REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie dla przedsiębiorców w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia

Dofinansowania dla przedsiębiorców w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia /Fot. Fotolia
Dofinansowania dla przedsiębiorców w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Program Operacyjny Polska Wschodnia obejmuje swym zasięgiem województwo lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. O dofinansowanie w ramach tego programu mogą ubiegać się konsorcja składające się z co najmniej trzech przedsiębiorców. Dofinansowaniu podlegają projekty dotyczące inwestycji początkowej i prowadzące do stworzenia innowacyjnych produktów sieciowych.

Program Operacyjny Polska Wschodnia

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła konkurs na wybór projektów do dofinansowania w ramach poddziałania 1.3.2 Tworzenie sieciowych produktów przez MŚP w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

REKLAMA

Autopromocja

Program Polska Wschodnia to dodatkowy instrument wsparcia finansowego dla 5 województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, który jest uzupełnieniem i wzmocnieniem działań prowadzonych w ramach regionalnych i krajowych programów na lata 2014-2020. Celem Programu jest wzrost konkurencyjności i innowacyjności makroregionu Polski Wschodniej.

O dofinansowanie mogą ubiegać się wyłącznie konsorcja składające się z co najmniej 3 przedsiębiorców, gdzie każdy z nich jest MSP prowadzącym działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzoną wpisem do odpowiedniego rejestru.

Rodzaje projektów podlegających dofinansowaniu

Dofinansowaniu będą podlegały projekty w zakresie tworzenia i rozwoju innowacyjnych produktów sieciowych w obszarach wpisujących się w zakres regionalnych inteligentnych specjalizacji wspólnych dla co najmniej dwóch województw Polski Wschodniej. Jako wspólne regionalne inteligentne specjalizacje można zaliczyć m.in. ekoinnowacje, budownictwo ekologiczne, odnawialne źródła energii, produkcja maszyn dla rolnictwa.

Dofinansowaniu będą podlegały projekty:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. realizowane na terytorium co najmniej jednego województwa makroregionu Polski Wschodniej (województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie), co oznacza, że całość projektu jest realizowana na tym terytorium oraz
  2. dotyczące inwestycji początkowej i prowadzące do stworzenia innowacyjnych, przynajmniej na poziomie kraju, produktów sieciowych.

Produkt sieciowy to gotowa do sprzedaży oferta skupiająca nie więcej niż trzy główne atrakcje, miejsca, obiekty i usługi funkcjonujące jako jedna spójna koncepcja, posiadająca wspólny wyróżnik (markę) produktu. Główne atrakcje/elementy pakietu/składowe projektu muszą być zlokalizowane w maksymalnie 3 miejscowościach.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Każdy projekt powinien obejmować łącznie:

  1. inwestycje w spójną infrastrukturę produktów sieciowych;
  2. rozwój aplikacji i usług opartych na technologiach informacyjno-komunikacyjnych;
  3. opracowanie i wdrożenie jednolitych standardów funkcjonowania i promocji produktu, w tym zakup usług o charakterze szkoleniowo-warsztatowym.

Katalog kosztów kwalifikowalnych:

  • oprogramowanie
  • sprzęt informatyczny
  • budynek
  • grunt (ziemia)
  • licencje 
  • nieruchomość
  • podwykonawstwo 
  • promocja i reklama 
  • roboty i materiały budowlane 
  • środki trwałe 
  • usługi 
  • usługi zewnętrzne 
  • wartości niematerialne i prawne 
  • wieczyste użytkowanie gruntów

Konkurs podzielony jest na etapy. Etap konkursu obejmuje: nabór wniosków w okresach miesięcznych, a następnie ich ocenę oraz opublikowanie listy projektów, które spełniły kryteria wyboru projektów z wyróżnieniem projektów wybranych do dofinansowania.

Nr etapu Data rozpoczęcia naboru wniosków w ramach etapu Data zakończenia naboru wniosków w ramach etapu
1 09.05.2017 r. 31.05.2017 r.
2 01.06.2017 r. 31.07.2017 r.
3 01.07.2017 r. 31.07.2017 r.
4 01.08.2017 r. 31.08.2017 r.

Wymagane jest, aby minimalny udział finansowy we wkładzie własnym w ramach kosztów kwalifikowanych projektu wynosił 30% w przypadku Lidera konsorcjum oraz 1% dla każdego z pozostałych członków konsorcjum. Ponadto co najmniej 1 MŚP z 3 ponoszących najwyższe wydatki w ramach projektu to podmiot, który nie jest powiązany z pozostałą dwójką.

Zobacz także: Moja firma


Poziom dofinansowania:

  • pomoc na realizację inwestycji początkowej – do 70% kosztów kwalifikowanych zgodnie z mapą pomocy regionalnej;
  • pomoc na usługi doradcze – do 50% kosztów kwalifikowanych;
  • pomoc szkoleniowa – do 70% kosztów kwalifikowanych w zależności od wielkości przedsiębiorstwa;
  • pomoc de minimis – do 70% kosztów kwalifikowanych;

Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu wynosi 10 000 000 PLN.

Ponadto, zwracamy uwagę, że warunki ogłoszonego konkursu zostały uproszczone w porównaniu do poprzednich naborów. Zmniejszenie wartości minimalnej projektu z 20 mln PLN do 10 mln PLN oraz zmniejszenie wymaganej ilości konsorcjantów to znaczne ułatwienie dla Wnioskodawców. Dotychczas ogłoszone konkursy nie cieszyły się dużym zainteresowaniem, w ramach dwóch naborów z łącznym budżetem 640 mln PLN, zostały złożone 23 projekty, z czego tylko 4 zostały wybrane do dofinansowania na kwotę 161 695 615,24 PLN.

W ramach aktualnie ogłoszonego naboru, który odbędzie się w terminie od 9 maja 2017 r. do 31 sierpnia 2017 r., przewidziany budżet to 430 mln PLN.

Innym równie atrakcyjnym konkursem planowanym do ogłoszenia w kwietniu 2017 r. w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia jest konkurs 1.3.1 Wdrażanie innowacji przez MŚP.

Dofinansowanie skierowane jest dla przedsiębiorstw z sektora MŚP będących członkami powiązań kooperacyjnych na projekty mające na celu stworzenie innowacyjnych (na poziomie kraju) produktów poprzez wdrożenie (własnych lub nabytych) wyników prac B+R. Przewidziany budżet w ramach konkursu to 135 mln PLN.

Zachęcamy Państwa do skorzystania z możliwości jakie daje Program Polska Wschodnia w celu umacniania swojej pozycji na rynku poprzez wprowadzanie innowacyjnych produktów/usług.

Autor: Karolina Superson, Starszy konsultant w Dziale Doradztwa Europejskiego Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymiana tachografów w 2025 r. Komisja Europejska wprowadziła okres przejściowy. Edukacja zamiast kar - co to oznacza w praktyce?

Komisja Europejska niespodziewanie wprowadziła okres przejściowy dla przewoźników, którzy nie zdążyli wymienić tachografów na najnowsze modele G2V2. Do końca lutego 2025 roku służby kontrolne w krajach UE mają stosować łagodniejsze podejście, rezygnując z kar na rzecz edukacji. Choć dla wielu firm transportowych to ulga, ekspert Inelo przestrzega - dokument nie daje pełnej gwarancji ochrony przed mandatami. Co więcej, sierpniowy termin wymiany kolejnej generacji tachografów nie przewiduje takiego ułatwienia.

Obniżenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. Jak to zrobić i kiedy warto

Czym jest obniżenie kapitału zakładowego, jak je przeprowadzić w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w jakich sytuacjach może się to okazać korzystną decyzją?

Co to jest inwestycja w obcym środku trwałym? Tylko ulepszenie, czy także remont?

Pojęcie „inwestycji w obcym środku trwałym” nie zostało bezpośrednio zdefiniowane zarówno w ustawie o PIT jak i w ustawie o CIT. W związku z tym, u podatnika, mogą pojawić się wątpliwości przy próbie ustalenia, czy dana czynność będzie spełniała znamię inwestycji w obcym środku trwałym.

Branża TSL w 2025 r.: tachografy, cła, procedury. Jakie zmiany (prawne, technologiczne, operacyjne) czekają firmy transportowe, spedycyjne i logistyczne

Rok 2025 przyniesie szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych, które znacząco wpłyną na sektor transportu, spedycji i logistyki. Od nowych regulacji celnych, przez wdrożenie zaawansowanych technologii, po zmieniające się wymagania środowiskowe – przedsiębiorstwa będą musiały dostosować się do nowych realiów, by utrzymać swoją konkurencyjność.

REKLAMA

Ulga rehabilitacyjna: osoba niepełnosprawna odliczy leki, ale nie terapię

Leki przepisane przez lekarza, zabiegi rehabilitacyjne i ulga rehabilitacyjna to tematy, które wywołują wiele pytań wśród podatników. Czy terapia również wchodzi w zakres odliczeń? Kto może skorzystać z tego przywileju podatkowego i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy, co mówi prawo o odliczeniach na cele rehabilitacyjne.

Jak rozliczyć PIT? Ulga na działalność badawczo-rozwojową lub na stworzenie prototypu

Twoja firma inwestowała w ubiegłym roku w działalność badawczo-rozwojową albo wydała niemało środków na wprowadzenie na rynek nowego produktu? Jeżeli tak, to warto w zeznaniu rocznym PIT poinformować fiskusa o tych pracach i uzyskać z tego tytułu ulgę w podatku dochodowym.

PIT-11 za 2024 r. - do kiedy, jaka wersja formularza? Jak przesłać do urzędu skarbowego i pracownika?

Cykl obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są one sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki. Przedsiębiorcy mają czas na wysłanie ich do urzędu skarbowego tylko do 31 stycznia. Natomiast pracownikowi trzeba dostarczyć do 28 lutego. Na co uważać przy sporządzaniu PIT-11, żeby uniknąć prawnych konsekwencji? Co zrobić, jeśli nie wyrobimy się w terminie?

Podatki w 2025 r.: Co nas czeka? Jakie zmiany?

Miniony rok obfitował w kontrowersyjne zmiany w prawie podatkowym, które znacząco wpłynęły na działalność przedsiębiorców. Czy 2025 rok przyniesie więcej stabilizacji? Eksperci wskazują, że to może być czas refleksji i upraszczania systemu podatkowego, choć kilka istotnych zmian wciąż czeka na realizację.

REKLAMA

Webinar: Nowelizacja VAT 2025 + certyfikat gwarantowany

Podczas webinaru „Nowelizacja VAT 2025” omówione zostaną zmiany w przepisach dotyczących podatku VAT wchodzące z początkiem 2025 roku oraz planowane w kolejnych miesiącach. Nowe regulacje wpłyną na działalność przedsiębiorców w różnych branżach, dlatego warto zapoznać się z nimi już na początku roku, aby uniknąć zaskoczenia i zapewnić prawidłowość rozliczeń. Oprócz kompleksowego omówienia, uczestnicy zyskają praktyczne wskazówki, możliwość zadania pytań oraz imienny certyfikat.

Wózki widłowe objęte ubezpieczeniem OC. Wszystkie, czy tylko wprowadzone do ruchu drogowego? Zmiany niedawno weszły w życie

Wózki widłowe również są objęte ubezpieczeniem OC mimo, że nie należą do typowych środków transportu. Do niedawna ten obowiązek dotyczył wyłącznie wózków wprowadzonych do ruchu drogowego, jednak 6 listopada 2024 r. ten stan rzeczy uległ zmianie. Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wprowadziła nową definicję ruchu, która istotnie wpływa także na posiadaczy wózków widłowych.

REKLAMA