reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Finanse i inwestycje > Likwidacja szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych – nowe wytyczne KNF

Likwidacja szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych – nowe wytyczne KNF

Zbliżający się termin wejścia w życie nowych wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego dla firm ubezpieczeniowych (31 marca 2015 r.), dotyczących likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych budzi wśród ubezpieczonych spore zainteresowanie. Pojawia się bowiem np. realna szansa na wyliczanie odszkodowań na podstawie cen nowych części samochodowych, a także na otrzymanie na czas naprawy pojazdu samochodu zastępczego. Jednak w związku z tymi wytycznymi pojawiają się również obawy, związane z możliwością podwyższenia przez firmy ubezpieczeniowe składek ubezpieczeniowych nawet o 50% ze względu na koszty dostosowania się do wytycznych KNF.

Czy wzrosną składki ubezpieczeniowe?

W odpowiedzi z 4 marca 2015 r. na zapytanie poselskie posła Krzysztofa Gadowskiego dotyczące obaw związanych z wdrażaniem wytycznych w życie, Minister Finansów, po konsultacji z Przewodniczącym KNF, uspokaja osoby ubezpieczone.

Wysokość składki, nawet jeśli zostanie podwyższona, będzie kalkulowana na podstawie nowych wytycznych w taki sposób, aby zapewnić poszkodowanym pełną kompensację szkody i w efekcie nowe zasady będą dla ubezpieczonych korzystne, a nie krzywdzące.

W przedstawionym Ministerstwu Finansów stanowisku KNF podkreśliła, że najważniejszą zasadą obowiązującą w działalności ubezpieczeniowej jest pełna kompensacja szkody, która to zasada do tej pory nie była przestrzegana ze względu na niedoszacowanie składki przez zakład ubezpieczeń. Składka ubezpieczeniowa zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 20 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej ( Dz. U. z 2013 r. poz. 950 ze zm.), powinna być ustalana w wysokości zapewniającej co najmniej wykonanie wszystkich zobowiązań z umów ubezpieczenia i pokrycie kosztów wykonywania działalności ubezpieczeniowej zakładu ubezpieczeń. Komisja Nadzoru Finansowego mówi wprost: „Wysokość składek jest jedynie pochodną przewidywań w powyższym zakresie. Obowiązkiem zakładu ubezpieczeń jest ustalenie składek ubezpieczeniowych w takiej wysokości, która zapewni po jego stronie zdolność do wypłaty świadczeń z umów ubezpieczenia przy zachowaniu ciągłości działalności. Nie jest natomiast rynkową funkcją zakładów ubezpieczeń ani też celem nadzoru nad rynkiem ubezpieczeniowym gwarantowanie jak największej przystępności kosztów ochrony ubezpieczeniowej dla osób zawierających umowy ubezpieczenia.”                       

Kary za brak OC w 2015 roku      

W przedmiotowym stanowisku, załączonym do odpowiedzi na zapytanie poselskie, Komisja Nadzoru Finansowego odniosła się również do harmonogramu wdrażania wytycznych.

Organ nadzoru jednoznacznie powiedział, że zmiany zostaną zaimplementowane najpóźniej do 31 marca 2015 r. W celu usprawnienia systemu wdrażania wytycznych KNF zamierza zobowiązać funkcjonujące zakłady ubezpieczeń do wypełnienia wstępnego formularza samooceny zgodności dotychczasowej działalności zakładu z wytycznymi, co pozwoli na ocenę skali zmian, które muszą nastąpić.

W późniejszym czasie ocena zgodności działalności sektora ubezpieczeniowego z wytycznymi będzie dokonywana systematycznie przy dokonywaniu przez organ nadzoru oceny procesu likwidacji szkód w zakładach ubezpieczeń.

100 pytań o samochód w firmie + CD

Wytyczne KNF dla zakładów ubezpieczeń dotyczące likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych

Omawiane wytyczne KNF zostały przyjęte 16 grudnia 2014 r. i mają na celu wskazanie oczekiwań nadzorczych w zakresie ostrożnego i stabilnego zarządzania obszarem likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych, w tym ryzykiem związanym z tym obszarem.

Adresatami wytycznych są krajowe zakłady ubezpieczeń w rozumieniu ustawy o działalności ubezpieczeniowej, główne oddziały zagranicznych zakładów ubezpieczeń w  zakresie sposobu prowadzenia postępowania likwidacyjnego oraz sposobu ustalania wysokości świadczenia, a także zagraniczne zakłady ubezpieczeń, mające siedziby w państwach członkowskich Unii Europejskiej/państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i wykonujące działalność ubezpieczeniową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych na zasadach określonych w ustawie o działalności ubezpieczeniowej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PrimeSoft Polska Sp. z o.o.

Specjalista z zakresu systemów IT, zarządzania i workflow|BPM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama