REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze Europejskie 2017 - 216 konkursów w październiku

Subskrybuj nas na Youtube
Fundusze Europejskie 2017 - 216 konkursów w październiku
Fundusze Europejskie 2017 - 216 konkursów w październiku
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju informuje, że w październiku 2017 roku można ubiegać się o środki z Funduszy Europejskich w 216 konkursach, w tym 118 zupełnie nowych. Październikowe konkursy są przeznaczone m.in. dla przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, partnerów społeczno-gospodarczych, uczelni wyższych i jednostek naukowych.

Nie znalazłeś się w jednej z ww. grup? Nie szkodzi. Sprawdź ofertę wszystkich naborów unijnych, które ruszają na początku października lub trwają w tym miesiącu. Wśród nich znajdziesz 38 konkursów z programów ogólnopolskich, 167 konkursów z programów regionalnych i 11 konkursów z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Poniżej najważniejsze informacje o naborach.

REKLAMA

Autopromocja

Badania i rozwój

„Szybka ścieżka” to konkurs z przyspieszoną oceną wniosków, skierowany do mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. W październiku ruszają dwa takie nabory. Oba konkursy dotyczą opracowania nowego produktu lub usługi i wymagają przeprowadzenia badań przemysłowych albo eksperymentalnych prac rozwojowych. Elementem projektu mogą być również prace przedwdrożeniowe.

O dotacje w trybie „Szybkiej ścieżki” mogą ubiegać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy, których wyróżniono certyfikatem „Seal of Excellence”. W naborze mogą wziąć udział projekty, które już wcześniej doceniono, ale nie przyznano im finansowania. Przedsiębiorstwa nie przejdą ponownej oceny, ale będą musiały spełnić określone wymogi.

W obu konkursach wprowadzono rozwiązania, które otwierają nowe możliwości dla uczestników i ułatwiają im sięganie po środki unijne:

  • Firmy mogą sfinansować prace przedwdrożeniowe, np. opracowanie dokumentacji wdrożeniowej, usługi rzecznika patentowego, testy, certyfikacja, czy badania rynku.
  • Projekty mogą być realizowane w konsorcjach, których liderami są tylko duże przedsiębiorstwa.
  • Obniżono próg minimalnej wartości projektu do 1 miliona złotych dla MŚP.
  • Obniżono próg dla dużych firm do 5 mln zł.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Innowacje

Działasz w branży związanej z innowacjami? Dwa październikowe konkursy na wsparcie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych tj. INNOSBZ i INNOSTAL to może być oferta dla Ciebie. Nabory skierowane są do przedsiębiorców i konsorcjów złożonych z przedsiębiorstw. Składając wniosek możesz otrzymać pieniądze na projekty, który obejmują badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo eksperymentalne prace rozwojowe.

Konkurs INNOSBZ dotyczy obszaru produkcji systemów bezzałogowych w tym:

  • bezzałogowych statków powietrznych,
  • bezzałogowych platformy lądowych,
  • bezzałogowych platform operujących w środowisku wodnym,
  • podsystemów, podzespołów i technologii dla platform bezzałogowych.

Z kolei w konkursie INNOSTAL szansę na dofinansowanie mają projekty polegające na:

  • ulepszaniu wyrobów stalowych i innowacyjnej technologii ich wytwarzania,
  • odzysku i recyklingu surowców z odpadów metalurgicznych i złomu,
  • optymalizacji zużycia energii.

Efektywność energetyczna

Duże przedsiębiorstwa, czy spółdzielnie mieszkaniowe, które są koordynatorem lub członkiem klastra energii, w październiku również mogą sięgnąć po dotacje unijne. Mogą dofinansować inwestycje, w których wykorzystuje się technologię wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej tj. budowę nowych lub zwiększenie mocy istniejących jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.

Transport

Październik to okazja dla jednostek samorządów terytorialnych na zainwestowanie w niezbędną infrastrukturę drogową. W programach regionalnych są pieniądze na budowę  dróg, ale także przebudowę mostów, wiaduktów estakad czy tuneli drogowych. Projekty powinny dotyczyć niskoemisyjnego transportu miejskiego oraz wdrażania inteligentnych systemów transportowych. Jako że konkursy wspierają efektywność energetyczną, ale i zdrowy tryb życia, nie zabraknie pieniędzy na rozwój ścieżek i tras rowerowych oraz systemów rowerów miejskich. Ponadto podejmowane działania mają za zadanie zmniejszyć zatłoczenie miast i ograniczyć ruch samochodowy w centrach miast.

Zdrowie

W październiku otwartych będzie ponad 20 konkursów regionalnych poświęconych działaniom na rzecz zdrowia. Dofinansowanie możesz uzyskać na usługi takie jak: rehabilitacja z elementami edukacji w zakresie codziennej aktywności fizycznej, promocję i edukację zdrowotną oraz wzmocnienie potencjału zdrowia osób pracujących. Dodatkowo dzięki funduszom będziesz mógł wdrożyć kompleksowe programy zdrowotne dotyczące chorób negatywnie wpływających na rynek pracy, ułatwiające powroty do pracy oraz umożliwiające wydłużenie aktywności zawodowej. Przykładowo część konkursów obejmuje rozwój profilaktyki nowotworowej (co przyczynia się do szybszego wykrywania raka piersi, szyjki macicy i raka jelita grubego).

Nauka i edukacja

Październik to również bogata oferta konkursów dotyczących poprawy jakości oświaty. Na początku miesiąca ruszają aż 3 konkursy z tego obszaru. Pierwszy konkurs skierowany jest do podmiotów, które zajmują się kształceniem i doskonaleniem zawodowym nauczycieli. Takie podmioty mogą pozyskać wsparcie unijne na przygotowanie szczegółowych planów i programów szkoleń, które wspomagają pracowników szkół. Dotyczy to nauczania m.in. kompetencji kluczowych uczniów np. matematyczno-przyrodniczych, języków obcych, nauczania eksperymentalnego, właściwych postaw (kreatywności, innowacyjności, pracy zespołowej).

Kolejny konkurs to szansa dla podmiotów, które posiadają doświadczenie w opracowywaniu lub adaptacji narzędzi diagnostycznych. Chodzi o narzędzia, które wspierają pomoc psychologiczno-pedagogiczną dzieci i młodzieży. Dzięki dotacji unijnej można opracować materiały i aplikacje elektroniczne do prowadzenia diagnozy psychologiczno-pedagogicznej na każdym etapie edukacji dla uczniów o specjalnych potrzebach.

W październiku otwiera się również oferta dla podmiotów, które tworzą multimedialne i interaktywne e-materiały dydaktyczne, w tym dostępne dla uczniów z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Dotyczy to materiałów do przedmiotów przyrodniczych (fizyka, chemia, geografia, biologia), humanistycznych (polski, historia, filozofia, wiedza o społeczeństwie) oraz matematyki i informatyki.

Szkolenia

Organizacje i instytucje z doświadczeniem szkoleniowym mogą sięgnąć po pieniądze na przeprowadzenie szkoleń w zakresie form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Do tego konkursu mogą przystąpić np. instytucje szkoleniowe, organizacje pozarządowe, partnerzy społeczni, instytucje publiczne czy jednostki naukowe.

Szkolenia są kierowane do przedstawicieli podmiotów niegminnych, którzy planują utworzenie i prowadzenie instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Dotyczy to dzieci, które pochodzą z gmin, na terenie których mieszka mniej niż 5 tys. mieszkańców.

Innowacje społeczne

Na wsparcie unijne mają szanse uczelnie wyższe, które kształcą na kierunkach istotnych z punktu widzenia rozwoju przemysłu motoryzacyjnego. Do takich kierunków zalicza się m.in. automatyka, robotyka, elektronika, elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, transport. Uczelnie mogą pozyskać dotacje unijne na opracowanie programu kształcenia kadr właśnie dla sektora motoryzacji.  

Aktywizacja społeczna

Jeśli działasz w jednym z ośrodków pomocy społecznej lub usług aktywnej integracji  to już dziś możesz postarać się o dofinansowanie na działania związane z aktywizacją osób wykluczonych społecznie lub zagrożonych ubóstwem. Fundusze obejmą nie tylko szkolenia mające podwyższać lub dostosowywać kompetencje i kwalifikacje, niezbędne na rynku pracy. Dostępne będą także usługi takie jak: pośrednictwo pracy, staże i praktyki oraz poradnictwo zawodowe w zakresie planowania rozwoju kariery zawodowej. Większość konkursów w programach regionalnych zamyka się w październiku, dlatego nie zwlekaj ze złożeniem odpowiedniego wniosku.


Infrastruktura społeczna

Jeśli zastanawiasz się nad modernizacją lub budową infrastruktury o charakterze społecznym, październik stwarza duże możliwości na podejmowanie tego typu działań. Dofinansowanie możesz dostać m.in. na inwestycje w ramach rozwoju mieszkalnictwa chronionego (w tym przebudowa i wyposażenie zdegradowanych budynków w celu ich adaptacji na mieszkania). Wsparcie mogą otrzymać też placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz rodzinne domy dziecka. Z pieniędzy w konkursach regionalnych możesz sfinansować działania takie jak modernizacja budynków, remont czy zapewnienie niezbędnego sprzętu i wyposażenia.

Metodologie i modele społeczne

W październiku rusza konkurs na opracowanie systemu monitorowania efektywności działań prowadzonych przez powiatowe urzędy pracy. To oferta skierowana do organizacji pozarządowych, jednostek naukowych czy uczelni wyższych.

Wypracowany w projekcie system ma zapewnić monitorowanie efektywności form aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych w okresie dłuższym niż 12 miesięcy od zakończenia działań urzędu pracy.

W październiku dotacje z Funduszy Europejskich mogą również otrzymać instytucje, które działają na rzecz osób szczególnie zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jeśli działasz w takiej instytucji, możesz otrzymać środki unijne na projekt skierowany do ludności romskiej. Ludność romska jest grupą szczególnie narażoną na wykluczenie społeczne. Dlatego potrzebne są kompleksowe działania na rzecz poprawy wykształcenia i zatrudnienia członków tej społeczności. Dotyczy to również likwidacji barier, które ograniczają zatrudnianie Romów i ich integrację społeczną.

Współpraca ponadnarodowa

Działasz na rynku międzynarodowym? A może chcesz nawiązać współpracę z partnerem zagranicznym? Masz szansę na realizację projektu, którego efektem jest wypracowanie i wdrożenie nowego rozwiązania w sferze społecznej we współpracy z partnerem zagranicznym z kraju członkowskiego Unii Europejskiej.

Nowe rozwiązania to koncepcje, które po opracowaniu będą dostępne i gotowe do wdrożenia po zakończeniu pracy projektowej. Takimi rozwiązaniami mogą być np.:

  • programy szkoleniowe,
  • narzędzia i metody doradztwa,
  • programy zwiększające dostęp do zatrudnienia, czy aktywizacji osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, np. NEETs, 50+, kobiet, niepełnosprawnych,
  • metody zwiększające możliwości zatrudnienia osób młodych bez pracy, w szczególności tzw. NEETs.

Nowe rozwiązanie musi dotyczyć defaworyzowanych grup np. osób młodych bez pracy, kobiet, osób starszych, osób z niepełnosprawnością z obszarów rewitalizowanych miast średnich.  

Poznaj szczegóły

To tylko wybrane przykłady konkursów. Jeśli jesteś zainteresowany jakimś konkursem, szczegółowe informacje o wszystkich trwających naborach znajdziesz poniżej:

Potrzebujesz dodatkowych informacji?

Przyjdź, zadzwoń lub wyślij maila bezpośrednio do instytucji organizującej konkurs lub Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Pracownicy i konsultanci udzielą Ci bezpłatnych informacji.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

REKLAMA

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA