REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze Europejskie 2017 - 216 konkursów w październiku

Fundusze Europejskie 2017 - 216 konkursów w październiku
Fundusze Europejskie 2017 - 216 konkursów w październiku
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju informuje, że w październiku 2017 roku można ubiegać się o środki z Funduszy Europejskich w 216 konkursach, w tym 118 zupełnie nowych. Październikowe konkursy są przeznaczone m.in. dla przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, partnerów społeczno-gospodarczych, uczelni wyższych i jednostek naukowych.

Nie znalazłeś się w jednej z ww. grup? Nie szkodzi. Sprawdź ofertę wszystkich naborów unijnych, które ruszają na początku października lub trwają w tym miesiącu. Wśród nich znajdziesz 38 konkursów z programów ogólnopolskich, 167 konkursów z programów regionalnych i 11 konkursów z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Poniżej najważniejsze informacje o naborach.

REKLAMA

Autopromocja

Badania i rozwój

„Szybka ścieżka” to konkurs z przyspieszoną oceną wniosków, skierowany do mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. W październiku ruszają dwa takie nabory. Oba konkursy dotyczą opracowania nowego produktu lub usługi i wymagają przeprowadzenia badań przemysłowych albo eksperymentalnych prac rozwojowych. Elementem projektu mogą być również prace przedwdrożeniowe.

O dotacje w trybie „Szybkiej ścieżki” mogą ubiegać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy, których wyróżniono certyfikatem „Seal of Excellence”. W naborze mogą wziąć udział projekty, które już wcześniej doceniono, ale nie przyznano im finansowania. Przedsiębiorstwa nie przejdą ponownej oceny, ale będą musiały spełnić określone wymogi.

W obu konkursach wprowadzono rozwiązania, które otwierają nowe możliwości dla uczestników i ułatwiają im sięganie po środki unijne:

  • Firmy mogą sfinansować prace przedwdrożeniowe, np. opracowanie dokumentacji wdrożeniowej, usługi rzecznika patentowego, testy, certyfikacja, czy badania rynku.
  • Projekty mogą być realizowane w konsorcjach, których liderami są tylko duże przedsiębiorstwa.
  • Obniżono próg minimalnej wartości projektu do 1 miliona złotych dla MŚP.
  • Obniżono próg dla dużych firm do 5 mln zł.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Innowacje

Działasz w branży związanej z innowacjami? Dwa październikowe konkursy na wsparcie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych tj. INNOSBZ i INNOSTAL to może być oferta dla Ciebie. Nabory skierowane są do przedsiębiorców i konsorcjów złożonych z przedsiębiorstw. Składając wniosek możesz otrzymać pieniądze na projekty, który obejmują badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo eksperymentalne prace rozwojowe.

Konkurs INNOSBZ dotyczy obszaru produkcji systemów bezzałogowych w tym:

  • bezzałogowych statków powietrznych,
  • bezzałogowych platformy lądowych,
  • bezzałogowych platform operujących w środowisku wodnym,
  • podsystemów, podzespołów i technologii dla platform bezzałogowych.

Z kolei w konkursie INNOSTAL szansę na dofinansowanie mają projekty polegające na:

  • ulepszaniu wyrobów stalowych i innowacyjnej technologii ich wytwarzania,
  • odzysku i recyklingu surowców z odpadów metalurgicznych i złomu,
  • optymalizacji zużycia energii.

Efektywność energetyczna

Duże przedsiębiorstwa, czy spółdzielnie mieszkaniowe, które są koordynatorem lub członkiem klastra energii, w październiku również mogą sięgnąć po dotacje unijne. Mogą dofinansować inwestycje, w których wykorzystuje się technologię wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej tj. budowę nowych lub zwiększenie mocy istniejących jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.

Transport

Październik to okazja dla jednostek samorządów terytorialnych na zainwestowanie w niezbędną infrastrukturę drogową. W programach regionalnych są pieniądze na budowę  dróg, ale także przebudowę mostów, wiaduktów estakad czy tuneli drogowych. Projekty powinny dotyczyć niskoemisyjnego transportu miejskiego oraz wdrażania inteligentnych systemów transportowych. Jako że konkursy wspierają efektywność energetyczną, ale i zdrowy tryb życia, nie zabraknie pieniędzy na rozwój ścieżek i tras rowerowych oraz systemów rowerów miejskich. Ponadto podejmowane działania mają za zadanie zmniejszyć zatłoczenie miast i ograniczyć ruch samochodowy w centrach miast.

Zdrowie

W październiku otwartych będzie ponad 20 konkursów regionalnych poświęconych działaniom na rzecz zdrowia. Dofinansowanie możesz uzyskać na usługi takie jak: rehabilitacja z elementami edukacji w zakresie codziennej aktywności fizycznej, promocję i edukację zdrowotną oraz wzmocnienie potencjału zdrowia osób pracujących. Dodatkowo dzięki funduszom będziesz mógł wdrożyć kompleksowe programy zdrowotne dotyczące chorób negatywnie wpływających na rynek pracy, ułatwiające powroty do pracy oraz umożliwiające wydłużenie aktywności zawodowej. Przykładowo część konkursów obejmuje rozwój profilaktyki nowotworowej (co przyczynia się do szybszego wykrywania raka piersi, szyjki macicy i raka jelita grubego).

Nauka i edukacja

REKLAMA

Październik to również bogata oferta konkursów dotyczących poprawy jakości oświaty. Na początku miesiąca ruszają aż 3 konkursy z tego obszaru. Pierwszy konkurs skierowany jest do podmiotów, które zajmują się kształceniem i doskonaleniem zawodowym nauczycieli. Takie podmioty mogą pozyskać wsparcie unijne na przygotowanie szczegółowych planów i programów szkoleń, które wspomagają pracowników szkół. Dotyczy to nauczania m.in. kompetencji kluczowych uczniów np. matematyczno-przyrodniczych, języków obcych, nauczania eksperymentalnego, właściwych postaw (kreatywności, innowacyjności, pracy zespołowej).

Kolejny konkurs to szansa dla podmiotów, które posiadają doświadczenie w opracowywaniu lub adaptacji narzędzi diagnostycznych. Chodzi o narzędzia, które wspierają pomoc psychologiczno-pedagogiczną dzieci i młodzieży. Dzięki dotacji unijnej można opracować materiały i aplikacje elektroniczne do prowadzenia diagnozy psychologiczno-pedagogicznej na każdym etapie edukacji dla uczniów o specjalnych potrzebach.

W październiku otwiera się również oferta dla podmiotów, które tworzą multimedialne i interaktywne e-materiały dydaktyczne, w tym dostępne dla uczniów z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Dotyczy to materiałów do przedmiotów przyrodniczych (fizyka, chemia, geografia, biologia), humanistycznych (polski, historia, filozofia, wiedza o społeczeństwie) oraz matematyki i informatyki.

Szkolenia

Organizacje i instytucje z doświadczeniem szkoleniowym mogą sięgnąć po pieniądze na przeprowadzenie szkoleń w zakresie form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Do tego konkursu mogą przystąpić np. instytucje szkoleniowe, organizacje pozarządowe, partnerzy społeczni, instytucje publiczne czy jednostki naukowe.

Szkolenia są kierowane do przedstawicieli podmiotów niegminnych, którzy planują utworzenie i prowadzenie instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Dotyczy to dzieci, które pochodzą z gmin, na terenie których mieszka mniej niż 5 tys. mieszkańców.

Innowacje społeczne

Na wsparcie unijne mają szanse uczelnie wyższe, które kształcą na kierunkach istotnych z punktu widzenia rozwoju przemysłu motoryzacyjnego. Do takich kierunków zalicza się m.in. automatyka, robotyka, elektronika, elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, transport. Uczelnie mogą pozyskać dotacje unijne na opracowanie programu kształcenia kadr właśnie dla sektora motoryzacji.  

Aktywizacja społeczna

Jeśli działasz w jednym z ośrodków pomocy społecznej lub usług aktywnej integracji  to już dziś możesz postarać się o dofinansowanie na działania związane z aktywizacją osób wykluczonych społecznie lub zagrożonych ubóstwem. Fundusze obejmą nie tylko szkolenia mające podwyższać lub dostosowywać kompetencje i kwalifikacje, niezbędne na rynku pracy. Dostępne będą także usługi takie jak: pośrednictwo pracy, staże i praktyki oraz poradnictwo zawodowe w zakresie planowania rozwoju kariery zawodowej. Większość konkursów w programach regionalnych zamyka się w październiku, dlatego nie zwlekaj ze złożeniem odpowiedniego wniosku.


Infrastruktura społeczna

Jeśli zastanawiasz się nad modernizacją lub budową infrastruktury o charakterze społecznym, październik stwarza duże możliwości na podejmowanie tego typu działań. Dofinansowanie możesz dostać m.in. na inwestycje w ramach rozwoju mieszkalnictwa chronionego (w tym przebudowa i wyposażenie zdegradowanych budynków w celu ich adaptacji na mieszkania). Wsparcie mogą otrzymać też placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz rodzinne domy dziecka. Z pieniędzy w konkursach regionalnych możesz sfinansować działania takie jak modernizacja budynków, remont czy zapewnienie niezbędnego sprzętu i wyposażenia.

Metodologie i modele społeczne

W październiku rusza konkurs na opracowanie systemu monitorowania efektywności działań prowadzonych przez powiatowe urzędy pracy. To oferta skierowana do organizacji pozarządowych, jednostek naukowych czy uczelni wyższych.

Wypracowany w projekcie system ma zapewnić monitorowanie efektywności form aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych w okresie dłuższym niż 12 miesięcy od zakończenia działań urzędu pracy.

W październiku dotacje z Funduszy Europejskich mogą również otrzymać instytucje, które działają na rzecz osób szczególnie zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jeśli działasz w takiej instytucji, możesz otrzymać środki unijne na projekt skierowany do ludności romskiej. Ludność romska jest grupą szczególnie narażoną na wykluczenie społeczne. Dlatego potrzebne są kompleksowe działania na rzecz poprawy wykształcenia i zatrudnienia członków tej społeczności. Dotyczy to również likwidacji barier, które ograniczają zatrudnianie Romów i ich integrację społeczną.

Współpraca ponadnarodowa

Działasz na rynku międzynarodowym? A może chcesz nawiązać współpracę z partnerem zagranicznym? Masz szansę na realizację projektu, którego efektem jest wypracowanie i wdrożenie nowego rozwiązania w sferze społecznej we współpracy z partnerem zagranicznym z kraju członkowskiego Unii Europejskiej.

Nowe rozwiązania to koncepcje, które po opracowaniu będą dostępne i gotowe do wdrożenia po zakończeniu pracy projektowej. Takimi rozwiązaniami mogą być np.:

  • programy szkoleniowe,
  • narzędzia i metody doradztwa,
  • programy zwiększające dostęp do zatrudnienia, czy aktywizacji osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, np. NEETs, 50+, kobiet, niepełnosprawnych,
  • metody zwiększające możliwości zatrudnienia osób młodych bez pracy, w szczególności tzw. NEETs.

Nowe rozwiązanie musi dotyczyć defaworyzowanych grup np. osób młodych bez pracy, kobiet, osób starszych, osób z niepełnosprawnością z obszarów rewitalizowanych miast średnich.  

Poznaj szczegóły

To tylko wybrane przykłady konkursów. Jeśli jesteś zainteresowany jakimś konkursem, szczegółowe informacje o wszystkich trwających naborach znajdziesz poniżej:

Potrzebujesz dodatkowych informacji?

Przyjdź, zadzwoń lub wyślij maila bezpośrednio do instytucji organizującej konkurs lub Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Pracownicy i konsultanci udzielą Ci bezpłatnych informacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA