Kategorie

80% wartości niezapłaconej faktury dostaniesz od banku

80% wartości niezapłaconej faktury dostaniesz od banku
80% wartości niezapłaconej faktury dostaniesz od banku
Fotolia
Prawie co drugi przedsiębiorca ma większe lub mniejsze kłopoty z opóźnionymi płatnościami. W niektórych przypadkach wynikający z opóźnień brak gotówki może mieć poważne konsekwencje dla bieżącego lub przyszłego działania firmy. Ale pojawiają się rozwiązania, które pozwalają uniknąć kłopotów ze spóźnialskimi płatnikami. W Idea Banku do opłacenia raty kredytu wystarczy… faktura.

Prawie każdy, kto prowadził firmę, wie, jakie problemy może sprawić opóźniona płatność za usługę czy produkt. Oczywiście, skala kłopotów jest tym większa, im wyższy jest opóźniający się przelew, ale w niektórych przypadkach nawet niewielka kwota może być oznaczać dla przedsiębiorcy nieprzyjemne konsekwencje.

45% przedsiębiorców dostaje część płatności z opóźnieniem

Na szczęście ostatnie dane pokazują, że skala opóźnień w płatnościach jest mniejsza niż była jeszcze 2-3 lata temu. Tę opinię potwierdzają także wyniki badań Idea Banku wśród przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Aż 50% spośród 1000 respondentów powiedziało, że wszystkie płatności otrzymują na czas.

Źródło: Badanie Grupy Idea Banku

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

To jednak oznacza, że aż 45% badanych miewa mniejsze lub większe problemy z czasowymi płatnościami. Aż 14% ankietowanych co najmniej połowę płatności otrzymuje po terminie.

W historii kredytowej zostanie ślad

Pół biedy, jeśli przedsiębiorca ma odłożoną gotówkę, którą może się posiłkować w takiej sytuacji albo kiedy nie ma akurat pilnych płatności. Ale w niektórych przypadkach brak środków na koncie na czas może mieć groźne konsekwencje. Tak bywa na przykład w przypadku płatności rat kredytowych. Oczywiście jednorazowe spóźnienie nie będzie miało większych konsekwencji – jako że bank zwykle po pierwszej nieudanej próbie pobrania raty dokonuje kolejnej – ale jeśli sytuacja zdarza się częściej, może się przełożyć na koszt finansowania firmy w przyszłości.

Wszystko przez fakt, że dane o kolejnych spłatach tworzą historię kredytową, która nie tylko jest zachowywana w bazach danych samego banku, ale trafia także do innych instytucji – za pośrednictwem biur informacji kredytowych czy informacji gospodarczych.

Dla wszystkich pożyczkodawców informacja o opóźnieniach w spłacie ma bardzo duże znaczenie. Więc jeśli w przyszłości przedsiębiorca, który przez niesolidnych płatników spóźniał się z opłacaniem rat, wystąpi o kolejny kredyt, w najlepszym razie będzie musiał zapłacić wyższe odsetki, a w najgorszym będzie miał kłopot z uzyskaniem finansowania.

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Jest faktura, będzie gotówka

Ale jest sposób, aby uniknąć tych problemów. Solidność płatnika przestaje mieć znaczenie, bo do zapłacenia raty wystarczy… faktura. Takie rozwiązanie zaproponował Idea Bank.

- Wiemy, że małe firmy często mają problemy z uzyskaniem płatności w terminie i że czasem wynikający z tego brak gotówki może mocno utrudnić działanie firmy – mówi Michał Knitter, dyrektor departamentu produktów w Idea Banku. – Dlatego proponujemy przedsiębiorcom rozwiązanie, które pozwala uniknąć problemów z płynnością. Jeśli biznes firmy jest zdrowy, sprzedaje ona towary czy świadczy usługi oraz wystawia faktury, to może uniknąć opóźnień w spłacaniu kredytów dzięki naszemu Pakietowi płynnościowemu – wyjaśnia.

Pakiet płynnościowy to usługa, z której może skorzystać przedsiębiorca biorący kredyt w Idea Banku przy zaciągnięciu kredytu. Minimalny koszt Pakietu to 0,3% wartości kredytu miesięcznie i tyle, wg szacunków Idea Banku, zapłaci większość kredytobiorców (maksymalna stawka, przy podwyższonym ryzyku biznesu, to 1%).

Klient, który wykupi usługę, dostaje limit, w ramach którego może finansować swoje faktury i dzięki temu lepiej dbać o płynność swojej firmy. Jako że oferta skierowana jest do najmniejszych firm, to minimalna wartość faktury, jaką można przedstawić do faktoringu lub windykacji, to zaledwie 300 zł. Na rynku standardem jest obsługa faktur o wartości co najmniej kilka tysięcy złotych.

Przedsiębiorca, który ma kredyt w Idea Banku i który nie uzyskał płatności od klienta czy kontrahenta ale za to wykupił Pakiet płynnościowy, może przekazać fakturę do banku, ten zaś prześle ją do firmy faktoringowej. W zamian od razu dostanie na swoje konto 80% wartości faktury (resztę, czyli 20% otrzyma, kiedy wreszcie wpłynie zapłata od spóźnialskiego płatnika). W rezultacie, wyłącznie dzięki fakturze, miał środki potrzebne do opłacenia raty kredytowej.

Najlepiej zasadę działania Pakietu płynnościowego pokazać na przykładzie. Pan Ryszard, prowadzący małą firmę, wystawił fakturę o wartości 2 tys. zł. Pieniądze miały wpłynąć do 20 marca, ale ciągle ich nie ma, a na początku kwietnia przypada termin spłaty kolejnej raty kredytu o wartości 1,2 tys. zł. Jednak pan Ryszard wykupił Pakiet płynnościowy, więc przekazuje fakturę do Idea Banku. W rezultacie na jego rachunek wpłynie 1,6 tys. zł, a więc kwota wystarczająca na obsługę kredytu, dzięki czemu pan Ryszard w spokoju będzie mógł zajmować się swoim biznesem.


I faktoring, i windykacja

Ale Pakiet płynnościowy to rozwiązanie, z którego można korzystać nie tylko w sytuacjach awaryjnych. Jego wykupienie daje przedsiębiorcy możliwość korzystania z podstawowej wersji faktoringu, windykacji oraz do faktoringu dłużnego. Z tego ostatniego można skorzystać, jeśli przedsiębiorcy brakuje gotówki na opłacenie dostawców. Płatności dokonuje bank, a przedsiębiorca uzyskuje nowy, dłuższy termin zapłaty – teraz już na rzecz banku.

Skorzystanie z Pakietu płynnościowego przy zaciągnięciu kredytu pozwala zrezygnować z kupowania ubezpieczenia pożyczki. To zabezpieczenie przed ryzykiem niespłacenia kredytu, choć zwykle drogie, nie daje przedsiębiorcy żadnych korzyści. Tymczasem Pakiet pozwala zadbać o płynność finansową firmy, a więc także o dobrą historię kredytową i pozytywne relacje z kontrahentami. Przedsiębiorca bowiem reguluje wszystkie należności na czas.

Marek Siudaj, Tax Care

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  22 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wiążące polecenie dotyczące prowadzenia spraw w grupie spółek

  Wiążące polecenie w grupie spółek. Spółka dominująca uczestnicząca w grupie spółek będzie mogła wydawać spółce zależnej wiążące polecenia – nie zawsze jednak spółka zależna będzie nimi związana. Skutki wiążącego polecenia w grupie spółek i okoliczności odmowy jego wykonania wyjaśnia Bartosz Lewandowski – aplikant radcowski z Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych.

  Będą wyjaśnienia podatkowe do Polskiego Ładu

  Polski Ład. Chcemy opublikować wyjaśnienia podatkowe, dotyczące rozwiązań wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu dla przedsiębiorców, które będą wiążące dla administracji – powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski podczas EKG w Katowicach

  Ekologia coraz ważniejsza w strategiach firm

  Ekologia w strategiach firm. Prawie 57% firm na świecie uważa, że pandemia przyspieszyła realizację celów środowiskowych w firmie. Instytucje finansowe i rosnące oczekiwania społeczne są głównym katalizatorem zmian – wynika z najnowszego raportu ING i EY Biznes dla klimatu. Raport o zmianie priorytetów.

  Gadżety reklamowe a koszty uzyskania przychodów

  Gadżety reklamowe a koszty. Wydatki poniesione na nabycie drobnych gadżetów z logo podatnika, które są rozdawane dobrowolnie i nieodpłatnie, stanowią wydatki reklamowe. Tego rodzaju wydatki, jako spełniające kryteria z art. 15 ust 1 ustawy o CIT, mogą być w całości uznane za koszty uzyskania przychodów. Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 17 września 2021 r.

  Kiedy można odliczyć VAT od zakupu artykułów spożywczych?

  Odliczenie VAT od artykułów spożywczych. Podatnicy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nabywają różnego rodzaju artykuły spożywcze wpływające na komfort organizowania spotkań, motywację pracowników czy postrzeganie przedsiębiorcy na rynku. Kiedy możliwe jest odliczenie VAT od tych artykułów?

  Crowdsourcing jako model wsparcia i rozwoju biznesu

  Crowdsourcing można określić jako tzw. mądrość ludu czy wiedzę tłumu. Wbrew pozorom i anglojęzycznej nazwie, zjawisko to miało swoje odzwierciedlenie w życiu społecznym już w XVIII wieku. Wtedy to brytyjski rząd ogłosił konkurs dla obywateli na opracowanie najlepszego sposobu określania dokładnej pozycji statku na morzu. Ustalono nagrodę w wys. 20 tys. funtów, a proporcjonalnie otrzymywał ją każdy, kto miał choćby minimalny udział w rozwiązanie problemu. To jedna z pierwszych sytuacji, w których pojawiła się idea crowdsourcingu. Jak wykorzystać ją we współczesnym biznesie?

  Sprzedaż firmowego laptopa osobie prywatnej a kasa fiskalna

  Sprzedaż firmowego laptopa osobie prywatnej a kasa fiskalna. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, zamierza sprzedać firmowy laptop. Czy jeżeli laptop zostanie sprzedany osobie prywatnej, konieczne będzie nabycie przez osobę fizyczną kasy fiskalnej? Dodam, że obecnie osoba ta nie ma kasy fiskalnej.

  Zakup samochodu w innym kraju UE przez podatnika zwolnionego z VAT

  Zakup samochodu a zwolnienie z VAT. Nasz klient, który korzysta ze zwolnienia z VAT ze względu na obrót, chce kupić w Niemczech, na firmę, używany samochód o wartości około 60 000 zł. Czy należy rozliczyć VAT z tego tytułu? Czy nasz klient straci prawo do zastosowania zwolnienia?

  Zakup pieca gazowego w ramach ulgi rehabilitacyjnej

  Ulga rehabilitacyjna. Czy zakup grzewczego pieca gazowego, zapewniającego ciepło w mieszkaniu oraz ciepłą, bieżącą wodę stanowi wydatek ułatwiający wykonywanie czynności życiowych, w związku z niepełnosprawnością związaną z narządami ruchu? Czy kwota tego zakupu podlega odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

  Zmiany w VAT - SLIM VAT 2

  Zmiany w VAT. 1 października 2021 r. wchodzi w życie zdecydowana większość przepisów ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe wprowadzającej tzw. pakiet SLIM VAT 2, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw 6 września 2021 r. Część zmian weszła w życie już 7 września br. Co się zmienia w rozliczeniach VAT?

  Polski Ład. Propozycje zmian w VAT

  Polski Ład, wśród licznych zmian przepisów prawa podatkowego, zawiera także nowe propozycje w zakresie ustawy o VAT, które mogą zacząć obowiązywać już od 2022 r. Oto najważniejsze zmiany w VAT w ramach Polskiego Ładu.

  Kościński o Polskim Ładzie: Zostawiamy więcej pieniędzy dla tych co zarabiają mniej

  Polski Ład. Chodzi tu o elementarną sprawiedliwość. Nie może być tak, że pracodawca który zarabia 30 tys. płaci mniejsze podatni niż pracownik co zarabia 3 tys. - mówi w wywiadzie minister finansów Tadeusz Kościński.

  Polski Ład ma zresetować regresywny klin podatkowy

  Polski Ład a klin podatkowy. Polski Ład ma zresetować regresywny klin podatkowy i podtrzymać wzrost gospodarczy; myślę, że to, co proponujemy, zda egzamin – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

  Ryczałt w 2022 r. Co zmieni Polski Ład?

  Ryczałt 2022. W ramach Polskiego Ładu mają zostać ujednolicone zasady opodatkowania przychodów z najmu lub dzierżawy. Ustawodawca planuje także zmiany w stawkach ryczałtu. Jakie nowości mogą się pojawić od przyszłego roku?

  Podatek od korporacji zapłacą prawie wszystkie firmy

  Minimalny podatek od korporacji zapłacą prawie wszystkie firmy, w tym MŚP, spółki Skarbu Państwa, startupy, a nawet mikrofirmy. Nowy podatek doprowadzi do znaczącej podwyżki cen wielu towarów i spowoduje ucieczkę dużych firm do innych krajów UE - ocenia Konfederacja Lewiatan.

  System viaTOLL tylko do 30 września 2021 r.

  System viaTOLL będzie działać wyłącznie do 30 września br. Od 1 października zostanie wyłączony, a jedynym systemem umożliwiającym opłacanie przejazdów ciężkich po drogach płatnych będzie system e-TOLL – powiedziała Magdalena Rzeczkowska, Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

  Zasady ustalania rezydencji podatkowej

  Rezydencja podatkowa. Jak wyglądają zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień Ministerstw Finansów z 29 kwietnia 2021 r.?

  Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej a PIT

  Odpłatne zbycie nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, która nie była środkiem trwałym i nie podlegała ujęciu w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej. Taką interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) został zaprezentowany w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego (podjętej w składzie siedmiu sędziów) z 17 lutego 2014 r. (sygn. akt II FPS 8/13). Tak samo uważają organy podatkowe, w tym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

  Minimalne wynagrodzenie otrzymuje 2,2 mln Polaków. Podwyżka już w 2022 r.

  Płaca minimalna w 2022 roku. Rząd podniósł minimalne wynagrodzenie oraz godzinową stawkę minimalną od 2022 roku. Najniższe wynagrodzenie dla zatrudnionych na podstawie umowy o pracę wyniesie brutto 3010 złotych, a stawka godzinowa dla samozatrudnionych i zleceniobiorców – 19,70 złotych brutto. Obecnie w Polsce 2,2 miliona osób otrzymuje płace na poziomie minimalnego wynagrodzenia.

  Minimalny podatek dochodowy od wielkich korporacji, a obciążenie małych i średnich firm

  Minimalny podatek dochodowy. Na wzór rozwiązań stosowanych w USA czy Kanadzie, polski ustawodawca wprowadził w ramach pakietu zmian do ustaw podatkowych tzw. „Polski Ład” minimalny podatek dochodowy. Jako cel wprowadzenia nowego obciążenia Ministerstwo Finansów wskazało konieczność wsparcia gospodarki osłabionej w wyniku pandemii COVID – 19 oraz załatanie luki budżetowej powstałej w podatku dochodowym od osób prawnych.

  Korekta JPK_V7M - błędna nazwa dostawcy

  Korekta JPK_V7M. Podatnik otrzymał fakturę korygującą dotyczącą sprzedaży z czerwca 2021 r. Korekta jest na 0,00 zł i dotyczy wyłącznie zmiany danych sprzedawcy. Firma sprzedawcy się przekształciła, w związku z czym zmieniła się jego nazwa (NIP został ten sam). Czy podatnik powinien korygować JPK za czerwiec 2021 r.?

  Projekt zmian w ustawach podatkowych w ramach Polskiego Ładu

  Polski Ład a podatki. Sejm skierował do komisji projekt zmian w ustawach podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Zgłoszony przez Koalicję Obywatelską wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu nie uzyskał większości.

  Komornicze e-licytacje nieruchomości od 19 września 2021 r.

  Komornicze e-licytacje nieruchomości. Od 19 września 2021 r. zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące możliwości sprzedaży nieruchomości w drodze komorniczej licytacji elektronicznej. Resort sprawiedliwości ocenia, że zmiana pozwoli na likwidację zmów między licytantami oraz zapewni transparentność i bezpieczeństwo postępowań.

  Windykacja należności na własną rękę, czy przez firmę windykacyjną?

  Windykacja należności. Aż 73 proc. małych i średnich przedsiębiorstw wskazuje, że firmy korzystające z profesjonalnej windykacji są postrzegane jako wiarygodne i odpowiedzialnie traktują zapłatę za swoją pracę – wynika z badania Kaczmarski Inkasso. Mimo to wiele z nich decyduje się na samodzielne dochodzenie należności od kontrahentów. Uważają, że tak będzie taniej i prościej. Jak jest naprawdę?

  Wzrosła liczba faktur przekazywanych do odzyskania

  Faktury przekazywane do odzyskania. O 1/3 zwiększyła się od sierpnia ub. r. do sierpnia 2021 r. liczba faktur przekazywanych przez przedsiębiorców do odzyskania, a średni okres przeterminowania faktur skrócił się w tym czasie od 222 do 180 dni - wynika z danych Kaczmarski Inkasso, partnera Krajowego Rejestru Długów.