Fundusze unijne na inwestycje w badania i rozwój
REKLAMA
REKLAMA
Aktualnie trwa nabór wniosków w ramach działania 2.1 Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw Program Operacyjny Inteligentny Rozwój organizowany przez Ministerstwo Rozwoju.
REKLAMA
Przedsiębiorstwa w tym również duże firmy mogą ubiegać się o dofinansowanie na utworzenie lub rozbudowę centrum B+R, w którym będą opracowywane nowe, lub udoskonalane dotychczasowe produkty, usługi lub technologie.
Poziom dofinansowania wynosi odpowiednio:
- eksperymentalne prace rozwojowe – max. 45% kosztów kwalifikowanych,
- na część inwestycyjną (zgodnie z mapą pomocy regionalne w zależności od lokalizacji projektu) tj. do 70% kosztów kwalifikowanych,
- pomoc de minimis do 45%.
Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych wynosi 2 mln PLN.
Do kosztów kwalifikowanych należą między innymi:
- nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz nabycie prawa własności nieruchomości, z wyłączeniem lokali mieszkalnych,
- nabycie albo wytworzenie środków trwałych innych niż prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz nieruchomości,
- nabycie robót i materiałów budowlanych,
- nabycie wartości niematerialnych i prawnych,
- usługi doradcze oraz koszty wiedzy technicznej.
Premiowane będą w konkursie projekty zakładające współpracę w ramach projektu z jednostkami naukowymi oraz wzrost zatrudnienia kadry B+R. Istotny podczas oceny wniosków będzie również jak najwyższy udział nakładów Wnioskodawcy na działalność B+R w całkowitych nakładach inwestycyjnych w związku z realizacją projektu.
Przewidziany budżet dla konkursu wynosi 460 mln PLN. Termin składania wniosków upływa 16 grudnia 2016 r.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju prowadzi aktualnie 4 konkursy w ramach, których można ubiegać się o wsparcie prac B+R.
Należy mieć na uwadze, że innowacje wdrażane w ramach prowadzonych prac B+R nie muszą być opracowane samodzielnie przez wdrażające ją przedsiębiorstwo. Przedsiębiorstwa mogą również wdrażać innowacje opracowane we współpracy z innymi przedsiębiorstwami lub instytucjami, a także innowacje, których autorami są inne przedsiębiorstwa lub instytucje.
W dotacjach na projekty badawczo-rozwojowe punktowane są innowacje technologiczne - produktowe lub procesowe, które przyczyniają się do rozwoju produktów i usług. Bazują one na wynikach prac naukowych i działalności badawczej.
Polecamy: Jak wygrać przetarg - poradnik dla małych i średnich firm (książka)
Poziom dofinansowania dla projektów B+R wynosi odpowiednio:
BADANIA PRZEMYSŁOWE:
- Mikro i małe przedsiębiorstwo – 70 % kosztów kwalifikowalnych.
- Średnie przedsiębiorstwo – 60% kosztów kwalifikowalnych.
- Duże przedsiębiorstwo – 50% kosztów kwalifikowalnych.
PRACE ROZWOJOWE:
- Mikro i małe przedsiębiorstwo – 45 % kosztów kwalifikowalnych.
- Średnie przedsiębiorstwo – 35 % kosztów kwalifikowalnych.
- Duże przedsiębiorstwo – 25 % kosztów kwalifikowalnych.
W zależności od konkursu w ramach, którego wspierane są projekty B+R możliwe jest zwiększenie poziomu dofinansowania. Możliwe jest to, gdy Wnioskodawca, czyli firma wnioskująca o przyznanie pomocy, zadeklaruje szerokie rozpowszechnianie wyników projektu B+R lub wykaże skuteczną współpracę z jednostką naukową lub nawiąże współprace z co najmniej dwoma firmami nie powiązanymi.
Do kosztów kwalifikowanych zalicza się miedzy innym:
- Wynagrodzenia - koszty zatrudnienia (koszty brutto) pracowników na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie,
- Podwykonawstwo - usługi badawcze (np. zewnętrznych firm, jednostek naukowych i badawczych, inne podmioty jedynie za zgodą Instytucji),
- Amortyzację zakupionej lub wytworzonej aparatury badawczo-rozwojowej, wartości niematerialnych i prawnych,
- Leasing sprzętów wykorzystywanych w projekcie (odpowiedni udział % raty leasingowej, w zależności od zaangażowania),
- Materiały, np. surowce, półprodukty, odczynniki.
Zobacz także: Fundusze unijne
Aktualne nabory w ramach, których można się ubiegać o wsparcie prac B+R:
1. „Szybka ścieżka” – poddziałanie 1.1.1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa
Dofinansowanie udzielane jest na realizację projektów które obejmują badania przemysłowe i prace rozwojowe albo prace rozwojowe (projekty, w których nie przewidziano prac rozwojowych nie mogą uzyskać dofinansowania). Konkurs skierowany jest dla dużych Przedsiębiorstw oraz MŚP.
Budżet wynosi 1 000 mln PLN dla dużych Przedsiębiorstw oraz 750 mln PLN dla MŚP.
Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych wynosi
- 2 mln PLN – w przypadku MŚP planujących realizację projektu na obszarze województw innych niż województwo mazowieckie.
- 5 mln PLN – w przypadku MŚP planujących realizację projektu na obszarze województwa mazowieckiego,
- 12 mln PLN dla dużych przedsiębiorstw.
Konkurs zakończy się 30 grudnia 2016 r.
2. Konkursy w ramach działania 1.2 „Sektorowe programy B+R”
- INNOMOTO
Konkurs dedykowany jest wyłącznie dla branży motoryzacyjnej i służy wsparciu realizacji przedsięwzięć B+R, wpisujących się w jeden z trzech podanych niżej obszarów badawczych:
- innowacyjne technologie produkcji, regeneracji, odzysku i recyklingu;
- innowacyjne pojazdy i napędy;
- innowacyjne części, komponenty i systemy do zastosowania w pojazdach.
Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych: 1 mln PLN
Budżet: 250 mln PLN.
Wnioski o dofinansowanie można składać do 20 stycznia 2017 r.
- PROGRAM BADAWCZY SEKTORA ELEKTROENERGETYCZNEGO "PBSE" oraz INTELIGENTNE URZĄDZENIA I SYSTEMY ENERGETYKI ROZPROSZONEJ "IU SER"
"PBSE" |
"IU SER" |
|
Termin naboru: |
2 listopada 2016 r. - 20 grudnia 2016 r. |
21 listopada 2016 r. - 30 grudnia 2016 r. |
Budżet: |
150 mln PLN |
125 mln PLN |
Wartość kosztów kwalifikowanych: |
od 2 mln PLN do 50 mln PLN |
od 2 mln PLN do 30 mln PLN |
Obszary tematyczne: |
|
|
REKLAMA
Koniec roku to także w województwach czas wzmożonego wysiłku przy uruchamianiu nowych konkursów. Zaplanowane w harmonogramie zadania, które z biegiem czasu były przesuwane na dalsze okresy, wreszcie przechodzą do fazy realizacji. Dla przedsiębiorców to okazja, by wraz z końcem roku pozyskać dofinansowanie na realizację swoich planów rozwojowych i inwestycyjnych.
Niewątpliwie warte zainteresowania inicjatywy zaplanował Samorząd Województwa Mazowieckiego ogłaszając w ostatnim czasie nabór wniosków w dwóch działaniach Regionalnego Programu Operacyjnego.
W ramach działania 1.2 RPO WM zainteresowani beneficjenci będą mogli, w terminie do 4 stycznia 2017 roku, składać wniosku o dofinansowanie w ramach dwóch typów projektów:
3. Proces eksperymentowania i poszukiwania nisz rozwojowych i innowacyjnych, RPO Mazowieckiego
To wyjątkowa w skali kraju szansa na pozyskanie dofinansowania przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w obszarach, których nie obejmują inteligentne specjalizacje regionalne. To nie tylko furtka dla firm działających w niszowych branżach, ale dla wszystkich, którzy chcąc zrealizować nietuzinkowe i innowacyjne projekty.
