Likwidacja szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych – nowe wytyczne KNF
REKLAMA
REKLAMA
Czy wzrosną składki ubezpieczeniowe?
REKLAMA
W odpowiedzi z 4 marca 2015 r. na zapytanie poselskie posła Krzysztofa Gadowskiego dotyczące obaw związanych z wdrażaniem wytycznych w życie, Minister Finansów, po konsultacji z Przewodniczącym KNF, uspokaja osoby ubezpieczone.
Wysokość składki, nawet jeśli zostanie podwyższona, będzie kalkulowana na podstawie nowych wytycznych w taki sposób, aby zapewnić poszkodowanym pełną kompensację szkody i w efekcie nowe zasady będą dla ubezpieczonych korzystne, a nie krzywdzące.
W przedstawionym Ministerstwu Finansów stanowisku KNF podkreśliła, że najważniejszą zasadą obowiązującą w działalności ubezpieczeniowej jest pełna kompensacja szkody, która to zasada do tej pory nie była przestrzegana ze względu na niedoszacowanie składki przez zakład ubezpieczeń. Składka ubezpieczeniowa zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 20 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej ( Dz. U. z 2013 r. poz. 950 ze zm.), powinna być ustalana w wysokości zapewniającej co najmniej wykonanie wszystkich zobowiązań z umów ubezpieczenia i pokrycie kosztów wykonywania działalności ubezpieczeniowej zakładu ubezpieczeń. Komisja Nadzoru Finansowego mówi wprost: „Wysokość składek jest jedynie pochodną przewidywań w powyższym zakresie. Obowiązkiem zakładu ubezpieczeń jest ustalenie składek ubezpieczeniowych w takiej wysokości, która zapewni po jego stronie zdolność do wypłaty świadczeń z umów ubezpieczenia przy zachowaniu ciągłości działalności. Nie jest natomiast rynkową funkcją zakładów ubezpieczeń ani też celem nadzoru nad rynkiem ubezpieczeniowym gwarantowanie jak największej przystępności kosztów ochrony ubezpieczeniowej dla osób zawierających umowy ubezpieczenia.”
W przedmiotowym stanowisku, załączonym do odpowiedzi na zapytanie poselskie, Komisja Nadzoru Finansowego odniosła się również do harmonogramu wdrażania wytycznych.
Organ nadzoru jednoznacznie powiedział, że zmiany zostaną zaimplementowane najpóźniej do 31 marca 2015 r. W celu usprawnienia systemu wdrażania wytycznych KNF zamierza zobowiązać funkcjonujące zakłady ubezpieczeń do wypełnienia wstępnego formularza samooceny zgodności dotychczasowej działalności zakładu z wytycznymi, co pozwoli na ocenę skali zmian, które muszą nastąpić.
W późniejszym czasie ocena zgodności działalności sektora ubezpieczeniowego z wytycznymi będzie dokonywana systematycznie przy dokonywaniu przez organ nadzoru oceny procesu likwidacji szkód w zakładach ubezpieczeń.
100 pytań o samochód w firmie + CD
Wytyczne KNF dla zakładów ubezpieczeń dotyczące likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych
REKLAMA
Omawiane wytyczne KNF zostały przyjęte 16 grudnia 2014 r. i mają na celu wskazanie oczekiwań nadzorczych w zakresie ostrożnego i stabilnego zarządzania obszarem likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych, w tym ryzykiem związanym z tym obszarem.
Adresatami wytycznych są krajowe zakłady ubezpieczeń w rozumieniu ustawy o działalności ubezpieczeniowej, główne oddziały zagranicznych zakładów ubezpieczeń w zakresie sposobu prowadzenia postępowania likwidacyjnego oraz sposobu ustalania wysokości świadczenia, a także zagraniczne zakłady ubezpieczeń, mające siedziby w państwach członkowskich Unii Europejskiej/państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i wykonujące działalność ubezpieczeniową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych na zasadach określonych w ustawie o działalności ubezpieczeniowej.
Dokument KNF zawiera 21 wytycznych podzielonych na następujące obszary:
- organizacja, zarządzanie, kontrola i nadzór nad procesem likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych,
- sposób prowadzenia postępowania likwidacyjnego,
- sposób ustalania wysokości świadczenia.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
KNF oczekuje, że standardy wskazane w wytycznych zostaną wprowadzone przez podmioty nadzorowane do dnia 31 marca 2015 r. Oznacza to stosowanie wytycznych do szkód zgłoszonych zakładom ubezpieczeń po dniu 31 marca 2015 r.
Jednak KNF podkreśla, że jej wytyczne nie mogą być podstawą do podważenia wysokości wypłaconych odszkodowań. Warunkiem koniecznym podważenia starych szkód i domagania się wypłaty dodatkowych środków od zakładu ubezpieczeń jest nieprawidłowo przeprowadzone postępowanie likwidacyjne.
Wytyczne KNF dla zakładów ubezpieczeń dotyczące likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych
Marlena Widawska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat