REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Finansowanie przedsiębiorstw
Finansowanie przedsiębiorstw
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nie ma przedsiębiorstwa, które na jakimś etapie rozwoju nie potrzebowałoby finansowania zewnętrznego. Czasem jest to wynikiem problemów z płynnością. Nierzadko jednak pozyskane środki finansowe są przeznaczane na inwestycje, przyspieszanie rozwoju firmy, czy zwiększanie jej udziału w rynku.

Finansowania bieżącej działalności

W przypadku finansowania bieżącej działalności, przedsiębiorcy najczęściej sięgają po kredyty lub pożyczki. Banki udzielają ich na korzystnych warunkach finansowych, ale jednocześnie, aby redukować swoje ryzyko, stawiają pożyczkobiorcom określone wymogi np. wykazanie się dobrymi wynikami finansowymi w ciągu ostatnich trzech lat. Co jednak mają zrobić przedsiębiorcy, którzy potrzebują zastrzyku gotówki, ale z różnych względów nie są w stanie sprostać oczekiwaniom banków?

REKLAMA

Autopromocja

W takim przypadku wyjściem z sytuacji są pożyczki udzielne przez pozabankowe instytucje finansowe. Instytucje takie, stosując uproszczone procedury weryfikacji wniosków o pożyczkę, elastycznie podchodząc do kwestii zabezpieczeń i stawiając mniejsze wymagania wstępne pożyczkobiorcom, są w stanie pomagać tym firmom, które zostały przez banki odesłane z kwitkiem. Ważną zaletą pożyczek pozabankowych jest także szybkość ich udzielania. Dzięki prostocie procedur decyzja o udzieleniu finansowania i przelew środków następuje w ciągu trzech dni.– wyjaśnia Katarzyna Sokoła, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu, członek zarządu INDOS SA.

Na co wydać pieniądze?

Pozyskane w formie pożyczki środki finansowe przedsiębiorca może przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Może to być np. spłata zobowiązań wobec ZUS i US czy wypłaty dla pracowników. Jednakże równie dobrze pieniądze te mogą zostać wydane na realizację pozyskanych zleceń czyli np. zakup materiałów budowlanych, kupno nowych maszyn lub unowocześnienie tych używanych, czy przeprowadzenie napraw lub remontów itp.

Jakie parametry decydują o kosztach pożyczki?

Podstawowymi parametrami decydującymi o kosztach pożyczki są jej wysokość i okres spłaty. Oznacza to, że koszty te rosną wraz z wysokością pożyczonej kwoty i długością czasu, na jaki pożyczka została zaciągnięta. Kolejną sprawą niezwykle ważną dla pożyczkodawcy jest także rzetelność płatnicza podmiotu, który będzie spłacać zobowiązanie (czasami jest to inny podmiot niż pożyczkobiorca)  i wiarygodność źródeł, z których będą spłacane zaciągnięte zobowiązania (np. kontrakt zawarty z jednostką budżetową jest bardziej wiarygodnym źródłem spłaty pożyczki niż promesa na podpisanie umowy z nowopowstałą, jednoosobową działalnością gospodarczą). Również w tym przypadku zależność jest oczywista – im stabilniejsza jest kondycja finansowa potencjalnego płatnika lub pewniejsze źródło spłaty, tym niższą prowizję uda się wynegocjować pożyczkobiorcy. Ważna także jest jakość zabezpieczeń, która może wydatnie obniżyć koszty zaciąganej pożyczki.

Należy przy tym pamiętać – i koniecznie zwracać na to uwagę – że uczciwe instytucje pozabankowe, konstruują swoje umowy z klientami w sposób całkowicie dla nich przejrzysty, zrozumiały i oczywisty. Nie ma tam miejsca na wprowadzanie żadnych ukrytych kosztów i zapisów drobnym druczkiem. Nie pobierają one również opłat za weryfikację wniosku złożonego przez klienta. W razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej zastanowić się dwa razy i porównać otrzymaną ofertę z propozycjami innych instytucji finansowych – mówi Katarzyna Sokoła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzaje finansowania

Obok standardowych pożyczek krótkoterminowych, które mogą być przeznaczone na dowolny cel, a okres finansowania wynosi maksymalnie sześć miesięcy na uwagę zasługują rozwiązania dedykowane dla pożyczkobiorców posiadających specyficzne potrzeby finansowe. Oto kilka przykładów.

Pożyczka pomostowa

Ta forma finansowania zapewnia wsparcie pieniężne, potrzebne przedsiębiorstwu w czasie oczekiwania na kredyt bankowy. Jej zaletą jest możliwość szybkiego skorzystania z finansowania w przypadku, gdy nadmiernie przeciągające się procedury bankowe stanowią zagrożenie dla płynności finansowej przedsiębiorstwa. Procedura weryfikacji wniosku o pożyczkę została maksymalnie ograniczona i opiera się na informacjach zawartych we wniosku kredytowym złożonym w banku lub na promesie bankowej. Proces decyzyjny przebiega szybko i środki finansowe wypłacane są w ciągu trzech dni. Pożyczka udzielana jest na czas oczekiwania na kredyt i jest ona spłacana bezpośrednio przez bank ze środków wypłacanych w jego ramach.

Pożyczka lombardowa pod zabezpieczenie

Pożyczka lombardowa pod zabezpieczenie to produkt skierowany do podmiotów gospodarczych, które posiadają mienie mogące stanowić zabezpieczenie. Zabezpieczeniem takim mogą być własne lub użyczone nieruchomości (mieszkanie, dom, lokal użytkowy, działka budowlana, gospodarstwo rolne, hala itp.) lub ruchomości (np.: środki transportu czy maszyny i urządzenia). Jako zabezpieczenie pożyczki, wskazane nieruchomości i ruchomości, są przewłaszczane na rzecz pożyczkodawcy, czyli przenoszona jest ich własność do czasu spłaty zobowiązania, a jednocześnie pozostają one w posiadaniu pożyczkobiorcy. Procedura rozpatrywania wniosku o pożyczkę ogranicza się w tym przypadku wyłączenie do oceny przedmiotu zabezpieczenia. Dzięki temu decyzja o udzieleniu finansowania i przelew środków dokonywany jest w terminie do trzech dni.

Ramowa umowa finansowania

Ramowa umowa finansowania to innowacyjny produkt finansowy stworzony przez INDOS SA jako odpowiedź na oczekiwania klientów. Jako nowoczesne i elastyczne narzędzie daje możliwość skorzystania z wielu różnych usług poprawiających płynność finansową, w zależności od  aktualnych potrzeb klienta. W zakresie tej usługi ustalany jest limit finansowania i do jego wysokości klient może zaciągać pożyczki czy finansować faktury w formie faktoringu. Zabezpieczenie ustanawiane jest tylko raz (a nie tak jak to się zazwyczaj dzieje, do każdej transakcji z osobna). Dzięki temu proces decyzyjny przyznawania kolejnych środków jest maksymalnie uproszczony i klient otrzymuje przelewy bardzo szybko.

Case study

Firma budująca w miejscowości wypoczynkowej kompleks hotelowy z basenami termalnymi i SPA starała się o kredyt konsolidacyjny zabezpieczony hipoteką w jednym z banków. Kwota kredytu miała wynieść 18 mln zł, procedura weryfikacyjna wniosku kredytowego trwała 3 miesiące. W tym czasie firma potrzebowała pilnie środków finansowych na dokończenie części inwestycji związanej z kompleksem basenowym. Inwestor zgłosił się do INDOS SA z wnioskiem o pożyczkę pomostową w wysokości 1 mln zł. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i środki wypłacono w dwóch transzach. Pierwszą transzę uruchomiono po ustanowieniu zabezpieczenia transakcji, jakim był wpis na hipotekę, drugą po podpisaniu umowy kredytowej z bankiem. Do umowy kredytu konsolidacyjnego prócz zobowiązań w kilku bankach została wpisana pożyczka z INDOS SA. Na koszt pożyczki złożyły się odsetki w wysokości 0,0274% dziennie, opłata przygotowawcza – 0,6% kwoty pożyczki, opłata administracyjna 0,7% kwoty pożyczki oraz opłata za przyznanie limitu finansowania w wysokości 1,75% kwoty pożyczki. Pożyczka została spłacona bezpośrednio przez bank udzielający kredytu konsolidacyjnego w terminie zgodnym z umową, czyli  ciągu trzech miesięcy.

Katarzyna Sokoła, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu, członek zarządu Indos SA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Zmiana zasad wysyłania pocztą pism (urzędowych, podatkowych, sądowych) z zachowaniem terminu. Łatwiej będzie też uzyskać oprocentowanie nadpłat

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp.? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

REKLAMA

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

REKLAMA

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

REKLAMA