Wsparcie w tym konkursie obejmować będzie projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw wykraczające poza priorytetowe dla Mazowsza kierunki badań i co do zasady dla sektora MŚP, jednakże przewiduje się inwestycje również dużych przedsiębiorstw, pod warunkiem zapewnienia przez nie konkretnych efektów dyfuzji działalności B+R do gospodarki.
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu dofinansowanego w ramach konkursu wynosi 3 mln PLN, zaś wśród kosztów możliwych do sfinansowania ze środków UE znajdziemy m.in. koszty personelu, podwykonawstwa, aparatury i sprzętu, a także wartości niematerialnych i prawnych.
Zobacz także: Moja firma
4. Tworzenie lub rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego, RPO Mazowieckiego
Drugim typem projektu, możliwym do zrealizowania w ramach działania 1.2 jest tworzenie lub rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego. W ramach tego projektu beneficjenci będą mogli współfinansować m.in. zakup nieruchomości, nabycie wartości niematerialnych i prawnych; w tym wiedzy technicznej i patentów, licencji, know-how, nieopatentowanej wiedzy technicznej, ekspertyz, analiz i raportów badawczych itp.
Możliwe do współfinansowania są również materiały budowlane i roboty budowlane polegające na budowie lub dostosowaniu budynków do wykorzystania w celach badawczo-rozwojowych, a także:
- Koszty przygotowania dokumentacji niezbędnej do realizacji projektu i opracowania agendy badawczej.
- Koszty uzyskania certyfikatów istotnych z punktu widzenia podniesienia konkurencyjności infrastruktury badawczo-rozwojowej;
- Koszty sprzętu laboratoryjnego.
Uzupełnieniem konkursów na CBR oraz badania i rozwój jest konkurs na wdrożenie z działania 3.3 Wprowadzanie na rynek nowych lub ulepszonych produktów lub usług (poprzez wdrożenie wyników prac B+R). Nabór w tym konkursie rozpocznie się 28 listopada i potrwa do 31 stycznia 2017 roku.
W ramach konkursu wspierane będą projekty polegające na:
- rozbudowie przedsiębiorstw związanych z wprowadzaniem na rynek produktów i usług nowych co najmniej w skali regionu w wyniku wdrożenia prac B+R;
- realizacji zasadniczych zmian procesu produkcyjnego lub zmianie w zakresie sposobu świadczenia usług (w tym usług świadczonych drogą elektroniczną) w wyniku wdrożenia prac B+R.
Beneficjenci wdrażający wyniki prac B+R muszą jednak pamiętać o wykazaniu na dzień składania wniosku, że jest w posiadaniu praw do wyników prac B+R, które zapewnią mu odpowiedni poziom uprawnień, pozwalający na wykorzystanie wyników prac B+R zgodnie z opisem i celami projektu, jak np.: umowa potwierdzająca zakup wyników prac B+R, patentu, licencji, umowy cywilnoprawne, raporty, sprawozdania merytoryczne z przeprowadzonych badań, testów i walidacji prototypów, projektów pilotażowych.
Wśród kosztów możliwych do współfinansowania ze środków są m.in. materiały i roboty budowlane, w szczególności zakup lub modernizacja środków trwałych wraz z kosztem dostawy, instalacji i uruchomienia w tym:
- maszyn, sprzętu i urządzeń;
- materiałów niezbędnych do wytworzenia maszyn i urządzeń;
- montażu i pierwszego uruchomienia, sprawdzenia i przystosowania nabytego sprzętu;
- dostawę, instalację i uruchomienie maszyn, sprzętu i urządzeń zaliczanych do środków trwałych wraz ze specjalistycznym instruktażem w ich obsłudze.
Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 4 000 000,00 PLN, zaś minimalny poziom dofinansowania wynosi 2 000 000,00 PLN.
W aktualnej perspektywie finansowej znacząca część środków przeznaczona jest na realizację projektów badawczo-rozwojowych, tworzenie i rozbudowę infrastruktury B+R, a także wdrażanie innowacji będącej wynikiem prac B+R do przedsiębiorstw z sektora MŚP. W związku z tym zachęcamy Państwa do aplikowania w ramach tych konkursów.
Autorzy:
Kamila Czarny, Starszy Konsultant w Accreo
Michał Hackiewicz, Konsultant w Accreo
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat