| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Windykacja > Sposoby egzekucji. Z jakich składników majątkowych można prowadzić egzekucję

Sposoby egzekucji. Z jakich składników majątkowych można prowadzić egzekucję

Zanim wyślesz wniosek do komornika, musisz sam zdecydować o sposobie egzekucji. Dlatego dobrze wiedzieć, które składniki majątku dłużnika i na jakich zasadach poddają się egzekucji komorniczej.

Mając już tytuł wykonawczy w ręku, możemy wysłać wniosek o wszczęcie egzekucji do kancelarii Komornika. Sporządzając wniosek egzekucyjny jednak pamiętaj, żeby wskazać składniki majątkowe dłużnika, o których masz wiedzę. To ty decydujesz o sposobach egzekucji, natomiast składniki majątkowe podlegające egzekucji to: wynagrodzenie za pracę, świadczenia emerytalne lub rentowe, środki znajdujące się na rachunku bankowym, ruchomości, nieruchomości oraz inne wierzytelności i prawa majątkowe np. nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pomóż komornikowi

Jeżeli masz wiedzę na temat miejsca pracy dłużnika, złóż wniosek do komornika o zajęcie wynagrodzenia pobieranego przez dłużnika, wskazując konkretnego pracodawcę. W innym przypadku zawnioskuj o złożenie przez komornika zapytania do odpowiedniej placówki ZUS w celu uzyskania informacji o miejscu zatrudnienia dłużnika.

Jeżeli dłużnik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, komornik zajmie jego wynagrodzenie – z czego 50% pracodawca będzie musiał przekazać komornikowi. Jeżeli jednak dłużnik jest zatrudniony i pobiera wynagrodzenie wysokości minimalnej – to jest to kwota wolna od potrąceń. Inaczej sytuacja wygląda, gdy dłużnik zatrudniony jest na podstawie umowy cywilnoprawnej np. umowy zlecenia. W takim przypadku zajęciu podlega całość jego wynagrodzenia i w całości zleceniodawca powinien przekazać je komornikowi.

Gdy wiesz, że dłużnik pobiera świadczenie emerytalne lub rentowe, złóż wniosek o zajęcie tych świadczeń. Ten składnik majątkowy komornik może również ustalić sam. Ale żeby to zrobić musi mieć twój wniosek. Z emerytury lub renty na poczet zadłużenia może być potrącona kwota w wysokości 25 % zajętego świadczenia. Jednak i tutaj są ograniczenia. Kwota wolna od egzekucji i potrąceń wynosi 50 % najniższej emerytury lub renty. 

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Gdy znasz numer rachunku bankowego kontrahenta

Często przedsiębiorcy mają wiedzę o numerze rachunku bankowego ich kontrahenta. Jest to istotna informacja. W przypadku egzekucji, należy taki rachunek bankowy wskazać komornikowi. W przypadku prowadzenia egzekucji z rachunków bankowych, wolne od zajęcia są środki do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Komornik może również prowadzić skuteczną egzekucję z ruchomości dłużnika. Mogą być to pojazdy mechaniczne, samochody, motocykle, sprzęt RTV AGD lub też ruchomości składające się na wyposażenie mieszkania. Komornik znajduje odnalezione ruchomości, szacuje ich wartość, a następnie sprzedaje w drodze licytacji publicznej. Obecnie informacje o licytowanych ruchomościach możemy uzyskać w Internecie http://www.licytacje.komornik.pl/Notice/Details/184194 na tej stronie możemy się dowiedzieć, jakie przedmioty komornicy licytują, ich oszacowaną wartość oraz cenę wywoławczą.

Kalkulatory

Zaspokojenie swojego roszczenia można również uzyskać w drodze egzekucji z nieruchomości. Może być to dom, mieszkanie, grunt, garaż itd. Komornik zajmuję wskazaną nieruchomość, następnie za pomocą opinii biegłego rzeczoznawcy szacuje jej wartość i wyznacza termin licytacji na wniosek wierzyciela. W zależności od tego, czy to jest pierwszy czy drugi termin licytacji, uzyskujemy różną cenę wywoławczą nieruchomości. I tak przy pierwszym terminie wynosi ona ¾ ceny oszacowania, a przy drugim terminie 2/3. W przypadku, gdy nie dojdzie do sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji, wierzyciel może ją przejąć zaliczając swoją wierzytelność w cenę nabycia. 

Justyna Baran, radca prawny, Kancelaria Prawnicza Forum

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »