Faktoring - definicja, rodzaje, korzyści dla małych i średnich firm
REKLAMA
REKLAMA
Sektor MSP powoli odkrywa zalety faktoringu
Usługi faktoringowe są obecne na polskim rynku od blisko 20 lat. Początkowo korzystały z nich głównie przedsiębiorstwa generujące duże obroty i wystawiające wiele faktur. Rozwojowi rynku towarzyszy pojawienie się firm faktoringowych spoza sektora bankowego, które udzielają finansowania bez względu na branżę, czas prowadzenia działalności czy też jej skalę.
REKLAMA
Mimo to wielu mniejszych przedsiębiorców nadal sądzi, że wielkość sprzedaży czy ilość kontrahentów nie spełniają kryteriów stawianych przez firmy faktoringowe i często nawet nie próbuje skorzystać z tej formy finansowania. Tymczasem w branży zaszły istotne zmiany. Obecnie do finansowania można oddać nawet jedną fakturę. Pojawiło się także wiele nowych rodzajów faktoringu, dzięki czemu również małe i średnie przedsiębiorstwa mogą dobrać usługę odpowiednią do specyfiki swojej działalności czy też konkretnej sytuacji biznesowej.
Monitor Księgowego – prenumerata
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Jak to działa?
Faktoring, w największym uproszczeniu, polega na zamianie faktur z odroczonym terminem płatności na gotówkę. Przedsiębiorca realizuje zamówienie, wystawia fakturę i przesyła ją do firmy faktoringowej. Firma faktoringowa – faktor, przekazuje mu pełną lub częściową zapłatę w ciągu 24 godzin. Nabywca dokonuje zapłaty do faktora zgodnie z terminem płatności (np. po 60 dniach). Dzięki temu przedsiębiorstwo, która które korzysta z faktoringu może zaoferować swoim kontrahentom długie terminy płatności, a zarazem uniknąć oczekiwania na środki finansowe do dnia wymagalności faktur.
Schemat działania faktoringu
Różne rodzaje faktoringu
Aby przedsiębiorca mógł skorzystać z faktoringu płatnik faktury musi wyrazić zgodę na przeniesienie praw do wierzytelności na rzecz faktora. Co jednak w sytuacji, gdy płatnik nie akceptuje cesji? Rozwiązaniem jest faktoring niejawny. Od standardowej usługi faktoringu różni się tym, że płatnik nie jest informowany o faktoringu i dokonuje spłaty należności do dostawcy, a nie do firmy faktoringowej.
Dużą popularnością cieszy się faktoring niepełny, który odpowiada na potrzeby większości firm sprzedających swoje produkty lub usługi z wydłużonym terminem płatności. Niewątpliwymi zaletami tej usługi są niższe opłaty, szybsze przyznanie finansowania oraz zminimalizowane wymogi dotyczące zabezpieczeń transakcji. Ten rodzaj faktoringu jest najbardziej odpowiedni dla firm, które mają stałych i godnych zaufania kontrahentów, ponieważ ryzyko niewypłacalności płatnika pozostaje po stronie wystawiającego fakturę.
REKLAMA
Ciekawą formą faktoringu jest tzw. faktoring odwrotny. Odwrotny, gdyż faktury do finansowania przekazuje nie dostawca, ale odbiorca towarów lub usług. Faktor płaci za faktury w terminie ustalonym przez strony transakcji. Odbiorca natomiast spłaca swoje zobowiązania wobec faktora w dogodnym dla siebie czasie. W niektórych przypadkach uregulowanie należności przed terminem płatności pozwala skorzystać ze skonta – zniżki za szybszą płatność. Uzyskana w ten sposób kwota może pokryć wydatki związane z korzystaniem z tej formy finansowania.
Z badań przeprowadzonych przez EFL Skaner MSP wynika, że zaledwie 6 proc. firm należących do sektora małych i średnich przedsiębiorstw skorzystało w 2014 roku z faktoringu. A przecież wiele z nich niejednokrotnie znalazło się w sytuacji braku środków na zapłatę należnych podatków czy wynagrodzeń, ponieważ musieli czekać na uregulowanie zobowiązań przez swoich kontrahentów.
- Firmy poszukujące finansowania zazwyczaj w pierwszej kolejności starają się o kredyt obrotowy w banku. Instytucja ta bada zdolność kredytową przedsiębiorstwa, na którą wpływa bardzo wiele czynników. Zdarza się, że po takiej analizie bank uznaje, że firma nie ma zdolności kredytowej. Taka sytuacja nie dyskwalifikuje przedsiębiorcy w zakresie udzielenia finansowania w formie faktoringu. Brak zdolności kredytowej nie jest przeszkodą. W tym przypadku oceniane są inne kryteria np.: liczba faktur przestawionych do faktoringu, wiarygodność płatnicza odbiorców czy ich liczba – mówi Katarzyna Sokoła, członek zarządu, INDOS SA.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat