reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Finanse i inwestycje > Fundusze europejskie - konkurs „Badania na rynek”

Fundusze europejskie - konkurs „Badania na rynek”

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w sierpnia br. ogłosiła kolejny nabór wniosków w ramach działania 3.2.1 Badania na rynek. Poprzednie edycje konkursu cieszyły się dużym zainteresowaniem. W ubiegłym roku PARP oceniła około 200 wniosków o dofinansowanie, z czego wsparcie otrzymało 50 projektów na kwotę ok. 2,51 mld zł. Natomiast w pierwszym konkursie w 2017 r. złożono 154 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę 1,8 mld zł dofinansowania.

Konkurs „Badania na rynek”

Dużą popularnością wśród składanych wniosków cieszą się m.in. projekty z sektora dot. produkcji maszyn, urządzeń, narzędzi i materiałów budowlanych.

Dofinansowanie skierowane jest dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na wydatki inwestycyjne (prace budowlane, maszyny i urządzenia), usługi doradcze lub eksperymentalne prace rozwojowe.

Warunkiem ubiegania się o wsparcie jest wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych przeprowadzonych przez przedsiębiorstwo samodzielnie lub na jego zlecenie. W rezultacie, na rynek zostaną wprowadzone nowe lub znacząco ulepszone produkty (wyroby lub usługi). Największą szansę na uzyskanie dofinansowania mają projekty charakteryzujące się najwyższą innowacyjnością i potencjałem rynkowym.

Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych projektu to 5 mln zł (dla mikro i małych przedsiębiorstw) oraz 10 mln zł dla średnich przedsiębiorstw.

Maksymalna wartość dofinansowania wynosi 20 mln zł.

Poziom dofinansowania na:

  • eksperymentalne prace rozwojowe – max 45% kosztów kwalifikowanych;
  • część doradczą – max 50% kosztów kwalifikowanych;
  • część inwestycyjną – zgodnie z mapą pomocy regionalnej (max 70% kosztów kwalifikowanych).

Budżet konkursu, wraz z częścią dedykowaną na projekty realizowane w średnich miastach to ponad 1 mld złotych.

Zmiana warunków konkursu

Zmiany dotyczą w szczególności:

  • zmniejszenia minimalnej wartości kosztów kwalifikowanych do 5 mln zł dla mikro i małych przedsiębiorców. Dla średnich przedsiębiorstw kwota ta wynosi 10 mln zł (jest możliwość ustalenia innej kwoty dla średnich przedsiębiorców, jednak nie niższej niż 5 mln zł).
  • zmniejszenia do 600 tys. zł wymaganej kwoty przychodów ze sprzedaży przynajmniej w jednym zamkniętym roku obrotowym (trwającym min. 12 m-cy) w okresie 3 lat poprzedzających rok, w którym wnioskodawca złożył wniosek o udzielenie wsparcia (dotyczy mikro i małych przedsiębiorców).
  • dodatkowe punkty za gotowość do realizacji projektu w momencie aplikowania tj. posiadania pozwolenia na inwestycję lub decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach albo zaświadczenia o braku konieczności uzyskania takich decyzji czy pozwoleń. 
  • zastosowanie preferencji dla projektów pozytywnie oddziałujących na zrównoważony rozwój (dotychczas był to obowiązkowy wymóg).
  • organizacja konkursów równoległych tj. dodatkowy konkurs dedykowany średnim miastom. 
  • podział konkursów na etapy, które kończą się odpowiednio 31 października i 31 grudnia 2017 r.

Termin składania wniosków zaplanowany jest od 5 września 2017 r. do 28 lutego 2018 r.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Zmiana zasad konkursu umożliwi aplikowanie mikro i małym podmiotom o mniejszych potrzebach inwestycyjnych, a jednak charakteryzujących się innowacyjnością i nowością. Natomiast preferowanie projektów posiadających komplet dokumentów wymaganych do rozpoczęcia projektu pokazuje, że szanse na dofinansowanie mają przemyślane i dobrze przygotowane projekty.

Podział konkursu na etapy jest również korzystny dla Wnioskodawców, którzy będą mieć więcej czasu na skompletowanie wymaganej dokumentacji zgodnie z nowymi wymogami.

Autor: Zespół Doradztwa Europejskiego Accreo Sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zdjęcia

Fundusze europejskie - konkurs „Badania na rynek” /Fot. Fotolia
Fundusze europejskie - konkurs „Badania na rynek” /Fot. Fotolia

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama