REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze na rozwój działalności B+R w regionach

Fundusze na rozwój działalności B+R w regionach /Fot. Fotolia
Fundusze na rozwój działalności B+R w regionach /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Po ogłoszonych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogólnokrajowych naborach w ramach tzw. Szybkiej Ścieżki oraz konkursach prowadzonych przez PARP w ramach poddziałania "Badania na rynek", ciekawą ofertę dofinansowania na rozwój działalności B+R przygotowały instytucje regionalne.

Autopromocja

Przedsiębiorcy chcący pozyskać fundusze na rozwój działalności B+R powinni zwrócić uwagę na Regionalne Programy Operacyjne w swoich województwach. Instytucje Zarządzające w województwach w ostatnich tygodniach otworzyły szereg naborów, nie tylko dla przedsiębiorstw z sektora MŚP, ale również dla dużych firm czy konsorcjów. O dofinansowanie można ubiegać się w przypadku projektów dotyczących prowadzenia prac B+R, jak również tworzenia centrów badawczo rozwojowych w przedsiębiorstwach.

W przypadku pomocy inwestycyjnej, intensywność wsparcia uzależniona jest od regionu (zgodnie z mapą pomocy regionalnej) oraz statusu przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcy mogą tu liczyć na dofinansowanie projektów, z zakresu tworzenia lub modernizowania infrastruktury B+R, sięgające nawet 70% kosztów kwalifikowanych. W przypadku realizacji projektów z zakresu prowadzenia prac badawczo-rozwojowych firmy mogą uzyskać dofinansowanie rzędu 80% kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Jednym z najważniejszych kryteriów dla wszystkich naborów jest wpisywanie się zakresu projektu w inteligentne specjalizacje danego regionu. W ramach projektów możliwe będzie sfinansowanie m.in. zakupu potrzebnych do prac B+R środków trwałych i WNiP, podwykonawstwa w zakresie prowadzonych badań przez jednostki naukowe, kosztów materiałów potrzebnych do prac B+R, wynagrodzeń kadry badawczej.

Wnioskodawcy będący przedsiębiorcami z sektora MŚP w województwie lubelskim, mogą skorzystać z dofinansowania w ramach działania 1.5 Bon ma innowację. Wnioski dotyczące projektów polegających na zakupie usług badawczo-rozwojowych, wyników prac B+R związanych z wdrożeniem lub rozwojem produktu/usługi/technologii lub usług doradczych w zakresie ochrony własności intelektualnej, mogą być składane do 30 listopada 2017 roku. Do 9 listopada natomiast przedsiębiorcy z województwa łódzkiego mogą ubiegać się o wsparcie na projekty z zakresu wdrożenia i/lub zakupu wyników prac B+R oraz wdrożenia innowacyjnych produktów, procesów wytwarzania produktów lub świadczenia usług.

Fundusze na wsparcie działalności badawczo-rozwojowej, również wśród dużych przedsiębiorstw, oferują województwa podkarpackie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, śląskie, łódzkie oraz mazowieckie. Oprócz wspierania działań w zakresie prowadzenia badań przemysłowych i/lub eksperymentalnych prac rozwojowych, programy operacyjne województw podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego oferują dofinansowanie w obszarze infrastruktury B+R, obejmujące inwestycje w aparaturę, sprzęt oraz wartości niematerialne i prawne niezbędne do prowadzenia działalności B+R. Wnioski w ramach poddziałania 1.2.1 RPO Podlaskiego można składać do końca listopada 2017 roku, natomiast nabór wniosków w ramach konkursu ogłoszonego przez Warmińsko-Mazurską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie potrwa do 28 listopada b.r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O wsparcie projektów wyłącznie w obszarze infrastruktury, polegających na stworzeniu lub rozwoju istniejącego zaplecza badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwach, mogą natomiast ubiegać się przedsiębiorstwa z województw podkarpackiego (nabór do 29 grudnia b.r.), łódzkiego (do 1 grudnia b.r.) i mazowieckiego (koniec naboru 4 grudnia b.r.). Ciekawą propozycją jest też konkurs ogłoszony w ramach poddziałania 1.2 Działalność badawczo - rozwojowa przedsiębiorstw, dla typów projektów: Proces eksperymentowania i poszukiwania nisz rozwojowych i innowacyjnych, organizowany przez RPO Województwa Mazowieckiego. Konkurs ten jest o tyle ciekawy, iż obligatoryjnym kryterium w większości naborów jest wpisywanie się w krajowe lub regionalne inteligentne specjalizacje, natomiast w tym przypadku przedsiębiorstwa (zarówno MŚP, jak i duże) mogą pozyskać dofinansowanie na projekty badawczo-rozwojowe w obszarach innych niż inteligentne specjalizacje regionu. Nabór wniosków o dofinansowanie potrwa do 10 stycznia 2018 roku.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Wybrane konkursy w regionach:

Autor: Małgorzata Leszczewicz, Konsultant w Dziale Doradztwa Europejskiego Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  Organ skarbowy przegrał ze spółką w sprawie zwrotu VAT, bo nie znał reguł postępowania

  Gdy reprezentujący spółkę nie złożył pełnomocnictwa procesowego do akt konkretnej sprawy, to organ nie może zakładać, że spółka działa w niej przez pełnomocnika, bo czyniła tak już w innym postępowaniu. Jeśli tak zrobi, otworzy przedsiębiorcy furtkę do wygrania sporu.

  KSeF 2023/2024. Jak się zalogować do tego systemu?

  Ministerstwo Finansów zachęca już dziś do logowania się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testowania możliwości tego elektronicznego systemu fakturowania. Sposób logowania do KSeF będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka.

  Stawka VAT na odśnieżanie

  Odśnieżanie, jako usługa wykonywana przez przedsiębiorców, jest odpłatnym świadczeniem, które podlega opodatkowaniu VAT. W tym kontekście pojawia się pytanie o właściwą stawkę VAT dla usług odśnieżania.

  Czy zakup domu w budowie lub w stanie surowym zamkniętym korzysta ze zwolnienia z PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w trzech nowych (z listopada 2023 r.) interpretacjach indywidualnych uznał, że zwolnienie z podatku PCC nie obejmuje zakupu jednorodzinnego domu w budowie ani domu w stanie surowym zamkniętym, również z wykonaną elewacją.

  REKLAMA