REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasing zwrotny – opłacalność i rozliczanie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Cafe Finance
Ogólnopolskie biuro rachunkowe
Piotr Barchan
Ekspert ds. Leasingu, Menedżer
Leasing zwrotny – wszystko, co warto wiedzieć
Leasing zwrotny – wszystko, co warto wiedzieć
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Leasing jest jedną z najpopularniejszych form finansowania działalności firmy – poza kredytem. Najczęściej jednak kojarzymy go ze sposobem na pozyskanie nowych maszyn, czy też poszerzenie floty samochodowej przedsiębiorstwa. To jednak nie wszystko. Szczególną formą leasingu bowiem jest leasing zwrotny, w przypadku którego umowę leasingu poprzedza umowa sprzedaży. Czym jest? Kiedy warto z niego skorzystać? O jakich aspektach podatkowych warto pamiętać?

Korzystający jest jednocześnie dostawcą

Podstawową różnicą między klasycznie rozumianym leasingiem a tym zwrotnym jest fakt, że korzystający jest równocześnie dostawcą. Co to konkretnie oznacza? Tyle, że w ramach transakcji leasingobiorca odsprzedaje swój majątek (najczęściej nieruchomość, ale w praktyce każdy majątek trwały, który podlega amortyzacji) leasingodawcy, a następnie zawiera z nim umowę leasingową na tenże majątek, biorąc go w użytkowanie na określony czas. W praktyce zatem leasingobiorca zamienia prawo własności do swojego majątku w prawo do jego użytkowania po cenie będącej odzwierciedleniem jego wartości rynkowej.

REKLAMA

Autopromocja

Leasing zwrotny może przyjąć charakter zarówno leasingu kapitałowego, jak i operacyjnego – w zależności od indywidualnych potrzeb biznesowych.

Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Komu się to opłaca?

Leasing zwrotny zazwyczaj ma na celu uwolnienie zamrożonych środków finansowych firmy i zwiększenie aktywów obrotowych. Jest to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców:

  • dysponujących środkami trwałymi (maszynami, nieruchomościami, pojazdami etc.) o wysokiej wartości rynkowej, którzy nie chcą się ich wyzbywać.
  • w trudnej sytuacji, którzy szukają dodatkowych pieniędzy tak, by uchronić się od długów, jak i by poczynić nowe inwestycje,
  • którzy nie chcą lub nie mają możliwości pozbyć się majątku firmy – przy leasingu zwrotnym mogą z niego nadal korzystać zgodnie z warunkami podpisanej umowy,
  • pragnących zwiększyć płynność finansową i wzmocnić swoją pozycję na rynku.

Leasing zwrotny jest niezwykle często stosowany m.in. w branży nieruchomości – szacuje się, że zdecydowana większość transakcji, które zawierane są na kredyt oparte są właśnie o tę formę finansową.  Skorzystać z niej można jednak w niemal każdej dziedzinie biznesu – leasing zwrotny opłacać się może tak małym firmom, jak i największym korporacjom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na czym polega leasing zwrotny i jak go wykazać w księgach

Jak rozliczać leasing zwrotny?

Leasing zwrotny, tak jak każda inna forma leasingu, niesie ze sobą korzyści podatkowe. Sposób ujęcia go w księgach jednak uzależniony jest od jego typu. Jak bowiem wspomnieliśmy na początku, leasing zwrotny może przyjąć formę finansowego lub operacyjnego.

W przypadku leasingu operacyjnego majątek podlegający umowy jest zaliczany do aktywów leasingodawcy. Oznacza to on może odliczyć sobie koszty jego amortyzacji. Leasingobiorca zaś może wliczyć w swoje koszty uzyskania przychodu raty leasingowe, do których nalicza się podatek VAT, jak i opłata wstępna. Należy podkreślić również, że w tym przypadku strata bądź zysk, który powstaje w wyniku sprzedaży majątku należy ująć w księgach podatkowych:

  • gdy ustalony koszt sprzedaży jest niższy od cen rynkowych – jako rozliczenia międzyokresowe przychodów bądź kosztów,
  • gdy sprzedaż nastąpiła po cenie rynkowej – jako zysk bądź strata bieżącego okresu.

W przypadku leasingu finansowego, który zalicza majątek będący przedmiotem umowy w poczet aktywów leasingobiorców cena sprzedaży nie ma znaczenia. Kluczowa jest wielkość zysku, bądź też straty na sprzedaży. Kwotę tę należy rozliczyć w trakcie trwania leasingu, korygując wartość przedmiotu leasingu o zyski bądź straty.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Podkreślić warto, że w przypadku leasingu finansowego, leasingobiorca może wliczyć w koszty uzyskania przychodu wydatki związane z amortyzacją przedmiotu leasingu, ale jak chodzi o raty leasingowe – odliczeniu podlega jedynie cześć odsetkowa. Przy tej formie leasingobiorca jest zobowiązany do jednorazowego opłacenia podatku VAT z góry.

Podatki 2015 - komplet

Piotr Barchan, Menedżer ds. projektów inwestycyjnych i ubezpieczeniowych, www.cafefinance.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto i kiedy może ponieść odpowiedzialność karną za niezłożenie wniosku o upadłość spółki handlowej (np. sp. z o.o.)

Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki handlowej to obowiązek, który spoczywa na barkach między innymi członków zarządu i likwidatorów. Niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki pomimo powstania warunków uzasadniających upadłość spółki jest przestępstwem, które zostało uregulowane nie w Kodeksie karnym, a w Kodeksie spółek handlowych.

Komunikat ZUS: 2 czerwca 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina przedsiębiorcom, że do 2 czerwca 2025 r. należy zweryfikować i odesłać przez PUE/eZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej.

ZUS odbiera zasiłki za błędy dotyczące składek sprzed 2022 roku – Rzecznik MŚP interweniuje

Do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców wpływa coraz więcej dramatycznych spraw dotyczących decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w których organ odmawia wypłaty świadczeń zasiłkowych, wskazując, że przedsiębiorcy nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu za okres sprzed 2022 roku.

Podatnik zapłacił zaległy podatek ale nie zatrzymało to egzekucji. Urząd skarbowy wykorzystał pomyłkę w przelewie. Winą obarczył podatnika i automatyzację systemu

Absurdów podatkowych nie brakuje. Dla przykładu można podać historię przedsiębiorcy, który nie uregulował w terminie podatku, za co otrzymał upomnienie z urzędu skarbowego. Dokonując wpłaty, popełnił niezamierzony błąd, który spowodował kolejne konsekwencje. W efekcie na jego koncie jednocześnie wystąpiła niedopłata i nadpłata podatku. Ministerstwo Finansów, komentując ww. sprawę, wskazuje obowiązujące przepisy, zaś eksperci przekonują, że urzędnicy mogli zachować się inaczej. Resort zaznacza, że proces obsługi wpłat podatników jest zautomatyzowany, a w opisywanej sytuacji nie można mówić o błędzie systemowym. Wśród znawców tematu nie brakuje opinii, że zbyt sztywne przepisy i procedury podatkowe mogą właściwie stanowić pułapkę dla przedsiębiorców.

REKLAMA

PKWiU 2025 - nowa klasyfikacja statystyczna wyrobów i usług jeszcze w 2025 roku

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano niedawno Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Nowa PKWiU 2025 zastąpi obecnie obowiązującą PKWiU 2015. Od kiedy?

Bezpłatny webinar: Rozliczanie branży budowlanej i deweloperskiej. Jak uniknąć najczęstszych błędów?

Branża budowlana i deweloperska to sektory, w których każdy szczegół w rozliczeniach finansowych ma znaczenie, a konsekwencje popełnianych błędów mogą być daleko idące. Zarówno w księgach rachunkowych, jak i w rozliczeniach podatkowych precyzyjna klasyfikacja realizowanych prac jest kluczowa.

Usługi dietetyczne są zwolnione z VAT. Ale nie te dla osób zdrowych. Dlaczego?

Usługi dietetyczne, które nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego (związanego z celem medycznym), w szeregu przypadków nie mogą również korzystać ze zwolnienia podmiotowego (limit obrotów do 200 000 zł rocznie). Oznacza to, że dietetycy świadczący usługi doradztwa w zakresie dietetyki (konsultacji indywidualnych) opodatkowane VAT muszą zarejestrować się jako czynni podatnicy VAT, niezależnie od wysokości swoich obrotów i doliczać do ceny swoich usług netto podatek VAT w stawce 23%. Problem w tym, że wiele usług dietetyków ma charakter złożony (szkolenia z zakresu diet, podawanie w internecie pakietów diet dla osób zaliczanych do określonych kategorii wiekowych itp). Dlaczego usługi dietetyków świadczone na rzecz osób zdrowych nie korzystają ze zwolnienia z VAT wyjaśnił WSA w Gliwicach w wyroku z 29 stycznia 2025 r.

Niższe grzywny za niektóre przestępstwa skarbowe od 2026 roku. Nowelizacja Kks i Ordynacji podatkowej przyjęta przez rząd

W dniu 27 maja 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny skarbowy (kks) oraz ustawy - Ordynacja podatkowa, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu uproszczenie administracyjnych obowiązków podatkowych oraz złagodzenie kar za przestępstwa skarbowe, które nie powodują bezpośrednich strat w podatkach.

REKLAMA

JPK_KR_PD już nadchodzi – nowy obowiązek dla podatników CIT. Czy Twoja firma jest gotowa?

Nowy plik JPK_KR_PD to nie tylko kolejne wymaganie fiskusa, ale prawdziwa rewolucja w raportowaniu księgowym. Od 2025 roku obowiązek ten obejmie duże firmy, od 2026 – podmioty zobowiązane do przesyłania ewidencji JPK VAT, a od kolejnego roku – pozostałych podatników CIT. Zmiany w planie kont, nowe struktury danych, testy, audyty – przygotowań jest sporo, a czasu coraz mniej. Zobacz, co musisz zrobić, by nie obudzić się z ręką w księgowym chaosie.

Kiedy członek rodziny współpracujący przy rodzinnym biznesie musi być zgłoszony do ZUS?

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nakłada obowiązek zgłoszenia do ZUS i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność i z szeroko rozumianymi zleceniobiorcami. Podobnie czyni ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego. Analizy wymaga zatem, kto spełnia definicję takiej osoby współpracującej i czy jej sytuacja uzależniona jest od formy tej współpracy - umownej bądź bezumownej. Spory z ZUS w przedmiocie obowiązku objęcia osób współpracujących ubezpieczeniami społecznymi trafiają aż do Sądu Najwyższego, warto więc wziąć pod uwagę również aktualne orzecznictwo w tej materii.

REKLAMA