REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak pomóc komornikowi odzyskać swój dług

Jak pomóc komornikowi odzyskać swój dług / Fot. Fotolia
Jak pomóc komornikowi odzyskać swój dług / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Statystyki wskazują na coraz mniejszą skuteczność egzekucji komorniczej, co oczywiście nie wpływa pozytywnie na efektywność odzyskiwania przez wierzycieli swoich pieniędzy. Wierzyciele mają jednak kilka możliwość, by wesprzeć w działaniach komornika w celu odzyskania długu.

REKLAMA

Autopromocja

Komornik zajął ciągnik osoby, która nie była dłużnikiem. Egzekwował dług, choć dane dłużnika wskazywały na niewinną osobę. To tylko dwa z licznych przykładów nieskuteczności działań komorniczych. Prędzej czy później egzekutor będzie musiał przyznać się do błędu, a odzyskanie długu rozpocznie się na nowo.

Efektywność komorników maleje – alarmowała w połowie 2014 roku „Gazeta Wyborcza”. Dowody? W 1997 roku komornicy objęli ponad 831 tys. spraw. Skutecznie udało się odzyskać co trzeci dług. Dziesięć lat później skuteczność wyniosła nawet 36%. Już dwa lata temu, gdy spraw było niemal 5 milionów, udało się odzyskać tylko co piątą wierzytelność.

Sposoby egzekucji. Z jakich składników majątkowych można prowadzić egzekucję

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak słaby wynik to nie tylko efekt większej liczby spraw. Do 2012 roku za sprawę załatwioną uważano taką, w której dokonano 3 spłat. Wystarczyło więc, by komornik „dogadał się” z dłużnikiem, by ten wpłacił, np. 3 razy po 1 złotych i statystyka komornicza się poprawiła.

Nie pomogła też możliwość wyboru komornika, który będzie odzyskiwał dług, bo już nie rejon działania, ale dobrowolna decyzja wierzyciela ma decydować o tym, który z komorników zajmie się egzekucją. W efekcie najlepsi zostali zarzuceni sprawami, co nie wpływa pozytywnie na efektywność odzyskania przez wierzyciela swoich pieniędzy.

Co więc zrobić? Pomóc komornikowi. Jednym z podstawowych obowiązków wierzyciela jest wskazanie majątku dłużnika, z którego ma być prowadzona egzekucja. Jego niedopełnienie może spowodować umorzenie postępowania egzekucyjnego. Można poprosić o pomoc w tej kwestii komornika, ale żeby z niej skorzystać, trzeba mieć najpierw prawomocne orzeczenie sądu zaopatrzone w tzw. klauzulę wykonalności.

Prawo daje komornikowi możliwość ustalenia majątku dłużnika. Może on zasięgnąć informacji w bankach, a te nie mogąc zasłonić się tajemnicą bankową, muszą przekazać wiadomość o numerach rachunków i środkach dłużnika.

Czy warto korzystać z usług profesjonalnej kancelarii przy dochodzeniu swoich roszczeń

Jeśli okaże się, że konto bankowe świeci pustkami, a czynności komornika w terenie są bezskuteczne, należy komornikowi wskazać inne składniki majątku.

Można więc zdobyć informację o ruchomościach, które posiada dłużnik. Najłatwiej będzie nam ustalić, czy dłużnik ma samochód albo inne mienie.

Korzystne okazuje się w takim wypadku nawiązanie współpracy z wywiadownią gospodarczą, detektywem lub firmą windykacyjną. Takie podmioty będą w stanie ustalić wszystkie miejsca prowadzenia działalności przez dłużnika, dowiedzieć się o podpisywanych kontraktach, czy innych ważnych wydarzeniach, które mogą przyczynić się do ujawnienia stanu majątkowego dłużnika.


Niezależnie od tego dostępne są rejestry do których warto sięgnąć, np. prowadzone przez biura informacji gospodarczej.

Jeśli dłużnikiem jest przedsiębiorca, warto zajrzeć do wszelkich możliwych rejestrów (ewidencje działalności, rejestr KRS): tam też znajdziemy informacje o aktualnej siedzibie i miejscu wykonywania działalności. Takie dane pozwolą nam łatwiej ustalić miejsca gdzie jakikolwiek majątek może się znajdować.

Warto też zebrać faktury i wyciągi bankowe. Podstawą jest, by wrócić do podpisanej z dłużnikiem umowy. Znajdziemy w niej pewnie takie dane jak NIP czy PESEL. Szczególnie ten drugi identyfikator może być szczególnie użyteczny.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Wierzyciel ma prawo zmusić dłużnika do ujawnienia swojego majątku. Służy temu specjalna sądowa procedura wyjawienia majątku. Jak przekonują prawnicy, wierzyciel musi w niej wykazać przed sądem, że na skutek prowadzonej egzekucji nie zostały w pełni zaspokojone jego roszczenia. Wniosek może być złożony jeszcze przed wszczęciem egzekucji. Wtedy wierzyciel musi potrafić uprawdopodobnić, że nie uzyska zaspokojenia wierzytelności ze znanego mu majątku.

Przy ustalaniu majątku dość często sprawdza się, czy dłużnik posiada nieruchomości. Można takiego majątku szukać samodzielnie, ale jest to trudne. By sprawdzić, kto jest właścicielem nieruchomości, konieczny będzie numer księgi wieczystej. Nie ma prawnej procedury, która pozwala przedsiębiorcy poprosić Sąd o udzielenie informacji, czy konkretna osoba jest właścicielem nieruchomości. Posiadając adres zamieszkania lub siedziby dłużnika można skorzystać z ogólnodostępnych narzędzi, np. Google Maps. Ze zdjęć satelitarnych da się wywnioskować, czy siedziba firmy jest rzeczywiście tam, gdzie być powinna, a może jest to tylko „tzw. wirtualne biuro” lub prywatny dom jednorodzinny.

Informację taką można wykorzystać w późniejszym czasie występując do ewidencji nieruchomości z wnioskiem o sprawdzenie, czy dłużnik posiada taką nieruchomość.

Nieruchomości dłużnika może też szukać komornik, jednak jak już wykazano, ze skutecznością bywa różnie. Dodatkowo, komornik to już ostatni etap egzekucji. Może się więc okazać, że dłużnik zdążył zbyc majątek albo przekazać go innym osobom. A to wśród dłużników sytuacja nierzadka. Jak to wygląda? Udziały w firmach, nieruchomości czy inny majątek ruchomy przekazują członkom rodziny. Są bogaci, choć oficjalnie niczego nie posiadają na własność.

Wniosek do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego

Na szczęście dla wierzycieli takie działanie można zaskarżyć. Służy temu tzw. skarga pauliańska. Chroni ona wierzyciela w przypadku niewypłacalności dłużnika. Jeśli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową z pokrzywdzeniem wierzycieli, to można taką czynność uznać za bezskuteczną. Ważne, by dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. Innymi słowy, wiedział on co robi, a osoba trzecia była tego świadoma lub łatwo mogła się o tym dowiedzieć. Co ważne, nie chodzi tu o to, by egzekwować majątek od nowego właściciela rzeczy przekazanych przez dłużnika, ale uznać takie działanie za bezprawne. Skarga pauliańska zadziała również, gdy osoba obdarowana nie wiedziała, że dłużnik przekazał majątek ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.

Przy skardze pauliańskiej jest też kolejne domniemanie. Jeśli dłużnik dokonał darowizny, w chwili gdy był już niewypłacalny, domniemywa się, że działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. To samo dotyczy, gdy dłużnik stał się niewypłacalny wskutek dokonania darowizny.

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy Skarbiec sp. z o.o.


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja
Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.
Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o. – spółka zależna Kancelarii Prawnej Skarbiec R. Nogacki Sp.K. specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu szeroko rozumianego wywiadu i kontrwywiadu biznesowego skierowanych głównie do średnich i dużych firm.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Zmiana zasad wysyłania pocztą pism (urzędowych, podatkowych, sądowych) z zachowaniem terminu. Łatwiej będzie też uzyskać oprocentowanie nadpłat

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp.? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

REKLAMA

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

REKLAMA

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

REKLAMA