REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sposoby egzekucji. Z jakich składników majątkowych można prowadzić egzekucję

Kredyt Inkaso S.A.
Nowoczesna windykacja
Sposoby egzekucji. Z jakich składników majątkowych można prowadzić egzekucję
Sposoby egzekucji. Z jakich składników majątkowych można prowadzić egzekucję

REKLAMA

REKLAMA

Zanim wyślesz wniosek do komornika, musisz sam zdecydować o sposobie egzekucji. Dlatego dobrze wiedzieć, które składniki majątku dłużnika i na jakich zasadach poddają się egzekucji komorniczej.

Mając już tytuł wykonawczy w ręku, możemy wysłać wniosek o wszczęcie egzekucji do kancelarii Komornika. Sporządzając wniosek egzekucyjny jednak pamiętaj, żeby wskazać składniki majątkowe dłużnika, o których masz wiedzę. To ty decydujesz o sposobach egzekucji, natomiast składniki majątkowe podlegające egzekucji to: wynagrodzenie za pracę, świadczenia emerytalne lub rentowe, środki znajdujące się na rachunku bankowym, ruchomości, nieruchomości oraz inne wierzytelności i prawa majątkowe np. nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Autopromocja

Pomóż komornikowi

Jeżeli masz wiedzę na temat miejsca pracy dłużnika, złóż wniosek do komornika o zajęcie wynagrodzenia pobieranego przez dłużnika, wskazując konkretnego pracodawcę. W innym przypadku zawnioskuj o złożenie przez komornika zapytania do odpowiedniej placówki ZUS w celu uzyskania informacji o miejscu zatrudnienia dłużnika.

Jeżeli dłużnik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, komornik zajmie jego wynagrodzenie – z czego 50% pracodawca będzie musiał przekazać komornikowi. Jeżeli jednak dłużnik jest zatrudniony i pobiera wynagrodzenie wysokości minimalnej – to jest to kwota wolna od potrąceń. Inaczej sytuacja wygląda, gdy dłużnik zatrudniony jest na podstawie umowy cywilnoprawnej np. umowy zlecenia. W takim przypadku zajęciu podlega całość jego wynagrodzenia i w całości zleceniodawca powinien przekazać je komornikowi.

Gdy wiesz, że dłużnik pobiera świadczenie emerytalne lub rentowe, złóż wniosek o zajęcie tych świadczeń. Ten składnik majątkowy komornik może również ustalić sam. Ale żeby to zrobić musi mieć twój wniosek. Z emerytury lub renty na poczet zadłużenia może być potrącona kwota w wysokości 25 % zajętego świadczenia. Jednak i tutaj są ograniczenia. Kwota wolna od egzekucji i potrąceń wynosi 50 % najniższej emerytury lub renty. 

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Gdy znasz numer rachunku bankowego kontrahenta

Często przedsiębiorcy mają wiedzę o numerze rachunku bankowego ich kontrahenta. Jest to istotna informacja. W przypadku egzekucji, należy taki rachunek bankowy wskazać komornikowi. W przypadku prowadzenia egzekucji z rachunków bankowych, wolne od zajęcia są środki do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Komornik może również prowadzić skuteczną egzekucję z ruchomości dłużnika. Mogą być to pojazdy mechaniczne, samochody, motocykle, sprzęt RTV AGD lub też ruchomości składające się na wyposażenie mieszkania. Komornik znajduje odnalezione ruchomości, szacuje ich wartość, a następnie sprzedaje w drodze licytacji publicznej. Obecnie informacje o licytowanych ruchomościach możemy uzyskać w Internecie http://www.licytacje.komornik.pl/Notice/Details/184194 na tej stronie możemy się dowiedzieć, jakie przedmioty komornicy licytują, ich oszacowaną wartość oraz cenę wywoławczą.

Kalkulatory

Zaspokojenie swojego roszczenia można również uzyskać w drodze egzekucji z nieruchomości. Może być to dom, mieszkanie, grunt, garaż itd. Komornik zajmuję wskazaną nieruchomość, następnie za pomocą opinii biegłego rzeczoznawcy szacuje jej wartość i wyznacza termin licytacji na wniosek wierzyciela. W zależności od tego, czy to jest pierwszy czy drugi termin licytacji, uzyskujemy różną cenę wywoławczą nieruchomości. I tak przy pierwszym terminie wynosi ona ¾ ceny oszacowania, a przy drugim terminie 2/3. W przypadku, gdy nie dojdzie do sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji, wierzyciel może ją przejąć zaliczając swoją wierzytelność w cenę nabycia. 

Justyna Baran, radca prawny, Kancelaria Prawnicza Forum

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie - trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W związku z przerwą w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl Ministerstwo Finansów w piątek poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

REKLAMA