REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych – nowe wytyczne KNF

Marlena Widawska
Likwidacja szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych – nowe wytyczne KNF
Likwidacja szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych – nowe wytyczne KNF

REKLAMA

REKLAMA

Zbliżający się termin wejścia w życie nowych wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego dla firm ubezpieczeniowych (31 marca 2015 r.), dotyczących likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych budzi wśród ubezpieczonych spore zainteresowanie. Pojawia się bowiem np. realna szansa na wyliczanie odszkodowań na podstawie cen nowych części samochodowych, a także na otrzymanie na czas naprawy pojazdu samochodu zastępczego. Jednak w związku z tymi wytycznymi pojawiają się również obawy, związane z możliwością podwyższenia przez firmy ubezpieczeniowe składek ubezpieczeniowych nawet o 50% ze względu na koszty dostosowania się do wytycznych KNF.

Czy wzrosną składki ubezpieczeniowe?

Autopromocja

W odpowiedzi z 4 marca 2015 r. na zapytanie poselskie posła Krzysztofa Gadowskiego dotyczące obaw związanych z wdrażaniem wytycznych w życie, Minister Finansów, po konsultacji z Przewodniczącym KNF, uspokaja osoby ubezpieczone.

Wysokość składki, nawet jeśli zostanie podwyższona, będzie kalkulowana na podstawie nowych wytycznych w taki sposób, aby zapewnić poszkodowanym pełną kompensację szkody i w efekcie nowe zasady będą dla ubezpieczonych korzystne, a nie krzywdzące.

W przedstawionym Ministerstwu Finansów stanowisku KNF podkreśliła, że najważniejszą zasadą obowiązującą w działalności ubezpieczeniowej jest pełna kompensacja szkody, która to zasada do tej pory nie była przestrzegana ze względu na niedoszacowanie składki przez zakład ubezpieczeń. Składka ubezpieczeniowa zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 20 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej ( Dz. U. z 2013 r. poz. 950 ze zm.), powinna być ustalana w wysokości zapewniającej co najmniej wykonanie wszystkich zobowiązań z umów ubezpieczenia i pokrycie kosztów wykonywania działalności ubezpieczeniowej zakładu ubezpieczeń. Komisja Nadzoru Finansowego mówi wprost: „Wysokość składek jest jedynie pochodną przewidywań w powyższym zakresie. Obowiązkiem zakładu ubezpieczeń jest ustalenie składek ubezpieczeniowych w takiej wysokości, która zapewni po jego stronie zdolność do wypłaty świadczeń z umów ubezpieczenia przy zachowaniu ciągłości działalności. Nie jest natomiast rynkową funkcją zakładów ubezpieczeń ani też celem nadzoru nad rynkiem ubezpieczeniowym gwarantowanie jak największej przystępności kosztów ochrony ubezpieczeniowej dla osób zawierających umowy ubezpieczenia.”                       

Kary za brak OC w 2015 roku      

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przedmiotowym stanowisku, załączonym do odpowiedzi na zapytanie poselskie, Komisja Nadzoru Finansowego odniosła się również do harmonogramu wdrażania wytycznych.

Organ nadzoru jednoznacznie powiedział, że zmiany zostaną zaimplementowane najpóźniej do 31 marca 2015 r. W celu usprawnienia systemu wdrażania wytycznych KNF zamierza zobowiązać funkcjonujące zakłady ubezpieczeń do wypełnienia wstępnego formularza samooceny zgodności dotychczasowej działalności zakładu z wytycznymi, co pozwoli na ocenę skali zmian, które muszą nastąpić.

W późniejszym czasie ocena zgodności działalności sektora ubezpieczeniowego z wytycznymi będzie dokonywana systematycznie przy dokonywaniu przez organ nadzoru oceny procesu likwidacji szkód w zakładach ubezpieczeń.

100 pytań o samochód w firmie + CD

Wytyczne KNF dla zakładów ubezpieczeń dotyczące likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych

Omawiane wytyczne KNF zostały przyjęte 16 grudnia 2014 r. i mają na celu wskazanie oczekiwań nadzorczych w zakresie ostrożnego i stabilnego zarządzania obszarem likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych, w tym ryzykiem związanym z tym obszarem.

Adresatami wytycznych są krajowe zakłady ubezpieczeń w rozumieniu ustawy o działalności ubezpieczeniowej, główne oddziały zagranicznych zakładów ubezpieczeń w  zakresie sposobu prowadzenia postępowania likwidacyjnego oraz sposobu ustalania wysokości świadczenia, a także zagraniczne zakłady ubezpieczeń, mające siedziby w państwach członkowskich Unii Europejskiej/państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i wykonujące działalność ubezpieczeniową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych na zasadach określonych w ustawie o działalności ubezpieczeniowej.


Dokument KNF zawiera 21 wytycznych podzielonych na następujące obszary:

- organizacja, zarządzanie, kontrola i nadzór nad procesem likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych, 

- sposób prowadzenia postępowania likwidacyjnego, 

- sposób ustalania wysokości świadczenia.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

KNF oczekuje, że standardy wskazane w wytycznych zostaną wprowadzone przez podmioty nadzorowane do dnia 31 marca 2015 r. Oznacza to stosowanie wytycznych do szkód zgłoszonych zakładom ubezpieczeń po dniu 31 marca 2015 r.

Jednak KNF podkreśla, że jej wytyczne nie mogą być podstawą do podważenia wysokości wypłaconych odszkodowań. Warunkiem koniecznym podważenia starych szkód i domagania się wypłaty dodatkowych środków od zakładu ubezpieczeń jest nieprawidłowo przeprowadzone postępowanie likwidacyjne.

Wytyczne KNF dla zakładów ubezpieczeń dotyczące likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych

Marlena Widawska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

REKLAMA