| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Finanse i inwestycje > Fundusze na rozwój działalności B+R w regionach

Fundusze na rozwój działalności B+R w regionach

Po ogłoszonych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogólnokrajowych naborach w ramach tzw. Szybkiej Ścieżki oraz konkursach prowadzonych przez PARP w ramach poddziałania "Badania na rynek", ciekawą ofertę dofinansowania na rozwój działalności B+R przygotowały instytucje regionalne.

Przedsiębiorcy chcący pozyskać fundusze na rozwój działalności B+R powinni zwrócić uwagę na Regionalne Programy Operacyjne w swoich województwach. Instytucje Zarządzające w województwach w ostatnich tygodniach otworzyły szereg naborów, nie tylko dla przedsiębiorstw z sektora MŚP, ale również dla dużych firm czy konsorcjów. O dofinansowanie można ubiegać się w przypadku projektów dotyczących prowadzenia prac B+R, jak również tworzenia centrów badawczo rozwojowych w przedsiębiorstwach.

W przypadku pomocy inwestycyjnej, intensywność wsparcia uzależniona jest od regionu (zgodnie z mapą pomocy regionalnej) oraz statusu przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcy mogą tu liczyć na dofinansowanie projektów, z zakresu tworzenia lub modernizowania infrastruktury B+R, sięgające nawet 70% kosztów kwalifikowanych. W przypadku realizacji projektów z zakresu prowadzenia prac badawczo-rozwojowych firmy mogą uzyskać dofinansowanie rzędu 80% kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Jednym z najważniejszych kryteriów dla wszystkich naborów jest wpisywanie się zakresu projektu w inteligentne specjalizacje danego regionu. W ramach projektów możliwe będzie sfinansowanie m.in. zakupu potrzebnych do prac B+R środków trwałych i WNiP, podwykonawstwa w zakresie prowadzonych badań przez jednostki naukowe, kosztów materiałów potrzebnych do prac B+R, wynagrodzeń kadry badawczej.

Wnioskodawcy będący przedsiębiorcami z sektora MŚP w województwie lubelskim, mogą skorzystać z dofinansowania w ramach działania 1.5 Bon ma innowację. Wnioski dotyczące projektów polegających na zakupie usług badawczo-rozwojowych, wyników prac B+R związanych z wdrożeniem lub rozwojem produktu/usługi/technologii lub usług doradczych w zakresie ochrony własności intelektualnej, mogą być składane do 30 listopada 2017 roku. Do 9 listopada natomiast przedsiębiorcy z województwa łódzkiego mogą ubiegać się o wsparcie na projekty z zakresu wdrożenia i/lub zakupu wyników prac B+R oraz wdrożenia innowacyjnych produktów, procesów wytwarzania produktów lub świadczenia usług.

Fundusze na wsparcie działalności badawczo-rozwojowej, również wśród dużych przedsiębiorstw, oferują województwa podkarpackie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, śląskie, łódzkie oraz mazowieckie. Oprócz wspierania działań w zakresie prowadzenia badań przemysłowych i/lub eksperymentalnych prac rozwojowych, programy operacyjne województw podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego oferują dofinansowanie w obszarze infrastruktury B+R, obejmujące inwestycje w aparaturę, sprzęt oraz wartości niematerialne i prawne niezbędne do prowadzenia działalności B+R. Wnioski w ramach poddziałania 1.2.1 RPO Podlaskiego można składać do końca listopada 2017 roku, natomiast nabór wniosków w ramach konkursu ogłoszonego przez Warmińsko-Mazurską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie potrwa do 28 listopada b.r.

O wsparcie projektów wyłącznie w obszarze infrastruktury, polegających na stworzeniu lub rozwoju istniejącego zaplecza badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwach, mogą natomiast ubiegać się przedsiębiorstwa z województw podkarpackiego (nabór do 29 grudnia b.r.), łódzkiego (do 1 grudnia b.r.) i mazowieckiego (koniec naboru 4 grudnia b.r.). Ciekawą propozycją jest też konkurs ogłoszony w ramach poddziałania 1.2 Działalność badawczo - rozwojowa przedsiębiorstw, dla typów projektów: Proces eksperymentowania i poszukiwania nisz rozwojowych i innowacyjnych, organizowany przez RPO Województwa Mazowieckiego. Konkurs ten jest o tyle ciekawy, iż obligatoryjnym kryterium w większości naborów jest wpisywanie się w krajowe lub regionalne inteligentne specjalizacje, natomiast w tym przypadku przedsiębiorstwa (zarówno MŚP, jak i duże) mogą pozyskać dofinansowanie na projekty badawczo-rozwojowe w obszarach innych niż inteligentne specjalizacje regionu. Nabór wniosków o dofinansowanie potrwa do 10 stycznia 2018 roku.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Wybrane konkursy w regionach:

Autor: Małgorzata Leszczewicz, Konsultant w Dziale Doradztwa Europejskiego Accreo Sp. z o.o.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zdjęcia

Fundusze na rozwój działalności B+R w regionach /Fot. Fotolia
Fundusze na rozwój działalności B+R w regionach /Fot. Fotolia

Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko8.94 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »