| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Windykacja > Czy warto korzystać z usług profesjonalnej kancelarii przy dochodzeniu swoich roszczeń

Czy warto korzystać z usług profesjonalnej kancelarii przy dochodzeniu swoich roszczeń

Wystawiłeś fakturę, pomimo wezwań i telefonów klient nie płaci? Skieruj sprawę do sądu za pomocą profesjonalnej kancelarii, z góry ustal wynagrodzenie pełnomocnika, zakres czynności pojmowanych przez niego oraz sposób informowania o przebiegu postępowania.

Kiedy przedsiębiorca nie otrzymuje zapłaty za swoje usługi stoi przed dylematem, co zrobić? Czy dochodzić należności własnymi siłami, czy też skorzystać z pomocy profesjonalisty – adwokata lub radcy prawnego. O ile windykacja polubowna, np. wezwanie do zapłaty, jest w miarę proste, to odzyskanie należności na etapie sądowym i egzekucyjnym jest dla wielu skomplikowane.

Dlaczego przedsiębiorcy nie korzystają z pomocy pełnomocników procesowych?

Wielu przedsiębiorców uważa, że sami sobie poradzą z odzyskaniem kwoty należnej. Wielu też uważa, że usługi prawnicze są drogie i to jest głównym powodem, dlaczego nie chcą korzystać z usług kancelarii prawniczych. Niestety w naszym społeczeństwie istnieje mit, że profesjonalna pomoc prawna wiąże się ogromnymi kosztami. Pamiętaj, że wynagrodzenie pełnomocnika reguluje umowa z klientem i to od ciebie zależy czy zgadzasz się na konkretną kwotę.

Co daje profesjonalna pomoc prawna w postępowaniu sądowym i egzekucyjnym?

Przede wszystkim profesjonalny podmiot jest gwarancją fachowej obsługi prawnej na etapie całego procesu. Z naszego doświadczenia wynika, że duże znaczenie ma szybkość podejmowanych czynności, która skutkuje skutecznością całego procesu. Należy pamiętać, że gdy trafimy na nieuczciwego kontrahenta, może on ukryć majątek zanim uzyskamy tytuł wykonawczy. Adwokat lub radca prawny może skierować sprawę do EPU, gdzie czas oczekiwania na tytuł wykonawczy jest dużo krótszy, niż w tradycyjnym postępowaniu.

Pozew o zapłatę do sądu. Wszystko co trzeba wiedzieć, żeby go przygotować

Na etapie postępowania egzekucyjnego pełnomocnik sporządza odpowiedni wniosek egzekucyjny, w którym wskazuje sposoby egzekucji oraz majątek dłużnika. Profesjonalne kancelarie zawsze kierują sprawy do kancelarii komorniczych, które mają najwyższe wskaźniki efektywności. Bardzo ważny jest również monitoring podejmowanych czynności przez komornika, czyli rozliczenie go z czynności, które podjął oraz w jakim czasie. Z naszej praktyki wynika również, że można minimalizować koszty zaliczek na postępowanie egzekucyjne, wpływa to na rentowność całego procesu.

Czy pełnomocnik powinien informować klienta o przebiegu postępowania egzekucyjnego?

Bardzo ważnym aspektem, a często pomijanym przez pełnomocników, jest informacja zwrotna dla klienta. Z praktyki wiemy, że klient nieinformowany o przebiegu postępowania jest zdezorientowany. Może to prowadzić do nieporozumień. Pamiętajmy, że na początku współpracy z profesjonalnym pełnomocnikiem możemy ustalić sposób informowania o podjętych czynnościach oraz czasie i etapie postępowania. Możemy się umówić na cykliczne raporty, z których uzyskamy istotne informacje. Możemy również poprosić o kontakt do osoby, która nadzoruje nasze sprawy, i która będzie zobowiązana do udzielania konkretnych informacji.  

Jak obliczyć opłatę od pozwu o zapłatę?

Justyna Baran, radca prawny, Kancelaria Prawnicza Forum

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »