reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Finanse i inwestycje > Akredytywa – wykorzystanie i księgowanie

Akredytywa – wykorzystanie i księgowanie

Jedną z form rozliczeń bezgotówkowych jest list kredytowy (ang. latter of credit), popularnie znany pod nazwą akredytywa. Instrument ten działa na zasadzie „zamrożenia” pieniędzy na poczet przyszłego zobowiązania. Nie jest ona przymusową formą rozliczeń i prawo do domagania się jej otwarcia przez kontrahenta ma wierzyciel. Chociaż transakcja dotyczy tylko kupującego i sprzedającego to w takiej formie rozliczeń uczestniczą poza kontrahentami jeszcze banki, bank dłużnika i bank wierzyciela.

Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Jak otworzyć akredytywę?

Procedury związane z otwarciem akredytywy zostały uregulowane przez Międzynarodową Izbę Handlową i są jednolite na całym świecie. W Polsce opisuje ją Ustawa o prawie bankowym rozdział 6. Dokument listu kredytowego powinien zawierać takie elementy jak dane osoby upoważnionej do wykorzystania akredytywy, datę, walutę, cenę jednostkową towaru, ostateczny termin wygaśnięcia akredytywy jak również dokumenty które należy przedłożyć. Gotowe wnioski można znaleźć w oddziałach lub na stronach internetowych większości banków.

Cztery proste kroki otwarcia akredytywy:

  1. Polecenie otwarcia akredytywy dla banku dłużnika.
  2. Bank dłużnika przekazuje bankowi beneficjenta środki pieniężne z zastrzeżeniem jakie warunki muszą zostać spełnione żeby je wykorzystać.
  3. Wierzyciel przedstawia swojemu bankowi stosowne dokumenty o wywiązaniu się ze swojej części umowy.
  4. Bank dłużnika zawiadamia swojego klienta o wykorzystaniu akredytywy przez kontrahenta a co za tym idzie o pomniejszeniu jego środków na koncie.

Kiedy warto stosować akredytywę?

 List kredytowy  jest szczególnie polecany nie tylko w przypadku transakcji zagranicznych, ale również krajowych takich jak nowi, niesprawdzeni kontrahenci, jak również  stali bądź incydentalni u których zachodzi podejrzenie niewypłacalności bądź też zwłoka z należną zapłatą.

Plusy i minusy akredytywy

Niewątpliwie atutem takiej formy rozliczenia są już wspomniane jednolite procedury na całym świecie. Kolejną korzyścią dla obu stron uczestniczących w transakcji jest różnorodność form akredytywy do wyboru ze względu na formę transakcji. Następnym plusem jest to, że jest ona stosunkowo łatwa do przeprowadzenia. List kredytowy  beneficjentowi daje pewność, że po wywiązaniu się ze swojej części umowy otrzyma on swoją należność, minusem dla niego  jest to, że to on ponosi koszty związane z otwarciem i realizacją akredytywy. Dłużnika chroni przed wypłaceniem pieniędzy za niezrealizowaną dostawą, niestety nie daje gwarancji, że owa dostawa dojdzie do skutku. Niestety dla otwarcia akredytywy potrzebne jest trochę więcej czasu niż dla zwykłej transakcji.

Akredytywa w ujęciu księgowym - przykład

Firma kupuje od swojego kontrahenta towar o wartości 10000zł (towary ewidencjonuje się w cenach sprzedaży netto), a całość faktury opodatkowana jest stawką  VAT 23%. Koszt akredytywy wyniósł 250 zł.

Sprzedający w trakcie transakcji

kwota

Dt

Ct

10000

towary

2300

Vat należny

12300

Rozrachunki z odbiorcami

250

Koszty finansowe

Rachunek bieżący

Monitor Księgowego – prenumerata

Sprzedający po wykorzystaniu akredytywy

kwota

Dt

Ct

12300

Rachunek bieżący

Rozrachunki z odbiorcami

Kupujący krok po kroku

  1. Otrzymano fakturę na sumę 12300 zł

Dt

Ct

Odrębny rachunek akredytywy

Rachunek bieżący

  1. Otrzymano towar od kontrahenta (ewidencja według rzeczywistej ceny zakupu) 10000 zł

Dt

Ct

towary

Rozliczenie zakupu

  1. Wypłacenie przez bank należności kontrahentowi po przedłożeniu dokumentów 12300 zł.

Dt

Ct

Rozrachunki z dostawcami

Konto bankowe- akredytywa

Przy rozrachunkach z odbiorcami zagranicznymi należy pamiętać o  konieczności zapisów w księgach w walucie polskiej i w języku polskim zgodnie z Ustawą o rachunkowości!

Podsumowanie

Na podstawie przedstawionego powyżej przykładu można zauważyć, że w mało uciążliwy sposób można zabezpieczyć się przed nieuczciwym dłużnikiem , niestety ponosząc dodatkowe koszty i tracąc trochę więcej czasu na np. pójście do banku aby przedłożyć stosowne dokumenty. I chociaż akredytywa ma na celu głównie ochronę dłużnika to daje korzyści obu stroną i warto ją zastosować nie tylko przy transakcjach zagranicznych. Oczywiście mając stałych kontrahentów z którymi nigdy nie było problemów z wypłacalnością naszych należności polecane jest pominięcie tej formy rozliczenia aby nie narażać firmy na dodatkowe koszty a naszego kontrahenta na stracenie czasu na dodatkowych formalnościach.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe EFEKTA

Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama