Skutki prawne śmierci przedsiębiorcy - nowe regulacje od 2018 r.

REKLAMA
W myśl założeń ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z sukcesją przedsiębiorstwa osoby fizycznej możliwe będzie posługiwanie się przez prokurenta mortis causa (na wypadek śmierci) firmą przedsiębiorcy po jego śmierci w okresie przejściowym działalności przedsiębiorstwa, tj. od dnia otwarcia spadku do działu spadku. W całości lub w części obejmującego przedsiębiorstwo, z jednoczesnym obowiązkiem używania dodatkowego oznaczenia „w spadku”, bez konieczności uzyskania zgody na posługiwanie się nazwiskiem zmarłego przedsiębiorcy.
Prokurent mortis causa
Prokurentem mortis causa będzie mogła zostać wyłącznie osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Prokurent mortis causa będzie ustanowiony niezależnie od tego, czy przedsiębiorca przed śmiercią zawiesił działalność gospodarczą, czy nie.
Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian
Kup książkę:
Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmianProkurent mortis causa będzie miał dostęp rachunku bankowego zmarłego przedsiębiorcy i do określonej wysokości środków pieniężnych związanych z działalnością przedsiębiorstwa. Wysokość tę będzie mógł określić:
- w zależności od okoliczności danej sprawy sam przedsiębiorca, a po jego śmierci osoba przez niego upoważniona,
- osoba uprawniona do ustanowienia prokurenta albo
- sąd, który go powołał.
W przypadku nieustanowienia prokurenta przez przedsiębiorcę za życia oraz braku porozumienia między spadkobiercami, prokurenta mortis causa będzie mógł powołać sąd spadku.
Wniosek o ustanowienie prokurenta mortis causa będzie trzeba złożyć w terminie 1 miesiąca od dnia śmierci przedsiębiorcy (otwarcia spadku). Procedura ustanowienia prokurenta mortis causa będzie oparta o rozwiązana analogiczne do przepisów dotyczących zabezpieczenia spadku.
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychOpłata od wniosku o ustanowienie albo odwołanie prokurenta mortis causa ma wynosić 50 zł.
Polecamy: Komplet żółtych książek – Podatki 2017
Omawiane zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r.
Z założeń ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z sukcesją przedsiębiorstwa osoby fizycznej powstanie projekt ustawy, który trafi pod obrady rządu.
Autorem jest: Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu i w kontrolach podatkowych
Zobacz także: Moja firma
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: