REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze unijne w 2017 r. - harmonogram naboru wniosków

Fundusze unijne w 2017 r. - harmonogram naboru wniosków
Fundusze unijne w 2017 r. - harmonogram naboru wniosków
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W kwestii funduszy unijnych rok 2017 może okazać się przełomowy, z uwagi na planowane przez rząd ułatwienia oraz powołanie instytucji rzeczników funduszy europejskich. Prezentujemy harmonogramy naboru wniosków na 2017 rok, w regionalnych i krajowych programach operacyjnych.

– Zależy nam na inwestowaniu pieniędzy unijnych, a nie na samym ich wydawaniu. Nie chodzi o budowanie kolejnych aquaparków, basenów czy stadionów, lecz o inwestycje, których efektem będzie rozwój gospodarczy – tak mówił wicepremier Mateusz Morawiecki podczas konferencji „Fundusze Europejskie. Nowoczesna gospodarka siłą rozwoju”. Drogą do tego ma być nie tylko strategiczne przeorientowanie idei współfinansowania inwestycji ze środków Wspólnoty, ale także szereg wymiernych ułatwień i korzyści dla potencjalnych beneficjentów.

Autopromocja

Proponowane przez resort ułatwienia mają obowiązywać jeszcze w pierwszym półroczu 2017 r. Chce on m.in. powołać instytucję rzeczników funduszy europejskich, którzy będą odpowiedzialni m.in. za gromadzenie postulatów związanych z realizacją programów operacyjnych i pomoc beneficjentom.

Podmioty ubiegające się o pieniądze z budżetu UE nie będą już musiały dostarczać dokumentów, które instytucja może sama uzyskać m.in. zaświadczenia z US lub ZUS, czy dane z dostępnych powszechnie rejestrów. Resort zapowiada również ułatwienia w postępowaniach odwoławczych – czas na rozpatrzenie protestu skróci się z 60 do 30 dni. Ministerstwo planuje też uproszczenia w rozliczaniu już przyznanego dofinansowania. Nie chce karać beneficjenta odsetkami, jeżeli ten nie złoży na czas wniosku rozliczającego pieniądze lub będzie musiał zwrócić fundusze z przyczyn od niego niezależnych.

Polecamy: Komplet żółtych książek – Podatki 2017

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PROGRAMY KRAJOWE

Wystąpienie Ministra zbiegło się w czasie z publikacją pierwszych harmonogramów naboru wniosków na 2017 rok, we wszystkich regionalnych i krajowych programach operacyjnych. W przypadku Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, beneficjentów czeka kolejne rozdanie w najbardziej popularnych i wysokobudżetowych konkursach:

W nadchodzącym roku przedsiębiorcy będą mogli także wybierać spośród nowej puli środków na badania i rozwój w ramach programów sektorowych.

Wśród znanych już z mijającego roku konkursów zaanonsowano nabory dla programów GAMEINN (2Q), IUSER (4Q), PBSE (4Q), INNOCHEM (1-2Q), INNOSBZ (3-4Q) i INNOSTAL (3-4Q). Wśród nowości pojawiły się natomiast:

 • Innowacyjny Recykling – dedykowany zagadnieniom recyclingu surowców mineralnych i drewna. Rozpoczęcie naboru 28 lutego 2017 r.
 • WoodINN – którego przedmiotem mają być badania w sektorze leśno-drzewnym i meblarskim. Rozpoczęcie naboru 14 marca 2017 r.
 • INNONEUROPHARM – skierowany do przedsiębiorstw branży farmaceutycznej. Rozpoczęcie naboru 22 lutego 2017 r.

O dużej popularności programów sektorowych świadczy również fakt, iż Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło nabór na koncepcje kolejnych z nich. Zainteresowane organizacje branżowe, izby czy stowarzyszenia mogą składać studia wykonalności dla nowych programów sektorowych do 10 marca 2017 roku.

Autopromocja

REGIONALNE PROGRAMY OPERACYJNE

Harmonogramy naboru wniosków na 2017 rok przygotowały również urzędy marszałkowskie, dysponujące środkami Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO).

Zgodnie z ich zapisami, we wszystkich bez wyjątku regionach uruchomione będą nowe konkursy na prowadzenie badań przemysłowych i prac rozwojowych (prace B+R). To warta odnotowania tendencja, która idzie w parze z deklaracjami Ministerstwa Rozwoju o konieczności wspierania innowacyjnych firm. W ramach tych konkursów, w których udział brać mogą na ogół wszystkie typy przedsiębiorstw, dofinansować można prowadzenie prac B+R lub zakup ich wyników, zakup wartości niematerialnych i prawnych, sprzęt laboratoryjny, a także wytworzenie linii testowych i prototypów.

Znacznie mniej regionów, jak wynika z dotychczas opublikowanych informacji, planuje ogłoszenie konkursów, w których przedmiotem wsparcia byłyby inwestycje realizowane przez przedsiębiorstwa m.in. na zakup środków trwałych (maszyny, urządzenia, linie produkcyjne) czy też wartości niematerialnych i prawnych. Warto jednak przybliżyć 3 takie konkursy, które są realizowane na przełomie roku.

Limity podatkowe dla przedsiębiorców na 2017 rok


 • Działanie 1.5 Inwestycje przedsiębiorstw wspierające rozwój regionalnych specjalizacji oraz inteligentnych specjalizacji, RPO Województwa Zachodniopomorskiego

Nabór w tym konkursie rozpoczął się 1 grudnia 2016 roku i potrwa do 31 stycznia 2017 roku.

W ramach naboru możliwe jest dofinansowanie innowacyjnych inwestycji MŚP obejmujących inwestycje w grunty, budynki, budowle, nowoczesne maszyny i urządzenia, linie produkcyjne, wartości niematerialne i prawne, czy wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych, prowadzące do wykreowania nowego lub zasadniczo ulepszonego produktu/usługi lub zwiększenia efektywności produkcji przedsiębiorstw.

Poziom dofinansowania w tym konkursie to 45% dla średnich i 55% dla mikro i małych przedsiębiorstw.

 • Działanie 3.7 Wzrost konkurencyjności MŚP, RPO Województwa Lubelskiego

W konkursie tym, w którym na dofinansowanie inwestycji średnich przedsiębiorstw, przeznaczono aż 186 milionów złotych, nabór wniosków rozpocznie się w styczniu 2017 roku. W ramach tego konkursu wspierany będzie:

 1. rozwój infrastruktury przedsiębiorstw w celu wprowadzenia nowych lub ulepszonych produktów/usług;
 2. zastosowanie nowoczesnych technologii – rozwój produktów i usług opartych na technologii informacyjno-komunikacyjnej;
 3. wsparcie działań inwestycyjnych, związanych np. z zakupem linii produkcyjnych dostosowanych do potrzeb nowego rynku zbytu;
 4. wdrażanie w przedsiębiorstwach wyników prac B+R oraz innowacyjnych rozwiązań poprzez wsparcie działań związanych z nabyciem praw do własności intelektualnej.

Maksymalna kwota wsparcia w tym konkursie to 2 miliony złotych, zaś poziom dofinansowania to 60% kosztów kwalifikowanych.

 • Działanie 2.5 Wsparcie inwestycyjne sektora MŚP, RPO Województwa Świętokrzyskiego

Nabór w tym konkursie rozpocznie się 30 grudnia 2016 roku i potrwa do 20 stycznia 2017 roku.

Działanie 2.5 przewiduje następujące rodzaje projektów, które mogą być realizowane tylko w obszarze przetwórstwa przemysłowego:

 • dofinansowanie inwestycji związanych z wprowadzeniem nowych produktów/usług, a także unowocześnieniem wyposażenia związanego z działalnością gospodarczą;
 • dokonywanie zasadniczych zmian procesu produkcyjnego lub zmian w sposobie świadczenia usług;

Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu wynosi 10 milionów złotych, zaś poziom dofinansowania wynosi 55% dla mikro i małych i 45% dla średnich przedsiębiorstw.

Autor: Michał Hackiewicz, Konsultant w Dziale Doradztwa Europejskiego Accreo Sp. z o.o.

Zobacz także: Moja firma

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  REKLAMA