reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Finanse i inwestycje > Fundusze unijne w 2017 r. - harmonogram naboru wniosków

Fundusze unijne w 2017 r. - harmonogram naboru wniosków

W kwestii funduszy unijnych rok 2017 może okazać się przełomowy, z uwagi na planowane przez rząd ułatwienia oraz powołanie instytucji rzeczników funduszy europejskich. Prezentujemy harmonogramy naboru wniosków na 2017 rok, w regionalnych i krajowych programach operacyjnych.

– Zależy nam na inwestowaniu pieniędzy unijnych, a nie na samym ich wydawaniu. Nie chodzi o budowanie kolejnych aquaparków, basenów czy stadionów, lecz o inwestycje, których efektem będzie rozwój gospodarczy – tak mówił wicepremier Mateusz Morawiecki podczas konferencji „Fundusze Europejskie. Nowoczesna gospodarka siłą rozwoju”. Drogą do tego ma być nie tylko strategiczne przeorientowanie idei współfinansowania inwestycji ze środków Wspólnoty, ale także szereg wymiernych ułatwień i korzyści dla potencjalnych beneficjentów.

Proponowane przez resort ułatwienia mają obowiązywać jeszcze w pierwszym półroczu 2017 r. Chce on m.in. powołać instytucję rzeczników funduszy europejskich, którzy będą odpowiedzialni m.in. za gromadzenie postulatów związanych z realizacją programów operacyjnych i pomoc beneficjentom.

Podmioty ubiegające się o pieniądze z budżetu UE nie będą już musiały dostarczać dokumentów, które instytucja może sama uzyskać m.in. zaświadczenia z US lub ZUS, czy dane z dostępnych powszechnie rejestrów. Resort zapowiada również ułatwienia w postępowaniach odwoławczych – czas na rozpatrzenie protestu skróci się z 60 do 30 dni. Ministerstwo planuje też uproszczenia w rozliczaniu już przyznanego dofinansowania. Nie chce karać beneficjenta odsetkami, jeżeli ten nie złoży na czas wniosku rozliczającego pieniądze lub będzie musiał zwrócić fundusze z przyczyn od niego niezależnych.

Polecamy: Komplet żółtych książek – Podatki 2017

PROGRAMY KRAJOWE

Wystąpienie Ministra zbiegło się w czasie z publikacją pierwszych harmonogramów naboru wniosków na 2017 rok, we wszystkich regionalnych i krajowych programach operacyjnych. W przypadku Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, beneficjentów czeka kolejne rozdanie w najbardziej popularnych i wysokobudżetowych konkursach:

W nadchodzącym roku przedsiębiorcy będą mogli także wybierać spośród nowej puli środków na badania i rozwój w ramach programów sektorowych.

Wśród znanych już z mijającego roku konkursów zaanonsowano nabory dla programów GAMEINN (2Q), IUSER (4Q), PBSE (4Q), INNOCHEM (1-2Q), INNOSBZ (3-4Q) i INNOSTAL (3-4Q). Wśród nowości pojawiły się natomiast:

  • Innowacyjny Recykling – dedykowany zagadnieniom recyclingu surowców mineralnych i drewna. Rozpoczęcie naboru 28 lutego 2017 r.
  • WoodINN – którego przedmiotem mają być badania w sektorze leśno-drzewnym i meblarskim. Rozpoczęcie naboru 14 marca 2017 r.
  • INNONEUROPHARM – skierowany do przedsiębiorstw branży farmaceutycznej. Rozpoczęcie naboru 22 lutego 2017 r.

O dużej popularności programów sektorowych świadczy również fakt, iż Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło nabór na koncepcje kolejnych z nich. Zainteresowane organizacje branżowe, izby czy stowarzyszenia mogą składać studia wykonalności dla nowych programów sektorowych do 10 marca 2017 roku.

REGIONALNE PROGRAMY OPERACYJNE

Harmonogramy naboru wniosków na 2017 rok przygotowały również urzędy marszałkowskie, dysponujące środkami Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO).

Zgodnie z ich zapisami, we wszystkich bez wyjątku regionach uruchomione będą nowe konkursy na prowadzenie badań przemysłowych i prac rozwojowych (prace B+R). To warta odnotowania tendencja, która idzie w parze z deklaracjami Ministerstwa Rozwoju o konieczności wspierania innowacyjnych firm. W ramach tych konkursów, w których udział brać mogą na ogół wszystkie typy przedsiębiorstw, dofinansować można prowadzenie prac B+R lub zakup ich wyników, zakup wartości niematerialnych i prawnych, sprzęt laboratoryjny, a także wytworzenie linii testowych i prototypów.

Znacznie mniej regionów, jak wynika z dotychczas opublikowanych informacji, planuje ogłoszenie konkursów, w których przedmiotem wsparcia byłyby inwestycje realizowane przez przedsiębiorstwa m.in. na zakup środków trwałych (maszyny, urządzenia, linie produkcyjne) czy też wartości niematerialnych i prawnych. Warto jednak przybliżyć 3 takie konkursy, które są realizowane na przełomie roku.

Limity podatkowe dla przedsiębiorców na 2017 rok

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zdjęcia

Fundusze unijne w 2017 r. - harmonogram naboru wniosków
Fundusze unijne w 2017 r. - harmonogram naboru wniosków

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama