REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akredytywa – wykorzystanie i księgowanie

Mateusz Nalbert
Akredytywa – wykorzystanie i księgowanie
Akredytywa – wykorzystanie i księgowanie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z form rozliczeń bezgotówkowych jest list kredytowy (ang. latter of credit), popularnie znany pod nazwą akredytywa. Instrument ten działa na zasadzie „zamrożenia” pieniędzy na poczet przyszłego zobowiązania. Nie jest ona przymusową formą rozliczeń i prawo do domagania się jej otwarcia przez kontrahenta ma wierzyciel. Chociaż transakcja dotyczy tylko kupującego i sprzedającego to w takiej formie rozliczeń uczestniczą poza kontrahentami jeszcze banki, bank dłużnika i bank wierzyciela.

Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Autopromocja

Jak otworzyć akredytywę?

Procedury związane z otwarciem akredytywy zostały uregulowane przez Międzynarodową Izbę Handlową i są jednolite na całym świecie. W Polsce opisuje ją Ustawa o prawie bankowym rozdział 6. Dokument listu kredytowego powinien zawierać takie elementy jak dane osoby upoważnionej do wykorzystania akredytywy, datę, walutę, cenę jednostkową towaru, ostateczny termin wygaśnięcia akredytywy jak również dokumenty które należy przedłożyć. Gotowe wnioski można znaleźć w oddziałach lub na stronach internetowych większości banków.

Cztery proste kroki otwarcia akredytywy:

  1. Polecenie otwarcia akredytywy dla banku dłużnika.
  2. Bank dłużnika przekazuje bankowi beneficjenta środki pieniężne z zastrzeżeniem jakie warunki muszą zostać spełnione żeby je wykorzystać.
  3. Wierzyciel przedstawia swojemu bankowi stosowne dokumenty o wywiązaniu się ze swojej części umowy.
  4. Bank dłużnika zawiadamia swojego klienta o wykorzystaniu akredytywy przez kontrahenta a co za tym idzie o pomniejszeniu jego środków na koncie.

Kiedy warto stosować akredytywę?

 List kredytowy  jest szczególnie polecany nie tylko w przypadku transakcji zagranicznych, ale również krajowych takich jak nowi, niesprawdzeni kontrahenci, jak również  stali bądź incydentalni u których zachodzi podejrzenie niewypłacalności bądź też zwłoka z należną zapłatą.

Plusy i minusy akredytywy

Niewątpliwie atutem takiej formy rozliczenia są już wspomniane jednolite procedury na całym świecie. Kolejną korzyścią dla obu stron uczestniczących w transakcji jest różnorodność form akredytywy do wyboru ze względu na formę transakcji. Następnym plusem jest to, że jest ona stosunkowo łatwa do przeprowadzenia. List kredytowy  beneficjentowi daje pewność, że po wywiązaniu się ze swojej części umowy otrzyma on swoją należność, minusem dla niego  jest to, że to on ponosi koszty związane z otwarciem i realizacją akredytywy. Dłużnika chroni przed wypłaceniem pieniędzy za niezrealizowaną dostawą, niestety nie daje gwarancji, że owa dostawa dojdzie do skutku. Niestety dla otwarcia akredytywy potrzebne jest trochę więcej czasu niż dla zwykłej transakcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Akredytywa w ujęciu księgowym - przykład

Firma kupuje od swojego kontrahenta towar o wartości 10000zł (towary ewidencjonuje się w cenach sprzedaży netto), a całość faktury opodatkowana jest stawką  VAT 23%. Koszt akredytywy wyniósł 250 zł.

Sprzedający w trakcie transakcji

kwota

Dt

Ct

10000

towary

2300

Vat należny

12300

Rozrachunki z odbiorcami

250

Koszty finansowe

Rachunek bieżący

Monitor Księgowego – prenumerata

Sprzedający po wykorzystaniu akredytywy

kwota

Dt

Ct

12300

Rachunek bieżący

Rozrachunki z odbiorcami

Kupujący krok po kroku

  1. Otrzymano fakturę na sumę 12300 zł

Dt

Ct

Odrębny rachunek akredytywy

Rachunek bieżący

  1. Otrzymano towar od kontrahenta (ewidencja według rzeczywistej ceny zakupu) 10000 zł

Dt

Ct

towary

Rozliczenie zakupu

  1. Wypłacenie przez bank należności kontrahentowi po przedłożeniu dokumentów 12300 zł.

Dt

Ct

Rozrachunki z dostawcami

Konto bankowe- akredytywa

Przy rozrachunkach z odbiorcami zagranicznymi należy pamiętać o  konieczności zapisów w księgach w walucie polskiej i w języku polskim zgodnie z Ustawą o rachunkowości!

Podsumowanie

Na podstawie przedstawionego powyżej przykładu można zauważyć, że w mało uciążliwy sposób można zabezpieczyć się przed nieuczciwym dłużnikiem , niestety ponosząc dodatkowe koszty i tracąc trochę więcej czasu na np. pójście do banku aby przedłożyć stosowne dokumenty. I chociaż akredytywa ma na celu głównie ochronę dłużnika to daje korzyści obu stroną i warto ją zastosować nie tylko przy transakcjach zagranicznych. Oczywiście mając stałych kontrahentów z którymi nigdy nie było problemów z wypłacalnością naszych należności polecane jest pominięcie tej formy rozliczenia aby nie narażać firmy na dodatkowe koszty a naszego kontrahenta na stracenie czasu na dodatkowych formalnościach.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

REKLAMA