REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestowanie w sztukę - aspekty finansowe i podatkowe

 Cafe Finance
Ogólnopolskie biuro rachunkowe
Rafał Jankowski
Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance
Inwestowanie w sztukę oraz aspekty finansowe i podatkowe
Inwestowanie w sztukę oraz aspekty finansowe i podatkowe
BoConcept

REKLAMA

REKLAMA

Obrazy, rzeźby i inne wytwory artystyczne pełnią przede wszystkim rolę estetyczną. Na dzieła sztuki jednakże spojrzeć można też inaczej – jako na inwestycję finansową. I choć w Polsce lokowanie środków w obrazy, czy rzeźby jest jeszcze mało popularne, to obserwuje się, że z roku na rok przybywa chętnych do poszerzania swojego portfela inwestycyjnego właśnie w ten sposób.

Bezpieczna inwestycja

Autopromocja

Historia pokazuje, że dzieła sztuki to jeden z najbezpieczniejszych nośników wartości materialnych. W przeciwieństwie do akcji, obligacji, jednostek funduszy inwestycyjnych, a nawet złota, czy kamieni szlachetnych – wartość obrazów i innych wytworów artystycznych stale rośnie. Wynika to z unikalności każdego z nich. Dlatego właśnie, inwestycje w sztukę są tak popularne w szczególności w okresach kryzysu finansowego – to one bowiem stanowią najlepsze zabezpieczenie przyszłości i mogą ochronić przed bankructwem.

Cierpliwość to podstawa

Inwestując w dzieła sztuki, trzeba się uzbroić w cierpliwość. Eksperci twierdzą, że czas oczekiwania na zyski wynosi minimum 4 – 8 lat. Oczywiście, jest to wartość orientacyjna, ponieważ wszystko zależy od tego, jakie obrazy kupujemy: inaczej sytuacja wygląda, jeżeli mamy możliwość zakupu dzieł uznanych artystów, inaczej zaś, gdy nabywamy portrety czy pejzaże malarza na początku swojej kariery artystycznej. Pewne jest jedno – wartość nabywanego dzieła najprawdopodobniej wzrośnie. Nie da się jednak przewidzieć precyzyjnie o ile – szczególnie, jeśli nie ma się odpowiednich kompetencji w zakresie oceny dzieł plastycznych. Pamiętać trzeba również o tym, że posiadanie drogocennego dzieła w swojej kolekcji nie oznacza, że w momencie kryzysu jego spieniężenie będzie proste i szybkie, jeżeli będziemy chcieli osiągnąć rozsądną stawkę.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak inwestować, by zyskać?

Podstawą inwestowania w dzieła sztuki jest nabycie choć podstawowej wiedzy na temat tego, co na rynku jest obecnie popularne, czy tendencje wykazują inwestorzy. A to często wymaga lat pracy i zdobywania doświadczenia. Jeżeli jednak chcemy zacząć inwestować w obrazy, a nie mamy potrzebnych kompetencji, zawsze możemy skorzystać z usług fachowców. Coraz popularniejsza jest oferta art banking, czy art concierge, a więc usługi doradcze w zakresie inwestycji na rynku dzieł sztuki. Stawiając na pomoc fachowca, możemy liczyć na pomoc tak na początku przygody z kupowaniem obrazów, jak i na doradztwo inwestycyjne, podatkowe i wiele więcej.

A w co konkretnie warto inwestować? Jak wynika z danych statystycznych, największa popularnością cieszą się dzisiaj dzieła sztuki współczesnej. Mowa tutaj zarówno o obrazach uznanych twórców z lat 60-tych czy 70-tych np. Zdzisława Beksińskiego, jak i tych najmłodszych, którzy dopiero rozpoczynają karierę. W przypadku tych ostatnich, inwestycja najczęściej wymaga niewielkich nakładów finansowych, ale czas oczekiwania na zwrot poniesionych wydatków, jak i wysokość zysku są niepewne.

Kalkulatory

Brak podatku od dochodu dla osób prywatnych

Inwestowanie w sztukę przez osoby prywatne może być korzystne z podatkowego punktu widzenia. Polskie prawo bowiem – w przeciwieństwie na przykład do francuskiego – traktuje obrazy, czy rzeźby podobnie jak inne elementy majątku ruchomego. Oznacza to, że sprzedaż indywidualna dzieła sztuki (pod warunkiem, że od jego zakupu upłynęło ponad 6 miesięcy) nie jest objęta podatkiem od dochodu. A to duża różnica – szczególnie, gdy porównamy tę formę inwestycji z lokatami, obligacjami i tym podobnymi.

Obrót dziełami sztuki a działalność gospodarcza

Sprzedaż rozumiana jako czynność prawna (prowadzona w ramach działalności gospodarczej) podlega opodatkowaniu – podatek VAT wynosi 23%. Co jednak w przypadku osób, które prowadzą własną działalność, ale sprzedają dzieła z prywatnego majątku?

Ustalenie, czy sprzedający zbywa dzieło jako podatnik VAT, czy osoba prywatna może być problematyczne – nawet jeżeli działalność firmy nie ma związku z obrotem dzieł sztuki. Organy podatkowe mogą zinterpretować sprzedaż jako czynność prawną np., gdy dokonujemy jej, planując kolejne tego typu operacje. Dlatego też należy się uczciwie przyjrzeć charakterowi transakcji i zadbać, by umowa sprzedaży została sporządzona bardzo starannie – tak, by nie było wątpliwości co do prywatnego jej charakteru.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Rafał Jankowski, Partner Zarządzający Cafe Finance, www.cafefinance.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

REKLAMA