REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe obowiązki banków przy udzielaniu kredytów hipotecznych

Comarch
Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych
Nowe obowiązki banków przy udzielaniu kredytów hipotecznych
Nowe obowiązki banków przy udzielaniu kredytów hipotecznych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od 22 lipca 2017 r. obowiązuje znowelizowana ustawa o kredycie hipotecznym wprowadzająca do prawa polskiego unijną dyrektywę MCD, której zadaniem jest zwiększenie przejrzystości ofert kredytowych. Zmiany jakie za sobą niesie w dużym stopniu wiążą się z systemami kredytowymi obsługującymi produkty hipoteczne: jedne i drugie muszą nadążać za paragrafami.

Systemy kredytowe na bieżąco z paragrafami: Comarch Loan Origination

Dla banków: 21 dni na wydanie decyzji kredytowej i poinformowanie o niej, dla klientów: 14 dni na wypowiedzenie kredytu po zawarciu umowy oraz wcześniejsza spłata zobowiązania w dowolnym momencie.

Autopromocja

To jedne z ważniejszych zapisów nowej ustawy kompleksowo regulującej zasady udzielania kredytów oraz działania pośredników i doradców kredytowych. Transponuje ona do prawa polskiego zapisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego z 2014 r w sprawie umów o kredyt związanych z nieruchomościami mieszkalnymi (w skrócie: MCD).

Jak podaje Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, wprowadzone regulacje mają działać na rzecz skutecznej ochrony nabywców nieruchomości poprzez zapewnienie im możliwości zawierania spójnych i uczciwych umów kredytowych oraz uzyskiwania informacji i wyjaśnień na każdym etapie wnioskowania o kredyt i spłacania go.

Ustawa wprowadza zmiany w dwóch obszarach. Po pierwsze ułatwia klientom analizę rynku kredytów hipotecznych, ponieważ nakłada na każdego kredytodawcę, pośrednika, czy agenta wymóg dostarczania klientom ustandaryzowanych formularzy informacyjnych z informacją o całkowitej kwocie kredytu, zasadach jego spłaty, czy stopie oprocentowania. Po drugie wymusza ona na przekazywaniu danych klientom na reprezentatywnych przykładach. Wszystko to wpisuje się w szerszy trend standaryzacji usług kredytowych i zapewniania większej transparentności ofert.  Od tej pory klienci banków będą mogli zdecydowanie łatwiej porównywać oferty różnych kredytodawców. Banki z kolei będą musiały trzymać się sztywnych terminów, jeżeli chodzi o decyzje kredytowe.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to konieczność wprowadzenia stosownych zmian w bankowych systemach informatycznych, bo to one obsługują produkty hipoteczne. Można jednak zrobić to szybko i bezboleśnie  – zauważa Tomasz  Korczakowski, konsultant platformy Comarch Loan Origination.

Rozwiązanie Comarch jest zbudowane w taki sposób, który pozwala na sprawne wprowadzanie modyfikacji wynikających ze zmian w prawie. Pozwala ono m.in. na kompleksową obsługę procesu sprzedaży produktów kredytowych, tj. symulację kredytu, weryfikację wniosków, podejmowanie decyzji kredytowej oraz wypłatę środków. Automatyzuje pracę doradców klienta obsługujących ten proces m m.in. dzięki zastosowaniu kalkulatorów wyspecjalizowanych w symulacjach, sprawnemu generowaniu wydruków i weryfikacji klienta w bazach, efektywnej analizie finansowej czy wykorzystaniu ścieżek decyzyjnych i negocjacyjnych.

Comarch Loan Origination, argumentuje Korczakowski,  umożliwia łatwe definiowanie takich formularzy, a także automatyczne ich wypełnianie na podstawie zgromadzonych wcześniej danych.

Korczakowski: Ustawa mówi też m.in. o obowiązku oceny zdolności kredytowej na bazie kompletnej informacji – uzyskanej bezpośrednio od kredytobiorcy lub pochodzącej z baz danych.

Również tutaj rozwiązanie Comarchu przychodzi z pomocą bankom, automatyzując czynności związane z analizą wniosku kredytowego, sytuacji finansowej klienta oraz wyceną zabezpieczeń. Weryfikacja klienta oraz jego dokumentów w bazach, na czarnych listach oraz w Biurze Informacji Kredytowej odbywa się w tle – całkowicie automatycznie. Rezultat: znaczne ograniczenie ryzyka wystąpienia błędów w procesie przyznawania pożyczki dzięki spójności danych generowanych przez system.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA