reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Finanse i inwestycje > Finansowanie przedsiębiorstw

Finansowanie przedsiębiorstw

Nie ma przedsiębiorstwa, które na jakimś etapie rozwoju nie potrzebowałoby finansowania zewnętrznego. Czasem jest to wynikiem problemów z płynnością. Nierzadko jednak pozyskane środki finansowe są przeznaczane na inwestycje, przyspieszanie rozwoju firmy, czy zwiększanie jej udziału w rynku.

Finansowania bieżącej działalności

W przypadku finansowania bieżącej działalności, przedsiębiorcy najczęściej sięgają po kredyty lub pożyczki. Banki udzielają ich na korzystnych warunkach finansowych, ale jednocześnie, aby redukować swoje ryzyko, stawiają pożyczkobiorcom określone wymogi np. wykazanie się dobrymi wynikami finansowymi w ciągu ostatnich trzech lat. Co jednak mają zrobić przedsiębiorcy, którzy potrzebują zastrzyku gotówki, ale z różnych względów nie są w stanie sprostać oczekiwaniom banków?

W takim przypadku wyjściem z sytuacji są pożyczki udzielne przez pozabankowe instytucje finansowe. Instytucje takie, stosując uproszczone procedury weryfikacji wniosków o pożyczkę, elastycznie podchodząc do kwestii zabezpieczeń i stawiając mniejsze wymagania wstępne pożyczkobiorcom, są w stanie pomagać tym firmom, które zostały przez banki odesłane z kwitkiem. Ważną zaletą pożyczek pozabankowych jest także szybkość ich udzielania. Dzięki prostocie procedur decyzja o udzieleniu finansowania i przelew środków następuje w ciągu trzech dni.– wyjaśnia Katarzyna Sokoła, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu, członek zarządu INDOS SA.

Na co wydać pieniądze?

Pozyskane w formie pożyczki środki finansowe przedsiębiorca może przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Może to być np. spłata zobowiązań wobec ZUS i US czy wypłaty dla pracowników. Jednakże równie dobrze pieniądze te mogą zostać wydane na realizację pozyskanych zleceń czyli np. zakup materiałów budowlanych, kupno nowych maszyn lub unowocześnienie tych używanych, czy przeprowadzenie napraw lub remontów itp.

Jakie parametry decydują o kosztach pożyczki?

Podstawowymi parametrami decydującymi o kosztach pożyczki są jej wysokość i okres spłaty. Oznacza to, że koszty te rosną wraz z wysokością pożyczonej kwoty i długością czasu, na jaki pożyczka została zaciągnięta. Kolejną sprawą niezwykle ważną dla pożyczkodawcy jest także rzetelność płatnicza podmiotu, który będzie spłacać zobowiązanie (czasami jest to inny podmiot niż pożyczkobiorca)  i wiarygodność źródeł, z których będą spłacane zaciągnięte zobowiązania (np. kontrakt zawarty z jednostką budżetową jest bardziej wiarygodnym źródłem spłaty pożyczki niż promesa na podpisanie umowy z nowopowstałą, jednoosobową działalnością gospodarczą). Również w tym przypadku zależność jest oczywista – im stabilniejsza jest kondycja finansowa potencjalnego płatnika lub pewniejsze źródło spłaty, tym niższą prowizję uda się wynegocjować pożyczkobiorcy. Ważna także jest jakość zabezpieczeń, która może wydatnie obniżyć koszty zaciąganej pożyczki.

Należy przy tym pamiętać – i koniecznie zwracać na to uwagę – że uczciwe instytucje pozabankowe, konstruują swoje umowy z klientami w sposób całkowicie dla nich przejrzysty, zrozumiały i oczywisty. Nie ma tam miejsca na wprowadzanie żadnych ukrytych kosztów i zapisów drobnym druczkiem. Nie pobierają one również opłat za weryfikację wniosku złożonego przez klienta. W razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej zastanowić się dwa razy i porównać otrzymaną ofertę z propozycjami innych instytucji finansowych – mówi Katarzyna Sokoła.

Rodzaje finansowania

Obok standardowych pożyczek krótkoterminowych, które mogą być przeznaczone na dowolny cel, a okres finansowania wynosi maksymalnie sześć miesięcy na uwagę zasługują rozwiązania dedykowane dla pożyczkobiorców posiadających specyficzne potrzeby finansowe. Oto kilka przykładów.

Pożyczka pomostowa

Ta forma finansowania zapewnia wsparcie pieniężne, potrzebne przedsiębiorstwu w czasie oczekiwania na kredyt bankowy. Jej zaletą jest możliwość szybkiego skorzystania z finansowania w przypadku, gdy nadmiernie przeciągające się procedury bankowe stanowią zagrożenie dla płynności finansowej przedsiębiorstwa. Procedura weryfikacji wniosku o pożyczkę została maksymalnie ograniczona i opiera się na informacjach zawartych we wniosku kredytowym złożonym w banku lub na promesie bankowej. Proces decyzyjny przebiega szybko i środki finansowe wypłacane są w ciągu trzech dni. Pożyczka udzielana jest na czas oczekiwania na kredyt i jest ona spłacana bezpośrednio przez bank ze środków wypłacanych w jego ramach.

Pożyczka lombardowa pod zabezpieczenie

Pożyczka lombardowa pod zabezpieczenie to produkt skierowany do podmiotów gospodarczych, które posiadają mienie mogące stanowić zabezpieczenie. Zabezpieczeniem takim mogą być własne lub użyczone nieruchomości (mieszkanie, dom, lokal użytkowy, działka budowlana, gospodarstwo rolne, hala itp.) lub ruchomości (np.: środki transportu czy maszyny i urządzenia). Jako zabezpieczenie pożyczki, wskazane nieruchomości i ruchomości, są przewłaszczane na rzecz pożyczkodawcy, czyli przenoszona jest ich własność do czasu spłaty zobowiązania, a jednocześnie pozostają one w posiadaniu pożyczkobiorcy. Procedura rozpatrywania wniosku o pożyczkę ogranicza się w tym przypadku wyłączenie do oceny przedmiotu zabezpieczenia. Dzięki temu decyzja o udzieleniu finansowania i przelew środków dokonywany jest w terminie do trzech dni.

Ramowa umowa finansowania

Ramowa umowa finansowania to innowacyjny produkt finansowy stworzony przez INDOS SA jako odpowiedź na oczekiwania klientów. Jako nowoczesne i elastyczne narzędzie daje możliwość skorzystania z wielu różnych usług poprawiających płynność finansową, w zależności od  aktualnych potrzeb klienta. W zakresie tej usługi ustalany jest limit finansowania i do jego wysokości klient może zaciągać pożyczki czy finansować faktury w formie faktoringu. Zabezpieczenie ustanawiane jest tylko raz (a nie tak jak to się zazwyczaj dzieje, do każdej transakcji z osobna). Dzięki temu proces decyzyjny przyznawania kolejnych środków jest maksymalnie uproszczony i klient otrzymuje przelewy bardzo szybko.

Case study

Firma budująca w miejscowości wypoczynkowej kompleks hotelowy z basenami termalnymi i SPA starała się o kredyt konsolidacyjny zabezpieczony hipoteką w jednym z banków. Kwota kredytu miała wynieść 18 mln zł, procedura weryfikacyjna wniosku kredytowego trwała 3 miesiące. W tym czasie firma potrzebowała pilnie środków finansowych na dokończenie części inwestycji związanej z kompleksem basenowym. Inwestor zgłosił się do INDOS SA z wnioskiem o pożyczkę pomostową w wysokości 1 mln zł. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i środki wypłacono w dwóch transzach. Pierwszą transzę uruchomiono po ustanowieniu zabezpieczenia transakcji, jakim był wpis na hipotekę, drugą po podpisaniu umowy kredytowej z bankiem. Do umowy kredytu konsolidacyjnego prócz zobowiązań w kilku bankach została wpisana pożyczka z INDOS SA. Na koszt pożyczki złożyły się odsetki w wysokości 0,0274% dziennie, opłata przygotowawcza – 0,6% kwoty pożyczki, opłata administracyjna 0,7% kwoty pożyczki oraz opłata za przyznanie limitu finansowania w wysokości 1,75% kwoty pożyczki. Pożyczka została spłacona bezpośrednio przez bank udzielający kredytu konsolidacyjnego w terminie zgodnym z umową, czyli  ciągu trzech miesięcy.

Katarzyna Sokoła, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu, członek zarządu Indos SA

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja ITAKA

Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama