reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Windykacja > Jak wybrać firmę windykacyjną i rodzaj windykacji?

Jak wybrać firmę windykacyjną i rodzaj windykacji?

Wybierając firmę windykacyjną warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Podstawową kwestią jest to czy wynajęta firma będzie realizowała swoje działania wyłącznie zgodnie z obowiązującym prawem. Drugą sprawą, na którą warto zwrócić szczególną uwagę jest zgodność zakresu działalności firmy windykacyjnej z bieżącymi potrzebami zleceniodawcy. Na przykład, firma realizująca tylko windykację polubowną nie będzie pomocna w sprawie, która być może będzie wymagała przeprowadzania egzekucji komorniczej. Kolejnym, niezwykle ważnym kryterium wyboru powinno być zaufanie, jakim firma windykacyjna cieszy się na rynku.

Poszukując firmy windykacyjnej należy wybierać przede wszystkim spośród tych, których wiarygodność i skuteczność miała już okazję zostać pozytywnie zweryfikowana na przestrzeni dłuższego okresu przez innych klientów. Potwierdzeniem rzetelności firmy jest też jej przynależność do stowarzyszeń branżowych i rekomendacje przez nie udzielone. Warto zastanowić się również nad tym, jaki sposób rozliczania będzie w danej sytuacji najkorzystniejszy. Większość firm windykacyjnych stosuje jeden z dwóch modeli wynagradzania. Są takie, które pobierają opłatę wstępną i przyjmują do windykacji wszystkie wierzytelności bez ich uprzedniej weryfikacji. W tym wypadku opłata ta jest niższa, ale pobierana bez względu na poziom skuteczności windykacji. Druga forma rozliczenia opiera się na zasadzie success fee.

Nasza spółka proponuje swoim klientom model wynagradzania polegający na naliczaniu prowizji wyłącznie za skuteczne działania. Podpisanie umowy poprzedza bezpłatne badanie kondycji finansowej dłużnika. Na jego podstawie dokonywana jest ocena szans na wyegzekwowanie długu. – wyjaśnia Katarzyna Sokoła, członek zarządu INDOS SA.

Odsetki 2016 – rewolucyjne zmiany

Jaki rodzaj windykacji wybrać?

Firma windykacyjna powinna dobrać rodzaj windykacji do sytuacji i oczekiwań wierzyciela. Warto jednak wiedzieć zawczasu, czym różnią się poszczególne opcje. Poniżej zaprezentowanych jest kilka możliwości.

Windykacja powiernicza

Umowa windykacji powierniczej pozwala na szybkie i elastyczne podjęcie działań zmierzających do odzyskania należności. W ramach tej usługi klient przelewa na firmę windykacyjną prawa do wierzytelności na czas trwania windykacji.

Tym samym firma windykacyjna staje się dla dłużnika wierzycielem, a pierwotny wierzyciel przestaje uczestniczyć w sporze. Nasze doświadczenie wskazuje, że sam fakt zmiany wierzyciela skutecznie mobilizuje dłużnika do szybszej spłaty zobowiązania. – informuje Katarzyna Sokoła, członek zarządu INDOS SA.

Jednocześnie zleceniodawca przez cały czas zachowuje kontrolę nad procesem windykacji. Firma windykacyjna realizuje aktywne i bezpośrednie działania, a po odzyskaniu należności niezwłocznie przekazuje uzyskane kwoty zleceniodawcy. Ponieważ wierzyciel może żądać od dłużnika zwrotu kosztów poniesionych w związku z dochodzeniem należności, to wynagrodzenie firmy windykacyjnej może być także odzyskane od dłużnika.

Schemat działania

Windykacja powiernicza

Źródło: INDOS SA

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Windykacja powiernicza z zaliczką

Usługa windykacji z zaliczką skierowana jest do tych firm, które pilnie potrzebują finansowania i jest połączeniem windykacji z pożyczką.  Jej największą zaletą jest to, że klient nie musi czekać na pieniądze do momentu odzyskania należności od dłużnika. Zaliczka w kwocie do 90% kwoty wierzytelności, pozwalająca na zachowanie płynności finansowej, wypłacana jest od razu po podpisaniu umowy. Reszta postępowania toczy się tak, jak w przypadku standardowej windykacji powierniczej.

Schemat działania

Windykacja powiernicza z zaliczką

Źródło: INDOS SA

Wskaźniki i stawki

Kalkulatory

Windykacja na zlecenie

Jest to usługa przeznaczona dla firm, które z powodu zakazu cesji lub z innych przyczyn nie mogą przelać wierzytelności na firmę windykacyjną. Sposób przeprowadzania działań windykacyjnych jest podobny, jak w przypadku windykacji powierniczej. Różnica leży w rozwiązaniach formalnych, ponieważ w tym przypadku nie dochodzi do przelewu wierzytelności, a klient udziela firmie windykacyjnej pełnomocnictwa  do  działania  w  jego imieniu i na jego rachunek.

Windykacja na zlecenie polubowna

Zaletami polubownej windykacji na zlecenie są niższe, w porównaniu z innymi formami windykacji, koszty skorzystanie z usługi oraz ograniczenie do minimum formalności przy przyjęciu zlecenia. Usługa skierowana jest szczególnie do tych przedsiębiorców, którym zależy na utrzymaniu dobrych relacji handlowych z kontrahentem, który nie uregulował płatności i którzy z różnych względów nie chcą dochodzić należności na drodze postępowania sądowego. W ramach usługi nasi doświadczeni windykatorzy prowadzą negocjacje z dłużnikiem, aby w efekcie skłonić go do dobrowolnej spłaty długu, bez konieczności oddawania sprawy do sądu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Majtkowski

Analityk Expandera

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama