reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Finanse i inwestycje > Faktoring niejawny

Faktoring niejawny

Wprowadzanie do umów handlowych zakazu przenoszenia na osoby trzecie praw i obowiązków wynikających z tychże umów staje się coraz powszechniejszą praktyką. Dla przedsiębiorców może to być przeszkoda w korzystaniu z narzędzi wspomagających zarządzanie płynnością finansową, takich jak np. faktoring.

Remedium na zakaz cesji

Dla niektórych przedsiębiorców przeszkodą w korzystaniu z faktoringu „klasycznego”  jest wpisany do umów zakaz przelewu wierzytelności. Dla innych problemem jest to, że ich Klienci nie wyrażają  zgody na objęcie ich zobowiązań faktoringiem. Część instytucji finansowych nie przyjmuje do finansowania faktur objętych zakazem cesji i wymaga zgody płatników faktoringowych na przelew wierzytelności.

Dlatego przedsiębiorcy, często zmuszeni do przyjęcia zakazu cesji w umowie, są w takiej sytuacji pozbawieni możliwości finansowania należności poprzez faktoring. Ponieważ rynek nie lubi próżni, w ofercie niektórych instytucji finansowych znajduje się faktoring niejawny – usługa skierowana do podmiotów gospodarczych, które spotkały się z wcześniej wymienionymi problemami.

„Naszym zdaniem brak zakazu cesji nie jest konieczny, aby klienci mogli korzystać z faktoringu. Dla nas przelew należności wynikającej z finansowanej faktury na faktora jest jedynie jednym z elementów faktoringu podnoszącym bezpieczeństwo faktora, które można sobie zapewnić również w inny sposób” mówi Katarzyna Sokoła, członek zarządu INDOS SA.

Faktoring niejawny - na czym to polega?

Co do zasady działania faktoring niejawny nie różni się niczym od faktoringu „klasycznego”.  Polega on na zamianie faktur z odroczonym terminem płatności na gotówkę. Przedsiębiorca (faktorant) realizuje zamówienie, wystawia fakturę i przesyła ją do firmy faktoringowej (faktora). Faktor z kolei przekazuje faktorantowi w ciągu doby pełną lub częściową zapłatę. Różnica polega na tym, że płatnik nie jest informowany o przekazaniu wierzytelności do faktoringu i wpłaca środki na wskazane konto.

„Jest to rachunek kontrolowany otwierany przez faktoranta na potrzeby umowy faktoringowej, z usługą bankowości elektronicznej, wskazywany na fakturach jako miejsce spełnienia świadczenia. Po spłaceniu zobowiązania przez płatnika faktoringowego faktor, który ma dostęp do konta,  pobiera spłacone środki wraz z należna prowizją” – dodaje Katarzyna Sokoła.

Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Benefity

Korzystanie z faktoringu pozwala odblokować środki zamrożone w fakturach i zapewnia szybki dopływ gotówki do firmy, chroniąc jednocześnie przed zatorami płatniczymi. Usługa jest szczególnie korzystna dla firm realizujących cykliczne transakcje ze stałymi odbiorcami. Usługa stanowi alternatywę także dla tych przedsiębiorstw, które wykorzystały już swoje limity kredytowe lub których zdolność kredytowa jest niewystarczająca w ocenie banku. Dzięki faktoringowi uzyskują one finansowanie bieżącego obrotu.  Podstawową korzyścią z faktoringu niejawnego jest to, że  jest on dostępny również dla tych firm, które mają w umowach wpisane zakazy cesji lub/i nie uzyskały od odbiorców zgody na faktoring.

Ile to kosztuje?

Podmioty udzielające finansowania stosują różne sposoby obliczania kosztu faktoringu. Główny koszt stanowi prowizja od wykorzystanego kapitału. W przypadku faktoringu niejawnego, gdzie ryzyko po stronie instytucji finansowej jest podwyższone, prowizja ta również jest nieco wyższa w porównaniu z faktoringiem „klasycznym”. Wśród opłat są także odsetki za przekroczenie terminu płatności, opłata przygotowawcza – wynikająca z konieczności wykonania analizy płatników, opłata za obsługę prawną. Banki pobierają także inne opłaty np. za niewykorzystany limit. Czasami lista opłat dodatkowych może być bardzo długa, włączając w to opłatę za przelew, wykup każdej faktury, korzystanie z serwisu on-line, dojazdy doradców, tworzenie raportów czy opłaty związane z windykacją. Wyliczając całkowity koszt faktoringu należy wszystkie te koszty wziąć pod uwagę.

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Case study

Firma wykonująca roboty budowlane na zlecenie agencji komunalnej potrzebowała finansowania w formie faktoringu. Wartość zleconych prac wynosiła 4,3 mln zł. Pod realizację umowy agencja komunalna zaciągneła kredyt w banku i względy formalne uniemożliwiały cesję wierzytelności.  INDOS SA zaproponował firmie budowlanej współpracę w formie faktoringu niejawnego. Na początek przyznano limit finansowania w wysokości 200 000 zł. Ze względu na podwyższone ryzyko po stronie faktora, transakcja wymagała zabezpieczenia majątkowego lub poręczenia przez spółkę lub osobę, która została pozytywnie zweryfikowana przez faktora. Firma budowlana wybrała zabezpieczenie majątkowe i  w tym celu ustanowiono zastaw rejestrowy na maszynach budowlanych takich jak: koparko - ładowarka, walec itp. Do realizacji transakcji wymagane było także ustanowienie rachunku kontrolowanego. Pod transakcję zostało założone konto w wybranym przez firmę budowlaną banku, przeznaczone wyłączenie do przepływów finansowych dotyczących realizacji danego kontraktu. Podwyższone ryzyko transakcji znalazło odzwierciedlenie w nieco wyższej prowizji od wykorzystanego kapitału 2% oraz prowizji przygotowawczej w wysokości 2%. Były to jedyne koszty wynikające z korzystania z usługi. W dniu przesłania faktury do INDOS SA firma budowlana otrzymała przelew 80% wartości wierzytelności. Po pomyślnym zamknięciu finansowania pierwszej faktury limit finansowania został podwyższony do wysokości 500 000 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama