REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić, gdy dłużnik spłaci zadłużenie w trakcie postępowania sądowego?

Kredyt Inkaso S.A.
Nowoczesna windykacja
Co zrobić, gdy dłużnik spłaci zadłużenie w trakcie postępowania sądowego?
Co zrobić, gdy dłużnik spłaci zadłużenie w trakcie postępowania sądowego?

REKLAMA

REKLAMA

Często po złożeniu pozwu dłużnik decyduje się na spłatę swojego zadłużenia. Wtedy pojawia się pytanie - złożyć do sądu wniosek o umorzenie postępowania sądowego, czy też czekać na reakcję dłużnika oraz sądu?

Po spłacie dłużnika lepiej cofnij pozew

Zaspokojenie roszczenia powoda, w toku procesu poprzez dobrowolne spełnienie świadczenia przez stronę pozwaną, czyli upraszczając spłaceniu długu, powoduje wygaśnięcie zobowiązania. Zostało ono bowiem w całości wykonane, co oznacza, że przedmiot toczącego się postępowania przestał istnieć. Nie ma długu nie ma podstawy do pozwu. W wypadku, gdy pozwany zaspokoi powoda w toku procesu, przy biernej reakcji powoda sąd może uznać, że w dalszym ciągu podtrzymuje on powództwo, co w konsekwencji może doprowadzić do oddalenia przez sąd pozwu. A wtedy pozwany może zażądać zwrotu kosztów sądowych.

Autopromocja

Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, po spełnieniu przez dłużnika roszczenia w całości lub części należy złożyć wniosek o cofnięcie w stosownej części pozwu wraz z wnioskiem o zasądzenie na swoją rzecz zwrotu kosztów procesu.

Wycofanie pozwu ustne lub pisemne

Cofnięcie pozwu następuje poprzez oświadczenie powoda, które może być złożone ustnie do protokołu rozprawy bądź poza rozprawą w formie pisma procesowego. Oświadczenie, o którym powyżej może być połączone z jednoczesnym zrzeczeniem się roszczenia lub też z brakiem takiego zrzeczenia. Skutkiem zrzeczenia się roszczenia jest niemożność dochodzenia roszczenia w przyszłości. Zrzeczenie nie wymaga zgody pozwanego, a ponadto może ono nastąpić na każdym etapie sprawy. Cofniecie pozwu bez zrzeczenia się roszczenia może nastąpić bez zgody dłużnika tylko do czasu rozpoczęcia rozprawy. W późniejszym czasie skutek naszego oświadczenia uzależniony jest od woli pozwanego.

Jak obliczyć opłatę od pozwu o zapłatę?

Zwrot kosztów procesu na rzecz powoda pomimo cofnięcia pozwu

Zgodnie z ogólną zasadą, wyrażoną w art. 203 § 2 k.p.c., w wypadku cofnięcia pozwu obowiązek zwrotu kosztów procesu na rzecz pozwanego, na jego żądanie, obciąża powoda bez względu na przyczynę cofnięcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dopuszczalne jest jednak odstępstwo od tej zasady w sytuacji, gdy powód wykaże, że wystąpienie z powództwem było niezbędne dla celowego dochodzenia praw lub celowej obrony, z uwzględnieniem okoliczności istniejących w dacie wytoczenia pozwu. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy cofnięcie pozwu jest konsekwencją zaspokojenia przez pozwanego wymagalnego w chwili wytoczenia powództwa roszczenia powoda. W rozumieniu przepisów o kosztach procesu pozwanego należy wówczas uznać za stronę przegrywającą sprawę jako, że uznał on powództwo. Powyższy pogląd znajduje odzwierciedlenie zarówno w doktrynie jak i w orzecznictwie Sądu Najwyższego.

Formularze PIT 2014/2015

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Ważny moment spełnienia roszczenia

Może się zdarzyć, że pozwany zaspokoił nasze roszczenie jeszcze przed doręczeniem mu przez sąd odpisu pozwu wraz z nakazem zapłaty (przed tzw. zawisłością sprawy) nie wiedząc, że wytoczyliśmy przeciwko niemu powództwo.

Jeśli na tak wczesnym etapie na skutek spłaty dłużnika zdecydujemy się cofnąć pozew i jednocześnie chcemy aby pozwany zwrócił nam poniesione koszty zastępstwa procesowego, musimy najpierw upewnić się w sądzie czy odpis pozwu został przez pozwanego odebrany.

Ma to o tyle istotne znaczenie, że dopiero od momentu doręczenia dłużnikowi pozwu sąd uprawniony jest do merytorycznego rozpatrzenia naszych wniosków, w tym do zwrotu kosztów postępowania. Cofnięcie powództwa przed doręczeniem odpisu pozwu skutkować będzie zwrotem jedynie całej opłaty od pozwu.

W takim przypadku warto zatem wstrzymać się ze złożeniem wniosku o cofnięcie pozwu do momentu doręczenia odpisu stronie przeciwnej, wówczas sąd zobligowany będzie do jego rozpoznania. Ponadto, jeżeli nasz wniosek złożony zostanie po doręczeniu odpisu pozwu a przed rozpoczęciem rozprawy, Sąd oprócz zasądzenia na naszą rzecz zwrotu kosztów procesu obowiązany będzie do zwrotu połowy uiszczonej opłaty od pozwu.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (tekst pierwotny: Dz. U. 1964 r. Nr 43 poz. 296; tekst jednolity: Dz. U. 2014 r. poz. 101):
- art. 203 § 1, 2 (cofnięcie pozwu);
- art. 98 § 1 (obowiązek zwrotu kosztów niezbędnych do celowego prowadzenia procesu);
- art. 213 § 2 (uznanie powództwa);
- art. 192 (skutki doręczenia pozwu);

Ustawa z dnia 28 lipca 2005r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst pierwotny: Dz. U. 2005 r. Nr 167 poz. 1398; tekst jednolity: Dz. U. 2014 r. poz. 1025, 1296, 1306):
- art. 79 ust. 1 pkt. 1 ppkt. b (cofnięcie pozwu przed doręczeniem odpisu stronie pozwanej);
- art. 79 ust. 1 pkt. 3 ppkt. a (cofnięcie pozwu po doręczeniu odpisu stronie pozwanej a przed rozpoczęciem rozprawy).

Mateusz Garbula, ekspert,
Kancelaria Prawnicza FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA