , za szkody powstałe w wyniku:
- zniszczenia lub utraty mienia, które powstały na skutek pożaru, uderzenia pioruna, wybuchu czy upadku statku powietrznego,
- wyrządzone w czasie akcji gaśniczej, odgruzowania lub wyburzania, prowadzonych w związku z wystąpieniem ww. zdarzeń.
Ubezpieczenie od utraty zysku może występować w wielu wariantach, a zakres ochrony może zostać rozszerzony o zdarzenia takie jak huragan, powódź, dym, deszcz nawalny, zaleganie śniegu lub lodu.
Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015
Co jest objęte ubezpieczeniem BI?
Ubezpieczenie BI obejmuje ochroną ubezpieczeniową szacowany zysk brutto przedsiębiorcy, który zostałby przez niego osiągnięty z tytułu wytwarzania i sprzedaży produktów lub świadczenia usług, jeśli prowadzona przez niego działalność gospodarcza nie zostałaby przerwana czy zakłócona na skutek uszkodzenia mienia.
Ubezpieczony może uzyskać odszkodowanie za planowany zysk z działalności, którego nie osiągnął właśnie z powodu uszkodzenia mienia.
Ubezpieczenie pokrywa także tzw. koszty stałe, czyli takie, które mimo przestoju przedsiębiorca musi ponieść. Należą do nich: czynsz, opłaty za pobór energii elektrycznej, koszty administracji, wynagrodzenie pracowników, składki na ubezpieczenie. W ubezpieczeniu od utraty zysku istnieją sytuacje, kiedy ochrona ubezpieczeniowa jest wyłączona, a uzyskanie odszkodowania od zakładu ubezpieczeń nie będzie możliwe. Zdarzenia, za które ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności, są podane w umowie ubezpieczenia, przeważnie w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia).
Co ważne, w ubezpieczeniu BI ubezpieczyciel nie będzie odpowiadał za szkodę powodująca utratę zysku, jeśli wystąpi w okresie obowiązywania umowy z tytułu ubezpieczenia zysku, jednak już po okresie obowiązywania ubezpieczenia mienia.
Ewa Tomala, Dittmajer i Wspólnicy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat